Bankada Unutulan Para Sorgulama

Hani bazen, uzun zamandır giymediğiniz bir pantolonun cebinden 20 lira çıkar da çok seviniriz ya; artık pantolon cebinden olmasa da herhangi bir bankada unuttuğumuz bir para ortaya çıkabilir. Şimdi, tüm bankalarda unutulan paraları sorgulamak için kolay bir sistem var.

Hayatta unuttuğumuz birçok şey oluyor ama bankalarda unuttuğumuz paralar, en ilginci galiba. Ya da unutkanlıkların kralı “bankada para unutma” diyelim. Bazen bir bankada bir işlem yapmak için hesap açıyor ve bir süre sonra o hesabı kullanmamaya başlıyoruz. Ya da bir takım sağlık sorunları nedeniyle, bankalara yatırdığımız paraları unutabiliyoruz. Bankalarda unuttuğumuz paralar da 10 yılın sonunda Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu’na devroluyor.

Bankada Unutulan Paralar Nasıl Öğrenilir?

Bankada unuttuğumuz paraları sorgulamak için Türkiye Bankalar Birliği bir arama motoru oluşturdu. Bankada para unutanların listesi artık yayınlanıyor. Zamanaşımına uğrayan mevduatı sorgulamak için, bu linke tıklayıp, adınızı soyadınızı yazdıktan sonra, güvenlik açısından sayfanın altında bulunan resimdeki kodu girin. Sonrasında ara butonuna basarak, bankada unutulan paralarınızı sorgulayabilirsiniz.

Bankada unutulan para sorgulamasını yalnızca kendi isminiz için değil başka isimler için de yapabiliyorsunuz. Ben aile üyelerimin de isimlerini sorgulayarak, bankada unuttukları paralar varsa bulmaya çalıştım. Ama bizimkilerden hiç kimse bankada para unutmamış, maalesef.

Siz de burada yer alan linke tıklayarak bankada unuttuğunuz paraları sorgulayabilir, sonucunu da aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz. Bakalım, bankada unuttuğu parasını bulan olabilecek mi?

Bankada Unutulan Paralar Nasıl Geri Alınır?

Bankada unutulan para sorgulamasını yaptıktan sonra, eğer bankada unuttuğunuz bir para varsa, ilgili bankanın herhangi bir şubesine başvurup, bankada unuttuğunuz paranızı geri alabilirsiniz.

Comments
 1. saime

  bankadaki tüm hesaplarımı araştırmak istiyorum

 2. ismet kıran

  bankalardaki tüm hesaplarımı öğrenmek istiyorum

 3. Ayse

  Finasnbak garanti hcbc teb bankalarında borçlarımı kapattım ama sistemden nezaman düşerler hala borçlu gözüküyorum

  • Can Balkan

   Genellikle bankaların risk merkezleri aylık bildirimde bulunurlar. Borcunuzu kapattıktan sorna takip eden ay içerisinde bu borçlar Findeks’ten silinir.

 4. Ayse

  Dogdugumda annem bir hesap acmis bir kac yil para eklemis. 30 yil gecmis uzerinden.. Paraya bakabiliyormuyuz. Denedim tbkk dan ama mayis sonuyla kapandi diyor.diyelim ki gorduk devlete gecmis geri alabilirmiyiz yapilabilecek birsey var mi daha yeni haberim oldu.

  • Can Balkan

   Hazineye devrolduğu için alabileceğinizi sanmıyorum. Duyuruları takip etmeniz gerekiyordu. 10 yıl boyunca pasif kalan hesaplardaki bakiyeler hazineye gelir kaydedilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.