Netflix hissesi almak için uygun bir zaman mı?

10 yıl önce Netflix hissesi alsaydınız, bugün belki de milyonerdiniz. Peki şimdi Netflix hissesi alırsanız, 10 yıl sonra yine milyoner olma şansınız var mı?

Netflix, ülkemizde de faaliyet gösteren ve abonelik sistemi ile gelir yaratan bir tür eğlence platformu. İçerisinde yüzlerce dizi, film ve belgesel mevcut. On-demand, yani isteğe bağlı seyir imkanı sunan bu gibi platformlar hizmete girmeden, geleneksel TV seyircisinin önünde yalnızca iki seçenek vardı: zap yaparak uygun programı yakalamak veyahut da VCD, DVD ya da herhangi bir video player aracılığıyla dilediği filmi izlemek. Günümüzde ise 130 milyon kullanıcı internete bağlı cihazlarından istedikleri zaman platformun sunduğu imkanlar dahilinde istedikleri dizi, film, belgesel veya diğer eğlence programlarına ulaşma imkanına sahip. Netflix’in abonelerine sunduğu bu hizmetin beğenilmesi ve abone sayısının artışı ile Netflix hisseleri de yatırımcılarına kazandırdı. Buraya tıklayarak okuyabileceğiniz yazımızda anlattığımız üzere, 10 yıl önce Netflix hissesi almış olsaydınız belki de bugün milyonerdiniz.

Netflix hisse performansı

Netflix, 2018 yılının ilk yarısında en yüksek getiri sağlayan hisse senetlerinden birisi. Geçtiğimiz haftalarda yayımladığımız, en çok yükselen hisse senetleri ile ilgili yazımıza ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz. Peki, bugün Netflix hissesi almak istersek?

Banyan Hill’de Joseph Hargett imzasıyla yayımlanan yazıda, Nasdaq Borsasında $NFLX koduyla işlem gören Netflix’te son 10 gündür yaşanan gerilemenin, tarihi bir alım fırsatı sunduğuna değinilmiş.

Netflix ikinci çeyrek finansallarını geçtiğimiz haftalarda açıkladı. Hisse başı kazanç beklentilerin üzerinde gelmiş olsa da çeyrek dönem geliri ve abone sayısı beklentilerin altında kaldı. Bu da Netflix hissesinin $420 dolar civarından $360 seviyesine gerilemesine neden oldu. Yani hissenin değeri yaklaşık %15 azaldı. Peki bu durum geçici mi? Hargett’e göre öyle…

Bu Netflix hissesinde ilk kez yaşanan bir panik satışı değil. 2016 yılında yine ikinci çeyrek rakamları açıklandığında hissede %16’ya varan kayıplar yaşanmıştı. O sıralar $85 dolardan işlem gören Netflix hissesi, 2 yıl içerisinde neredeyse 5 kat yükselmiş durumda.

2016 yılının başından bu yana Netflix’in abone sayısına baktığımızda, 81.5 milyondan, 130 milyona yükseldiğini görüyoruz. Yani geride bıraktığımız iki yılda, Netflix abone sayısını %60 artırmış. Bu artış da hisse performansına olumlu katkı sağlamış durumda. Hisseye ilişkin kısa dönemli bir takım beklentilerin karşılanmamasının, hissenin yukarı yönlü genel trendinde bir kırılmaya neden olmayacağı tahmin ediliyor.

Netflix Abone Sayısı - milyon

Banyan Hill’den Hargett’a göre Netflix hissesi için $355 ila $365 dolar seviyeleri alım için oldukça uygun. Piyasalarda yaşanacak bir geri çekilmede Netflix hisse fiyatının $300 doların altına inmesinin kaçırılmayacak bir fırsat sunacağını belirtiyor.

Peki, Netflix hissesi nasıl alınır?

Netflix, Nasdaq’ta işlem gören bir hisse senedi olduğu için Netflix hissesi alabilmek için yurtdışı hisse senedi işlemlerine imkan tanıyan bir platform kullanmanız gerekmektedir. Türkiye’de bu hizmeti sunan QNB Finansbank’ın aracı kurumu QNB Finansinvest güvencesiyle yurt dışı borsalardan bir çok hisse senedi veya borsa yatırım fonları alım satımı yapabilir, demo işlem platformunda tecrübe kazanabilirsiniz. Bu işlemleri yapmaya hemen başlamak için burayı tıklayabilirsiniz.

Yurtdışından hisse senedi almak ile ilgili kaleme almış olduğumuz yazıyı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

YASAL UYARI: Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.