1 Yılda 1378 Lira ”Para Biriktirmek”

Para biriktirmek istiyorum.

Yeni bir yıla başladığımız şu günlerde bir çoğumuzun yeni yılda hayatımızda yapmayı planladığımız değişikliklerden biri de para harcama alışkanlıklarımızı değiştirmek veya para biriktirmek. Ama nereden ve nasıl başlayacağımızı bilmiyoruz. Para biriktirmeye yeni başlayanlar için veya ”para biriktirmek istiyorum ne yapmalıyım?” diye soranlar için veya ”para biriktirmek istiyorum ama biriktiremiyorum” diyenler için bu yazımızda çok kolay bir para biriktirme yöntemi anlatacağız.

Öncelikle elinize 1 lira alın. Bu 1 lira, bugün başlayacağınız ve 52 hafta, yani 1 yıl sürecek bir para biriktirme maratonunun ilk aşaması olacak. 1 lira ile başladığımız para biriktirme maratonumuz 1 yılın sonunda 1378 lira ile bitecek. İyi ama nasıl?

Bir yıl 52 haftadan oluşuyor. 52 hafta düzenli olarak kenara para koyduğunuzu düşünün. Ama para biriktirirken, her hafta bir önceki haftadan 1 lira daha fazla kenara koymanız gerekecek. Mesela para biriktirmeye bugün başladığınızı kabul edersek, bu hafta 1 lira para biriktirmeniz gerekiyor. Bu 1 lirayı adına ”52 Haftalık Meydan Okuma” diyeceğiniz bir kavanoza, kutuya ya da bidona atın. 1 hafta sonra, ”52 Haftalık Meydan Okuma” kavanozunuza bu sefer 2 lira atın. Bir sonraki hafta 3 lira, 4. haftaya geldiğinizde 4 lira şeklinde devam ettirin. 52. haftaya geldiğinizde yani para biriktirmeye başladığınızın 1. yılında ”52 Haftalık Meydan Okuma” kavanozunuza 52 lira daha koyun. Böylelikle 1 yıl içerisinde 1378 lira para biriktirmiş olacaksınız. Eğer daha motive olmak isterseniz, ilk hafta 52 lira ile başlar ve her hafta azaltarak gidersiniz. Son hafta yalnızca 1 lira koyarak da bu 52 haftalık para biriktirme maratonunu tamamlamış olursunuz.

Gelecek yıl yurtdışında yapacağınız tatilin hayalini kuruyor ve tatil için para biriktirmek istiyorsunuz. Ama 1378 lira sizin için düşük bir para biriktirme hedefi. Bu durumda lira yerine dolar veya euro hedefi koyabilirsiniz.

Birikim hedefleri yaşınıza göre değişse de aylık gelirinizin %15’ini biriktirmeniz beklenir. Yani asgari ücret ile çalışan biriyseniz 1378 lira yıllık birikim hedefi sizin için oldukça uygun. Ama aylık maaşınız 7-8 bin lira ise, yıllık en az 15 bin lira biriktirmeniz gerekiyor. Bu durumda 1378 liralık hedef sizin için düşük kalabilir. Birikim hedefinizi yükseltmek için ilk hafta 10 lira ile başladığınız ”52 Haftalık Meydan Okuma”yı, son hafta 520 lira lira ile bitirerek, 1 yıl içerisinde 13.780 lira para biriktirmiş olursunuz.

Düşük tutarlardan başlayarak haftalık para biriktirme maratonu, para biriktirme alışkanlığı kazanmak için oldukça anlamlı. Burada biriktirilen tutardan ziyade belirli bir disiplin içerisinde para biriktirme eyleminin 52 hafta boyunca devam etmesi önemli. Para biriktirmek için öncelikle kendinize bir zaman dilimi ve bir tutar hedefi seçmeniz gerekiyor. ”52 Haftalık Meydan Okuma” bu iki özelliği de içerisinde barındırıyor. Her hafta biriktirilen tutarın biraz daha artması ise para biriktirmeyi bir oyun haline dönüştürüyor. Kendinizi bölüm sonu canvarını yakalamak istediğiniz bir bilgisayar oyununun içindeymişiniz gibi hissediyorsunuz.

52 haftalık para biriktirme maratonu fikrini beğenen ama hayatın yoğunluğu içerisinde nakit para ile kavanozla uğraşamayacağını düşünenler için de aynı hedefe ulaşabileceğiniz başka bir para biriktirme önerimiz var. Türkiye’deki bankaların hemen hemen hepsi ”birikim hesabı” sunuyorlar. Siz de hesabınızın olduğu bankada bir birikim hesabı açtırıp, otomatik ödeme talimatı ile her cuma 26.5 lira havale emri verirseniz, 52 haftanın sonunda, sizin de birikim hesabınızda 1378 lira olacaktır. Örneğin enpara kullananlar, enpara internet şubesinden hemen bir hesap açıp adını ”52 Haftalık Meydan Okuma” koyabilirler. Daha sonra da talimat vererek bu hesaba her hafta 26.5 lira gönderirler, 1 yılın sonunda pek de farkında olmadan hesabınızda 1378 lira para biriktiğini görünce, hem para biriktirme maratonunu tamamlamanın haklı sevinci hem de hesaplarında ekstradan 1378 lira olması ile epeyce mutlu olacağınızı tahmin ediyorum.

Alışkanlık kazanmak için 21 gün kuralından çokca bahsedilir. Yani, 20 gün boyunca yapabildiğiniz veya yapmaktan kendinizi alıkoyduğunuz eylemler sizin beyniniz ve bedeniniz tarafından 21. günden sonra bir alışkanlık olarak algılanmaya başlayacaktır. Para biriktirmek de kendi içerisinde disiplini olan ve kazanılması gereken bir tür alışkanlık. 52 haftalık para biriktirme maratonu size 1378 liranın yanı sıra bu para biriktirme alışkanlığını da kazandıracak. Bu alışkanlık sayesinde belki de emeklilik günlerinizde bile bugünkü refah seviyenizi korumaya devam edeceksiniz.

Nasıl, sizce 52 hafta para biriktirme hedefi gerçekleştirilebilir mi? Görüşlerinizi ve sorularınızı aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere ve diğer okuyucularımıza iletebilirsiniz.

Comments
  1. Gaye

    Cok pratik bir para biriktirme yöntemiymiş. Hemen başlıyorum 🙂 Teşekkür ederim paylaştığınız için.

Leave a Reply

Your email address will not be published.