Peşinatsız Ev Almak

Ülkemizde insanların en büyük hayali ”ev almak”. Evlendirme programlarında bile gelen talibe sorulan ilk soru ”Evin var mı?”. İnsanları ev sahibi olamadan, maalesef kız bile alamadıkları için konuta olan talep de ülkemizde yüksek. Özellikle büyük şehirlerde, her gün yeni konut projeleri yapılıyor olsa da, hızlı nüfus artışı, göç ve yabancılara konut satışının etkisiyle ev sahibi olmak zorlaşıyor.

Yüksek ev fiyatlarının yanında ev almak için peşinat gerekmesi de ev almak isteyenleri en çok zorlayan konuların başında geliyor. Diyelim ki ev almaya karar verdiniz, taksit ödeyebilecek durumunuz da var. Ama peşinatınız olmadığı için ev alamıyorsunuz. Çünkü, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yani BDDK’nın kuralları neticesinde bankalar konut değerinin en fazla %75‘ine kadar kredi verebiliyorlar. Yani 100 bin liralık bir konut alabilmek için, 25 bin lira peşinata ihtiyacınız var.

Hayat şartları malum. Bir yandan kira ödeyip, yaşamaya çalışırken, peşinat biriktirmek mümkün olmuyor. Bu durumda insanlar ”Peşinatsız ev almak istiyorum mümkün mü?” diye sormaya başlıyorlar. Peşinatsız ev almak için üç yöntem var.

Peşinatsız ev almanın ilk yolu, topraktan yükselen konut projelerinden ”0 peşinat” ile ev sahibi olmaya çalışmaktadır. Özellikle konut satışlarının yavaşlamaya başlamasıyla, bir çok inşaat şirketi devam eden projelerinden 0 peşinat ile ev satmaktadırlar. Fakat bu durumun da riskleri bulunmaktadır. Peşinatsız ev almak hayalinizi gerçekleştirseniz dahi, proje devam ettiği için bir yandan kira öderken diğer yandan da evin taksidini ödemeniz gerekecek ki, bu da belinizi bükecek.

Peşinatsız ev almanın ikinci yolu ise peşinatsız ev kredisi veren bankalardan kredi almaktır. Bugün bir çok banka peşinatsız ev kredisi vermektedir. BDDK’nın teminatın %75’ine kadar kredi verebilme koşulunu yerine getirmek için çoğu banka satın alınan evin yanında başka bir evin daha temianata verilmesini istemektedir. Eğer ikinci bir eviniz yoksa, bankalara bir tanıdığınızın evini de ipoteğe verebilme imkanı tanımaktadırlar. Peşinatsız ev kredisi veren bankaları görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Peşinatsız ev almanın üçüncü yolu ise ekspertiz değeri yüksek bir evi ucuza almaktır. Tabiri caizse kelepir bir ev denkgetirmeye çalışmaktır. Bu nasıl olacak dediğinizi duyar gibiyim. Bir örnekle açıklamaya çalışalım. Ali Bey, peşinatsız ev almak istiyor. Araştırmaları sonucunda ekspertiz değeri 150 bin lira olan fakat ev sahibi poaraya sıkıştığı için acil olarak satmak istediğinden 100 bin liraya evi bırakmak istiyor. Banka, ekspertiz raporunu dikakte alacağı için bu eve 112,500 liraya kadar kredi verebilir. Böylelikle hiç peşinatınız olmasa dahi, banka evin satış bedelinin tamamına kredi çıkaracağı için peşinatsız ev almış olursunuz.

Peşinatsız ev almak isteyen okuyucularıma benim tavsiyem ise dişten tırnaktan artırıp, peşinatlarını ceplerine koymaları. Eğer mümkün olmuyorsa, aileden destek talep edilmesi. Bu da mümkün değilse, son çare olarak yukarıda anlattığımız peşinatız ev almak yollarını denemeleri.

Peşinatsız ev almak ile ilgili soru, görüş, öneri ve tavsiyelerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Sorularınıza en kısa zamanda geri dönüş yapılacaktır. Ayrıca buraya tıklayarak peşinatsız ev kredisi veren bankalar yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.