Rabobank kimin?

Ülkemizde son yıllarda bankacılık lisansı almayı başaran bankalardan biri de Rabobank. Henüz genel müdürlüğü dışında herhangi bir şubesi bulunmayan banka, tüm dünyada gıda ve tarım kredileri konularında uzmanlaşmıştır. Türkiye’de şu sıralar yalnızca kurumsal ölçekteki firmalara hizmet sunan Rabobank’ın 37 çalışanı vardır. Peki bu Rabobank kimin?

Rabobank, 1900’lü yılların başında Hollanda’daki çiftçi kooperatiflerinin bir araya gelmesiyle kurulmuş bir bankadır. Bugün bankanın sahipleri, aynı zamanda müşterisi de olan 2 milyon kişidir. Kuruluş biçimiyle, ülkemizde de benzerleri olan bankalar mevcuttur. Örneğin Şekerbank, 1953 yılında Pancar Kooperatifleri Bankası olarak kurulmuş ve bugün ticari hayatına Şekerbank olarak devam etmektedir. Ölçek olarak baktığımızda ise, bugün Rabobank tarım ve gıda endüstrisinin yoğunlaştığı ülkelerde faaliyetlerine devam eden çok uluslu bir banka halini almıştır.

2014 yılında BDDK’dan faaliyet iznini alan Rabobank, Türkiye’deki faaliyetlerine 3 Kasım 2014 tarihinde başlamıştır. Rabobank Türkiye’nin payları, tamamiyle Rabobank Kooperatifi’ne (Coöperatieve Rabobank U.A.) bağlı kuruluşlara aittir. Kısaca ”Rabobank’ın sahibi kim?” diye sorarsanız, ”Hollandalılar.” diyebiliriz.

Ülkemizde tarımın finansmanı konusunda en büyük paya sahip olan banka Ziraat Bankası‘dır. Ziraat Bankası, bugün bütün bankacılık alanlarında faaliyet gösterse de, adından da anlaşılacağı üzere, tarımı finanse etmek amacıyla kurulmuştur. Öte yandan, son 10 yılda özel sektör bankalarının da tarımın finansmanına yoğunlaştığını görüyoruz. Özellikle DenizBank, Avrupa Birliği IPARD programı kapsamında da çeşitli tarımsal destekleme faaliyetlerine aracılık etmiştir.

Ülkemizin gelişimi için tarım kritik öneme sahip sektörlerden biridir. Sıklıkla örek verildiği üzere, bugün alan bakımından yalnızca Konya kadar olan Hollanda, dünya tarımına yön veren bir ülke konumundadır. Bir asırdan fazla geçmişiyle Rabobank’ın, Hollanda’nın bu konuma gelmesinde katkısı olduğu bir gerçektir. Umarım Rabobank Hollanda’da kazandığı tecrübeyle ülkemizin tarım faaliyetlerine olumlu katkılar sürecektir. Tarımın finansmanı konusunda rekabetin artması en çok çiftçilerimizi mutlu edecektir.

Türkiye’deki diğer bankaların sahiplerini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.