Aktif Bank kimin?

Passolig uygulaması tartışmaları ile gündeme gelen AktifBank, Passolig‘in yanı sıra PTT’den kredi kullanımı, para transfer hizmetleri, POS cihazı, bono ihracı ve ödeme hizmetleri gibi çeşitli alanlarda öncü faaliyetlerde bulunan bir banka. Peki Aktif Bank kimin? Aktif Bank’ın sahibi kim?

Aktif Bank, 1999 yılında Çalık Hoding bünyesinde kurulan ve 2008 yılında ”Aktif Bank” adını alan bir yatırım bankasıdır. Yatırım bankası, yani mevduat toplama izni bulunmayan ama boçlanma aracı ihraç etme ve kredi kullandırma yetkisine sahip bankalara verilen addır. Yani Aktif Bank, müşterilerden şu an için mevduat toplamıyor ama müşterilere kredi kullandırabiliyor. Kredi kullanımın yanında bireysel müşterilere kredi ve banka kartı hizmetleri, sigorta ürünleri, para transferi ve fatura ödeme hizmetleri de sunuyor. Bu hizmetlere ilave olarak. Ekent projesi ile 19 şehirde biletleme hizmeti de sunmaktadır.

Bireysel bankacılık hizmetlerinin yanı sıra şirketlere de bankacılık hizmeti sunan Aktif Bank, alacak finansmanı, kurumsal finansman, dış ticaret finansmanı, finansal kiralama ve nakdi ve gayri nakdi kredi gibi ürünler ile kurumsal bankacılık hizmetleri de vermektedir.

Aktif Bank finansman ihtiyacının çoğunu Aktif Bono adını verdikleri menkul kıymet ihracı ile sağlamaktadır. Belirli aralıklarla ihracat ettikleri tahvil ve bonoların yanı sıra, varlığa dayalı menkul kıymet ve kira sertifikası ihracları da Aktif Bank tarafından gerçekleştirilmektedir.

Tüm PTT şubelerinden kredi başvuru yapılabilmesinin yanı sıra Nkolay kredi ürünleri başvurusunu internet sitesi üzerinden de alan Aktif Bank’ın İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri, Bursa ve Gaziantep’te şubeleri bulunmaktadır.

Aktif Bank’ın sahibi kim?

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi Aktif Bank, eski adıyla Çalık Bank, Çalık Grubu’na ait bir bankadır. Bugün Aktif Bank ortaklık yapısına baktığımızda, bütün payların Çalık Holding ve iştiraklerine ait olduğunu görüyoruz. Yani, ”Aktif Bank kimin?” sorusunun cevabı ”Çalık Holding”tir. Öte yandan bir çok insanın sorduğu ”Aktif Bank cemaatin mi?” sorusuna da ”Kesinlikle hayır.” diyebiliriz.

aktif bank ortaklık yapısı

Çalık Holding, bankacılığın yanı sıra enerji, inşaat, tekstil, gayrimenkul, madencilik ve telekom sektöründe faaliyet göstermektedir. Türkiye’deki operasyonlarının yanı sıra Türkmenistan, Gürcistan, Afganistan, Kosova ve Arnavutluk’ta da projeleri vardır.

Aktif Bank’ın sahibi, ortaklık yapısı ve faaliyetleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Siz de Aktif Bank ile görüş, öneri ve yorumlarınızı aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlerle ve diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Comments
 1. Sinan

  Can bey sizce bu banka güvenilir vei yatırım yapılabilir mi ? En uygun.com kıyaslama sitesinde 10 000 tl ye 365 gün için yüzde 15 üzerinde bir oranla en yüksek faiz veren banka. Açıkçası şaşırdım en yüksek veren banka olmasına çünkü ilk defa duydum ve daha önce hiçbir yerde şubesini görmedim

  • Can Balkan

   Aktif Bank, bir yatırım bankası olup mevduat kabul etmemektedir. Mevduat yerine bono ihraç etmektedir. Yani siz %15 getiri ile Aktif Bank bono almış olacaksınız. 100 bin liraya kadar olan mevduata devlet garantisi mevcutken, bono yatırımında böyle bir garanti söz konusu değil. Bono yatırımının tek avantajı stopaj yani gelir vergisidir. Stopaj 180 günlük mevduatta %15 iken bonoda bu oran %10’dur.

 2. ismail oran

  Aktifbank guvenilirmidir.. Krizlere dayanirmi.. Batarsa ne olur.. Nkoloy bona devlet guvencesinde degil.. Nolur

  • Can Balkan

   Bankalar aleyhinde asılsız spekülasyon yapmak kanunca yasaklanmıştır. Onun için bir yorum yapmam mümkün değil. Özel sektör bonoları ise devlet güvencesinde değil. Eğer ihraçcı bu bonoları ödemez ve temerrüde düşerse, paranız batar.

 3. Hasan

  Merhaba,

  “Mevduat toplama izni” tam olarak ne anlama geliyor? Aktif bank müşterilerine banka kartı verip, vadesiz hesap açıp para yatırmalarına imkan veriyor. Yatırulan para eft ya da atm yoluyla çekebiliyor. Vadesiz hesaba yatırılan para, mevduat değil midir? Binlerce müşterisi bu şekilde hesabına para yatırdığı zaman, aktifbank mevduat toplamış olmuyor mu? Mevduat toplama izni olmayan bir yatırım bankası bu imkanı nasıl sağlayabiliyor?

  Teşekkür ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.