Çeyiz Hesabı Nedir? Çeyiz Hesabı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hükümetin seçim programında yer alan vaatlerinden birisi, maddi olanaksızlık yüzünden evlenmeyi erteleyen gençlere yönelik bir takım devlet destekleri sunmaktı. Bu kapsamda hazırlanan yönetmelik ile ”Çeyiz Hesabı” hayatımızı girmiş oldu. Yarından itibaren başlayacak olan Çeyiz Hesabı başvurularından önce, Çeyiz Hesabı nedir?, Çeyiz Hesabı hangi bankalarda açılır?, Çeyiz Hesabı’nın şartları nedir gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Çeyiz Hesabı nedir?

Çeyiz Hesabı, bireysel emeklilik sisteminin benzeri şekilde, vatandaşların tasarruf eğilimlerini artırmaya yaran bir sistemdir. Çeyiz Hesabı ile aylık düzenli ödeme yapanlar, devletin sunmuş olduğu katkılardan da faydalanabiliyorlar.

Çeyiz Hesabı açmanın şartları nedir?

Çeyiz Hesabı açmak için, 18 yaşından büyük 24 yaşından küçük olmanız gerekmektedir. Çeyiz Hesabı’ndaki yaş şartına ilave olarak bir de hiç evlenmemiş olma şartı aranmaktadır. Yaş ve evlenmemiş olma şartı dışında başka herhangi bir şart yoktur. Çeyiz Hesab, bireysel olarak açılmakta olup, ortak hesap açılışan izin verilmemektedir. Hesap açmanın yanı sıra, Devlet Katkısı’ndan faydalanabilmek için de ilave olarak 27 yaşını doldurmama şartı aranmaktadır.

Çeyiz Hesabı devlet katkısı ne kadar?

Çeyiz Hesabı devlet katkısı ödeme yaptığınız zamana göre değişiklik göstermektedir. 3 ila 4 yıl arasında ödeme yapanlar için devlet katkısı, ödenen tutarın %10’udur. Fakat bu tutar, 4,223 lirayı aşamaz. Yani siz 3 yıl boyunca 50 bin lira dahi yatırmış olsanız (ki zaten aylık en fazla 1,055 lira yatırabiliyorsunuz), alacağınız maksimum tutar 4.223 lira. Diğer ödeme zamanı ve katkıya ilişkin tutarlar ise yaklaşık olarak şöyle:

ceyiz hesabi

Çeyiz Hesabı faizi ne kadar?

Bankaya gittiniz ve Çeyiz Hesabı açtırdınız. Ee peki banka size bir faiz ödeyecek mi? Evet, banka belirlemiş olduğu orandan Çeyiz Hesabı sahibine faiz ödemesi yapacak. Örneğin, DenizBank’ın Çeyiz Hesabı için belirlemiş olduğu faiz oranı %12.5.

Çeyiz Hesabı ödemesi ne kadar?

2016 Çeyiz Hesabı için asgari ödeme tutarı 105 lira iken en fazla ödenecek tutar ise 1,055 liradır. Aylık veya üç aylık ödemeler yapılabileceği gibi, başlangıçta 15,837 lira peşin ödeme de yapılabilir.

Çeyiz Hesabı hangi bankada açılır?

Çeyiz Hesabı, yönetmeliğe Türkiye’deki bütün mevduat bankalarında açılabilir. Ama şu an için Çeyiz Hesabı’na yoğunlaşan bankalar Ziraat Bankası ve DenizBank. Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı ile ilgili bilgilere burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bunların dışında, Çeyiz Hesabı’ndan yalnızca iki kere para çekebileceğinizi ve üç dönem ödemenizi yapmaz iseniz Devlet Katkısı’ndan faydalanamayacağınızı unutmayın.

Çeyiz Hesabı ile ilgili bilgileri verdikten sonra, bu hesabın kimler için uygun olduğunu da yazalım. Eğer şu an nişanlıysanız veya 27 yaşınıza kadar evlenmeyi kafanıza koyduysanız, hemen gidip bu hesaptan açtırmanızı öneririm. Hatta, ailenizin birikimleri varsa, yönetmeliğin izin verdiği azami tutara kadar olan kısmını da buraya aktarabilirsiniz, böylelikle 5 yılın sonunda, Çeyiz Hesabı faizine ilave olarak ortalama 5 bin lira civarında da bir Devlet Katkısı almış olursunuz.

Çeyiz Hesabı’nın temel gayesi ülkede azalan tasarruf oranının yükseltilmesine bir nebze de olsa katkı sunabilmek. Ekonomiye genel katkısı dışında, evlenmek isteyen genç çiftelere çok büyük vaadler sunaıyor maalesef. Dolayısıyla, evlenme ümidini çeyiz hesabına bağlayanlara, bir de evlilik kredisine bakmalarını tavsiye ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.