TEB Marifetli Hesap Ne Kadar Marifetli?

Yüksek faiz ortamının hakim olduğu 90’lı yıllarda, vadeli mevduat hesaplar, repo, hazine tahvil ve bonoları bir çok insan için tek gelir kapısıydı. Yalnızca bankadaki parasından elde ettiği faizlerle hayatını idame ettiren insanlar vardı ki bunlardan biri de teyzemdi. Bankada bir miktar parası vardı, yüklüce faiz alıyor ve İstanbul gibi bir şehirde sıkıntı çekmeden hayatına devam edebiliyordu. Aradan geçen yıllara baktığımızda ülkemizde düşen faizlerin etkisi ile artık bu şekilde bir yaşam modelini sürdürebilmek mümkün değil. Artık vadeli hesapların tek bir amacı kaldı, o da enflasyon karşısında birikimlerinizin değer kaybetmesini önlemek. Düşük faiz ortamında, bankadaki paranız için alacağınız her artı faiz oranı, paranızın değer kaybetmesini o derecede engelleyecektir. Bunun için birikimlerinizi emanet edeceğiniz vadeli hesabı seçerken ince eleyip sık dokumak gerekiyor.

Son zamanlarda mevduat tarafında da bankalar arasında oldukça yoğun bir rekabet yaşandığını söyleyebiliriz. ING Bank’ın faaliyet gösterdiği diğer ülkelerdeki Turuncu Hesap sistemini ülkemize getirmesinin ardından, bankaların bir çoğu da bu ürüne benzer ürünleri müşterilerine sunmaya başladılar. Bir çok banka internet üzerinden açtığı mevduat hesaplarına, şubede açılanlara göre yarım puan civarında daha yüksek faiz verirken, bazı bankalar da mevduat için apayrı projeler geliştirdiler. Örneğin Finansbank enpara.com ve TEB Marifetli Hesap gibi. Başlıktan da göreceğiniz üzere bugün Marifetli Hesap’ı inceleyeceğiz. Temel olarak özelliklerini sıralamak gerekirse;

 1. Hesap işletim ücreti yok.
 2. Günlük faiz işletiliyor. Her günün sonunda anaparanız ve faiziniz birlikte değerleniyor.
 3. İstenilen sıklıkta hesabınıza para yatırabiliyor ve çekebiliyorsunuz. Yani vade derdi yok.

Bu üç özellik, TEB Marifetli Hesap’ın temel marifetleri diyebiliriz. Öte yandan, Marifetli Hesap’ın arkadaşları Turuncu Hesap ve enpara.com’a göre geride kaldığı nokta ise;

50 bin TL üzerinde birikiminiz varsa, TEB Marifetli Hesap size maalesef herhangi bir marifet gösteremiyor. 50 bin TL (ve muadili döviz) üzeri para için Marifetli Hesap’ın faiz oranları piyasa ile paralel. Öte yandan 1,000 TL’nin altındaki tutarlara   faiz yürütülmüyor. Yani Marifetli Hesap’ta 10 TL’ye bile zengin faizi YOK.

Turuncu Hesap ve enpara.com’a göre farklılaştığı tek nokta ise: Sadakat Ödülü Faizi. 6 ay boyunca hesabınızda 25bin TL veya 5bin USD/GBP/EUR ortalama bakiye tuttuğunuzda, 6 ayın sonunda Marifetli Hesap TL için %0.1, yabancı paralar içinse %0.05 oranında ek faiz veriyor. Bu ne demek? Diyelim ki 6 ay boyunca sadakat gösterdiniz ve hesap ortalamanız 25bin TL oldu. (ortalama da şu oluyor, örneğin 3 ay 20 bin TL tuttunuz, 3 ay da 30 bin TL. 6 aylık ortalamanız 25bin TL olur) 6 ayın sonunda TEB baba, sizin hesabınıza 25 TL ek faiz verir. Tabi bunu da hemen yapmaz, 181, 182, 183, 184 ve 185. günlerde 5 taksit halinde 5 TL parçalar halinde yükler. Bu uygulamayı hangi mantık ile bu şekilde yaptılar inanın bilmiyorum, yakında TEB’den bir arkadaşım ile konuşur, nedenlerini aktarmaya çalışırım.

Başvuru yöntemleri enpara.com ve ING Bank Turuncu Hesap da olduğu gibi, internet üzerinden yapılıyor. Daha sonra verdiğiniz adrese anlaştığınız bir saatte kurye geliyor, evrakları imzalıyorsunuz, daha sonra da hesabınızın açıldığına ilişkin telefonunuza kısa mesaj geliyor.

Özet olarak, adı her ne kadar Marifetli olsa da, ben Marifetli Hesap’ın maalesef pek bir marifetini göremedim şimdilik. Bugün itibarıyla verdiği oranlar enpara.com’un 1 puan altında, ING Bank Turuncu Hesap’ın ise yarım puan üzerinde.

Peki ben Marifetli Hesap açtırır mıyım? Özellikleri bu şekilde olduğu sürece maalesef benim birinci tercihim olamayacaktır. Bu 3 farklı hesap arasında, hem mevduat limiti, hem de oranlar arasından en cazip ürün Finansbank enpara.com gibi görünüyor.

Comments
 1. TAHSİN

  gerçekten marifetli hesapla ilgili verdiginiz bilgiler aydınlatıcı oldu fakat aklıma takılan bi ayrıntı var şimdi marifetli hesap 1 aylık vadeli mevduat hesabına mı uygulanıyor mesela ben 3 aylık yada altı aylık bazda yatırırsam paramı marifetli hesabın uyguladıgı faiz oranından yararlanabilir miyim yoksa yararlanamam mı ? şimdiden teşekkürler

  • Can Balkan

   TEB Marifetli Hesap, gecelik faiz işleyen bir hesaptır. Yani Marifetli Hesap’a 3 ya da 6 aylık vadeli para yatıramazsınız. Marifetli faiz oranı da yalnızca ilk 30 gün boyunca geçerlidir. İyi günler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.