ING Bank Turuncu Hesap Nedir Ne Değildir?

ING Bank’ın tüm dünyada uyguladığı Turuncu Hesap’ı Türkiye’de de çığır açtı diyebiliriz. Henüz piyasada enpara.com veya Marifetli Hesap gibi uygulamalar yokken ING Bank 2 yıl önce yani 2011 yılının Ocak ayında, Türkiye’yi Turuncu Hesap ile tanıştırdı. Temel olarak Turuncu Hesap’ın vurgu yapılan 4 özelliği şu şekilde:

 1. EFT/Havale Ücreti Yok: Turuncu Hesap’ın Dünya’daki diğer uygulamalarında (örneğin: Amerika’da ING Direct) olduğu gibi hesap işletim ücreti, EFT/Havale ücreti, vs. gibi masraflar bu hesapta yok. Bu masraflardan bıkan müşteriler için oldukça cazip.
 2. Alt Limit Yok: Turuncu Hesap’ın belki de en cazip özelliği bu diye biliriz. Bankacılıkta gecelik borçlanma için verilen faiz oranları oldukça düşükken, siz Turuncu Hesap’a istediğiniz zaman para yatırıp, istediğiniz zaman çekiyor ve görece yüksek bir faiz geliri elde ediyorsunuz. Örneğin ben, maaşım hesabıma yattıktan sonra, temel ödemelerimi gerçekleştiriyorum ve kalan bakiyeyi Turuncu Hesap’a aktarıyorum, gerektiğinde tekrar çekene kadar param değerlenmiş oluyor.
 3. Vade Derdi Yok: Normal vadeli hesaplarda, hesabı açarken vade süresi belirlerken, Turuncu Hesap’ta vade sorunu yok. Elinizde belirli bir süre kullanmayacağınız bir meblağ varsa, buraya koyuyor, ve kazanmaya başlıyorsunuz. İhtiyacınız olduğunda da hesaptaki para ve faizini çekebiliyorsunuz. Bu özellik de oldukça cazip.
 4. Faizi Çok: Turuncu Hesap’ta hesap açtırdıktan sonra ilk bir ay boyunca Hoşgeldin Faizi uygulanıyor. Sonrasında Turuncu Hesap için uygulanan normal faiz kazanmaya devam ediyorsun. Bugün itibarıyla hoşgeldin faizi %8; sonraki aylar %7.5. Faizin günlük olduğunu düşünürsek piyasa faizlerinin üzerinde. Ama öte yandan enpara.com‘un günlük birikim faizinin ise altında.

Bu 4 özellik yalnızca 100bin TL‘ye kadar olan tutarlarda geçerli ki enpara.com’daki 750bin TL limitin çok aşağısında. Yakında yukarı yönlü bir revizyon gerçekeleşebilir bu limitte de.

Turuncu Hesap Nasıl Açılır?

 1. ING Bank internet sitesinden başvuru yapılır.
 2. Başvurunuz incelendikten sonra, kurye imzalarınızı almak için gelir.
 3. Sözleşmeler incelendikten sonra, aranır ve hesabınız konusunda bilgilendirilirsiniz.

Hali hazırda ING Bank müşterisi olanlar, ki benim hesabım vardı ING’de, internet bankacılığından tek tıkla da hesap açtırıp, bu imkanlardan yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Şimdi bana sorarsanız, Turuncu Hesap iyi mi diye; eğer ING Bank müşterisi değilseniz, boşu boşuna zahmet etmeyin, derim. Kendim kullanıyorum. Ama eğer ciddi bir birikimim olsaydı, kesinlikle Turuncu Hesap ile falan uğraşmaz doğrudan enpara.com’u denerdim. Size de tavsiyem budur. İki hesap çeşidi de benzer özelliklere sahip olsa da, faiz ve mevduat tutar limitinde enpara.com şu an için kesinlikle 5 adım daha önde.

Peki vadeli mevduat için siz hangi ürünü kullanıyorsunuz? Diğer okuyuculara tavsiye eder misiniz?

Comments
 1. elif

  elimde az para varsa bile turuncu hesap açamazmıyım

  • Can Balkan

   Elif Hanım,

   Turuncu Hesap için alt limit bulunmamaktadır. Yani dilediğiniz kadar para yatırabilir ve kazanmaya başlayabilirsiniz. Bugün itibarıyla ING Bank Turuncu Hesap hoşgelsin faizi % 8.75’tir.

   Bol kazançlar

 2. Yaman

  10 nın tl faız getırısı mantıklı mı?? kısa yada uzun vadede teşekürler

  • Can Balkan

   Sorunuzu anlamadım maalesef.

Leave a Reply

Your email address will not be published.