Upwork Harka Arz Oldu

Ülkemizde henüz yeterince yaygınlığa ulaşamamış olsa da, Upwork dünya çapında 375 bin serbest çalışana (freelancer) ve 475 binden fazla iş verene hizmet veren bir platform. Tasarımdan tutun da muhasebeye kadar çeşitli alanlarda bir ofise veya iş verene bağlı olmadan çalışmak isteyen freelancerlara proje bazlı iş imkanı sağlayan Upwork aynı zamanda meşakkatli işe alım süreçleri ile uğraşmak istemeyen ve geçici olarak eleman arayan iş verenlerin de konularında uzman çalışanlarla buluşmalarına olanak tanıyor.

Upwork ile Amerika’da faaliyet gösteren bir dijital pazarlama ajansı, Filipinler‘den bir çalışan bularak, ofisinin randevu alma, müşteri takibi yapmak gibi basit sekreterlik işlerini yaptırabilir. Öte yandan, Berlin‘de grafikerlik yapan ve evden çalışan bir Türk de Kanadalı bir şirket için çalışabilir. Kısaca, Upwork geleneksel anlamda çalışan ve iş veren bağımlılığının ötesine geçip serbest çalışmak isteyen çalışanlar ile projelerindeki çalışan eksiğini hızlı ve ucuz şekilde kapatmak isteyenleri buluşturan bir platform.

Upwork’ün gelir modeline baktığımızda, iş verenlerin çalışanlara ödedikleri ücretlere ilave olarak bir komisyon ödemesinin yanı sıra, çalışanların yani freelancerların iş verenden aldıkları ücretlerden de komisyon kesintisi yapan bir model görüyoruz. Şirket hızlı bir büyüme trendine sahip olsa da, şu an için henüz kar yaratamamış durumda.

Upwork, 3 Ekim 2018 tarihinde Nasdaq borsasında hisse başı $15 dolar fiyat ile halka arzını gerçekleştirdi. 12.5 milyon adet hissenin satıldığı halk arz ile Upwork $187 milyon dolar topladı. İlk işlem gününde Upwork hissesinin fiyatı %50’den fazla değer kazanarak $23 dolar seviyelerini görse de, UPWK tickerı ile işlem gören Upwork günü  $21 dolar seviyelerinden kapadı.

Upwork, 2018 yılının ilk yarısında 180 ülkeden 375 bin freelancera ve 475 bin müşteriye 2 milyon proje için aracılık yapıp, toplamda $1.56 milyar iş hacmi yarattı. (Bu rakamdan da ortalama %12.9 civarında komisyon geliri sağlayacağı varsayılıyor.)

2017 yılı gelirleri $202.6 milyon dolar olan Upwork’ün zararı ise $4.1 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu zararın satış ve yönetim tarafında yapılan önemli yatırımlar dolayısıyla gerçekleştiği belirtildi. Bundan sonrası için Upwork’ün hisse performansını yıllık büyüme hızı ve şu anki müşterilerinin Upwork aracılığıyla daha çok proje harcaması yapması etkileyecektir.

Upwork hissesi ve diğer yurt dışı hisse senetlerine ilişkin daha önce yapmış olduğumuz değerlemelere burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yurtdışı borsalarda işlem yapmak için daha önce yayınladığımız yazılarımızı okuyabilir veya QNB Finansinvest’in işlem platformuna bir göz atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.