Hangi bankanın Altın Hesabı daha avantajlı?

Halkımızın geleneksel olarak en sevdiği yatırım altın yatırımıdır. Düğün olur geline takar, sünnet olur çocuğa takar, doğum olur bebeye takar… Takamadığını da yastık altında saklar. Bunun sonucunda da vatandaşın yastık altındaki yatırımlarının en az 2 bin ton altına ulaşır. Yani vatandaşımız 100 milyar doları bankaya yatırmadan geleneksel tasarruf yöntemleriyle evinde saklamaktadır.

Altın fiyatları, altının ons fiyatındaki hareketlere ilave olarak döviz kurlarındaki değişimlerden de etkilenmektedir. Son yıllarda Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısında değer kaybetmesiyle birlikte, altın da değerlenmeye devam etmiştir. 2015 yılı sonlarında 100 lira civarında olan altın fiyatı, 2.5 yıl içerisinde %80 getiri sağlayarak 180 liraya ulaşmıştır.

ALTIN FİYATLARININ 10 YILLIK DEĞİŞİMİNİ GÖRMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ!

Altın fiyatlarının değişimi

Yastık altı tasarruflarının ekonomiye kazandırılması için son yıllarda hükümet kanadından çok çeşitli uygulamalar teşvik edildi. Geçtiğimiz yıl içerisinde uygulamaya konulan “Altın Tahvili” ya da “Altına dayalı kira sertifikası” gibi ürünler halktan pek ilgi görmedi. Bu kadar büyük tutarlı bir tasarrufun bankacılık sisteminin içine sokulması ülke ekonomisine büyük faydalar sağlayacaktır. Bunun yanı sıra evde altın biriktirmenin hırsızlık veya doğal afetler gibi risklere karşı açık olduğu da bir gerçektir. Aynı zamanda altın, bankacılık sistemi dışarısında tutulduğunda ilave bir getiri sağlayamamaktadır.

Son yıllarda yastık altındaki birikimlerin ekonomiye kazandırılması için devlet ile beraber bankalar da seferber olmuş durumda. Bir çok banka, vatandaşın elindeki hurda altını, “Altın günleri” adını verdiği etkinlikler vasıtasıyla şubelerden toplamakta ve vatandaştan topladığı altınları, vatandaş adına açılan altın hesaplarında gram altın olarak saklamaya devam etmektedir. Böylelikle halkımız, hem altın birikimlerini ekonomiye kazandırmış hem de güvenli ilave gelir elde edebilme şansına sahip oluyor.

Yastık altı altın birikimlerinin Altın Günü vasıtasıyla banka hesaplarına dönüştürülmesinin yanı sıra özellikle yeni nesil banka müşterileri arasında yaygınlaşan bir diğer trend de tasarrufların doğrudan banka aracılığıyla Altın Hesabına yatırılmasıdır. Yani tüketiciler aylık olarak biriktirmeyi hedefledikleri tutarda altını, Altın Hesabı vasıtasıyla, genellikle internet bankacılığı aracılığıyla evlerinin sıcak ortamından çıkmadan alabiliyorlar. Böylelikle hem satarken işçilik, yıpranma vs. gibi maliyetlerden dolayı zararı azaltacakları bir yatırım yapmış oluyorlar, hem de vadeli altın hesabı gibi seçenekleri değerlendirerek altınlarının faizini alıyorlar. Tüm bunlara ilave olarak bazı altın yatırımcıları ise altın hesapları aracılığıyla piyasa hareketlerini takip ederek al sat yapıp ek gelir elde edebiliyorlar.

Bugünkü yazımızda son yıllarda popülerleşen altın hesabı karşılaştırması yapacağız ve 2018 yılında hangi bankanın altın hesabının daha avantajlı ortaya çıkaracağız.

Altın hesabının avantaj sağlaması için üç önemli husustan en az birini layıkıyla uygulayabiliyor olması gerekmektedir. Bunlar:

 • Altın hesabının hesap işletim ücreti olmamalı.
 • Vadeli altın hesabı veya katılma altın hesabı gibi seçeneklerle faiz ve katkı payı getirisi sağlayabilmeli.
 • Altın alım satımı yaparken spread diye tabir edilen alış-satış fiyatı arasındaki farklar az olmalı.

Bugün piyasada altının alış fiyatı 178.20 lira, satış fiyatı da 179.70 lira. Yani piyasa fiyatında 1.5 liralık fark mevcut iken banka altın alış ve satış fiyatarı arasında 10 lira varsa, o bankanın altın hesabını tercih etmeyin. Burada bir not düşelim, piyasaların kapalı olduğu akşam ve hafta sonunda bankalar kendilerini korumak için altın hesaplarında spreadi artırabilirler. Bunu hemen hemen bütün bankalar uygular. Bizim burada kastettiğimiz, mesai saatleri içerisinde uygulanan alış-satış farklarıdır.

Hemen hemen bütün bankaların altın hesabı mevcut. Hali hazırda çalıştığınız iş yeri vasıtasıyla size açılmış olan maaş hesabının internet bankacılığını kullanıyorsanız, buradan altın alım satım işlemlerini yapmanız mümkün. İşveren ile banka arasındaki anlaşmalara göre değişiklik gösterse de genellikle maaş hesaplarına bağlı diğer hesaplardan hesap işletim ücreti alınmıyor. Dolayısıyla ek bir zahmete katlanmadan, internet bankacılığı, şube veya telefon bankacılığı vasıtasıyla altın hesabı açtırabilir ve altın yatırımına başlayabilirsiniz. Bu yöntem en zahmetsiz ve hesaplı olanlarından biridir. Yani en iyi altın hesabı maaş bankanızdaki altın hesabı diyebiliriz.

Maaş bankaları dışında en avantajlı altın hesabı dendiğinde iki banka öne çıkmaktadır. Bunlardan biri ülkemizdeki Altın Bankacılığı işlemlerinin öncülerinden olan Kuveyt Türk, diğeri ise Türkiye’nin ilk dijital bankacılık hizmetini sunan Enpara.

En iyi altın hesabı olarak gösterilen Kuveyt Türk’ün Altın Bankacılığı işlemlerini incelediğimizde, Vadesiz Altın Hesabından tutun da Altına Altın Katılma Hesabı veya Birikimli Altın Hesabı gibi seçenekler sunduğunu görüyoruz. Kuveyt Türk’ün altın hesabının en avantajlı altın hesaplarından biri olarak gösterilmesinin en büyük nedeni hesap işletim ücreti olmamasıdır. Bizim de okuyucularımıza sürekli tavsiye ettiğimiz üzere, birikim yaparken para kaybetmeyin ve size ücretsiz veya daha düşük komisyonlu hizmet sunan aracıları tercih edin.

Kuveyt Türk, Altın Bankacılığı  kapsamında Altın hesaplarının yanı sıra, gram altın, çeyrek altın, külçe altın gibi fiziksel altın satış hizmeti sunmaktadır. Ayrıca Altın Çek ve Altın Havale gibi sektörde benzerleri olmayan hizmetler de Kuveyt Türk tarafından veriliyor. Eğer başka bir bankada hesabınız yoksa veya Altın yatırımı ve Altın ürünleri sizin için öncelikliyse ilk olarak herhangi bir Kuveyt Türk şubesine uğramanızı tavsiye ederiz.

En avantajlı altın hesaplarını incelediğimizde, ikinci sırada Enpara’nın olduğunu görüyoruz. Finansbank’ın dijital bankacılık hizmeti olan Enpara, Kuveyt Türk kadar geniş yelpazede Altın Bankacılığı  ürünleri sunmasa da, alış-satış fiyat farklarının az olması ve altın hesabının diğer tüm hesaplar gibi ücretsiz sunulması nedeniyle altın yatırımcıları tarafından tercih edilmektedir.

2018 yılında avantajlı altın hesabı konusunda görüş ve sorularını aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz. Bugüne kadar 2000’den fazla kullanıcının sorusunu ücretsiz cevapladık. Şimdi sıra sizin sorunuzda!

Comments
 1. Alp

  Enpara hakkında düşünceleriniz nelerdir? Sizce paramız Enpara da güvende mi? Herhangi bir kriz veya batma anında paramızı geri alabilir miyiz? Bu sorularımın nedeni QNB Finansbank (Katarlılar) Enpara yı kapatmaya hazırlanıyorlarmış. Ama çok Enpara müşterisi olduğu ve mevduatları Finansbank a çekemeyecekleri için devam ettiriyorlarmış. Bir web sitesinde okuduğum yazı bu. Sizce web sitesinin haklılık payı varmı? Enpara.com u uzun vadede güvenle kullanabilir miyiz? Sorularım bunlar. Teşekkürler

  • Can Balkan

   Enpara hakkında gayet olumlu düşünüyorum. Kendim de severek kullanıyorum. 100 bin liraya kadar olan mevduat devlet güvencesi altında. Enpara’yı kapatsalar bile zaten sizin hesaplarınız hali hazırda Finansbank bünyesinde tutuluyor. Enpara bir banka değil. Sadece sunulan hizmetin ismi. Dolayısıyla, kapandığında paranız uçmaz. Başka bir hesaba aktarabilirsiniz.

 2. Alp

  Çok teşekkür ederim cevabınız için. Artık Enpara hakkında pek şüphem kalmadı sayenizde

 3. arife bahar

  Az bir birikimim var. Zaman zaman içinden kullanmak zorunda kalıyorum. Bu nedenle vadeli bir yöntem kullanamıyorum ama altın hesabı açtırsam acaba verimli olur mu? Enpara ve Garanti’de hesabım var. Sizce hangisi daha uygun benim için?

  • Can Balkan

   Her ne kadar son zamanlarda ülkemizde TL bazlı Altın fiyatı yükseliyor olsa da, bildiğiniz üzere Altın’ın fiyatı uluslararası piyasalarda belirlenir. Riskli bir emtiadır. Son zamanlarda yükseliyor olması, hep yükseleceği anlamına gelmez. Bunu göz önünde bulundurarak yatırımlarınızı yapın. Enpara oldukça iyi bir seçenek. Ayrıca şu yazımızı da okumanızı tavsiye ederim.

   https://paranya.com/para-biriktirmek-icin-banka-hesabi-acmak/

 4. Özge

  Nisan dan bu yana yeni yazınızı bekliyorum. Umarım daha da uzun sürmez 🙂 çünkü bir çok yazınızı keyifle okudum. Özellikle para piyasalarının son durumu hakkındaki düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Rahat anlaşılan bilgilerinizi aktardardığunız için teşekkürler

  • Can Balkan

   Sağolun Özge Hanım, piyasalar dalgalı olunca, buraya bakmaya çok vaktimiz olmuyor maalesef. Umarım bu hafta için size ithafen bir yazı yayınlamış oluruz. Saygılar.

 5. YUNUS

  Merhaba, nasipse ağustos ayında düğünümüz var, elimizde biraz birikim ve düğünde takılan takıları evde saklamak yerine, değer kaybetmeden hatta mümkünse değer kazanarak saklamak istiyorum, bunun için en mantıklısı hangi yol? Geleneksel yöntem ile evde yastık altında mı kalsın? yoksa bir altın hesabımı açtırmalı mıyım? fiziksel olarak bozdurmadan altın hesabı açabilmenin yolu var mı?
  En karlı ve güvenli yol hangisi? Şimdiden değerli yorumunuz için teşekkürlerimi sunarım.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Fiziksel altınları, kaydi altına yani hesaba döndürdüğünüzde kaybınız olacaktır. Bence gerek yok. Ama evde saklamak da riskli. Banka kasası en iyi yöntem. Küçük bir kasa kiralayıp orada fiziki altınlarınızı tutabilirsiniz. Birikimleriniz içinse yasalar gereği herhangi bir yatırım tavsiyesi vermem maalesef mümkün değil. Ancak, uzun dönemli bir yatırım olacaksa, her zaman Borsa uzun vadede kazandırmıştır. Özellikle bu şekilde tarihi düşük seviyelerinden alındığında, yüksek karlar oluturabilir. Lakin bunun bir yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizmek isterim. Geçmişte gösterdiği performansı gelecekte de gösterecek diye bir kural yok.

 6. Akın Zarif

  İyi günler sadece işbankası hesabım var işbankasından altın hesabı açsam, komisyon vs bir ücret kesiliyor mu al sat farkı her sayfada da farklı yazıyor aydınlatırsanız sevinirim

  • Can Balkan

   Merhaba,

   Vadesiz Altın Hesaplarından herhangi bir masraf veya komisyon alınmamakta olup, altın alım – satım işlemlerinden doğan kazançlarda vergi kesintisi olmamaktadır.

   Alım satım fiyatı her zaman farklı olur. Söz gelimi 190 liraya aldığınız gram altını, hemen o an satmak isterseniz 189 lira olacaktır. Satış fiyatı piyasadan biraz daha düşük olur. BU da normal. Kuyumcuya gitseniz de aynı…

 7. sanane

  kuvayt turk dediğinız banka neresi uygun 90 satış 91 alış yapıyorsunuz 1 kur fiyat var oysa katılım bankaları yarı fiyatı veriyor insanları yanlış yönlendirmeyiniz
  banka sahibiyseniz bilemem!

  • Can Balkan

   Size üç tavsiye.

   1- İnternet ortamında olsanız dahi önce edepli davranmayı öğrenin.
   2- Bol bol okuyarak Türkçe’nizi ve yazım kurallarınızı iyileştirin.
   3- Kuveyt Türk’ün de bir katılım bankası olduğunu öğrenin.

 8. A.g.

  Can Bey merhaba benim de az bir birikimim var ve onu da gram altın olarak enpara da saklıyorum ancak onun da alış satış fiyatları arasında çok fark var. Ne yapmalıyım altın hesabımı altın hesabı olarak başka bir bankaya nakil edebilir miyim. Teşekkürler

 9. mevsad

  Merhaba Can Bey oğlumun geleceği için yatırım yapmayı düşünüyorum elimizde bir miktar para var onun adına ayırdığımız lise veya üniversite yıllarında kullanabilmek adına şimdiden değerlendirme yapmak istiyorum bireysel emeklilik düşünmüyorum altın hesabı mantıklı geliyor ama kararsızım sizce uzun vadede en karlı yatırım araca nedir ve hangi banka teşekkür ederim. iyi günler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yatırım yaptığınız tarihe bağlı olarak en yüksek getiri sağlayan yatırım aracı çoğunlukla borsadır. Altın veya dövizin zaman zaman borsadan iyi getiri sağladığı dönemler olabilir ancak ülkemizde de yurtdışında da son 100 yılda en büyük getiri borsadan sağlanmıştır. Ama bildiğiniz üzere bu işin riskleri de mevcut. Benim size tavsiyem acele etmeden yavaş yavaş birazcık borsa işlerini araştırın. Pişman olmazsınız. İçinize sinen şirketlerin ortağı olabilir, temettü elde edebilirsiniz. Alımlarınızı bir anda değil, yavaş şekilde yapın. Eğer borsa size göre değilse de önümüzdeki 2 yıl mevduat faizlerinin yüksek getiri sağlayacağını düşünüyorum. 13 Eylül tarihinde Merkez Bankası faiz kararı açıklanacak. Bunun akabinde dilediğiniz bankada vadeli bir mevduat hesabı açtırıp, faize koyabilirsiniz. Ben enpara kullanıyorum. Çünkü hesap işletim ücreti, havale-eft komisyonu ödemiyorum.

 10. YUSUF

  Merhaba,

  Kuveyt Türk İle Ziraat Bankası Altın Kiralama sertifikası arasında kaldım. Neyi önerirsiniz? Hem fiziki altınlarımı korumak hemde faizsiz kazanç elde etmek istiyorum.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Anladığımı kadarıyla Kuvey Türk’ün Altına Altın Katılım Hesabı ile Ziraat Bankası Altın Kiralama Sertifikasını karşılaştırmamı istiyorsunuz. Kuveyt Türk’ün ne kadar kazandırdığını bilmiyorum, ancak Ziraat Bankası yıllık 2.5% getiri vaddediyor. Bu tutardan stopaj yok. Gayet makul bir getiri olduğunu söyleyebilirim. Burada dikkat etmeniz gereken, hurda altının değerlemesi. Söz gelimi, Kuveyt Türk hurda altınlarınızın gramını 200 liradan alırken, Ziraat 195 liradan alıyorsa, bu durumda Ziraat’in bir yıllık getirisi erimiş oluyor.

 11. Meryem

  Merhaba, bende birikim yapmak istiyorum ama nasıl hangi banka ile çalışacağımı bilmiyorum en mantıklı kazançlı birikim hangisi acaba ve hangi banka? Teşekkür ederim şimdiden.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Birikim için açacağınız banka hesabının iki özelliği olması gerekiyor. İlki yüksek faiz vermesi, ikincisi ise havale, EFT, hesap işletim ücreti gibi masraflar almaması. Ben bu şartlara uyduğu için uzun zamandır Enpara’yı kullanıyorum. Siz de başlangıç için deneyebilirsiniz.

 12. Gülşen

  Merhabalar altın hesabı konusunda biraz araştırma yaptım sizin yazınızı da bu esnada okudum çok aydınlatıcı bı yazı olmuş öncellikle teşekkür ederim şunu sormak istiyorum ben halkbank maaş müşterisiyim ordana mı yoksa Kuveyt Türk üzerinden mı actırmam karlı olur yani karar veremedim bu konularla alakalı da hiçbir bilgim yok tabi enpara da aklıma yattı ama kararsız kaldım yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maaş bankanızda açtırmanız sizin için daha kolay olacaktır. Birikimleriniz belirli bir seviyenin üzerine çıkarsa tekrar gözden geçiririz. Ancak başlangıç için maaş bankaları en avantajlı yerlerdir.

 13. Gülşen

  Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için benim ki aslında yeni sayılmaz bireysel emeklilik sistemi iptal edip biriken parayı altın hesabına yatiricam o yüzden de Kuveyt mı halk bankasimi sormak istedim miktar ne kadar olunca gözden gecirmem gerekir kolay gelsin tekrar teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Şöyle söyleyeyim, eğer büyük montanlarda alım satım yapmıyorsanız, yani gün içerisinde alım satım işlemleriniz olmuyorsa, Halk Bankası’nda açtırabilirsiniz. Bazı bankalar altın hesaplarında alım satım arasında büyük fiyat farkları uyguluyor ve günlük işlem yapan biri için bu farklar önemli.

 14. Sez

  Merhabalar, öncelikle hemen hemen her yoruma ilgiyle karşılık vermenizi takdir ediyorum.
  Sorum şu, fiziki altınların, bankaların altın günlerinde bozdurularak gram altına çevrilmesindeki zarar çok mu fazla? Fiziki altınların arasında işlenmiş kolyelerin de olduğu düşünüldüğünde işçilik maliyetindeki düşüş göze alınıp kuyumcuya bozdurmak mı mantıklı, yoksa bankada grama çevrilmesi mi? Ek olarak, bankaların yüzde 2,5’a varan faiz oranlarından bahsediliyor. 1 yıl bozdurmama şartı mı var bu hususta?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankalar, altın günlerinde vatandaştan gelen parayı hurda altın olarak kabul ediyor. Haliyle kolye gibi zıynet eşyası olan ve işçiliği bulunan altınlar da yok pahasına alınıyor. Ama kuyumcuya da giderseniz, sonuç pek değişmez. Eğer yüklü altınınız varsa belki kuyumcuda pazarlık etme şansınız olur. Altın hesabından faiz geliri elde edebilmek için ilgili vade içerisinde altın hesabına dokunmamanıza gerekiyor. Bu vade 1 ay, 3 ay, 6 ay veya 1 yıl olabilir.

 15. Didem

  Can Bey Merhaba,
  Geçtiğimiz ay düğünüm oldu ve elimde fiziki altınlarım var (bilezik, gram altın , çeyrek ve yarımlar) Altınlarımı bozdurmak istemiyorum yükselişe geçtiği zaman tl’ye çevirmek istiyorum.
  Evde saklamak riskli olduğundan kasa mı kiralamak altın hesabı olarak bankaya mı yatırmak hangisi şu anki güncel durumda daha iyi olur bilemedim. Konu ile ilgili yardımlarınızı ve değerli yorumlarınızı beklemekteyim.
  Şimdiden Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Gram ve çeyrek altında işçilik yok, ancak bilezikte az da olsa işçilik var. Dolayısıyla bunları gram altına çevirirseniz hurda altın fiyatından sizden alacaklar. Kaybınız olacaktır. Ben kendi düğünümde takılan takıları uzun zaman kasada saklayıp, daha sonra bozdurmuştum. Size de benzer bir yöntem tavsiye ederim.

 16. Mehmet kaplan

  Tfx den gram altın işlemi yapıyorum fakat banka makas aralığı gramda 70 kuruşu buluyor. Sermayem 50 liranın altında olduğu için ve piyasa kapandıktan sonrada işlem yapılabildiği için tfx tercih ettim. 50 lira sermaye şartı olmayıp al sat yapabileceğim makası daha uygun olan kurum varmı saygılar.

 17. Gülşen

  Can bey sizi ikinci kez yazıyorum ilgiyle cevap verdiğiniz için çok teşekkür tekrar halkbankta bireysel emekliligin faizsiz altın fonlu olan bı bireysel emeklilik sistemi var ona hesap açtım yani aynı bireysel emeklilik gibi devlet katkı veriyor ve aynı zamanda altın yükselirse paranizda kazanmış oluyor fakat kafamda bu sefer de başka sorular olmaya başladı acaba normal altın hesabı mı yoksa benim yapmış olduğum mu daha mantıklı çünkü bankadaki bayan ikisi çok farklı şeyler dedi ama ben hesabı açarken de bunu tavsiye etti bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer birikimleriniz uzun vadeli olacaksa ve bozmayı düşünmüyorsanız, şu anki model gayet mantıklı. Muhtemelen devlet katkısını haketmeniz için bir süre sistemde kalmanız gerekmektedir. Memurun size bireysel emeklilik tavsiye etmesinin nedeni, muhtemelen kendi hedeflerini tutturma gayreti içerisinde olmasındandır. Günün sonunda birikimi ne amaçla ve ne kadar süre yapacağınıza göre seçeceğiniz yöntem değişebilir.

 18. yasemin

  Merhabalar efendim ben altın hesabı actırdım alıs satış farkı çok olan bankayı tercih etmisım bana bilgi veren müşteri hizmetlerinden kaynaklı gram altının düsüsüyle cok zararda görunuyorum ne yapmalıyım.Çok teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sizin şu anda tek yapmanız gereken, altının gramının yükselmesini beklemek. Ancak burada zararınız alım-satım farkından değil, sizin altını yanlış zamanda almanızdan kaynaklanıyor gibi. Unutmayın ki altın garantili bir yatırım aracı değil. Fiyatı yükselebileceği gibi düşebilir de. Şu anki düşüşün nedeni doalr fiyatlarının düşmesinden kaynaklı. Bu yıl içinde dolar fiyatları tekrar yükselirse, en azından sizin altın yatırımınız TL olarak zarar etmez.

 19. Hamide

  Merhaba elimde altın ve para birikimi var ve maaşım yok kaybım olmadan hangi bankaya yatırabilirim altın hesabı olarak? Lütfen bilgilendirir misiniz?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankalar altın günü düzenleyip, hurda altınları alıp hesaba gram oalrak yazıyorlar. Ancak ben bu yöntemi tavsiye etmiyorum. Elinizdeki altını gidip kuyumcuda bozdurup daha sonra bankadan altın hesabı açtırıp gram altın almak daha avantajlı. Maaş hesabınız yoksa Enpara’ya bakamanızı tavsiye ederim. Hesap işletim ücreti almıyor. Faizleri yüksek. Havale ve EFT ücretsiz.

 20. Muzaffer

  Öncelikle selamlar.
  Yanlışım olabilir bu işlerin uzmanı değilim ama ufak bir hesaplama yaptım. Altın deyince akla gelen Kuveyt’in katılım hesap seçeneklerine baktığımda Tl/Dolar/Altın seçenekleri mevcut. Lakin Tl’de 95-5 +%10 stopaj varken altında 85-15+%15 stopaj mevcut. Her ikisinde de 100tl kazanmış olsam(100-5=95-%10=85,5) Tl bazında 85.5tl kalan, altında ise(100-15=85-%15=72,25) 72,25 tl kalan oluyor. Burada mantık nedir? Neden Tl değilde altın ile işlem yapayım ki o zaman?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sorunuzda anlayamadığım bir takım hususlar var. Örneğin neden liradan 5, altından 15 çıkarıp sonra tekrardan birine %10, diğerine %15 stopaj uyguluyorsunuz. Stopaj hesabı yaparken kazanç üzerinden gitmeniz gerekiyor. Örnekte verdiğiniz üzere, vadeli TL ve altın mevduatından 100 lira mevduat faiz geliri elde ettiğinizde, TL’de şu an için 10 lira stopaj kesintisi olurken, Altın’da 15 lira kesinti olacak. Çünkü şu anda hükümet TL’yi cazip kılmak için stopaj avantajı sağlıyor. Siz eğer Altın yatırımı yapacaksanız, faiz gelirinden ziyade değer artışına odaklanmanız gerekiyor. Belirtilen bir vadede Altın’ın değer artış kazancı ve mevduat faizi getirisinin, TL’nin mevdaut faizi getirisinden daha yüksek olacağına inanıyorsanız, Altın yatırımı yapmanız gerekiyor. Tam tersine inanıyorsanız da, yatırımlarınızın TL’de kalması gerekiyor.

 21. Mehmet

  Merhaba Can Bey,
  Tüm bankaların altın hesabında altın alış ve satış fiyatları arasındaki fark aynı mıdır ? Bazı sitelerde garanti bankası nın fark almadığına rastladım da ne derece doğru bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Garanti Bankası da fark alıyordur diye tahmin ediyorum. Ama bankalar farklı marjlar uygulayabilirler. Bu marj tamamen bankanın kendi politikaları doğrultusunda belirlenir.

 22. Sencer

  Merhaba Can Bey
  Benim iş bankası hesabımda biriktirdiğim bir miktar para mevcut. Bu parayı bir vadesiz altın hesabı açarak değerlendirmeyi düşünüyorum. Öncelikle İş Bankasını önerir misiniz? Bir de zarar etme olasılığım nedir?
  Son olarak altın alımının en doğru zamanı nedir yani doların düşüşe geçmesini mi beklemek gerek ? Şimdiden teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Diğer hesaplarınız İş Bankası’ndaysa, altın hesabını da İş Bankası’nda açabilirsiniz. Altın fiyatları TL olarak düşüşe geçerse zarar edersiniz. Alım için en doğru zaman, size en doğru gelen zamandır.

 23. Atakan

  Mrhb…külçe altın alım-satım fark ne kadardır ? Kuyumcu tavsiye sine göre gram altından daha iyi minimum zarar edersiniz dendi…semt kuyumcuları almıyor alirsada makas çok fazla ..en uygun nerede alınır satılır…tşk ederim.saygilar

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Ne kadar bir külçeden bahsediyorsunuz bilmiyorum ama en büyük külçe 400 ounce yani yaklaşık 12.5 kilogramdır. Bu külçelerin rafineri onayının, vs. olamsı gerekmektedir. Piyasada çok dolaşımı olmaz. Yatırım ölçeğinizi bilmiyorum ancak küçük yatırımcı için en temiz yöntemde bankada açılacak bir altın hesabıdır.

 24. atakan

  Merhabalar ,
  bir öğrenci olarak 1.5-2 sene sonrası için para biriktirmek istiyorum. Araştırdığım kadarıyla bankalar benim gibi düşük bütçeli başlangıçlara çok az faiz oranı verip dolayısıyla paranın artması yönünde pek gözle görülür bir değişim olmamakta. Benim planımda bu 1.5-2 sene boyunca her ay hesabıma 200-300 TL civarında bir miktar para atıp biriktirmek var ama yine araştırdığım kadarıyla böyle bir birikim yerine altın almamın bana daha çok kazandıracağını düşünüyorum. Şimdi size sorum nasıl bir birikim planı izlemeliyim TL üzerinden vadeli hesap mı yoksa bankaların altın hesapları mı ? Sonrasında da sizce hangi bankayı veya internet bankacılığını kullanmalıyım ?
  İyi günler dilerim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Vadeli mevduat hesabı açtığınızda, paranız piyasa faiz oranları doğrultusunda sürekli artacaktır. Ancak, Altın hesabının bir garantisi yoktur. Eğer uluslararası piyasalarda altın fiyatları düşerse sizin anaparanızı kaybetme olasılığınız da mevcut. Yani, altın hesabı vadeli mevduat hesabına göre daha riskli bir yatırım.

 25. Mehmet

  Mevduat hesabi mi altin mi sizce hangisine para yatirmaliyim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Vadeli mevduat hesabı açtığınızda, paranız piyasa faiz oranları doğrultusunda sürekli artacaktır. Ancak, Altın hesabının bir garantisi yoktur. Eğer uluslararası piyasalarda altın fiyatları düşerse sizin anaparanızı kaybetme olasılığınız da mevcut. Yani, altın hesabı vadeli mevduat hesabına göre daha riskli bir yatırım.

 26. Cihan

  Bende 170g değerinde 24 ayar altın var. Ben bunu bankaya yatırsam değer mi Can Bey. Yoksa banka kasasında dursun mu? Uzun Vaade bozdurma düşünmüyorum? Altın hesap değer mi?
  Yada farklı birşey mi önerirsiniz?

  Cevaplarsan çok memnun olurum.

  Saygılarla
  Cihan

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer Altın’da kalmayı düşünüyorsanız, fiziki altını bozdurup, altın hesabına yatırmanın tek bir faydası var, o da saklama maliyetinizin düşmesi. Yani söz gelimi siz kasaya yıllık 500 lira ödüyorsanız, altın hesabında kesinti 100 lira olur. Bunun dışında kasada duran fiziki altını bozdurup, hesaba aktarmanın hiç bir mantığı yok.

 27. caner

  merhaba. geçen sene düğün takılarını iş bankasında kasaya koymuştuk. Bu sene uzatmak istemiyorum tekrardan. Banka altın hesabına yatırmak mantıklı mı? Bu anlaşmalı kuyumcular değerinde cevirirler mi? Yoksa bankanın kendi düzenlemiş olduğu altın günlerinde kendi eksperine mi yaptırmak mantıklı? Ne tavsiye edersiniz? Bir de bir yorumda okudum garanti,teb falan gramları 0.995 den çeviriyorken diğer birkaç banka 1 e 1 oranında çeviriyormuş. Şu an için makas aralığı en az olan garanti görülüyor. (alış 246,0800 satış 247,7450) bu makas kapalı çarşıda nasıldır? Daha mı fazla ya da daha mı az?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Ziynet eşyalarınızın durumunu bilmiyorum ancak içerisinde işçiliği yüksek olanlar varsa ayrı değerlendirilecektir. Altın yatırımı yapmaya devam edecekseniz ve fiziki olarak tutmak istemiyorsanız, tabi bir şekilde bunu Altın hesabına çevirmeniz gerekecek. Burada da bir kaybınızın olması mümkün. Ben sizin yerinizde olsam tanıdık vasıtasıyla güvenilir bir kuyumcudan halletmeye çalışırdım. Yani, altınları ederin TL’ye çevirip, daha sonrasında da bankadan Altın hesabı açtırabilirsiniz. Kapalıçarşıdaki makasta etkili olacak unsur malın büyüklüğüdür. 5 kilo altın satmaya giden adamla 200 gram satmaya giden arasında fiyat farkı olur. Banka ile karşılaştırırsak, eğer 1 kilodan az altınınız varsa Banka, fazla ise Kapalıçarşı derim.

 28. Abdullah

  Merhabalar Can Bey,
  Benim şuan 4bin civarında bir param mevcut ve her ay ortalama 1500-2bin tl biriktirmeyi düşünüyorum.6 aylık-1yıllık bir birikim için ne önerirsiniz?vadeli mevduat mı ,altın hesabı mı?çevremdekiler altın hesabı açtır diyorlar.altın hesabı açtırırsam hangi bankadan açmamı önerirsiniz?bu konuda da kuveyttürk ü tavsiye ediyor herkes.sizin tavsiyeleriniz nelerdir ?çok teşekkür ediyorum şimdiden iyi günler..

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yatırım tavsiyesi verebilmem maalesef mümkün değil. Yatırım kararı alırken kendi risk algınızı ve gelir beklentinizi göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Vadeli mevduata para yatırdığınız takdirde, vade sonunda alacağınız tutar kesindir. Altın yatırımı ise bir emtia yatırımıdır. Altın ve dolar fiyatlarının dalgalanmalarından doğrudan etkilenir. Yükseleceğinin veya düşeceğinin bi garantisi bulunmamaktadır. Altın yatırımı için şu an kullandığınız bankanın altın hesabı ürününü tercih edebilirsiniz. Değilse, Kuveyt Türk gayet makul bi alternatif.

 29. ALİ

  Öncelikle iyi çalışmalar. Yazılarınızı ve yorumlarınızı okudum ve kafamdaki bir çok soru cevap buldu fakat bununla beraber yeni sorularım oluştu. ” altın hesabının riskli ” olduğu kısmını bir kenara koyarsak aklımda söyle bir soru oluştu. Hurda altın fiyatı ile ilgili bir bilgim yoktu.Benim şu an 22 ayar 67 gram bilezik 6 ata altın ve 4-5 adet çeyrek altınım var.
  1-Hurda altın fiyatından mağdur olmamak için bütün altınları bozup mu yatırmalıyım ? Bu hurda altın fiyatı her altın çeşidi için mi geçerli? Hepsini nakite çevirip yatırma şansım varsa daha mı az zarar görürüm?

  Bir yorumda ”Fiziksel altınları, kaydi altına yani hesaba döndürdüğünüzde kaybınız olacaktır.” demişsiniz. 1 yıllık bir vadeli hesap açmayı düşünüyorum.
  2-Böyle bir sistemde altının arttığını varsayarsak -ki bence her zaman artar – bu zarar kısa vadede karşılanacak bir zarar değil mi?
  1 yıllık düşünmemin sebebi 1 yıllıklarda stopaj vergisi kalktığı için kardan zarar etmemeyi düşünmem
  3- Sadece bu vergiden kurtulmak için 1 yıllık açmak mantıklı mı ya da farklı bir alternatif var mı ?

  Daha bu işin başındayım kısmetse borsaya falan da el atmayı düşünüyorum eğer sorularım saçma ise kusura bakmayın 🙂 İYİ ÇALIŞMALAR.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   1- Hurda altın fiyatları işçiliğin yüksek olduğu ziynet eşyalarında zarar ettirir. Burma bilezik, çeyrek altın vs. gibi nesnelerde çok büyük kaybınız olmaz. Elinizde fiziki altın varsa bunu tanıdık kuyumcuda iyi bir fiyata bozdurup, daha sonra bankadan Altın hesabı açtırıp, Altın yatırımı yapmak daha makul.
   2- Altın fiyatının her zaman artacağını düşünüyorsanız, elbette kayıplarınız bir noktadan sonra telafi olacaktır.
   3- Elinizde 100 gram altın olduğunu varsayalım. Vadeli altın hesabınızın da yıllık %2 faiz verdiğini kabul edelim. Yani 1 yılın sonunda ekstra 2 gram altınınız olacak. Bu 2 gram altından da %15 stopaj kesintisi yapılacak. O da 0.3 gram altın eder. Hesabınıza 1.7 gram altın yatar. Ayrıca Altın’ın bütün vadelerde stopajı %15’tir.

 30. Oğuzhan Çalışkan

  Abi diyelim ki 10 adet çeyrek 2 adet gram 1 tane cumhuriyet götürdük verdik bankaya, ben bütün bunların aynısını istediğim zaman çekebileceğim bir sistem var mı kuveytürk te yada başka bir bankada ? yani inanın benim rakamlarla kafam alt üst oldu. 2 kuruşluk altınımız var tekrar istediğim vakit bıraktığım hali ile almamızın hiç bir yolu yok mu acaba? kasa olayının net bir güvencesi maalesef yokmuş garanti veremiyorlar içeriği hakkında. o yüzden kasa kiralama işine hiç girmiyorum. yazılarınız için ayrıca teşekkür ederiz.

  • Can Balkan

   Kasanın nasıl güvenliği yokmuş? Bunu size diyen bankadan koşarak kaçın. Dediğiniz şekilde bulabileceğiniz tek şey banka kasası. Ancak orada da maliyetler epey yüksek. Yıllık bin liradan aşağıya kasa kiralayabileceğinizi sanmıyorum. Eğer Altın hesabı açtırmak isterseniz, altınlarınız gram altına dönüştürülür. Parayı da altın olarak çekemezsiniz.

   • Oğuzhan Çalışkan

    Hocam peki sizce elimde ki gram altınları Kuveyttürk’ün altın hesabına yatırayım mı? Zararımız çok olur mu bu işin sonunda? Mesela 1 gramların üzerinde 995.0 diye bir ibare var. toplamda 21 gram götürdüm bankaya lakin kendi hesaplarında 21 gramın altında bir gram belirtti toplamda. Neden benim götürdüğüm gramın altında bir gram belirtildi? Ben tabi vazgeçtim altın hesabına yatırmaktan. Eğer derseniz ki bu işlem normaldir fazla zararınız olmaz, size güvenerek yatıracağım hocam. Kandırılmaktan çekiniyorum o yüzden size soruyoruz hocam . Allah razı olsun yardımlarınız için.

    • Can Balkan

     Banka, fiziki altınınızı, kaydi altına döndürürken, oluşacak masrafla için kesinti yapar ve hesabınıza eksik yatar. Eğer illa altın hesabı açtırmak istiyorsanız, elinizdeki altınları bir kuyumcuya bozdurun ve nakdi para ile bankaya giderek altın hesabı açtırın. Bu işin müşteriye en masrafsız yansıması bu şekilde olur.

 31. Can

  Merhaba; öncelikle tüm sorulara cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Elimde 1 kg’dan az, ağırlıklı çeyrek olmak üzere gram ve 3 adet de burma var. Piyasa alış fiyatlarına baktığımda 20 bin civarı ediyor. Şimdi ben üzerine bir miktar nakit katarak araç almayı planlıyorum.
  1) İlk sorum şu; kuyumcular tarihi eski altınları düşük fiyata alıyorlarmış. Bankalar ise tarih kavramına bakmadan gram üzerinden hesaplayıp alıyorlarmış. Altınların üzerindeki tarih gerçekten fiyatını çok düşürüyor mu? Bu nedenle kuyumcu yerine bankayı tercih etmeyi düşündüm. Sizin bu konudaki fikrinizi alabilir miyim? Kuyumcu mu tercih edeyim banka mı? (Altın hesabında döviz çok fazla beklemeyecek araç alana kadar en fazla 1-2 ay.)
  2) İkinci sorum ise; Hem Enpara hem Finansbank hesabım var. Finansbank şubelerinden Enpara hesabıma altını geçirirler mi? Yoksa Finansbank hesabıma geçirirler benim mi Enpara’ya geçirmem gerekir?
  3) Üçüncü ve son sorum ise eğer bankada expertize bozduracaksam Ziraat, Kuveyttürk ve Enpara arasında kaldım hangisini tavsiye edersiniz?
  Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,

   Kuyumcuda bozdurmanız lehinize olacaktır. Eski tarihli çeyrekler en fazla 3-5 lira ucuz olur. Elinizdeki çeyrek çoksa, sattığınız kuyumcu fark da koymaz.
   Enpara’ya fiziki altınınızı Finansbank şubeleri aracılığıyla yatıramayacağınızı düşünüyorum ama yine de net bilgiyi müşteri hizmetlerinden alırsınız.
   Hali hazırda Enpara hesabınız varsa, tabi ki Enpara. Ancak fiziki altın yatırımı ile ilgili bilgi alın.

 32. Serkan aydin

  Merhaba elimde isciliksiz 227 gram bilezik var..55 60 bin civari yapiyor. Sizden istedigim oneri bunu kuyumcudan bozdurup nakitle banka hesabindan altin almam mantikli olur mu… kisa vadede alis satis yapip kar elde etmek istiyorum.. cunku altin piyasasi bugunlerde inisli cikicli.. tesekkurler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer al-sat ile kar yapabileceğinize inanıyorsanız, elbette bilezikleri kuyumcudan nakte döndürüp, daha sonra bankada altın hesabı açarak, deneyebilirsiniz. Bir engel yok. Sadece dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Daha önce trade tecrübeniz yoksa, sonu hüsran olabilir. Bol şans.

 33. Mustafa

  Ekşi sözlükten gordum ve inanilmazsiniz gercekten buyuk bir hizmet bu yaptiginiz..
  Tum soru ve cevaplari okudum. Anladigim sudur: Elimde 100 gr (~hurdasiz)olan altini TL ye cevirip bankada altin hesabi actirmam mantikli. Her ne kadar kuveyt turk ve enpara kazancli olsa da maas hesabi nispeten daha iyi.

  • Can Balkan

   Evet, eğer altınınızı kuyumcuda bozdurup, daha sonra bankanızdaki altın hesabına yatırabilirsiniz. Banka seçimindeki en önemli kriter, en az masraflı olması, mümkünse hiç masrafsız…

   Teşekkürler. Böyle yorumlar beni daha çok cesaretlendiriyor. Hatta yazarlığınız varsa, ilgili başlıkta vs. bu site ile ilgili deneyiminizi paylaşırsanız, bu çabamıza büyük katkı sağlamış olursunuz.

 34. Fatma

  Iyı gunler. Altının gram fiyatı olarak bankalar arasında fiyat farkı var. Orneğin zıraatte 278 TL iken Kuveyt turk 276 TL. Bu neyden kaynaklanıyor. Ayrıca vadesiz hesap olarak üç banka arasında kaldım. Ziraat Kuveyt ve albaraka hangisinden açmak daha mantıklı??

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankaların risk iştahları ile alakalı bir durum. Kimi banka alım-satım arasındaki marjı çok koyarak, daha çok para kazanmak isteyebilir. Dilediğiniz bankada hesap açabilirsiniz. Ben genellikle maaş bankasını tavsiye ediyorum.

 35. Sefa Cantürk

  Merhabalar. Elimde 7 tane cumhuriyet altını mevcut ve 40.500 tl yakın param var. Bankada altın hesabı yapmayı düşünüyorum 6-12 ay kalıcak şekilde sizce en mantıklısı bu şekildemidir ? En kolay ve masrafsız kuveytTürk müdür ? Gram altın şeklinde saklamayı düşünüyorum ama telefonda anlık alım satım en hızlı nasıl yapabilirim bilemiyorum. Şuan gram da ayın en yükseğinde acill cevaplarsanız çok sevinirim efendim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Daha önce alım satım tecrübeniz yoksa, kesinlikle alım satım işine bulaşmanızı tavsiye etmem. Bakın dün akşam dolar yarım saat içerisinde %15 değer kazandı, haliyle altın fiyatları da %15 artmış oldu -daha sonra normale dönse de-. Düşünsenize cuma satıp, yerine koyamadan böyle bir yükselişle açıldığında, kar zarar etmiş olacaksınız. Bunun gibi bir çok örnek. Elinizdeki cumhuriyet altınlarının işçilik masrafı olmadığı için zaten değerinde satmak her zaman mümkün. Eğer saklama açısından sorun yaşıyorsanız, kuyumcuda TL’ye çevirip, daha sonra istediğiniz bankadan altın hesabı açabilirsiniz.

 36. Belma

  Merhaba! 1 kilo altını pyasadakı alış fiyatına gore hesaplıyorum fakat kuyumcu farklı fıyat verıyor kar marjımı alıyor bunu alırken neye gore hesaplıyor birde kuyumcudan kuyumcuya fark edermı,

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Tabi ki kuyumcular farklı fiyat uygulayabilir. Belki o an elinde altını fazla, ucuzdan almak ister, belki nakiti var ama altını yok, fazla fiyat verir. Ayrıca, kiminin kirası düşük, kiminin yüksek. Ticaretlerinden beklentileri farklı… Dolayısıyla marjları da farklı.

 37. Arzu

  İyi günler benim Kuveyt Türk bankasında belli bir miktar altın hesabım var. Şimdi bu altın hesabını ziraat bankası na almak istiyorum. Sizce yapmalimiyim. İki banka arasında kaldım sizce hangi bankayı secmeliyim yazabilirmisiniz şimdiden teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Niye aktarmak istediğinizi bilmiyorum. Ancak tutar 100 bin liranın altındaysa, her iki bankada da devlet güvencesinde. Dolayısıyla boşu boşuna al sattan zarar etmenize gerek yok. Düzenli birikim yapıyorsanız, bir hesap da Ziraat Bankası’ndan açtırabilirsiniz.

 38. gökhan

  Merhaba . Açıklamalarınız için teşekkür teşekkür ederiz .
  Sorum şöyle ki ; elimde 100.000 TL civarı nakit var ve bunu riski dağıtarak çeşitli enstrumanlara yatırmak istiyorum (ortalama 1 sene kadar ).
  Kasa kiralayıp bir kısmına fiziki altın alıp (gram) , bir kısmına dolar alıp bir kısmı da TL olarak vadeli mevduata yatırmak mantıklı mıdır ? Riski minimize etmek çabasındayım. Bu bir risk mi dogurur yoksa riski dağıtmış mı olurum ?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yatırım yaparken her zaman sepet yöntemini kullanmak gerekiyor. Bu açıdan yaklaşımınız doğru. Ancak 30 bin lira civarında bir fiziksel altın için kasa kiralamak ilave maliyet yaratacaktır. Onun yerine altın hesabı açtırmanızı tavsiye ederim.

 39. Mustafa Çınar

  Merhabalar, yazdıklarınızı okudum, sorularada biraz göz gezdirdim. Ben altın hesabı açıp oradan al sat yapmayı veya o hesabı kullanmayı düşünmüyorum. Bu yüzden alış satış farkı en az olan yerden almak yerine alış fiyatı en az olan yerden alsam. Elimdeki parayla daha çok altın almış olacağım böylece. Al sat yapmadıgım içinde bir kaybım olmayacak bence. Birkaç sene o paraya dokunmayacağım içinde illaki satış fiyatı alış fiyatını geçecektir diye düşünüyorum. Ne dersiniz?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Altın fiyatı hemen hemen bütün bankalarda aynı seviyelerdedir. Eğer yatırım amaçlı açacaksanız, kafanıza yatan herhangi bir bankadan hesap açmanızda sıkıntı yok.

 40. okan

  Merhaba bu siteyi ilk kez gördüm ve çok beğendim şimdi ben altını hesabı açmak istiyorum maaşımı ziraat bankasından alıyorum ziraat mobil bankacılığınida kullanıyorum altın hesabı açmak için bankaya gitmeme gerek var mı yoksa mobilden de açabilir miyim?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Teşekkürler yorumunuz için. Şubeye gitmenize gerek yok, mobil bankacılıktan altın hesabı açabilirsiniz.

 41. loll

  Merhaba KYK kredisi alıp her ay bununla altın yatırımı yapmayı düşünüyorum 2 senelik bir süreçte altının kaybettirmeyeceğini düşünüyorum sizce mantıklı mı?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Siz kaybettirmeyeğini düşünüyorsanız elbette mantıklıdır.

 42. Derya07

  Merhaba Can bey, insanlara bilginizle hizmet ediyorsunuz, çok teşekkür ederiz!!
  Benim de bir sorum olacaktı size; 300 bin tl gibi bir miktar para ile 1-6 ay arası zaman zarfında arazi alınacak, ama bir ay ama 4 ay sonra belli değil ancak altı ayı geçmez.
  Acaba parayı nasıl bekletsek karlı olur? Benim aklımdan fiziki altın alıp banka kasasında bekletmek geçiyor, siz bu durumda nasıl hareket ederdiniz acaba? Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar dilerim!

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Altın alma niyetiniz varsa neden fiziki altın alıp kasaya koyup külfete katlandığınızı anlayamadım. Bankada bir altın hesabı açıp, daha zahmetsiz bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu yatırımın da riskli bir yatırım olduğunu hiç bir zaman unutmayın. Olmaz olmaz ama altın fiyatları geri de gelebilir. (Düşer demiyorum ama düşme riski mevcut.)

 43. Derya07

  Bankada altın hesabında kesinti olduğunu okuduğum için fiziki altın almak mantıklı diye düşünmüştüm, sebebi bu.

 44. Nisa

  Merhaba Can Bey, ben 19 yaşındayım ve üniversite öğrencisiyim. Birikim yapmak ama bir yandan da yaptığım birikimin değerlenmesini istiyorum. Cebimde para kaldıkça yatırabileceğim istediğim zaman çekebileceğim şekilde en uygun yol nedir? Altın Hesabını da hiç anlamadım. Altın hesabı nedir, ne için kullanılır, nasıldır mantığı özet geçebilir misiniz?
  Teşekkür ederim..

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sizin için en uygun yöntem Enpara’da açacağınız ve günlük faiz de işleten bir hesap olacaktır. Neden Enpara? Çünkü EFT, havale gibi işlemler ücretsiz ve ayrıca hesap kullanım ücreti alınmıyor. BUna ilae olarak günlük faiz işleten hesabı da, istediğiniz zaman para çektiğinizde, faiz kaybınızın olmaması için tavsiye ediyorum.

 45. Ümit

  Can Bey Merhaba,
  Şuan için nakit 10.000tl param var. Kuveyttürk’de Altına Altın Katılma hesabı açmak istiyorum. Lakin katılım bankası olduğu için kar gibi zararada ortak olmuş oluyoruz. Siz bu hesabı nasıl buluyorsunuz? Ana para da ciddi zarara uğratırmı?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Katılım bankası da olsa dönem sonu ne kadar getiri sağlayacağı az çok bellidir. Eğer altın yatırımının doğru olduğunu düşünüyorsanız, banka açısından sıkıntı yok.

 46. ayşen

  MRHB. ben bişey sormak istiyorum biraz birikimim var.fiziki altın mı alsam banka hesabina mı yatırsam.bide vadeli altın hesabımı karlı vadesiz altın hesabımı tesekkurler

 47. Aydın Tekin

  Merhabalar, ben de sizi Ekşisözlük üzerinden buldum. Sizlere birkaç soru sormak istiyorum müsaadenizle. +Bir banka üzerinden vadeli olmayan bir altın hesabı açtığımızda(evde saklama riskinden dolayı) kurda oluşan dalgalanmadan dolayı yine de vergi veriyor muyuz? (Ben KuveytTurk üzerinden düşünüyorum makasları düşük olduğu için ve bankadan fiziki altın olarak teslim alabildiğimiz için.) Ya da vadeli hesapta kur eksi yönde olsa bile gelir vergisi veriyor muyuz? Bu sadece satış esnasında mı oluyor?
  +Yatırım tavsiyesi vermiyorsunuz ancak mevcut ekonomik şartlarda altın-usd-euro kurlarının gidişatının nasıl olacağı yönünde bir öngörünüz var mı?
  +Bir de mevduat 100 bin’in üzerinde çıktığında vadeli ve ya vadesiz hesapta; bu artık devlet güvencesinde olmuyor mu?
  80 bin civarında TL birikimim var, her ay da bir miktar yatırım yapacağım dövizin üzerine koyarak bunu değerlendirmek istiyorum, yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

 48. Dinçer Ulutaş

  Can Bey merhaba. Tam,yarım, çeyrek, gram ve cumhuriyet altınlarını fiziki olarak bir bankaya yatırıp o bankada bu şekilde vadeli hesap açmak istiyoruz, fiziki durumu koruyarak (çevrimdeki kayıplardan etkilenmemek için). Bu tarz bir işlemi hangi banka(lar) sağlayabiliyor ve sizin naçizane öneriniz hangisiyle bu işlemi yapmak olurdu? Sebebiyle birlikte yorumunuzu paylaşırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.