100 bin Liranın Aylık Faiz Getirisi Ne Kadar?

Geride bıraktığımız yılın Ağustos ayında döviz kurlarının yükselmesinin ardından, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Eylül ayında yaptığı toplantı ile faiz oranlarını 625 baz puan yükselterek, %24 seviyesine çıkarmıştı. Faiz oranlarının yükselmesiyle birlikte Türk Lirası, yatırımcıların nezdinde tekrardan değerlendi. Mevduat sahibi küçük yatırımcılar da faiz geliri elde etmek için birikimlerini bankaların Türk Lirası mevduat hesaplarına yatırdılar.

Bankalar kendi bünyesinde tuttukları vadeli mevduat sahiplerine bir nevi kira gibi faiz öderler. Bu yazımızda 100 bin liranın aylık ne kadar faiz getirisi olduğunu hesaplayacağız. 100 bin liranın faiz getirisini hesaplamak için ihtiyacımız olan 2 bilgi var. Birincisi paramızı bankada ne kadar tutacağız? Aylık faiz getirisini bulacağımız için 32 gün üzerinden hesaplama yapalım. Diğer bilgi ise bankalar mevduatımıza ne kadar faiz veriyor? Türkiye’de faaliyet gösteren 50′nin üzerinde banka var ve bu bankaların her biri hem piyasa koşullarını hem de kendi maliyetlerini dikkate alarak müşterilerine farklı faiz oranları veriyorlar. Dolayısıyla 100 bin liranın aylık faizi, paranın hangi bankaya yatırıldığına göre farklılık gösterebiliyor.

2019 yılı Mart ayı itibari ile bankaların 32 günlük faiz oranlarını dikkate alarak hesapladığımız 100 bin liranın aylık faiz getirisini aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

100 bin liranın aylık faizi

100 bin TL aylık faiz tablosundan da görebileceğiniz üzere, Mart 2019 itibarıyla 100 bin liranın aylık faiz getirisi en yüksek 1.653 lira olmaktadır. ING Bank, Turuncu Hesap isimli mevduat ürünü ile 100 bin liraya 32 günlük %22 faiz vermektedir. Bu oranlar ile 100 bin liranın aylık net faiz getirisi 1.653 lira olmaktadır.

100 bin lira için ING Bank Turuncu Hesap 1.653 lira faiz getirirken, Vakıfbank en düşük faizi vererek 100 bin liraya aylık 1.192 lira faiz kazandırmaktır. Görebileceğiniz üzere iki banka arasında 100 bin lira mevduat faizi için neredeyse 500 lira kadar fark vardır. Hatta öyle ki aynı bankanın farklı mevduat ürünleri için bile 100 bin liranın aylık faizi farklılaşabilir. Örneğin, Finansbank’ın dijital bankacılık projesi Enpara 100 bin lira için aylık 1.397 lira net faiz getirisi sağlarken, Finansbank şubelerinden mevduat bağladığınız zaman 1.285 lira aylık faiz geliri elde edersiniz. Peki, neden bankalar farklı faiz oranları uyguluyorlar?

100 bin liranın aylık faiz getirisine baktığımızda en yüksek ve en düşük faizi uygulayan banka arasında 500 liraya varan farklar olduğunu görüyoruz. Kimi zaman aynı cadde üzerinde yanyana şubeleri bulunan bu bankaların farklı faiz uygulamasının temel nedeni serbest piyasa faaliyetinde bulunuyor olmalarından kaynaklanmaktadır. Yani, mahallenizdeki bakkallardan birinin ekmeği 1 liraya diğerinin 1.25 liraya satması gibi iki bankada kendi ihtiyaçları ve piyasa koşullarını dikkate alarak vadeli mevduat için farklı faiz oranları uygulayabilirler. Bir banka 100 bin lira için aylık faizi Mart ayında yüksek tutup, Nisan’da düşürebilir. Paranızı mevduata bağlamadan önce detaylı bir araştırma yaparsanız, en yüksek faiz veren bankaları bulup daha yüksek faiz kazancı elde edebilirsiniz. Ayrıca özellikle vade dönüşümlerinde de tekrar güncel faiz oranlarını araştırıp, en yüksek faiz veren bankayı bulmaya çabalıyın.

100 bin liranın aylık faiz getirisi ile ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümü aracılığıyla bizlerle paylaşabilirsiniz. Eğer siz daha yüksek faiz oranlarından mevduatınızı bağlayabiliyorsanız, yorum bırakırsanız diğer okuyucularımız da bundan faydalanabilirler.

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>