Finansbank’tan Yeni Mevduat Projesi: enpara.com

Mevduat faizlerinin serbest düşüşte olduğu şu günlerde, Finansbank da yeni bir ürün ile piyasa girdi. Ürün diyorum, ama aslında başlı başına bir proje diyebiliriz. Daha önce Çift Sarılı Hesap ile ING Bank’ın Turuncu Hesap‘ına rakip olmayı başaramayan Finansbank, şimdi de enpara.com ile sahalarda. Peki nedir bu enpara? Gerçekten zengin faizi veriyor mu? Havuz boşalır mı?

Öncelikle, Türkiye’de bir çok banka ile dönem dönem çalışma fırsatım olmuşsa da, Finansbank ile bu şerife hiç nail olamadım. Şu anda da enpara.com’un müşteri değilim. Yakından takip ediyorum yalnızca. Onun için burada yazacağım yorumlar da, eş-dost çevresinden enpara.com deneyimini yaşamış kişilerin tecrübelerinin bir özeti olacak.

enpara.com nedir?

 • Yüksek Faiz: enpara.com’da bütün işlemleri internet üzerinden yaparsınız, şubeye gitmediğiniz için Finansbank’a ek maliyet yaratmazsınız, bunun karşılığında da banka size diğer müşterilere verdiğinden biraz daha yüksek faiz verir. Bir kazan-kazan durumu yani. Örneğin bugün itibarıyla 1 aylık mevduata %9.25 faiz vermektedir. Yani 10bin TL yatırırsanız, bir ay sonunda 75 TL getiri elde etmiş olacaksınız. Bu oran oldukça cazip görünüyor.enpara.com oranlar
 • Sıfır Masraf: enpara.com’da yapacağınız bankacılık işlemleri için ücret ödemiyorsunuz. Aslında, bu bizler gibi duyarlı tüketiciler için oldukça ilgi çekici bir özellik. Zaten, tüketicilerin bir çoğu kredi kartı ücretleri, hesap işletim ücreti, EFT ücreti, vs. gibi bankaların aldığı komisyonlardan ya da ücretlerden bezmişken, enpara.com’un bu özelliği oldukça önce çıkıyor. İnternet sitelerinde ifade ettikleri üzere, Finansbank ATM’leri dışında yapılan işlemlerden ve Yabancı Para (swfit, vs.) işlemlerinden ücret alınıyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, eğer yabancı para mevduatınızı enpara.com’a taşıyacaksanız, swift ücreti ödemeniz gerekecek. İnternet sitelerinde verilen bilgiye göre 15 TL, ama duyumlarıma göre 15 TL ile birlikte 35 € swift masrafları da yansıttıkları oluyormuş. enpara.com ücretler
 • Alt Limit Yok: Genellikle bütün bankaların vadeli mevduat açmak için bir takım tutar limitleri vardır. enpara.com da bu limit yok, reklamlarında da dediği gibi 10 liraya bile zengin faizi veriyor. Sadece üst bir limit mevcut. 750 bin TL’nin üzerindeki mevduatta oranlar bir kaç puan düşüyor.

enpara.com nasıl çalışır?

enpara.com yeni nesil bir bankacılık uygulaması diyebiliriz. Özellikle iş hayatının karmaşası içerisinde şubelere uğrayamayan müşterileri hedef alan, bütün işlemlerin internet üzerinden yapıldığı ve sağladığı bankacılık hizmetlerinden ücret almayan bir sistem. Dolayısıyla sistemin işleyişi de bildiğimiz bankacılık uygulamalarından biraz farklı.

 1. enpara.com müşterisi olmak için öncelikle başvurunuzu enpara.com üzerinden yapıyorsunuz.
 2. enpara.com’un saha ekibi sizinle randevulaşıp gerekli imzaları almaya geliyor.
 3. enpara.com’da açılan hesabımıza EFT ya da havale yoluyla paramızı gönderiyoruz.

enpara.com’un dezavantajları var mı?

enpara.com’a fiziksel kanallar aracılığı ile para yatıramazsınız. Yani, paranızı cebinize koyup, şubeye gidip enpara.com hesabı açtıramazsınız. Aynı şekilde parayı da şubeden çekemezsiniz. Para yatırmak için şu an için tek yöntem EFT, havale ve SWIFT. Yakın zamanda ATM’lerden de para yatırma işleminin başlanacağı söyleniyor. Bunu ben dezavantaj olarak kabul etmiyorum, en son ne zaman bir şubeye uğradığımı bile hatırlamadığım için, bana oldukça cazip geliyor sistem.

Bir de internet tabanlı bir uygulama sunup, bu zamana kadar mobil uygulamalarını geliştirememiş olması da bir handikap diye düşünüyorum.

enpara.com’un yüksek faiz ve sıfır masraf dışında başka avantajı var mı peki?

Akıllı tüketiciler olarak her zaman daha fazlasını istemek hakkımız. Dolayısıyla bu soruyu sorduğumuzda “buldun da bunuyorsun” diyenler olabilir. ama biz yine de cevabını vermeye çalışalım. Evet bir kaç avantajı daha var:

 • yemeksepeti.com’da encard ile yapılan alışverişlerde %20 indirim fırsatından yararlanabilirsiniz.
 • kalem 🙂 enpara.com’un yeni müşterileri için hazırladığı “hoşgeldin paketi”nin içerisinde Scrikss marka güzel bir kalem çıkıyormuş. (piyasa değeri 10 TL)

İlerleyen günlerde bütün bankaların mevduat oranlarının karşılaştırmasını haftalık olarak vereceğim. Bakalım, enpara.com gerçekten de zengin faizi vermeye devam edebilecek mi?

Comments
 1. Ekonomi haberleri

  güzel proje

 2. ahmet

  can bey merhabalar;
  çocukluğumdan beri iş bankasında bir hesabım hep oldu. ama nedense hep bir problem ve köhnelik her işlemde bir problem yaşadım. bana sorgusuz kredi veren iş bankası iken iş hayatımda kimse beni umursamazken teminat mektubunu da onlar verdi. herbir eft ye 5-10 tl almaları günlük faiz vermemeleri sebebiyle onlarla çalışmayı düşünmüyorum.
  hsbc bank 6 aylık amerikaya gidip gelmemde yaklaşık 1500 dolar bana ekstra masraf geçirdi. buraya gelip şubede memura söyledim olmaz öyle şey dedi açtı hesapları alla alla diyerek mal mal baktı. sonra yapılacak bişey yok dedi. peşine tek artısı bedava eft ve turuncu hesap olan ing ile çalışmaya başladım. geçen sene dedimki ulan sadece kredi kartından her ay 10 000 tl harcama yapıyorum. benden yıllık aidat almayın. gene aldılar 90 tl. peşine birde aralık ayında 143 tl faiz çakmışlar. kapatın ulan dedim kapattırdım.

  şimdi günlük faiz veren, eft ücreti almayan düzgün bir banka arıyorum. nette bakıyorum herkes bir enpara tutturmuş gidiyor. ben bu finans ı iyi biliyorum beşpara etmez bu. ama nasıl oluyor bu iş anlamadım.

  çalışacak banka öneriniz varmıdır.

  • Can Balkan

   Ahmet Bey merhaba,
   Samimi şekilde içinizi dökmüşünüz. İyi olmuş. Ben kendim de bankacıyım ve Finansbank’a çalışmıyorum, hiç de çalışmadım. Yani kurum ile bir parasal ilişkim yok. Lakin bu enpara’yı yöneten ekip, genel olarak Finansbank’tan ve diğer tüm bankacılık sektöründen farklı bir anlayışa sahip. Gerçekten müşteri odaklılar. Herhangi bir sorunda hızlı bir şekilde çözüm bulmaya uğraşıyorlar. Öte yandan temel bankacılık hizmetlerinin bir çoğu ücretsiz. Ben henüz kredi veya kredi kartı kullanmadım. Ama mevduat hesaplarından gayet memnunum. Herkese de tavsiye ederim. Belki faiz rekabetinde biraz geri kaldılar ama hiç sorun değil. Bugün ortalama bir banka EFT ücretine 5-6 lira para alırken, Enpara’da tek kuruş vermiyorsunuz. Bu bile benim için yeter.
   Kredi kartı konusuna gelirsek, orada da uzun yıllardır kullandığım Adios’un hastasıyım. Hem puanlarla ücretsiz seyahat edebiliyorum hem de kredi kartı ücretini falan harcama karşılığı iptal edebiliyorum. Ayrıca kartım Premium müşteri olduğum için anında müşteri temcilcisine bağlanabiliyorum. Detaylarını aşağıda yazmıştım. Karar sizin.
   https://paranya.com/adios-card/

Leave a Reply

Your email address will not be published.