Almanya’dan Türkiye’ye Para Gönderme

Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın en önemli sorunlarından biri de Türkiye’ye para göndermek için ödedikleri yüksek komisyonlar veya kur çevrim farkları. Bugünkü yazımızda, Almanya’dan Türkiye’ye en ucuz para transfer yöntemini bulmaya çalışacağız. Almanya’dan Türkiye’ye para havalesini araştırırken, Ziraat Bankası Türkiye havalesi, İş Bankası Türkiye havalesi, DenizBank Türkiye havalesinin yanı sıra Western Union, Moneygram gibi para transferinde yaygın kullanılan kuruluşları ve son zamanlarda hesaplı para gönderim ücretleri ile öne çıkan online para gönderme sistemi Transferwise‘ı inceleyeceğiz.

Almanya’dan Türkiye’ye para gönderirken üç noktayı dikkate almanız çok önemli.

1-) Yalnızca komisyon oranına değil kur çevrim farkına da bakın. Çünkü bir çok şirket buradan gizli kar etmektedir. Yani bugün 1 Euro, 3.83 Lira ederken, Türkiye’ye havale yaptığınız şirket kuru 3.58′den çeviriyorsa ödediğiniz komisyona ilave olarak 65 Euro da kur farkı ödersiniz. Ama Transferwise ile gönderdiğinizde paranız kurun gerçek değerinden yani 3.83′ten çevrilir ve yalnızca belirtilen komisyonu ödersiniz ki örneğin 1.000 Euro için yalnızca 9.90 Euro.

2-) Türkiye’ye para gönderirken zamanlamayı iyi yapın. Örneğin acil bir durum olduysa ve hemen para göndermeniz gerekiyorsa dakikalar içerisinde parayı gönderen servisleri kullanın. Daha fazla ücret ödersiniz ama en azından paranız en hızlı şekilde teslim olur. Öte yandan, her ay Türkiye’deki kredi ödemeniz için veya Türkiye’deki ailenize yardım için düzenli olarak para gönderiyorsanız, 1-3 gün arasında parayı gönderen servisleri de kullanabilirsiniz.Örneğin her ayın 15′inde ailenizin eline para geçmesi gerekiyorsa, ayın 11′i gibi ödemeyi geçerseniz, ailenizin hesabına rahatlıkla 15′inde para geçmiş olur.

3-) Online servisleri kullanın. Paranızı herhangi bir acenteye veya banka şubesine giderek gönderirseniz ve para gönderdiğiniz kişi parayı yine bir acenteden veya şubeden elden teslim alırsa, bu en yüksek ücretli para gönderme servisi olur. Bunun yerine Transferwise gibi online para gönderme sistemlerini, bankaların internet bankacılığı servislerini veya Western Union’ın online aplikasyonlarını kullanın. Online servisler her zaman daha ucuzdur.

Şimdi hep birlikte Almanya’dan Türkiye’ye en ucuz para gönderme yolunu bulalım.

Transferwise

İngiltere’de yaşayan ve her ay memleketi Estonya’ya düzenli para göndermek zorunda olan ve yüksek para gönderme ücretlerinden ve gizli kur farklarından bıkan 2 Estonyalı gurbetçi tarafından kurulan Transferwise, Almanya’dan Türkiye’ye en ucuz para gönderme yöntemini sağlayan sistemlerden bir tanesi. Almanya’daki banka hesabınızdan Türkiye’deki her hangi bir banka hesabına para gönderen Transferwise ile herhangi bir acenteye gitmenize gerek kalmıyor. Bugün itibarıyla Almanya’dan Türkiye’ye 1000 Euro göndermek istediğinizde, yalnızca 9.90 Euro komisyon karşılığında paranızı gönderebileceksiniz. Türkiye’ye gönderdiğiniz 1000 Euro ise gerçek kur ile yani 3.83′ten çevrilerek Türkiye’deki hesaba geçiyor. Transferwise ile para gönderirken dikkat etmeniz gereken tek husus zaman. Transferwise ile Türkiye’ye gönderdiğiniz para ortalama 3 iş günü içerisinde hesaba geçiyor. Yani Türkiye’ye gönderdiğiniz paranın ACİL gitmesi gerekiyorsa, başka bir servis kullanmanızı tavsiye ederiz. Transferwise ile nasıl para göndereceğinizi öğrenmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Transferwise Almanyadan Turkiyeye Havale

Türkiye Havalesi

Almanya’dan Türkiye’ye para göndermenin bir başka yolu da Türkiye havalesi. Özellikle Almanya’da faaliyet gösteren Ziraat Bankası, İş Bankası ve DenizBank aracılığıyla Türkiye’ye para gönderebilirsiniz. Şimdi gelin, bu bankaların Türkiye’ye para gönderme ücretlerini karşılaştıralım.

  • Ziraat Bankası

Türkiye’de yaygın şube ağına sahip Ziraat Bankası ile Almanya’dan Türkiye’ye para gönderebilirsiniz. Ziraat Bankası’nın Berlin, Duisburg, Frankfurt, Hamburg, Hannover, Köln, Münih, Nürnberg ve Stutgart şubelerinden veya internet bankacılığı üzerinden hızlı ve uygun fiyata Türkiye’ye para gönderebilirsiniz. Aşağıdaki tabloda göreceğiniz üzere Ziraat Bankası’ndan Türkiye’ye para gönderme ücreti ne kadar para gönderildiğine ve paranın nasıl gönderildiğine göre değişiyor. Yazımızın başında da belirttiğim üzere, internet bankacılığı ile yapılacak havaleler daha ucuz. Karşılaştırmamızın kolay olması açısından, Ziraat Bankası ile Türkiye’ye 1000 Euro göndermenin ücreti 13 Euro. Eğer bankadaki hesabınızdan 1000 Euro gönderirseniz para gönderme ücreti 11 Euro. Eğer işlemi kendi internet bankacılığı üzerinden yaparsanız 4 Euro.

Ziraat Bankası Almanyadan Turkiyeye Havale

  • İş Bankası

Almanya’dan Türkiye’ye havale yaparken kullanabileceğiniz bir diğer banka da İş Bankası. İş Bankası ile şube aracılığıyla Türkiye’ye 1000 Euro göndermenin ücreti 15 Euro iken İş Bankası internet bankacılığı ile bu işlemi gerçekleştirmenin ücreti ise 4 Euro.

İs Bankası Almanyadan Turkiyeye Havale

  • DenizBank

 Almanya’dan Türkiye’ye para transferi için kullanabileceğiniz bir diğer banka ise DenizBank. DenizBank şubeleri ile Türkiye’ye 1000 Euro göndermenin ücreti 8 Euro iken, internet bankacılığı üzerinden yapılacak havaleler ile Türkiye’ye para gönderme ücreti 6.5 Euro. (Normalde ücretler 5.5 Euro ve 4 Euro ama DenizBank 2.5 Euro da kur çevrim ücreti alıyor.)

Denizbank Almanyadan Turkiyeye Havale

Devamını okumak için 2. sayfaya geçiniz.

1 2
Comments
  1. ibrahim

    türkiye ATV televizyon kanalinda avrupa yayini olarak verilen,müge Anlinin tatlisert programindaki yardim kampanyasina katkida bulunmak istiyorum ama ekranda verilen iban numarasini almak maalesef mümkün degil cabucak geciyor,bu yardim ziraat bankasi frankfurt araciligi ile yapiliyor,acaba bana bu yardim ich icin acilan hesap numarasinin iban nosunu bildirirmisiniz.
    iyi günler dilegiyle

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>