Yatırım Araçlarının 2014 Yılı Nisan Ayı Getirileri

4 ayı geride kalan 2014 yılı, yatırımcılar için tamamen süprizlerle dolu geçiyor. Başladığı gibi gitmediği de aşikar. Yılın başında, 2.39 TL seviyelerine tırmanan, 60 binin altına sarkmaya çalışan Borsa, %10’un üzerinde bono faizleri varken, şu günlerde Dolar tekrardan 2.10 TL’nin altında, Borsa 75 bin seviyesinin üzerinde ve bono faizleri de %10’un altında. Bu bol süprizli ortamda yatırımcılar açısından 2014 yılının ilk 3 ayını özetlersek;

Ocak ayında, ülkemizde artan siyasi belirsizlikle yatırımcılar dövize yönelmiş ve kurlardaki artışın etkisi ile Altın, Dolar ve Euro yatırımcıları yüksek getiri elde etmişti. Ocak ayının sonunda, Merkez Bankası’nın faizleri artırmasıyla Türk Lirası’ndaki değer kayıpları da sınırlandırılmış oldu.

Şubat ayında, Rusya-Ukrayna gerginliği sonrası Altın’ın ons fiyatı 1,400 $ seviyelerine yaklaşırken, gram fiyatı da 100 lira seviyelerine ulaşmış ve Altın yatırımcılarının yüzünü güldürmüştü.

Mart ayında, Kırım gerginliğinin piyasalar üzerinde etkisinin azalması ve Fed’in parasal sıkılaştırmaya devam etmesi kararının ardından Altın’ın ons fiyatı 1,300 $’ın aşağısına gerilerken, ülkemizde yerel seçim öncesi anketlerin AK Parti’nin %40 üzerinde oy alacağını işaret etmesiyle, Borsa İstanbul, yılbaşından bu yana verdiği kayıpları toparlamayı başardı.

Nisan ayına geldiğimizde, yatırımcıların gözünde, siyasi istikrarın görece tahsis edildiği ve Ukrayna gerginliğinin görece yatıştığı bir ortam vardı. Dışarıdan gelen olumlu havanın katkısıyla, Borsa tekrardan 75 bin seviyelerini yoklamayı denerken, uluslararası piyasada Altın’ın ons fiyatının 1,300 $ civarında gezinmesi ve güçlenen TL’nin etkisiyle gram altın 90 TL’nin altından işlem görmeye başladı.

Nisan Getiri

Nisan ayının getiri şampiyonu yaklaşık %6 kazandıran Borsa olurken, kaybettiren %2 gerileyen Dolar oldu. Bono ve repo gibi sabit getirili yatırım araçlarında aylık getiri yılın önceki aylarına paralel olarak %1 civarlarında gerçekleşti.

2014 yılı başından bu yana yatırım araçlarının 4 aylık performanslarına baktığımızda, Borsa’da yılın ilk iki ayındaki kayıpların telafi edildiğini görüyoruz. 2014 yılının ilk 4 ayında %9 getirisi ile en çok kazandıran yatırım aracı: Borsa. Öte yandan yılın başında rekorlar kıran döviz cephesinde sınırlı olsa da kayıplar mevcut. Sabit getirili yatırım araçları aylık ortalama %1 getiri sağlamaya devam ediyorlar.2014 kümüle getiri

2014 yılı yatırımcıların karar vermesini zorlaştırıcı birçok etkenle karşı karşıya kaldıkları bir yıl oluyor. Önümüzdeki aylara baktığımızda, Ağustos başında gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimleri, özellikle borsa ve döviz cephesinde çalkantılara yol açabilir. Öte yandan, Ukrayna’nın özellikle Doğu kesiminden gelen ayrılıkçı sinyaller de piyasa tarafından fiyatlanacak gelişmelere sebep olabilir.

Mayıs ayı yatırımcılar için nasıl geçecek? Borsa’da yükseliş sürecek mi? Merkez Bankası’ndan bir faiz indirimi gelecek mi? Altın kayıplarını telafi edebilecek mi? Mayıs ayında en çok kazandıran yatırım aracı hangisi olacak?

Leave a Reply

Your email address will not be published.