KMH (Kredili Mevduat Hesabı) Nedir?

Bankacılık hizmetlerinin yaygınlaşması ile hayatımıza giren kelimelerden biri de KMH. Kredili Mevduat Hesabı’nın başharflerinin kullanılmasıyla KMH olarak kısaltılan kelime için, okunuşu sebebiyle ”kameaş” ya da ‘‘kamehaş” diyenler de var. Müşterilerin bir çoğu bu ürünü ”eksi hesap” olarak bilirler. Bankalar da bu ürünün pazarlamasını daha kolay yapabilmek için çeşitli isimler bulmuş durumdalar. Bu isimlerden en fantastik olanı Vakıfbank’a ait Hızır 7/24 olsa da kredili mevduat hesaplarının bankalardaki adları şöyle

Garanti Bankası Kredili Mevduat Hesabı – Avans Hesap

Akbank Kredili Mevduat Hesabı – Artı Hesap

DenizBank Kredili Mevduat Hesabı – Kurtaran Hesap

Yapı Kredi Kredili Mevduat Hesabı – Esnek Hesap

Finansbank Kredili Mevduat Hesabı – Ek Hesap

ING Bank Kredili Mevduat Hesabı – Destek Hesap

İş Bankası Kredili Mevduat Hesabı – Ek Hesap

Vakıfbank Kredili Mevduat Hesabı – Hızır 7/24

Peki bankaların bu kadar cafcaflı isimlerle pazarladığı KMH nedir?

KMH, yani eksi hesap, hesabınızda size ait para bulunmadığında bankanızın size tanımlamış olduğu limitler dahilinde kullanabileceğiniz bir kredi türüdür. KMH kullanmaya başladığınız anda bankalar faiz işletmeye başlar ve KMH faizi günlük olarak işlemeye devam eder. Dolayısıyla kredili mevduat hesabını kullandığınızda ay sonunu beklemeden elinize para geçtiğinde hemen kapatmanızda fayda var. KMH kullandıktan sonra hesabınıza para geldiğinde, ilk olarak kredili mevduat hesabı kapanır.

Kredili mevduat hesabı (eksi hesap), yüksek faizli bir kredi türü olduğu için kısa dönemli nakit ihtiyacınızı karşılamak için uygundur. Uzun dönemli nakit ihtiyaçlarını için kredili mevduat hesabı kullanmak yerine kredi çekmek daha mantıklıdır.

Kredili mevduat hesabına uygulanacak azami faiz oranı Merkez Bankası tarafından belirlenmekte olup, şu an itibarıyla KMH faizi aylık %2.02 Efektif faiz oranı uygulandığında, kredili mevduat hesabının faizi %30′u bulmaktadır. 100 liralık eksi hesap faizi, aylık 2.4 liradır.

100 lira KMH kullanımının günlük, haftalık ve aylık faiz toplamlarını aşağıdaki tablo üzerinde görebilirsiniz. 100 lira KMH’ın günlük faizi 8 kuruş iken, haftalık faizi 56 kurus, KMH aylık faizi ise 2,42 liradır. Bu hesaba göre 1000 lira KMH aylık faizi 24 lira olacaktır.

kredili mevduat hesabi faiz oranlari

Kredili mevduat hesabı, parasız kalınan günlerde imdada yetişse de KMH kullanımı alışkanlık haline getirilmemelidir. KMH faizi hesaplamasında gördüğünüz üzere yıl boyunca 1000 lira KMH kullanıldığında, yaklaşık 300 lira KMH faizi ödenecek olup, piyasa koşullarına göre oldukça yüksek bir tutardır. Eğer KMH hesabınız sürekli açık durumdaysa, 12 aylık küçük tutarlı bir kredi çekip KMH hesabını kapatabilirsiniz. Ama krediyi çektikten sonra KMH hesabını iptal ettirmek sizin için daha faydalı olacaktır. Eğer KMH iptali yapmazsanız, yakın zamanda KMH’ı tekrar kullanma ihtimaliniz olabilir. Bu durumda eksi bakiyede olan bir hesabınızın yanı sıra bir de kredi taksitiniz olmuş olur.

KMH Nedir?”, ”Eksi Hesap Nedir?” ve ”Avans Hesap Nedir?” sorularının cevaplarını özetlersek, KMH bir ek hesap olup, kullanıldığında yüksek faiz ödenmek durumundadır. Kısa dönemli nakit ihtiyacı için tercih edilmesi gereken KMH, mümkün olan en kısa sürede kapatılmalıdır.

Sizin de KMH ve KMH faizine ilişkin sorularınız varsa aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz.

Comments
 1. Misafir

  İyi çalışmalar öncelikle ben 1.15 faiz ile 16000 TL kmh çeksem 1 aylık maliyet ne olur acaba.

  • Can Balkan

   Merhaba,

   200 lira civarında faiz ödersiniz.

 2. banu

  merhaba;

  ben vakıfbank şubesinde 4.000 tl tutarında bir kredi çektim.Telefonuma internet bankacığı yükledim hesabıma bakarken hem bakiye hemde kullanılabilir bakiye diye bir ibare gördüm.Kredili bankomat hesabı diye bir hesap açıılmış yani ayrıca bi 2000 tl daha var hesapta..Ben bunu nasıl kullanıcam kullandım diyelim geri ödemesi nasıl olucak ? bu ekstra kredi kartı gibi bişymi ? beni bilgilendirebilirmisiniz aylık ödememi yapıcam çektiğimi anında mı ödemem gerekiyor hiç bişi anlamadım :(

 3. Özgür

  Vakıfbank kmh faiz oranı güncel nedir toplam maliyet yazıda 2.04 yazıyor ama güncel oranmidir

  • Can Balkan

   Güncel faiz oranına ulaşamıyorum maalesef. İnternet bankacılığında bu bilginin mevcut olamsı gerekir. Kontrol edebilirsiniz.

 4. ayşe

  babamın emekli maaşı denizbanka yatıyor. günü gelmeden para çekebiliyor. kurtaran hesap adı altında. onun yanında 1000 tl kmh ndan 12 aylık taksitle para çekti. 2. bi kez bi daha 12 aylık taksitle 1200 tl çekti. böyle bi durumda açık hesap iptal olabilir mi. iptal etmek istiyorum. kendi iptal etmeye yanaşmıyor. kendi olmadan da bankalar iptal etmiyor.

  • Can Balkan

   Babanızın akli melekeleri yerindeyse, sizin onun hesapları üzerinde bir tasarruf hakkınız bulunmamaktadır.

 5. Misafir

  Ben deniz bank kredi karti borcumu geciktirdigim için kredili mevduat hesabından çekmişti borcumu atm den ödeyemiyorum bu borcu nasıl ödeyebiliriz peki atm den borcumuzu neye yatırmak gerekiyor

  • Can Balkan

   Normal hesabınıza yatırın, eksi bakiye kapanacaktır.

 6. Misafir

  Vakifbank kredili bankomat hesabinda gorunen maas 2854 bakiye -2675 eft 2724 bakiye -5400 gelen eft otomatik yatan 150 bakiye -5250
  Buradaki -(eksi) degerler ne demek.. extrayi okuyup anlayamiyorum bilgi lutfen tsk. Ederim

  • Can Balkan

   Eksi bakiyeler Kredili Mevduat Hesabı. Yani şu anda bankaya 5.250 lira borcunuz var.

 7. deniz

  Annemin de KMH hesabı var 500 lira denizbank kartına yatırdık fakat bir ay geçmesine rağmen para hesapta yok görünüyor

  • Can Balkan

   Banka ile kontrol edin. Ama genelde KMH hesapları eksiye doğru çalışır. Eğer bu hesabı kullanıp para yatırmışsanız, hesap 0 görünebilir.

 8. yusuf

  KMH borcunu kapatmak için yasal süre kaç gün? 2 ay sonra ödersem yine %2.02 üzerinden mi öderim?

  • Can Balkan

   Borcunuz, sonsuza kadar açık kalabiliyor. Tahakkuk eden faizi 30 gün içerisinde ödemeniz gerekmektedir.

 9. Isa

  2000 tl 1.84 günlük faiz ile ayda ne kadar yapar acaba bilgi verirmisiniz saygilar

  • Can Balkan

   1.84 aylık faizdir diye tahmin ediyrum. Bir aylık faiz 36.80 lira olacaktır. Bunun üzerine ilave olarak 7.5 lira KKDF ve BSMV gelecek. Yani toplam tutar 44 lira olacak.

 10. İbrahim

  Yakın bi akrabamın maaşı 1080 liraydı onu çektim ve üzerine de 200 lira KMH dan para çektim bi dahaki maaş yattığı zaman KMH daki borç otomatik olarak maaştan kesilerek kapanmış oluyor mu ?

  • Can Balkan

   Evet. KMH otomatik olarak kapanır hesaba para yattığında.

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>