Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir mi?

Tam 1 yıl önce bugün yayınlamış olduğumuz “maaş hesabına bloke koyulabilir mi?” konulu yazımız, 2017 yılının en çok okunan yazılarından biri oldu. Okuyucularımızdan sıkça gelen bir diğer soru ise “kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi?” veya “banka borcundan dolayı eve icra gelir mi?”.

Bankalardan kredi veya kredi kartı almış ve borcunu ödeyememiş okuyucularımızın en büyük kaygılarından biri de evlerine haciz gelmesi. Maalesef toplumumuzda hala yadırganan bu durum, özellikle ailesinden habersiz kredi kullananların korkulu rüyası haline geldi. Bu yazıyı okuyorsanız siz de evinize haciz gelebileceğinin korkusunu yaşıyorsunuz. Sizi rahatlatalım. Yalnız değilsiniz. Bugün ülkemizdeki borçlu sayısı milyonları geçmiş durumda. Bankalar artık borçlu peşinde koşmayı bırakıp, tahsilat işini ya varlık yönetim şirketlerine devrettiler ya da avukatlara. Borcunuzu ödemediğiniz veya geciktirdiğiniz takdirde hiç bitmeyen taciz telefonları, hakarete varan konuşmalara maruz kalıyorsunuz. Bir de bunlara ilave olarak evinize haciz gelme korkusu ile yaşıyorsunuz. Bu yazımızda kredi borcu ödenmezse ne olur, eve haciz gelir mi, hem maaşa hem eve haciz gelir mi, ailemin evine haciz gelir mi, emeklinin evine haciz gelir mi gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Kredi borcu ödenmezse ne olur?

Krediniz veya kredi kartı borcunuz yasal takibe düşüp icralık olduğu takdirde, ilk önce üzerinize kayıtlı ev, arsa, tarla gibi taşınmazlara veya araçlara haciz konur. Eğer ücretli çalışansanız maaşınızın 1/4′üne de haciz gelir. Burada kimi bankalar doğrudan maaş hesabına bloke koyma yöntemini tercih etse de normal olan işvereninize haciz yazısını gönderip, hacze konu tutarın maaşınızdan kesilip ilgili icra dosyasına yatırılmasıdır. Dolayısıyla maaş hesabına bloke konulamaz. Eğer emekliyseniz ve muvafaktname imzalamamışsanız yani rızanız yoksa maaşınıza hiç bir surette haciz uygulanamaz. Maaş hesabına bloke konusu ile ilgili detaylı bilgi almak için burayı tıklayabiliriniz.

Kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi?

Evet. Her ne kadar çeşitli kaynaklarda eve haciz korkusunun bittiğine ilişkin haberler yer alsa da maalesef borcunuzdan dolayı hala evinize haciz gelme riski var. Lakin endişelenecek bir şey yok. Eve icra artık genel olarak korkutma amaçlı kullanılıyor.

Hem maaşa hem eve haciz gelir mi?

Genel olarak maaş haczi yapılan durumlarda eve haciz gelmez. Ama böyle kesin bir kural bulunmamaktadır. Eğer alacaklının avukatı isterse ve haciz yolluğunu yatırırsa evinize icra gelir.

Borç ödenmezse hangi eşyalara haciz konur?

Ev ahalisinin insan onuruna yakışır bir şekilde hayat sürebilmesi için evde bulunması gereken eşyalar dışında kalan eşyalara haciz uygulanabilir. Yani çamaşır makinası, buzdolabı, fırın, koltuk takımı, TV,  bulaşık makinası gibi artık hemen her evde bulunan eşyalara haciz uygulanmaz. Genel olarak haciz uygulamasında bu tip zorunlu ev eşyalarından birden fazla mevcutsa haciz uygulanabilir. Kimi zaman LED TV gibi eşyaların lüksten sayılıp haciz uygulandığı da görülmektedir.

Haciz alt sınırı var mı?

Hayır. Maalesef yine bazı kaynaklarda Yargıtay kararları dayanak gösterilerek 3300 TL ve altı tutardaki borçlar için haciz uygulanamayacağı yönünde iddialar olsa da  1 lira borçtan dolayı dahi haciz uygulanabilir. 2015 yılında alınan ilgili Yargıtay kararı, içtihadı birleştirme kararı olmadığı için bir bağlayıcılığı yok.

Kredi borcu ödenmezse eve haciz gelebileceğini belirttik. Lakin korkacak, çekinecek, utanılacak birşey yok. Ülkemizde özellikle son zamanlarda kelimenin tam anlamıyla zıvanadan çıkan bir borç tahsilat yöntemi izlenmekte. Ehil olmadığı belli olan ve kimi zaman kendini telefonda avukat olarak tanıtan veya kimi zaman banka çalışanı olarak tanıtan bu kişileri dikkate almayınız. Elbette ki borcunuz borç. Ödemeniz gerekli. Lakin kimse de borcunuz var diye size hakaret etme hakkına sahip değil. Sizi telefonda arayıp uygunsuz konuşan avukatlık bürosu çalışanları varsa bunları BARO’ya şikayet etmenizi tavsiye ediyoruz.

Varlık yönetim şirketleri, tahsilat çağrı merkezleri veya avukatlık bürolarının taşeron çağrı merkezlerinde çalışan bu kişiler sizi telefonla arayarak, ya da mesaj atarak borcunuzu ödemezseniz evinize icra geleceğine dair korkutabilirler. Bu tamamen sindirme politikasıdır. Borçlu olmanız sizi suçlu kılmaz. Evinize haciz gelmesi dünyanın sonu değildir. Lütfen sakin olun.

“Borç ödenmezse eve icra gelir mi?” sorusunu cevaplamaya çalıştık. Sizin bu konuyla ilgili soru, yorum veya tecrübeleriniz varsa aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlerle ve diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Comments
 1. Murat Doğan

  Merhaba ben 2015 yılında takibe girdim ve hemen borcu kapattım ama hala lredi ürünü kullanamıyorum nasıl olucak kredi çekmem gerekiyor?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Önce kredi notunuzu tekrar yükseltip bankaların size yeniden güven duymasını sağlamak zorundasınız. Aşağıda anlattığım yöntemi kullanarak başlayabilirsiniz.
   http://paranya.com/nakit-blokeli-kredi-karti/

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>