10 bin TL ile ne iş yapılır?

Sıkı bir ekşisözlük okuru olarak, bu hafta sözlükte beni en çok güldüren ve güldürürken düşündüren yazılardan biri de ”10 bin lira ile yapılacak işler” başlığına yapılmış bir yorum oldu. 10 bin lira ile ne yapılır diye soran kullancıya merzer isimli yazar kısa ve net bir cevap olarak ”Çiğ köfteci açılıp batılabilir.” cevabını vermişti. Ben de bu yazımda 10 bin lira ile ne iş yapılabilire cevap bulmaya çalışacağım. Çiğ köfteci açıp batmalı mıyız, yoksa başka alternatiflere mi yönelmeliyiz?

İş kurma kararı verirken, insanlar başkalarının yaptıkları hataları görmezden gelip, kendisinin o işi başarabileceğine inanır. İnanç, bir girişimcinin sahip olması gereken en önemli özelliklerden biri olmakla beraber inat ise girişimlerin çoğunun batmasının nedenidir. Çiğ köfteci açmak da buna benziyor. Evet, son zamanların yeni trendi çiğ köfteciler. Yatırım maliyeti ve sermaye gereksinimi düşük, bu yüzden de bir çok girişimci 3-5 bin lirayi bir araya getirip hemen bir köşeye çiğ köfteci açıyor ama bakıyorsunuz 3 ay sonra kapanıp gitmişler. Ülkemizde genel olarak girişim mantığı böyledir. Bir yerde bir işletme iş yapmaya başladı mı, hemen yanına benzerleri de aynı işi açarlar ama piyasadaki talep belli olduğu için bir süre sonra iş yerlerinin bir çoğu kapanır. 10 bin lira yapılacak işlerden biri çiğ köfteci açmak olabilir, lakin bu işi açarken yaya trafiğinin bol olduğu ve rakibinizin olmadiği bir bölgeyi tercih etmenizde fayda vardır. Değilse aynı cadde üzerine 5. çiğ köfteciyi açmak çok mantıklı bir karar olmayacaktır.

Ekşisözlük’te bu soruya verilen yanıtlardan en beğenilen bir diğeri ise yurtdışına gidip Apple mağazalarından ürünler alıp, Türkiyede satmak üzerine verilmiş bir tavsiyeydi. Oldukca mantıklı olan bu tavsiyeyi gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan tek şey pasaport. Pasaportunuz yoksa bile 200-300 lira masraf edip pasaport çıkartabilir, daha sonra vizesiz seyahat edilebilen Hong Kong’a 2 bin liraya bilet alıp, Hong Kong’da Apple mağazasından 3750 liraya 2 macbook alınıp Türkiye’deki müşterilere 5 bin lira civarında satarak, tek seferde 2500 lira civarında para kazanabilirsiniz. Lakin bunu yapmamız için ilk yapmanız gereken, diğer bütün işlerde olduğu gibi müşteriyi bulup daha sonra harekete geçmektir. Müşterinizi bulduktan sonra ayda 2 kere bu işlemi gerçekleştirseniz 5 bin lira para kazanabilirsiniz. Akla oldukca yatkın olan bu öneriyi hali hazırda bir çok insan yapmakta. Hatta bu ticaret şekli Dünya’nın en eski yöntemlerinden biri ve hatta bel kemiği. Bir yerde pahalı olan bir ürünü başka bir yerde daha ucuza satın alıp, daha sonra üzerine kar payı ekleyerek pahalı olan yerde satmak. Evet 10 bin lira ile yapılacak işlerden biri de bu. Tabi bu örnekte yurtdışından satma amaçlı getirdiğiniz ürünlerin gümrük vergisini ödemediğiniz için ve ayrıca kazanacağınız tutarın gelir vergisini ödemeyeceğiniz için yasalara aykırı hareket etmiş olacağınızı da hatırlatmak isterim.

10 bin lira ile ne iş yapılır diye sorarken, illa bir dükkan açıp vergi levhası asacağınız seçenekleri düşünmeyin. Artık teknolojinin yaygınlaşmasıyla dünya hepimizin parmaklarının ucunda. Bir ürünü satın almak için illa ki bir dükkana gitme zorunluluğumuz yok. Sizin de ürün satmak için illa ki bir dükkana ihtiyaciniz yok. İnternet hem alıcıların hem de satıcıların buluştuğu bir nokta. Tek yapmanız gereken doğru ürünü bulup, Türkiye’ye getirmek ve tüketici ile buluşturmak. Şu sıralar en sık rastladığım girişimler bunlar. Bir çok insan Çin’de faaliyet gösteren aliexpress benzeri siteler üzerinden 1 dolara aldığı ürünleri, Türkiye’de facebook veya instragram üzerinden 15-20 liraya satmakta ve muazzam kar etmektedir. Siz de 10 bin lira ile yapılacak işleri düşünürken teknolojinin nimetlerinden faydalanabileceğiniz gerçeğini göz ardı etmeyin.

İlerleyen zamanlarda internetten para kazanma yöntemlerine ilişkin detaylı bir yazı yazacağım. Lakin şimdilik 10 bin lira ile ne yapılır diye düşünüp dururken, cin bir fikriniz yoksa, yurtdışından ürün getirip Türkiye’de satma seçeneğinizi mutlaka değerlendirmenizi tavsiye ederim.

10 bin lira ile ne yapılır sorusuna cevap vermek için kitap bile yazilir. Benim bu sınırlı alanda söyleyebileceklerim bunlar. Eğer sizin 10 bin lira ile yapılacak işlere ilişkin bir fikriniz varsa bizimle ve diğer okuyucularla aşağıdaki yorum bölümü aracılığıyla paylaşıp, göruşlerimizi alabilirsiniz. Simdiden bir iş kurma peşinde olan girişimcilere bol şans diliyorum. Yolunuz açık olsun.

Comments
  1. Kerem

    Can Bey gözden kaçırdığınız konu Hong Kong uçak biletinin maliyeti. O yüzden 2 notebook ile dönerseniz muhtemelen sonunuz çiğ köftecilerinkine benzer.

Leave a Reply

Your email address will not be published.