Halis Toprak kimdir?

3 Ocak 2016 tarihinde Fransa’nın Nice şehrinde kalp rahatsızlığından vefat eden Halis Toprak kimdir?

halis toprak kimdir1938 yılında Diyarbakır Lice’de doğan Halis Toprak bir dönemin en ünlü işadamlarından biriydi. İş hayatına Adana’da başlayan Halis Toprak, 1977 yılında Toprak İnşaat firmasını kurdu. 1992 yılında kurduğu ToprakBank’ın 2001 krizinden sonra fona devredilmesiyle birlikte zor günler geçiren Halis Toprak’ın bütün şirketlerine 2009 yılında TMSF tarafından el konulmuştur. Şirketlerine el konulduktan sonra TMSF ile gayrimenkul değişimi yoluyla anlaşan Halis Toprak, borcunun tamamını ödeyerek 2012 yılında bütün şirketlerini geri almıştır.

1997 yılında boşandığı eşi Ayşe Toprak için 5 milyon lira rekor tazminat ödemesine hükmedilen Halis Toprak, daha sonra Yargıtay kararı ile 540 bin lira tazminat ödemiş. Boşanma olayıyla gündem olan Halis Toprak, daha sonra kendinden yaşca çok küçük ve 17 yaşında olan biriyle evlenerek magazin gündemini epeyce süre meşgul etmiş, Ayşe Arman’a verdiği röportajda ”Bir hanımın isteyebileceği en iyi iş bende.” demişti.

Seramik, kağıt, demirdöküm, oto yedek parça, turizm, inşaat, madencilik gibi alanlarda faaliyet gösteren Toprak Holding’in kurucusu olan Halis Toprak, TMSF’ye devrolan şriketleri 2012 yılında geri alarak yeniden Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkan koltuğuna oturmuştur,

3 Ocak 2016 tarihinde Fransa’da 78 yaşında hayatını kaybeden Halis Toprak, Türkiye’nin en önemli sanayicilerinden biriydi. Bir zamanlar Londra’da sahip olduğu malikane, dünyanın en pahalı malikanesiydi. Halis Toprak TMSF’ye olan borcunu ödemek için Londra’daki malikanesini 93 milyon dolara Rus milyarder Abromovic’e satmıştır.

Bu yazımızda Halis Toprak kimdir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Halis Toprak ile ilgili görüşlerini aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla diğer okuyucularımız ile de paylaşabilirsiniz.

Comments
 1. öncü

  Merhaba;
  Konut kredisi için ön araştırma yapıyorum.
  Bilmek,danışmak istediğim bir husus konusunda bilgiye ihtiyaç duymaktayım.
  Banklar kendi inisiyatifinde kredilerde güncel faiz oranlarında,indirim yapma hakkı saklı bulunu yormu.?
  Bunun ortalaması yada bir kısassı varmı.?

  Saygılarımla

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Banka memurları ilan edilen oranın altına pek rahatlıkla inebilirler. Genelde şube müdürünün insiyatifinde gelişir. Lakin özellikle konut kredisinde bu marjlar çok yüksek olmaz. Örneğin 0.99’dan çekiyorsanız, belki 0.97e inebilirler. Ama bunu aşağı çekerken, başka bir yerden çakmaya çalışabilirler. Siz ekspertiz, dosya masrafı, vs.yi de dahil ederek toplam masrafı hesapamaya çalışın.

Leave a Reply

Your email address will not be published.