Pilot Maaşı

Havayolunda rekabetin artması ile birlikte, ülke olarak uçağa binmeye başladık. Bu seyahatlerimizin en az birinde, “acaba pilotlar kaç para alıyor?” diye aklımızdan geçirdik. Millet olarak zaten en sevdiğimiz uğraşlarımızdan biri de, hesaplamak. Bir mekana çay içmek için oturur, sonra da başlarız milletin yediğini içtiğini sayıp, mekan sahibinin eline ay sonunda yaklaşık ne kadar kaldığını hesaplamaya. Havacılığa ilgimizin artmasıyla, pilot maaşı, hostes maaşı, uçak teknisyeni maaşı gibi kavramları da merak eder olduk.

Bu yazımda Türk Hava Yolları pilot maaşlarından yola çıkarak, pilotların ortalama ne kadar kazandıklarını, pilot olmak için gerekli eğitimlerin maliyetlerini ve pilotluk mesleğinin risklerini açıklamaya çalışacağım.

Nasıl Pilot Olunur?

Pilot olabilmek için pilotaj eğitimini tamamlamanız gerekmektedir. Liseyi bitiren pilot adayları, Anadolu Üniversitesi, THK Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi veya Okan Üniversitesi gibi üniversitelerin pilotaj bölümlerinde eğitim alabilirler. Üniversitelerin belirli bölümlerinden mezun adaylar ise, örneğin THK Üniversitesi ile THY arasında imzalanan protokol ile yürürlüğe giren pilotluk eğitimine dahil olabilirler. Eğitimin bedeli 110,000 Dolar olup, iş garantilidir.

24 ay süren özel eğitimlerin yanı sıra, pilot olabilmek için birçok zorlu fiziksel ve psikolojik testi de tamamlamak gerekmektedir. Aynı zamanda, eğitim sonra sınavlar da bir çok adayı zorlamaktadır.

Devamını okumak için aşağıdaki sayfa numaralarına tıklayınız.

1 2
Comments
  1. Yasin

    Bu pilotlar ne maaş alıyorlarmış beeeeeeeew.

  2. ooooooooo büyüyünce pilot olucam

Leave a Reply

Your email address will not be published.