Sakız Çiğneyerek Ayda 3.000 Lira Kazanmak İster Misin?

Kim istemez ki?

Şirketler zaman zaman, dikkat çekici kampanyalara imza atıyorlar. Kampanyaların genel teması “Dünya’nın en kolay mesleği” ya da “rüya gibi meslekler” oluyor. Benim hatırlayabildiğim en ilginç örnek, Avustralya’da cennet gibi bir adada bekçilik yapmak için açılan iş ilanıydı. 35 bin kişinin başvurduğu işi, Ben Southall isminde bir maceracı kazanmış ve 6 ay için 110 bin dolar maaş almıştı. Şimdi de Türkiye’den bir şirket benzer bir kampanya ile “Sakız Uzmanı” arıyor.

Ferah Kariyer” adıyla duyrulan kampanya kapsamında First X-Fresh sakızlarını deneyecek, 3 Sakız Uzmanı istihdam edilecek. İşe alınacak Sakız Uzmanları’na 3.000 lira maaş ödenecek, ayrıca uzmanların sigortaları da yatırılacak; bunlara ek olarak yemek ve ulaşım masrafları da karşılanacak. Yani tam anlamıyla yol+yemek+sigorta dahil bir iş.

Sakız Uzmanı pozisyonuna başvurmak için öncelikle First X-Fresh çiğnediğiniz 10 saniyelik bir videoyu sisteme yükleme ve sakız çiğnerken hissettiklerinizi 140 karakter ile yazıya dökmeniz gerekmektedir. 31 Aralık 2014 tarihine kadar yapılan başvurular arasından 10 kişi seçilecek ve 1 – 31 Ocak 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek mülakatlardan sonra, 3 kişi işe alınacaktır. Seçilen Sakız Uzmanları, 3 ay boyunca ilgili ürünleri test edecekler. Bu yüzden, adayların çenelerinin kuvvetli olması (gerçek anlamıyla) bekleniyor. Aranan 4 nitelik şu şekilde belirtilmiş:

  • Sıkılmadan saatlerce First X-Fresh çiğneyebilecek irade
  • Sağlam çene kasları
  • Kendine has sakız çiğneme tarzı
  • Karizmatik sakız çiğneme duruşu

Aranılan niteliklerden de gördüğünüz üzere, ne üniversite mezunu olması, ne bilgisayar programlarını bilmesi gerekmiyor Sakız Uzmanı’nın. Etrafımda, bu işi hakkıyla yapacak epey insan tanısam da, şu an çalıştıkları için, bu kısa dönemli bu kariyer fırsatını değerlendirmek istemezler diye düşünüyorum. Bakalım, seçilecek şanslı kişiler kim olacak?

Hayalindeki meslek “Sakız Uzmanlığı” olan insan yoktur sanırım. Hayat bazen böyle sürprizler yapsa da, gerçekler maalesef çok başka. Sosyal medyada veya basında seslerini duyurmaya çalışan binlerce atanamayan öğretmen veya başka meslek gruplarından adaylar var. Umarım dileyen herkes, sevdiği işi yapma fırsatını en kısa sürede yakalar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.