Adios Card

Seyahat etmeyi seven insanların çoğunluğu için temel çelişki “gezecek yer çok ama para yok”tur. Kısıtlı bütçe engelini, kimi gezginler otostop ile kimileri ise couchsurfing ile aşmaya çalışır. Son zamanlarda ise, yeni bir trend mevcut: “Uçuran Kartlar”.

Peki nedir bu uçuran kartlar? Yaptığınız alışverişlerden mil kazandıran kartlara uçuran kartlar diyebiliriz. Çünkü kazandığınız bu miller daha sonrasında gerçek mil halini alıp size uçak bileti, tur paketi veya otel rezervasyonu olarak geri dönebiliyor. Bu kartların bazıları, yaptığınız harcamalar için size hem normal puan hem de mil kazandırırken bazıları ise yalnızca mil kazandırabiliyor. Şu an için ülkemizdeki en yaygın 5 uçuran kart: Miles & Smiles, Wings, Adios ve Maximiles ve piyasa yeni giren Parafly.

Ben son 1 senedir, Akbank’tan aldığım Wings kartı kullanıyor ve günün birinde beni dünyanın bir ucuna uçuracağı günün hayaliyle bonkörce harcamalar yapıyordum. Ama geçen bir yılın sonunda yaptığım 40 bin TL harcama karşılığında, topladığım 40 bin mil ile ancak İstanbul’dan Ankara’ya uçabildiğim gerçeği ile yüzleştiğimde bütün hayallerim yıkılmıştı ki, Adios ile tanıştım.

Adios, Yapı Kredi Bankası’nın sunduğu mil benzeri puan biriktirme özelliğine sahip bir kredi kartı. 2009 yılında piyasa sürülen kartın, “bee-daa-vaaa, uçuyoz, geziyoz, yiyoz, içiyoz, adios” lu reklamlarını hatırlayanınız olacaktır belki de. “Bedavaya çok acayip seyahat ettiren kart” mottosuyla çıkan Adios ile bu zamana kadar tanışma fırsatı bulamamıştım. Maalesef etrafımda da kullanan yoktu. Wings kart ile yaşadığım hüsran neticesinde yeni bir arayışa girdim. Adios kart hakkında sözlük ve forumlardaki iyi yorumları okumam ile birlikte kendimi bir Yapı Kredi Şubesi’nde bulmam bir oldu.

Peki Adios kartın avantajları nedir? Adios kart kampanyaları nasıldır? Adios kart ile bedavaya nasıl uçulur? Esasında bunları uzun uzadıya anlatmak yerine çok kısacık bir örnek ile Adios’u açıklamaya çalışayım.

Aralık ayında Adios kartın 5 kampanyasına katılarak ve yalnızca 3,000 TL harcayarak, Amerika’ya gidiş dönüş bileti alabiliyorduk. Nasıl mı? Hepsiburada.com, gittigidiyor.com, ve n11.com’dan yapılacak 1,000 TL ve üzeri alışverişimize toplam 311 TL değerinde world puan kazanacaktık. Ayrıca 6 faturamızı otomatik ödemeye verecek ve 100 TL değerinde world puan daha kazanacaktık. Yılın son ayında Yapı Kredi neredeyse tüm kredi kartı müşterilerine harcama hedefi gönderip, world puan verdi. Yeni bir kullanıcı olduğunuzu varsayarak 3,000 TL’lik harcamaya 90 TL değerinde world puan hedefinin geldiğini düşünelim. Böylelikle yalnızca 3,000 TL harcayıp toplamda 501 TL değerinde world puan kazacanacaktınız. Daha sonra,  Şubat ayına özel düzenlenmiş seyahat kampanyası ile 499 TL karşılığında Amerika biletiniz olacaktı. Eğer Amerika’dan hoşlanmamış iseniz, 249 TL’ye Avrupa’ya, ya da 499 TL’ye Uzak Doğu’ya uçabilirdiniz. Yani hem evinizin bir takım ihtiyaçlarını halletmiş olacak, hem de bedavaya seyahat etme şansınız olacaktı. Adios Card’ın tüm seyahat kampanyaları şuradan görebilirsiniz.

Normal gündelik alışverişleriniz için Bonus, World, Axess, Maximum ya da Paraf özellikli herhangi bir kartı kullanmaya devam edebilirsiniz. Adios ile bedava seyahat etmek istiyorsanız, tek yapmanız gereken kampanyaları sıkı sıkı takip etmek. Onu da en güzel buradan takip edebilirsiniz.

Adios Card’ın puan toplamadaki en önemli avantajı, süreli puanlarınızın hiç bir zaman silinmemesi. Böylelikle, yıl boyunca kampanyaları takip edip, puan biriktirebilir ve biriken bu puanlar ile tatilinizi bedava yapabilirsiniz.

Adios Card’ın puan harcamadaki en büyük avantajı ise, puanların bazen 5 kata kadar değerli kullanım imkanının olması. Örneğin, Amerika kampanyasında 2,500 TL’ye kadar olan biletleri 499 TL’ye alabiliyorsunuz. Ayrıca seyahat kampanyalarının olmadığı durumlarda da yaklaşık 3 kata kadar değerli kullanma imkanı sunuyor. Biriktirdiğiniz world puanlar ile yalnızca bedava uçak bileti değil, otobüs bileti, otel ya araç kiralama hizmetleri de alabiliyorsunuz.

Öte yandan, Adios Card sahipleri, Atatürk Havalimanı’ndaki Yapı Kredi Lounge’ından da ücretsiz ya da 20 TL karşılığında faydalanma imkanı bulabiliyor.

İlerleyen zamanda bu kartların özelliklerini daha detayı ile tek tek inceleyen yazılar yazmayı planlıyorum. Ama şu aşamada, benim oldukça geç haberdar olduğum bu güzelliklerden okuyucuların da bir an evvel haberdar olup, seyahatlerini ucuzlatabilmek amacıyla giriş niteliğindeki bu yazıyı yazmış bulundum.

Siz de mil kazandıran kartlara ilişkin deneyimlerinizi aşağıya yorum bırakarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.