Ria Para Transferi

Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme işlemi için veya Türkiye’den yurtdışına para gönderme için daha önce Western Union, Moneygram ve Transferwise ve wire transfer yani banka transferi hakkında bilgi vermiştim. Bugünkü yazımda ülkemizde yeni faaliyete başlamış bir alternatiften yani Ria‘dan bahsedeceğim.

Ria, 1987 yılında Amerika’da kurulan ve bugün Dünya’nın 144 ülkesinde faaliyet gösteren bir para transfer şirketi. Western Union ve Moneygram’ın ardından Dünya’nın en büyük 3. para transfer şirketi olan Ria, Vakıfbank şubeleri aracılığıyla Türkiye’de de faaliyet göstermeye başladı.

Yurtdışından Türkiye’ye Ria ile para gönderdiğinizde, herhangi bir Vakıfbank şubesine giderek, size gelen parayı ücretsiz bir şekilde teslim alabilirsiniz. Yurtdışından gelen parayı almak için:

 1. Göndericinin size vereceği 11 haneli PIN numarası verin
 2. Kimlik belgenizi ibraz edin
 3. Şube yetkilisinin size vereceği formu eksiksiz doldurun.

‘Türkiye’den yurtdışına para göndermek için ne gerekiyor?” diye sorarsanız da, önce bir Vakıfbank şubesine gidin,

 1. Para transfer formunu doldurun
 2. Kimliğinizi, göndermek istediğiniz tutarı ve komisyonu gişe yetkilisine teslim edin
 3. İşlem gerçekleştikten sonra size verilen 11 haneli PIN numarasını alıcıya iletin.

Ria ile yurtdışından para alma ve yurtdışına para gönderme işlemlerini anlattıktan sonra bir de komisyonlardan bahsedelim. Ria ile yurtdışına para gönderme komisyonu ortalama %4 civarında. Yani, Türkiye’den Bulgaristan’a 1000 Dolar göndermek istediğinizde 40 Dolar komisyon ödüyorsunuz.

Ria ile yurtdışına para gönderme

Yurtdışına en fazla ne kadar para gönderilebilir diye sorarsanız, Ria ile yurtdışına 1 ay içinde en fazla 5000 Euro veya 5000 Euro karşılığı Dolar gönderebilirsiniz. (Yani bugünkü kurdan yaklaşık 5300 Dolar.)

Ria ile yurtdışından Türkiye’ye para göndermek için herhangi bir Ria acentesini kullanabilirsiniz. Acentelere ilave olarak, Amerika’dan Türkiye’ye para gönderimlerinde online servislerden de faydalanabilirsiniz. Bugün itibarıyla, yurtdışından Türkiye’ye banka hesabı aracılığıyla online para gönderim ücretine baktığımda, $5 komisyon aldıklarını gördüm. Ama, Türkiye’de parayı Türk Lirası alacağınız için kur zararınız olacak. Çünkü maalesef sistem Dolar üzerinden parayı almanıza izin vermiyor ve Dolar-Türk Lirası kurunu da 3.70 olarak çeviriyor ki şu anda kur 3.80. Yani, komisyon her ne kadar az görünse de kur çevrimi için 100 lira kaybınız olacak. Transferwise harici bütün şirketler de benzer sıkıntılar mevcut ama en azından Western Union Türkiye’ye para gönderirken Dolar ya da Euro ile tahsilat imkanı tanırken, Ria yalnızca Türk Lirası ve Euro olarak tahsilata izin veriyor ve Dolar-TL kuru da Dolar-Euro kuru da çok düşük.

ria Türkiye para gönderme

Yurtdışından Türkiye’ye en ucuz para gönderim yöntemini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Ria ile yurtdışına para gönderme veya yurtdışından para alma konusunda sorularınız varsa aşağıda yer alan yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Comments
 1. Gerda Otten

  Kann man von Belgien aus über RIA geld schicken?und kann mann dass von egal welche bank machen?

  • Can Balkan

   Sie können mit RIA Geld aus Belgien senden.

 2. Emre yasin hoş

  Arkadaşım Hollanda’dan para transferi yaptı ama Türkiye olarak girdi sanırım … ama ben Atina’dayım şuan parayı burdaki bir ria ofisindende çekebilirmiyim sizce

 3. Emre yasin hoş

  Yada o para orda ne kadar süre ile durabilir ? Eğer Türkiye ye gidince çekmek zorunda isem

  • Can Balkan

   Arkadışınız aynı acenteye gidip alıcı ülkeyi değişirebilir. Sıkıntı olmaz. Oradan çekeceğinizi sanmıyorum. Ama eğer işlem numarasını verdiyse deneyin. Arkadaşınız işlemi iptal edene kadar bekler, sıkıntı olmaz.

 4. Mehmet Akif can

  Yurt dışından gelen parayı 11 numaralı hane olmadan kimlikle alinabilirmi

  • Can Balkan

   Göndericiyi ve gönderilen tutarı biliyorsanız sorun olacağını sanmam.

 5. Arkadaslik Siteleri

  evet western union arızalı oldugunda ria ile almıştım

 6. Koray

  Almanyadan ria ile para geldi ama para ankaraya geldi ben aksaraydayim, aksaraydan çekme imkânımız varmi

  • Can Balkan

   Sıkıntı olmaz. Çekersiniz.

 7. Denis Kenanoglu

  Can bey Almanya’dan Ria ile 1000 euro gönderildi. Parayı euro olarak almak istersem sıkıntı çıkar mı ? Ödememe gibi..

  • Can Balkan

   Para Euro olarak tahsil edilecek şekilde gönderilmişse, bir sorun çıkmaması gerekir.

 8. Mehmet

  Merhaba, yurtdisindan benim adima para transferi yapildi isim soy isim dogru adres yanlis hesap numarasi eksik yazilmis acente cekebilir diyor ama bir haftadir bankadan alamiuorum. Bu konuda yardimci olabilir misiniz?

 9. Mehmet

  Ayrica duzeltme yapmami istediler duzeltme de yaptim olmadi iptal edilmesini istedim acente iptal in mumkun olmadigini ve paranin turkiyede oldugu cekebilir bir sorun yok diyor bizden cikmis. Bu konuda ne yapmam gerekiyor ve de islemj Iptali mumkun mudur ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Mesajınızı şimdi yanıtlayabiliyorum. Umarım sorun çözülmüştür. Ancak çözülmediyse RIA’nın bu işlemi iptal edip, doğru hesaba göndermesini sağlaması gerekiyor. Ancak bu da size komisyon masrafına malolabilir.

 10. akgül coskun

  merhaba almanyadan ria ile para gönderildi bana fakat su ara bankada ria sistemlerinde bir sıkıntı olduğundan parayı alamadım almanyadan eşim parayı geri çekebilir mi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eşiniz Ria acentesine başvurabilir. Ancak sıkıntı giderildikten sonra siz de buradan çekebilirsiniz parayı.

 11. Osman

  Ria ile gönderilen para kaç gün içinde çekilmeli?

 12. Jimmy

  Barcelonadan istanbulla para yolladim para sistemde gozukmuyor dedi ne yapmammiz gerekiyor vakifbank

 13. Medine

  Abim ria üzerinden para gondericek ama gidicegimiz ilçede vakıf bankası yok ria ile çalışan farklı bankalar var mı acaba ?

 14. Erhan Türkün

  İyi günler RİA aracılığıyla Almanya’dan Rusya’ya para gönderdim fakat para alıcı tarafından çekilemiyor.Parayı ben tekrar geri alabilmem için ne yapmalıyım.Lütfen bana bu konu hakkında bilgi verir misiniz?Lütfen parayı nasıl geri alabilirim.

 15. Murat Arslan

  Merhaba pandemi nedeniyle bankaya gidip sıraya girmek istemiyorum bankaya gitmeden ria veya vakıf bank hesabı veya başka bir yolu yok mu sıraya girmeden bankaya gitmeden ria dan gelen parayı çekmenin yolu yok mu hangi devirde yaşıyoruz

Leave a Reply

Your email address will not be published.