Asgarisi ne kadar?

Kredi kartı asgari ödeme tutarını hesaplama yöntemlerini burada detaylı olarak anlatmıştık. En çok sorulan sorulardan biri “Kredi kartının asgarisi ne kadar?” olduğu için, bugün olabildiğince basit yöntemlerle kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplamasını tekrar anlatmaya çalışacağım. Detaylı açıklamaya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Diyelim ki, ay boyunca bütçenizi aşmadan (en önemli kural bu: ayağımızı yorganımıza göre uzatmak) bir takım harcamalar yaptınız ya da yapmayı planlıyorsunuz. Bütçeniz o ay ekstrenizin tamamını ödemeye de izin vermiyor ki bunu da kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Asgari tutarı ödemek sadece geçici bir çözüm. Kendi kendinize sordunuz: “Acaba bunları alırsam asgarisi ne kadar?”. Hatta bazılarımız kelimeyi yanlış bildiği için “Kredi kartı askarisi” bile diyebiliriz. Sonuçta, amacımız bir sonraki ay kredi kartımızın idari ya da yasal takibe düşmesini engellemek için kredi kartımızın asgari tutarını hesaplamak.

Kredi kartı asgari ödeme tutarını hesaplamak için 3 basit yöntem anlatacağım.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplanırken, ilk kredi kartı kullanım yılınızdan tutun da kaç yıldır o bankanın kredi kartını kullandığınız bile dikkate alınıyor. Yani, hepimizin kredi kartı asgari ödeme oranları farklı. Artık bir çok banka, kredi kartı ekstresinde, borcunuzun olduğu yerde kredi kartı asgari ödeme tutarını da yazıyor. Yapmanız gereken, bir önceki ayın ekstresini açıp, sol üst ya da sağ üstte görünen (genelde buralara yazılır) asgari ödeme oranına bakmak. Diyelim ki, 1500 TL tutarında bir şey alacaksınız ve kredi kartı asgari ödemesini merak ediyorsunuz. Bir önceki ayın ekstresine baktınız ve %40 yazdığını gördünüz. Şimdi elinize bir hesap makinesi alarak şu basit işlemleri sıra ile yapıyoruz. Önce 1500 çarpı 40 işlemini yapıyor, daha sonra çıkan rakamı 100’e bölüyoruz. Ya da daha kolay bir şekilde 1500 çarpı 0.4 yaparak da sonuca ulaşabiliriz. 1500 TL’nin asgari ödeme tutarının 600 TL olduğunu göreceğiz. Ama bu tutar %40 asgari ödeme zorunluluğu olanlar için. Sizinki %27 de olabilir. Detayları burada bulabilirsiniz.

Şimdi ikinci yönteme geçelim. Diyelim ki, bir önceki ayın ekstresine baktınız ama kredi kartı asgari ödeme oranını göremediniz. Çünkü hala bazı bankalar yazmıyor. Bu durumda yapmanız gereken, ekstrenizde görünen asgari ödeme oranını hesap makinesine yazdıktan sonra, yine aynı kredi kartı ekstresinde görünen borç tutarına bölerek asgari ödeme oranını hesaplamak. Asgari ödeme oranını hesapladıktan sonra ise, yukarda anlattığım yöntemle bir sonraki ay ödeyeceğiniz asgari tutarı hesaplayabilirsiniz. Yine bir örnek ile izah edecek olursak. Diyelim ki, Ağustos ayı kredi kartı ekstrenizde ödemeniz gereken asgari tutar 270 TL idi. Ağustos ayı toplam borcunuzun ise 1000 TL idi. Hesap makinesinde 270’i 1000’e bölerek 0.27 oranını bulacağız. Bu ayki harcamalarınızın toplamının da 500 TL olduğunu farzedelim. Bu durumda hesap makinesi aracılığı ile 500’ü 0.27 ile çarparak, asgari ödemenin 135 TL olduğunu bulabiliriz.

Bu iki yöntem de size karmaşık geldiyse, yorum bölümü aracılığıyla, aşağıdaki bilgileri vererek, bana sorabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplamaya çalışırım. Vermeniz gereken bilgiler:

 1. Herhangi bir bankadan ilk kredi kartını 17 Aralık 2010 tarihinden önce mi sonra mı aldınız?
 2. Kredi kartı borcunuzun olduğu bankadaki tüm kredi kartlarınızın toplam limiti ne kadar?
 3. Asgari ödeme tutarını öğrenmek istediğiniz kredi kartını 1 yıldan uzun süredir mi kullanıyorsunuz?

“Asgarisi ne kadar” ya da “Askarisi ne kadar” sorularının cevabını bu açıklamayla kolayca bulabileceğinizi düşünüyorum. Umarım yararlı olmuştur. Görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla iletebilirsiniz. Son bir uyarı: kredi kartı borçlarınızın yalnızca asgarisini ödemeyi bir alışkanlık haline getirmeyin lütfen.

Comments
 1. meryem

  Merhaba,
  Ben limit değil de kalan borcun faizini sormak istiyorum.

  İş bankası kredi kartımın borcu 2590 tl asgarisi de 776 tl.
  Ben 2000 tl yatıracagım. kalan 590 tl nin 1 aylık faizi ne kadar olur?
  iyi çalışmalar…

  • Can Balkan

   Merhaba,

   590 TL kredi karti borcunun faizi 1 aylik 15 TL civarinda olacaktir.

 2. kemal

  merhaba ben kredi kartımdan aylık ödemesi 275 ve 110 lira olarak iki adet taksitli nakit avans çektim ve 800 lira civarında da normal alışveriş yaptım asgarisi ne kadar olur teşekkür ederim şimdiden

  • Can Balkan

   Kredi karti asgari odeme tutariniz 500 TL civarinda olacaktir. Iyi gunler.

 3. hakkı

  mrb 1500 lira ödemem var asgerisi ne kadar öderim birde aylık ne kadar faizi olur gelecek ay için tesekkurler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   1500 liranın kredi kartı asgari ödeme tutarı 600 lira olacaktır. Asgari tutarı ödedikten sonra kalan borç için aylık faiz ve vergi 30 lira civarında olur.

 4. acli lütfen, merhaba
  işte üni kartım var ve 400 tl lık alısverıs yaptım 160 lıra asgarı odemesı var şunat ayının 10 nun da ödeyebilirim o süre içinde kaç para borcum olur söylermısnınz

  • Can Balkan

   Merhaba,
   400 TL kredi kartı borcunun bir aylık faizi 10 TL civarında olur. Şubat 10 itibarıyla toplam borcunuz 410 TL civarında olacaktır.

 5. Ece

  550 tl lik borcum var asgarisi ne kadardır acaba

  • Can Balkan

   550 TL kredi kartı kartı borcunun asgari ödeme tutarı 220 TL olacaktır.

 6. 100 tl borcum var asgarim ne kadar gelir

  • Can Balkan

   100 liranin asgari odemesi 40 liradir.

 7. büşra

  benim kredi kartı borcum bu ay 500 tl ama benim ödemem gereken tutar ne kadar ve bu sonraki ay ödeem nasıl olur yardımcı olurmusunuz

  • Can Balkan

   Kredi karti borcunuz 500 TL ise odemeniz gereken tutar da 500 TL’dir. Isterseniz 200 TL asgarisini de odeyebilirsiniz.

 8. Enes yılmaz

  Benim iş bankası kredi kartım var kredi kartını alalı 1 ay oldu ve şubatın 22 sinde ödemem var 518 tl bunun asgarisi ne kadar olur

  • Can Balkan

   518 liranin asgari odemesi 207 lira olacaktir.

 9. Erol

  300 tl asgarisi ne kadar acaba

  • Can Balkan

   300 liranin asgari tutari 120 liradir.

 10. ali

  merhaba benim 600 tl kredi kartı borcum var bunun asgarisi ne kadar olur acaba teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   600 liranın asgari ödemesi 240 lira olacaktır.

 11. Aydın

  Merhaba kredi kartını ilk kullanımım 2000 lira limiti 1950 lira çekim yaptım asgari ödeme tutarı ne kadar olur acaba?

  • Can Balkan

   1950 lira kredi kartı borcunun asgari ödemesi 780 lira olacaktır.

 12. ethem

  Merhaba biraz uzunca oldu ama yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkkürlerimi sunuyorum.

  Öncelikle 2700 TL kredi kartı borcu 800 TL da asgari ödeme var:

  1- Asgarinin tamamını ödemeyedik ve önce 400 TL’sını yatırdık, 300 TL’sını da alışverişe harcadık. 100 TL kullanılabilir limit kaldı. Aynı ay içerisinde 400 TL daha yatırsak asgarisini ödemiş olur muyuz yoksa harcadığımız için 100 TL üstüne 700 TL mı ödemeliyiz asgarisini karşılamak için?
  2- Sadece 800 TL’ı yani asgarisini yatırsak ve harcama yapmasak gelecek ayki borç, faiz vs. ne kadar olur?
  3- 800 TL değil de 1000 TL yatırmamız neyi değiştirir? Yani asgari ücretin biraz üstünü ödememiz?
  4- Yatırdığımız asgari tutarın tümünü sonraki asgari son ödeme tarihine kadar harcasak (fatura, alışveriş vs.) ne olur? Ayriyeten faiz mi eklenir?
  5- 800 TL yani asgarisini yatırdık ancak idareli davrandık, hepsini alışverişte kullanmadık ve 300 TL kaldı diyelim. Bu durumda ne olur? Faiz işlemeye devam mı eder?
  6- Son olarak kredi kartını, tüketici kredisi çekerek kapatmayı önerir misiniz?

  • Can Balkan

   Merhaba Ethem Bey,

   1- Asgari ödeme tutarının son ödeme tarihine kadar ödenmesi esastır. Ama sizin sorunuzu şöyle cevaplayabilirim. Eğer 400-400 ödeme yapar ve 300 lira harcarsanız bile teknik olarak 800 lira ödeme yapmış sayılırsınız. 300 lira harcamanız bir sonraki ayın yükümlülüğüdür.

   2- Kredi kartı asgari ödemesini yaptıktan sonra, kalan borcunuz üzerinden 2% civarında bir dönem faizi işletilir. Yani 1900 lira için yaklaşık 40-45 lira faiz ödemeniz olur. Bir dahaki aya borcunuz 1945 lira olacaktır.

   3- Kalan kredi kartı borcu azalacağı için doğal olarak ödeyeceğiniz faiz de azalır.

   4- Dönem içinde yaptığınız harcamalar için herhangi bir faiz ödemezsiniz. (nakit çekim olmadıkça)

   5- Elbette. Kredi kartında asgari ödeme tutarı bir nevi niyet göstergesidir. Asgari ödeme dışında kalan tutar için de faiz işletilir. Yani siz 2700 liralık bir borcun yalnızca 800 lirasını ödemişseniz, kalan tutar için faiz yine de işler.

   6- Eğer, bir kaç ay içerisinde kapayamayacak durumunuz varsa, kesinlikle kredi çekmenizi tavsiye ederim. Ama burada hesabı iyi yapmak gerekir. Kredi kullanımında dosya masrafı veya kredi kullandırım ücreti gibi komisyon ödenirse, astarı yüzünden pahalıya gelebilir.

   • ethem

    Konuya hakim bir kişiyle görüşmek çok iyi geldi. Sorularımın hepsinin cevabını aldım. Kişisel sebeplerden dolayı bu ay ilk defa kredi kartı kullanmak ve borcunu ödemek zorunda kaldığım için çok bilgi sahibi değildim, mantığını çok anlayamamıştım. Gerçekten minnettarım. Bunun akabinde aklıma yeni gelen bir iki sorum daha olacaktı umarım mazur görürsünüz. Zaman ayırdığınız için tekrardan çok çok teşekkürler.

    Birinci soruma cevabınızdan anladığım kadarıyla, sonuçta 400+400 TL (evet geri kalan 400’ü yatırdım sonunda:)) yatırıyoruz, toplamda 800 ediyor ve asgari karşılanmış oluyor. 800 TL’ı harcasak bile o gelecek ay sorunumuz. Asgari ile işimiz kalmadı bu ay. Doğru anladığımı düşünüyorum.

    1- Şimdi 800 TL yatırdık ve borç 2700 TL’dan 1900 TL’a düştü. Peki 800 TL’nın da hepsini ekstre tarihi olan Aralık ayının 4’üne kadar harcadık diyelim. Bu durumda 1900 TL üzerinden mi faizlendiriliriz yoksa 2700 TL üzerinden mi?

    2-Eğer durum ilki gibiyse 800 TL ile yetinmeyip üstüne bir 800 TL daha ödemeyi ve onu da harcamayı düşünüyoruz. Bu durumda ne olur? 800+800=1600 TL yatırdığımız için harcamış olsak bile borç 2700 TL’dan 1100 TL kalıp faiz bunun üzerinden mi hesaplanır yoksa harcama yapmış olduğumuz için 2700 TL’dan mı faizlendiriliriz?

    • Can Balkan

     Merhaba,
     Evet doğru anlamışsınız.
     1- Hayır 1900 lira üzerinden faiz ödersiniz. 800 lira dönem içi harcama olarak kabul edilir.
     2- Hayır 1100 lira üzerinden faiz ödersiniz.
     Umarım netleşmiştir konu 🙂

 13. Burcu

  Merhaba limitim 1500 1100 ilk kredi kartim harcadım nakit hic cekmedim 3 islemdede taksit yaptırdım asgarim ne kadar olur simdiden cok tşk ederim .

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Taksitli harcama tutarınızı belirtseydiniz daha kolay hesaplayabilirdik. Lakin 400 lira civarında bir asgari ödeme tutarınız olacaktır.

 14. Nebi

  500 TL limitli üniversite kartimdan 200 TL ye 3 taksit alışveriş yaptım ne kadar asgarisi olur

  • Can Balkan

   28 lira

 15. Fyz

  İş bankasından 500 lira kredi borcum var . Bi ay ödeme yapmasam bi sorun olur mu ?

  • Can Balkan

   Bir ay kredi kartı borcunu ödemez iseniz sadece kredi notunuz olumsuz etkilenir ve bir de faiz ödersiniz. Ama 3 aydan fazla ödemediğiniz zaman icra takibi başlatılır.

 16. Cigdem

  Benim kartinin limiti 1100 tl ben 80 liralik bir alışveriş yaptim birde 600 tl avansli çekim yaptim asgarisi nedir

  • Can Balkan

   Kredi kartı asgari ödeme tutarı 272 lira olacaktır.

 17. Dn

  Merhabalar;
  Kredi kartı limitim 500 tl. Geçen ayın borcunun asgarisini ödedim. Bu ay ki limitte bir azalma olur mu? Yani bu ay sadece ödediğim miktarı mı kullanabilirim?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer kartınızın limiti 500 lira ise ve siz geçen ay 500 lira harcama yapıp, yalnızca kartınızın asgarisi olan 200 lirayı ödemişseniz, bu ay harcanabilir limitiniz, 200 liradan biraz daha düşük olacaktır. Çünkü bir de ödemediğiniz tutarın faizi olacak. 300 liranın 1 aylık faizi 10 lira civarındadır. Yani bu ay harcanabilir limitiniz 190 lira diyebiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.