EFT Ücreti Almayan Bankalar

Türkiye’de faaliyet gösteren bankalardaki hesaplar arasında Türk Lirası cinsinden para alıp göndermeye olanak sağlayan EFT sisteminde günde ortalama 1.5 milyon işlem yapılıyor. Bankaların EFT ücretlerinin ortalama 5 lira olduğunu düşünürsek, bankalar yalnızca EFT işlemlerinden günlük 7.5 milyon lira gelir sağlayabilirler. Yani EFT ücretleri bankalar için yıllık 1 milyar lira değerinde bir ekmek kapısı diyebiliriz.

Bazı bankalar müşteri memnuniyetini artırmak veya yeni müşteri kazanmak için internet bankacılığı veya mobil bankacılık gibi özel kanallar üzerinden gerçekleşen işlemlerden daha düşük EFT ücreti alıyor veya ücretsiz EFT imkanı tanıyor. Özellikle maaş bankası anlaşmalarında ücretsiz EFT imkanı neredeyse bütün bankalar tarafından sunuluyor.

Bankaların EFT ücretlerini inceledikten sonra, bu yazımızda da EFT ücreti almayan bankaları inceleyeceğiz.

Finansbank EnparaEnpara platformu ve Enpara çözüm merkezi üzerinden yapılan işlemlerde EFT ücreti alınmamaktadır. 2012 yılında Finansbank bünyesinde faaliyete geçen enpara, çıktığı ilk günden bu yana EFT, havale, hesap kesim ücreti gibi işlemleri ücretsiz olarak yapmaktadır. Ücretsiz EFT işlemine ilave olarak, Finansbank’ın şubesiz bankacılık platformu enpara, mevduata da genelde piyasa ortalamasının üzerinde faiz vermektedir. Ücretsiz EFT ve yüksek mevduat faizinin yanı sıra, enpara kullanıcıları Spotify, Netflix, yemeksepeti gibi platformlarda da çeşitli indirimlerden faydalanabilmektedirler.

TEB – CepteTEB hesap aracılığıyla yapılan işlemlerden EFT ücreti alınmamaktadır. Enpara’nın büyük başarı yakalamasının ardından, Türk Ekonomi Bankası tarafından sunulan CepteTEB hesaplarıyla yapılan EFT işlemleri için de ücret alınmamaktadır.

Yapı Kredi Nuvo – Yapı Kredi’nin bankacılık platformu Nuvo üzerinden yapılan işlemlerde EFT ücreti alınmamaktadır. Enpara ve CepteTEB ile beraber ücretsiz EFT hizmeti sunan bir diğer bankacılık uygulaması ise Yapı Kredi tarafından geliştirilen Nuvo’dur.

Fibabanka – İnternet Bankacılığı üzerinden yapılan işlemlerde EFT ücreti alınmamaktadır. Hüsnü Özyeğin’in Finansbank satışı sonrası bankacılık sektörüne tekrar giriş yaptığı Fibabank’ta da internet bankacılığı aracılığıyla yapılan EFT işlemleri ücretsiz.

Albaraka – İnternet Bankacılığı ve ATM üzerinden yapılan işlemlerde EFT ücreti yoktur. Ücretsiz EFT hizmeti sunan bankalar arasında ATM üzerinden EFT ücreti almayan tek banka Albaraka. ATM üzerinden ücretsiz EFT hizmetinin yanı sıra, internet bankacılığı aracılığıyla yapılan EFT’lerden de ücret alınmamaktadır.

Bank Asya – Mobil Şube aracılığıyla yapılan işlemlerde EFT ücreti bulunmamaktadır.

Kuveyt Türk – İnternet Şubesi, Mobil Şube ve Çağrı Merkezi aracılığıyla yapılan işlemlerde EFT ücretleri alınmamaktadır. Körfez ülkelerinin Türkiye’deki en eski yatırımlarından biri olan Kuveyt Türk, ücretsiz EFT hizmeti sunan bankalardan bir diğeri.

Şekerbank – Mobil bankacılık üzerinden yapılan işlemlerde EFT ücreti bulunmamaktadır.

Ziraat Bankası – Telefon bankacılığı üzerinden yapılan işlemlerde EFT ücreti alınmamaktadır. Türkiye’nin en köklü bankası Ziraat, piyasadaki diğer oyuncuların aksine telefon bankacılığı üzerinden yapılan EFT işlemlerinden ücret almamayı tercih ediyor. Ziraat Bankası’nda hesabınız varsa ve EFT yapmak istiyorsanız, telefon bankacılığı aracılığıyla ücretsiz EFT fırsatından faydalanabilirsiniz.

Burada belirtilen özel işlem kanalları ve platformlarına ilave olarak Garanti Bankası uygulaması iGaranti de 2016 yılı ortasına kadar EFT ücreti almayacağını duyurmuş durumda.

2016 yılında EFT ücreti almayan bankalara ilişkin bilgileri özetlersek; enpara, CepteTEB, Nuvo, Albaraka, Bank Asya, Fibabanka, Kuveyt Türk, Şekerbank ve Ziraat Bankası’nın ücretsiz EFT hizmeti veren bankalar olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, diğer bankaların EFT ücretlerini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

EFT ücreti almayan bankalara ilişkin soru ve yorumlarınızı aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere ve diğer kullanıcılara iletebilirsiniz.

Comments
 1. Mustafa

  Kuveyttürk ü tavsiye eder misiniz? Ya da bu ücretsiz eft olanlardan hangi bankayı tavsiye edersiniz?

  • Can Balkan

   Mustafa Bey,
   Kuveyt Türk ile hiç çalışmadım. Ama enpara’yı 3-4 yıldır kullanıyorum. Bugüne kadar hiç bir sıkıntı yaşamadım. Eğer şube ile çok işiniz olmuyorsa, enpara ile çalışabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.