Dolara en yüksek faiz veren banka 2018

Hafta başında, Türkiye Cumhuriyeti yeni yönetim şekliyle ilk kabinesini açıkladı. Kabinede Mehmet Şimşek’in yerine ekonomi yönetiminin başına Berat Albayrak’ın getirildiğinin duyrulmasının ardından, borsa cephesinde sert satışlar gelirken, TL de değer kaybı devam etti. Dün akşam saatlerinde Dolar, Türk Lirası karşısında yeni bir rekor kırarak 4.97 seviyesine yükseldi.

Türk Lirası’nın dolar karşısında zayıflamasıyla, ülkemizdeki tasarruf sahiplerinin de dolara olan ilgisi artıyor. Birikimlerini dolar olarak değerlendiren yatırımcılar, ayrıca doların faiz getirinden de faydalanmak istiyorlar. En iyi dolar faizini araştıran okuyucularımızın işini kolaylaştırmak için bu yazımızda dolara en yüksek faiz veren bankaları sizler için listeledik.

Temmuz 2018 itibarıyla dolara en yüksek faizi veren bankalar:

Banka Dolar Faiz Oranı
Fibabanka Kiraz Hesap % 4.25
ING Bank % 4.00
Enpara % 3.75
Akbank Direkt % 3.60
CEPTETEB % 3.50

En yüksek dolar faizi listesinde ilk sırada Fibabanka yer alıyor. Kiraz Hesap isimli ürünüyle hoşgeldin faizi olarak 90 gün boyunca dolar mevduatına %4.25 faiz veren Fibabanka şu an için dolara en fazla faiz veren banka konumunda. Faiz konusunda müşterilerine karşı her zaman cömert davranan ING Bank ise Fibabanka’nın ardından %4.00 faiz oranıyla ikinci sırada yer alıyor. Ülkemizde dijital bankacılığın öncüsü sayılabilecek Enpara ise %3.75 faiz oranıyla dolara yüksek faiz veren bankalar arasında üçüncü sırada. Listenin son iki sırasında ise %3.60 faiz oranıyla Akbank Direkt ve %3.50 faiz oranıyla CepteTEB yer alıyor.

Bankalar Türk Lirası’na %20’ye varan faiz oranları verirken, dolar için verilen en yüksek faizi oranı %4.25. Aradaki fark ise bizim ülkemizin para birimi ile dolar arasındaki risk priminin fiyatlaması diyebiliriz. Bu cümleyi olabildiğince anlaşılır kılmak için biraz daha açalım.

Ülkelerin merkez bankaları veya borçlanmaya yetkili kurumları finansman açığını kapatmak için tahvil ihracı yaparlar. Piyasadaki yatırımcılar da ülkenin makro ekonomik göstergelerini dikkate alarak bu tahvillerden satın alır. Ülkeler çıkardıkları bu tahviller karşılığında da yatırımcılara bir prim öderler. Aşağıda tabloda göreceğiniz üzere Amerikan 2 yıllık tahvillerinin faizi %2.59, Amerikan 10 yıllık tahvillerinin faizi ise %2.87.  Bugün bir yatırımcı dolarlarını Amerikan tahvili alarak değerlendirmek istediğinde %2.87 getiri elde edebiliyor. Aynı yatırımcı, dolarlarını bozdurup eline geçen TL ile ülkemiz 10 yıllık tahvillerine yatırım yapmaya karar verirse elde edeceği getiri ise %18.83. Yani neredeyse 10 kat daha fazla faiz getirielde etme şansı var. Normal şartlar altında böyle bir durumda bütün yatırımcıların Türk tahvillerine koşmasını bekleriz değil mi? Maalesef olmuyor.

ABD Tahvil Faiz Oranları

 

Amerikan Merkez Bankası’nın o zamanki başkanı Bernanke’nin 2013 yılı Mayıs‘ında parasal genişlemenin sonlandırılacağının işaretlerini verdiği toplantıya kadar, Türk tahvillerine de yoğun bir ilgi vardı. Bu yoğun ilgi neticesinde kısa süreli olsa da gösterge tahvilin faiz oranı %5 altına gerilemişti. Tüm dünyada artan arz ile bollaşan para kendine yeni adresler ararken, özellikle gelişmiş ülke piyasalarına nazaran Türk tahvilleri de oldukça cazip getiriler sunuyordu. Aynı dönemde gelişmiş ülke faizleri sıfıra yakındı. Dolayısıyla yatırımcılar için %5 oldukça cazip getiriydi. Ülke piyasalarına para girdikçe faiz oranları düşmüş olsa da diğer ülkelere göre daha cazipti. Türk Lirası’nın izlediği yatay seyir nedeniyle yabancı yatırımcılar kur çevrim farklarından da zarar yazmıyorlardı.

Bugüne geldiğimizdeyse artık gelişmiş ülke piyasalarında da bol para döneminin sonuna geliyoruz. Öyle ki ABD tahvil faizleri %3 seviyesine yaklaşmış durumda. Global piyasaların bu derece sertleştiği bir iklimde de haliyle Türk para piyasalarından çıkış görüyoruz. Öyle ki, Türk Lirası’na 10 yıldan fazla süredir yatırım yapan Japon kadınları bile artık Güney Afrika’ya yatırım yapar hale gelmiş durumdalar.  

Amerikan tahvil faizlerindeki artış devam ettiği sürece, bizim bankaların doalra verdikleri faiz de yüksek seyretmeye devam edecek. Siz de dolar yatırımcısıysanız ve dolar mevduatı için şubenizden güzel bir faiz oranı almışsanız, aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlerle ve diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Comments
 1. Ali BEY

  Araştırdığım bir konuydu . Detaylı bilgilendirmeniz için çok teşekkürler . 🙂

 2. Oğuzhan

  Merhabalar,benim sorum şu elimde 1 milyona yakın Türk lirası var şu an.Bunu dolar yada euro yapıp vadeye koymak mı mantıklı oluyor yoksa Tl olarak mı vadeye koymak mantıklı oluyor.Yoksa ikiside aynı getirmi sağlıyor ?Tabi aklın ve gönlün istediği eğer ki aynıysa getirileri,hem dolar artışından faydalanıp hemde vadede tutmak.Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bu tamamen sizin risk algınıza ve yatırım felsefenize göre bir tercih. Seçeneklere birlikte bakalım.

   Diyelim ki 1 milyon liranızı 1 yıllık vadeye koydunuz. Ortalama %21 faiz oranı aldığınızı varsayarsak, 1 yılın sonunda vergiler hariç brüt faiz getiriniz 210 bin lira olacak. İkinci seçenekte ise, ortalama 5.30 dolar kurundan, birikimlerinizi dolara çevirdiniz ve 190 bin doları yine 1 yıllık vadeli mevduata koydunuz. 1 yılın sonunda ortalama %3.5 faiz oranıyla, 6.650 dolar bürüt faiz getiriniz olacak.

   Bir tarafta 1.210.000 TL, diğer tarafta 196.650 dolar. Orana baktığımızda 6.15 yapıyor. Eğer siz 22 Ocak 2020 tarihinde, Dolar/TL kurunun 6.15’ten düşük olacağını düşünüyorsanız (mesela 5.75), TL’de kalmalısınız. Çünkü 1 yıl sonra elinizdeki TL ile daha fazla dolar alabilecek durumda olacaksınız. Öte yandan, Dolar/TL kurunun 6.15’ten yüksek olacağını düşünüyorsanız (mesela 6.50), Dolar’da kalmalısınız. Çünkü bir yıl sonra elinizdeki doları TL’ye döndüğünüzde, daha fazla TL’niz olacak.

   İşin matematiği bu şekilde. Karar elbette sizin…

 3. bilal

  enpara 10 dolara bile mevduat faizi veriyor bence mükemmel

Leave a Reply

Your email address will not be published.