Bireysel Emeklilik Fonlarının 2015 Ocak Ayı Getirileri

Yeni yılın ilk ayı geride kaldı. Dünyada, Euro Bölgesi’ndeki parasal genişleme, Yunanistan seçimleri, Fed’in faiz artırımı konuşulduğu Ocak ayında; ülkemizin tek gündemi yine ve yeniden faiz indirimi tartışmalarıydı. Merkez Bankası, 20 Ocak’ta gerçekleştirdiği toplantıda faizleri 50 baz puan indirirken; enflasyon verisine bağlı olarak yeni indirim sinyalleri vermiş, enflasyonun beklenenden yukarda gelmesinin üzerine de yeni faiz indirimi yapılmamıştı. Bunun üzerine, Merkez Bankası, başta cumhurbaşkanı olmak üzere; hükümet üyeleri tarafından da hedef tahtasına oturtuldu. Piyasaların ise tüm bu gelişmelere oldukça sert tepki verdiğini geride bıraktığımız hafta içerisinde gördük.

Ülkemizde ve dünyada bu gelişmeler yaşanırken, BES fonlarının getirilerine baktığımızda; Aralık ayında olduğu gibi, Ocak ayında da en çok kazandıran emeklilik yatırım fonları Altın fonları oldu. 2014 yılını 1,180 dolar seviyelerinden kapatan Altın’ın ons fiyatı; yılın ilk ayında 100 dolar civarında getiri sağlayarak; yatırımcılarının yüzünü güldürdü.

Garanti Emeklilik Altın Emeklilik Yatırım Fonu, %11 getirisi ile Ocak ayının en başarılı performans gösteren emeklilik yatırım fonu olurken, en çok kazandıran BES fonlarında listenin geri kalanı da ortalama %11 getiri sağlayan Altın fonlarından oluştu.

Ocak'15 en iyi BES fonlarıErgo Emeklilik Gelir Amaçlı Kamu Borçlanma Araçları Euro Esnek Emeklilik Yatırım Fonu, %4 civarında değer kaybı yaşayarak, Ocak ayında en çok kaybettiren fon olurken, en kötü performans gösteren emeklilik yatırım fonları listesinin tepesinde Euro’ya dayalı emeklilik yatırım fonları bulunuyor. %1 civarında aylık getiri sağlayan likit emeklilik yatırım fonları ise, en kötü performans gösteren BES fonları listesine son sıralardan dahil oldular.

Ocak'15 en kötü BES fonları2015 yılının ilk ayında Merkez Bankası’na yönelik faiz indirim baskıları, en çok tartışılan konu olurken; Şubat ayının ilk haftasında faiz artırım hikâyelerinin meyvelerini toplamaya başladık. Dolar, TL karşısında 2,50 seviyelerine yaklaşırken; Borsa İstanbul tekrardan 80 binli seviyelerde gezinmeye başladı. Bakalım bunca hengâme arasında, 2015 yılı yatırımcılar açısından nasıl geçecek?

Comments
 1. can

  Selamlar Can Bey. Acaba borsa ile ilgili beklentileriniz nedir?2015 yılı için hisse fonlarına yatırım yapmanın artısı eksisi ne olabilir. tavsiye anlamında sormuyorum. ben reel getiriyi ancak hisse fonu ile sağlayabileceğimi düşündüğüm için her dönem hisse fonunda kaldım ama acaba 2015 te de önceki yıllardaki gibi yüksek getiri elde edebilir miyiz? Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba Can Bey,
   Düşük petrol fiyatlarının etkisinin satın alındığını düşünüyorum. 2015 için hikaye kalmadı. Olumsuz tarafta ise, seçim, yükselen kur, ihracat pazarlarında zayıflık ve faiz artırmakta olan ABD var. Bana pek açıcı bir senaryoymuş gibi gelmiyor. Muhakkak ki dalgalanmalar olacaktır, ama yıl-yıl karşılaştırdığımızda ben 2015 yılında Borsa’nın eski günlerini arayacağını düşünüyorum. Yanılma ihtimalim çok yüksek. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.