Bireysel Emeklilik Fonlarının 2014 Nisan Ayı Getirileri

2014 yılının ilk 4 ayını geride bırakırken, Nisan ayında hangi bireysel emeklilik fonunun yüksek getiri sağladığına, hangi bireysel emeklilik fonunun ise kötü performans gösterdiğine gelin hep beraber bakalım.

Yılın ilk iki ayında altın ve döviz bireysel emeklilik fonları yüksek getiri sağlarken, özellikle seçim öncesi Borsa İstanbul’da görülen ve halen devam etmekte olan yükselişin katkısıyla, hisse senedi fonları yıl içerisindeki kayıplarını telafi ederek, Mart ayında olduğu gibi Nisan ayında da getiri şampiyonu oldular.

Öte yandan, özellikle Kırım gerginliği ve iç piyasada dövizin yükselmesiyle tırmanan Altın fonları ise, Kırım gerginliğinin görece yatışması ve Dolar/TL kurunun zayıflamasının etkisiyle Nisan ayında da yatırımcılarını üzdü.

Bireysel emeklilik fon bazına getirilere bakarsa, 31 Mart – 30 Nisan tarihleri arasında en yüksek getiriyi %9,1 ile ALI kodlu Allianz Yaşam ve Emeklilik Koç İştirak Endeksi Emeklilik Yatırım Fonu sağladı. Bu fonu sırasıyla AGH kodlu Asya Emeklilik Büyüme Amaçlı Katılım Hisse Senedi EYF, EIH kodlu Ergo Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF, GEH kodlu Garanti Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF, GEG kodlu Garanti Emeklilik Gruplara Yönelik Hisse Senedi EYF, GHH kodlu Garanti Emeklilik Hisse Senedi EYF, HES kodlu Axa Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF, VEH kodlu Vakıf Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF, CHH kodlu Cigna Finans Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF ve AG3 kodlu Anadolu Hayat Emeklilik Grup Büyüme Amaçlı Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu izledi.

bes nisan ayı getiriListeden de göreceğiniz üzere, hisse senedi fonları Nisan ayında %9’lara varan getiri sağladılar. Kuşkusuz Borsa İstanbul 100 endeksinin ayın başında 69,736 puandan başlayan serüvenini ayın sonunda 73,872 puandan tamamlaması yani %6 civarında yükselmesi, bu getirinin en önemli nedeni oldu. Peki, Borsa İstanbul neden yükseldi? Somut bir neden olarak, seçim öncesi anketlerde Ak Parti’nin oy oranının %40’ların üzerinde çıkmasıyla başlayan yükseliş, yerel seçimlerden iktidar partisinin başarı ile ayrılmasıyla devam etti. Yabancı fonların Nisan ayında da net alıcı pozisyonda olması ile, Mart ayında başlayan yükseliş halen devam etmekte.

Kaybedenler cephesine baktığımızda ise, %3,85 kayıp ile geçen ay olduğu gibi Allianz Yaşam ve Emeklilik Uluslararası Teknoloji Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu, Nisan ayında da en çok kaybettiren BES fonu oldu. En çok kaybettirenler listesinde geriye kalan 9 fonun hepsi altın olmak üzere, sırasıyla, BNA kodlu BNP Paribas Cardif Emeklilik Altın EYF, AEL kodlu Avivasa Emeklilik Altın EYF, VGA kodlu Vakıf Emeklilik Altın EYF, GHA kodlu Garanti Emeklilik Altın EYF, ZHN kodlu Ziraat Emeklilik Altın EYF, GRA kodlu Groupama Emeklilik Altın EYF, AEA kodlu Anadolu Hayat Emeklilik Altın EYF, AGA kodlu Asya Emeklilik Altın Katılım EYF ve AZN kodlu Allianz Emeklilik Altın EYF, en çok kaybettiren fonlar oldular.

bes nisan ayı getiri en kötüAltın bireysel emeklilik fonları yılın ilk iki ayında iç piyasada dövizin yükselmesi, uluslar arası piyasada ise altının ons fiyatının 1,400 $ seviyelerine yaklaşmasıyla, en çok kazandıran fonlar olmuştu. Mart ayında ise, Kırım gerginliğinin fiyatlanması ve Amerikan Merkez Bankası Fed’in tahvil alımlarını azaltma kararının etkisiyle, altın fiyatları tekrardan 1,300 $ seviyelerinin aşağısına sarktı. Nisan ayına geldiğimizde ise, Altın yatırımcılarını zayıflayan Dolar/TL vurdu. Bu durum neticesinde, altın bireysel emeklilik fonları Nisan ayını ortalama %4 civarında kayıplarla tamamladılar.

2014 yılının ilk 3 ayı geride kaldı. Peki sizin bireysel emeklilik birikimleriniz nasıl değerlendi? Yılın ilk 3 ayında karda mısınız, yoksa zararda mı? Yılın geri kalanında fon tercihiniz nasıl olacak?

Leave a Reply

Your email address will not be published.