Boyner kimin?

Türkiye’de gıda ve elektronik dışı perakende, yani hazır giyim ve tekstil perakendeciliğinin en büyük gruplarından olan Boyner, 2015 yılının son ayında tekrardan kurumsal kimlik değişikliğine gitti. 2004 yılında Çarşı ismindeki mağazalarını Boyner’e çeviren Boyner Grup, 7 yıl aradan sonra Çarşı Mağazaları’nı tekrardan açmaya başlamıştı. Boyner Grubu, bu kez de ürün çeşitliliği ve mağaza ortamıyla birlikte Boyner mağazalarının logosunu da tekrar değiştirdi. Peki Boyner kimin?

boyner logo yeniBoyner’in tarihi 1952 yılına kadar uzanmaktadır. 1952 yılında Altınyıldız fabrikasının kurulmasıyla başlayan Boyner’in yolculuğu bugün içerisine Çarşı, YKM, Beymen, Altınyıldız, Fresh Company, Fabrika, Network, Que, Divarese, T-box, Morhipo ve Hopi gibi markaları da dahil ederek devam etmektedir. Aynı zamanda Benetton’u Türkiye’ye getiren grup da Boyner’dir. Benetton, Türkiye’de mağazası açılmış ilk yabancı hazır giyim markasıdır. Hazır giyim markalarının yanı sıra Advantage kredi kartının yaratıcısı da Boyner olup, bu kart daha sonra HSBC’ye satılmıştır. Peki Boyner’in sahibi kim?

Giyim, ayakkabı, kozmetik ve ev ürünleri satın alabileceğimiz Boyner’in sahibi Boyner ailesi olmakla beraber, bir kısmı da halka açıktır. Yani Boyner’in sahibi kim diye sorarsanız, Boyner ailesi diyebiliriz. Aynı zamanda dolaylı paylar ile birlikte yaklaşık %23’lük kısmı da halka açık olarak Borsa İstanbul’da işlem görmektedir.

Boyner’in sahibi Boyner ailesinden iki isim ülkemizde oldukca tanınmıştır. Boyner’in sahiplerinden Cem Boyner, şu anda Boyner Grup’ta Yönetim Kurulu Başkanı olmakla beraber, 20 yıl kadar önce kurduğu Yeni Demokrasi Hareketi adlı partiyle 1995 yılında seçimlere katılmış ve yalnızca 134 bin oy aldıktan sonra siyaset sahnesinden çekilmiştir. Boyner Grup yöneticilerinden Cem Boyner’in eşi Ümit Nazlı Boyner ise 2010 ve 2013 yılları arasında TÜSİAD başkanlığı yapmıştır. Başkanlığı döneminde demeçleri nedeniyle sık sık dönemin başbakanının hedefi olmuştur.

Boyner ile ilgili verdiğimiz bilgileri özetlersek;

Boyner ne zaman kuruldu? 1981 yılında Çarşı mağazaları olarak kurulan Boyner, 2004 yılında ismini Boyner’e çevirmiştir. Perakendecilikten önce ise Altınyıldız kumaşlarının üretimini gerçekleştiren Boyner’in kuruluş tarihi 1952‘dir.

Boyner kim tarafından kuruldu? Cem Boyner’in dedesi Osman Feyzi Boyner, 1870 yılında Kastamonu Tosya’da doğmuş, tiftik ticareti ile bugünkü Boyner’in temelleri atılmıştır. 1952 yılında ise Osman Feyzi Boyner’in çocukları Hasan ve Fazıl Boyner, Altınyıldız’ı kurmuştur. Bugunkü Boyner mağazalarının temelini oluşturan Çarşı mağazaları ise 1981 yılında Boyner ailesi tarafından kurulmuştur.

Boyner’in sahibi kim? Boyner kimin sorusunun cevabı ”Boyner ailesidir.” diyebiliriz. Boyner ailesinin yanı sıra, Boyner’in sahipleri arasında borsada işlem gören hisse senetlerini alan yatırımcılar da vardır.

Cem Boyner kimdir? Boyner Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı olan Cem Boyner, 1955 doğumlu olup, Boğaziçi mezunudur. TÜSİAD Başkanlığı ve Yeni Demokrasi Hareketi’nin kuruculuğu yanı sıra, Türk perakende sektöründe öncü adımlar atmıştır. İlk taksitli kredi kartının temelllerinin atılması, T-box gibi küçük kutuya sıkıştırılmış ürünler ve son olarak da Hopi ile perakendede yeni ufuklar açmıştır.

Boyner’in sahibi ve Boyner’in kuruluşu ile ilgili sorularınız varsa aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz.

Comments
  1. Gulten

    Hopi puan adı altında büyük bir aldatmaca var trabzon forum boyner magazasindan alıs vetis yaptim hopi cek verdiler verdikleri cekin ici bos kullanilmiyor musteri hizmetlerine bildirdim ama kimse ilgilenmiyor buyuk bir aldatmaca var.

Leave a Reply

Your email address will not be published.