Çağrı Merkezi Maaşları

Müşteri memnuniyetini artırmak ve ulaşılabilir olmak amacıyla artık neredeyse bütün şirketler “çağrı merkezi” ya da “call center” hizmeti sunuyorlar. Örneğin, kredi kartımız ile ilgili bir sorun var. Bankanın genellikle 444 ya da 0 850 ile başlayan çağrı merkezi numarasını arıyoruz. Çokca yönlendirmeden sonra, eğer şanslıysak “İyi akşamlar, ben Ayşe size nasıl yardımcı olabilirim?” sorusunu duyuyor ve Ayşe Hanım’a geç ulaştığımız için biraz kızdıktan sonra sorunumuzu çözmesi için yardım istiyoruz. İşte bugünkü yazımızda, çağrı merkezlerinde çalışan ve sadece seslerini duyduğumuz Ayşe Hanım’ların Ahmet Bey’lerin yani 2014 yılında çağrı merkezinde çalışanların ne kadar maaş aldıklarını ve birazcık da çağrı merkezi çalışma koşullarını inceleyeceğiz.

Çağrı merkezi maaşları nasıldır?

Her meslek grubunda olduğu gibi çağrı merkezi maaşları da çalışılan şirket, iş tanımı, yetki ve performansa göre farklılık gösterebilir. Ama genelleme yapacak olursak, call center maaşları 1,000 liradan başlar ve sonsuza kadar uzanabilir. “Sonsuza kadar” lafını duyanlar şaşırmış olabilir. Yazımın devamında nasıl sonsuz bir kazanç elde edebileceğinizi açıklayacağım.

Bugün en yaygın çağrı merkezi hizmeti sunan şirketler, Turkcell, Avea, Vodafone gibi telefon operatörleri; Akbank, Yapı Kredi, İş Bankası veya Garanti gibi bankalar; Türk Hava Yolları, Pegasus gibi hava yolu şirketleridir. Bunun dışında irili ufaklı bir çok şirket de çağrı merkezi hizmeti sunmaktadır.

Günümüz dünyasında, maliyetlerini azaltmak isteyen şirketlerin bir çoğu çağrı merkezi hizmetini dışarıdan satın almaya başlamıştır. Örneğin Turkcell’in bir iştiraki olan Global Bilgi, bir çok şirkete çağrı merkezi hizmeti vermeye başlamıştır. Sadece Türk şirketlerine değil, başta İngilizce ve Almanca dillerinde olmak üzere, diğer bir çok ülkeye de çağrı merkezi hizmeti Türkiye üzerinden verilmektedir. Hatta, Almanya merkezli şirketlerden bazıları çağrı merkezlerinin Türkçe opsiyon sunan bölümlerini Türkiye’ye aktarmıştır. Bu yaygınlaşma ile birlikte ülkemizin dört bir yanına çağrı merkezleri açılmış, bir nebze de olsa Anadolu’daki işsizliğin giderilmesine katkı sağlanmıştır. Lakin çağrı merkezi maaşları ve çağrı merkezi çalışma koşulları çoğu zaman tatmin edici olmaktan çok uzaktır.

Devamını okumak için aşağıdaki sayfa numaralarına tıklayınız.

1 2
Comments
 1. Mert

  ben öğretmenlik mezunuyum fakat gunumuz kosulları dolayısı ıle ıssız bır ogretmenım bu yuzden cagrı merkezı ile ilgili bilgilendirme almak istemiştim akbank cagrı merkezi başvuru yapmayı dusunuyorum da ilgilenirseniz sevinirim..

 2. Yasemin

  Bankanizin bünyesinde calismak isterim .Lisans mezunuyum uygun görüp donerseniz memnun olurum tesekkurler

 3. Tayfun

  3 küsür yıldır Dünya’nın en kapsamlı şirketlerinden birinde bu firmanın üstlendiği bir çok projede inbound-outbound-technical support vs. olarak çalışıyorum. Ve kesinlikle mecbur değilseniz iş konusunda oturduğunuz yerin sıcaklığı dışında pekte yapılacak bir iş değil. Ve 3 yıl dedim. Mecburiyet olması böyle bir şey. Bulunduğunuz bölgede kısıtlı sektörler var ise bu en zor çalışma yöntemi işte. Şartlar öyle pek abartılı değil. Asgari ücretiniz cebinize girer. Aldığınız nefes bile sayı ile ölçülür nerdeyse. Ve insanların sorunlarını çözmek için siz belirli bir süreden sonra sorunlu hale gelebilirsiniz. Yaklaşık olarak 100 bin kişi ile görüştüğüm söylenebilir. Varsayın halimizi. hayatımız boyunca oysa 100 bin insanı bir arada görmek bile zorken. Bu sektöre emek verenlere kolaylıklar diliyorum. Çalışmak isteyenlerede asla düşünmeden adım atmayınız diyorum.

 4. Mustafa

  yaklaşık 1.5 sene özel bir firmada birçok birimde görev aldım aynı zamanda üniversite öğrencisiyim tayfun arkadaşımında dediği gibi alcağınız 3 kuruş için aldığınız nefesi sayarşar gerçekten paraya ihtiyacınız varsa nefes almayı dahi unutabilirsiniz ciddiyim son çareniz değilse uzak durun bu sektörden en sonunda sosyal hayatta kendinizi ifade etmeyi beceremeyen biri olarak çıkarsınız.

 5. Tubaaa

  Merhaba, Thy’larının Çağrı Merkezi Çalışanlarının maaşları hakkında bilginiz varmı? Başka bir şehirde yaşıyorum ve maaşları şehir değiştirmeme yarayacak bir miktarsa eğer başvuru yapmayı düşünüyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim..

  • Can Balkan

   Merhaba,
   THY Çağrı Merkezi hizmeti bildiğim kadarıyla COmpetence Call Center tarafından sağlanıyor. Yani THY personeli olmuyorsunuz. Taşeron bir hizmet. Dolayısıyla maaşların da çok yüksek olmasını beklemeyin. Net bilgim yok lakin, 1500 lira civarındadır diye tahmin ediyorum. Karar sizin.

 6. Ben bir internet ağının çağrı merkezinde çalıştım taşeron olarak ben kurumsal olmayan çağrı merkezlerini tavsiye etmiyrm çalışma saati yüksek ücret düşük ve sürekli emir kipleriyle kırbaçlar şekilde modunuzu düşüren arttırdığını sanan bir tl (takım lideri) olacaktır bir süre sonra normal hayattan yoksun pc başında yıllarını öldüren 900 1000 lira için perişan olursunuz kurumsal olmasını öneririm

 7. orhan

  özel bir bankanın çağrı merkezinde 3. yılımı doldurmak üzereyim ilk fırsatta bu işi bırakacam ve bir daha çağrı merkezlerinin önünden bile geçmeyi düşünmüyorum yapılacak en lanet işlerden biri asgari ücretin biraz üzerinde para veriyorlar ve hayatınızı rehin alıyorlar.

  • Can Balkan

   Orhan Bey,
   Banka içerisinde açılan pozisyonlar için kurum içi sınavlar yapılıyorsa denemenizi tavsiye ederim. Ürün ve bankacılık bilginiz olacağı için çalıştığınız kurum size öncelik tanıyacaktır.

 8. ali

  merhaba iyi günler istanbul dışında yaşıyorum bugun istanbul garanti bankasından iş teklifi aldım ama verecekleri maaş ile istanbul da yaşayabilirmiyim bilmiyorum garanti bankası çağrı merkezi müsteri hizmetleri maaşları hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz rica etsem

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Çağrı Merkezi maaşı ile İstanbul’da geçinilmesi mümkün olsa da çok zorlanırsınız. Eğer başka hiç bir alternatifiniz kalmaz ise şehir değiştirip, Çağrı Merkezi’nde çalışmayı düşünebilirsiniz. İlk etapta alacağınız tutar 2 bin lirayı geçmez.

 9. Ahmet durna

  BEDAŞ musteri temsilcisi maaşları hakkında bilgisi olan var mı arkadaşlar?

 10. sevgi

  Mrb,
  kariyer.netten iş başvurusunda bulundum. Yapı kredi çağrı merkezine . Gebzede eğitim verilerek işe alım yapılacak . Şuan mülakata çağrılma aşamasındayım. Daha önce vodafonun çağrı merkezinde çalıştım 1 yıl kadar. Zor ama günümüz şartlarında işsiz kalmak daha zor. Hele de üni okuyup kpssden atanamayıp evde oturmak daha zor. Şuan ki fırsatı olursa değerlendirmek istiyorum. Fakat yapı kredi 1 yıllık sözleşme yapıyor. Detaylı bilgisi olan varsa paylaşır mı?

  • Can Balkan

   Sevgi Hanım,
   Evet evde oturmaktansa çağrı merkezi dahi olsa çalışıyor olmak kesinlikle daha iyi. Yapı Kredi’nin dönemsel sözleşmeleri ile ilgili benim bir bilgim yok. Lakin performansınızdan memnun kalınırsa ve ihtiyaç varsa kesinlikle devam edersiniz. Yine de bilgisi olan arkadaşlar bizi de aydınlatırsa, ben de sevinirim.

 11. Emrah

  Merhaba, ben eğitim fakültesi mezunu bir bireyim. Yapı ve Kredi bankasının çağrı merkezi danışmanlığı pozisyonunda yazılı ve sözlü mülakatlarımı tamamladım. Maaşları hakkında bilgi edinmek istiyorum. Mülakat aşamasında taşeron olmadıklarını ve Yapı ve Kredi bankasının kadrolu personeli olacağım söylendi. Maaş ve kurum içinde yükselme şansım var mı merak ediyorum. Aydınlatırsanız sevinirim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İlk etapta 1700 lira civarında bir maaşınız olur. Daha sonra kurum içi sınavlarla başka bölümlere geçme ihtimaliniz olsa da maalesef düşük bir olasılıktır. Öte yandan çağrı merkezi de olsa başlangıç yapmak açısından oldukça değerli buluyorum. Koç Grubu çalışanı olmak da bir ayrıcalık.

  • Gokce

   Sözlü mülakatınızdan ne kadar süre sonra dönüş yaptılar Emrah Bey ?

 12. Refiye sagir

  İş bankası çağrı merkeziinden aradılar bilgi güncelleme için alincskmis ama ilk 6 ay çıkarsak 2 binlira tazminat odencekmis sizde bilgi güncelleme nasıl bi pozisyon

 13. sevgi

  mrb, yapıkredi bankasının çağrı merkezinde onlie sınav aşamasını geçtim ama olumlu veya olumsuz geri dönmediler. bayram tatili diye. ama beklemek çok kötü bir şey. belirsizlikten hiç hoşlanmıyorum. beklemekte zor:( mülakata çağrılması da sıkıntı mülakattan sonra işe alım sürecin de de bekliyorsun. hayırlısı …

 14. hilal

  Mrb ikametgahım Şanlıurfa garanti bankasının sivas çağrı merkezinin online sınavına girdim başarılı oldum mülakata çağırdılar.gidip gitmeme konusunda kararsızım maaş ne kadar olacak,şehir değiştirmeye değecek mi bilmiyorum.ayrıca o kadar bide işe almamaları var işsizlik başa bela

 15. Berna

  Merhaba sevgi hanim birsey sormak istiyorum bende yapi kredi cagri merkezi sinavina basvurdum,telefon mulakatinda yada online sinavlarda ne gibi sorular cikti ornek verirmisiniz? Simdiden teşekkürler

 16. fatma

  Yapikrediden çağrı merkezi için cagirildim gebzede bir bucuk aaylık bi eğitimden aonra samsuna gececekmisim bi yıllık sözleşme yapıyorlarmış ayrılırsam tazminat odemem gerekliymis tazminat ne kadar olur sizce ya yapamaz ayrılmak istersem naparim diye dusunuyorum nasıl bir is deneyimsizim yeni mezunum bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi arkadaşlar ?

  • Can Balkan

   Fatma Hanım merhaba,
   Bazı şirketler, eğitim verdikleri personellerini kısa sürede kaybetmemek için ”tazminat” yükümlülüğü getirebiliyorlar. Ama bu sizi tedirgin etmesin. Eğer Samsun’da yaşıyorsanız ve iş arıyorsanız, denemenizi tavsiye ederim. Her ne kadar çağrı merkezlerinde çalışmak çok kolay olmasa da, her zaman dediğim gibi evde oturmaktan daha iyidir. Bir yıl dişinizi sıkarsınız. Öte yandan işi sevme ihtimaliniz de var. Bakarsınız, banka çağrı merkezinde bankacılıkla ilgili bilgi edindikten sonra, bankaların şubelerinde iş bulabilme şansınız olur. Nihai karar sizin tabi.

 17. fatma

  Sevgi hanım bende sizin durumunuzdayim ne yaptınız yardımcı olur musunuz

 18. Gokce

  Merhaba ben samsun yapikredi bankası cagri merkezi müşteri temsilciligi için cuma gunu yüz yüze mulakatimi gerçekleştirdim ne kadar sürede gerı dönerler ve maaş hakkında bilginiz varmı acaba

  • Hande

   Gokce hanim sonuc ne oldu basladiniz mi calismaya

  • Gokce

   Ne zaman dönüş yaptılar acaba bilgi verir misiniz?

 19. Hanife

  Merhabalar,
  Üniversite mezunuyum ve günümüz sartlarinda okuduğum bölüm ile ilgili iş bulmak olanaksız gibi .. kariyer.net’ten yapikredi çağrı merkezi için iş başvurusunda bulundum ve kısa sürede geri döndüler. Sınavdan geçeceğimi ve daha sonrasinda da mulakat’a cagrilacagimdan bahsedildi. Çalışma saatleri 10:00-19:00
  Ne yapmam gerektigini hiç bilmiyorum çok kararsizim. Bu iş ile ilgili bilgisi olan ya da maas hakkında bilgisi olan var mı ?

 20. Metin

  Bende kariyer netten başvırdum ve mülakata çağrıldım ş.urfaya ama yazdıklarınıza bakılırsa o verdikleri maaş için hiç deymez…

 21. damla

  merhabalar fınansbank cagrı merkezıne onlıne sınav davetı geldı olumlu olursa mulakata gırecekmısım maas ve ıs hakkında bılgım yok ılerleyen zamanlarda baska pozısyonlara gecebılırmıyım bankacılıkta karıyer yapmayı cok ıstıyorum maas ve sartlar hakkında bılgılendırırmısınız. tesekkurler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankaların çağrı merkezlerinden başka pozisyonlara geçmek sektörde sıkça rastlanan bir durum. Ama burada çalıştığınız çağrı merkezinin ne tür bir hizmet verdiği çok önemli. Söz gelimi sadece geciken ödemeleri hatırlatmak amacıyla outbond çağrı yapılan ve sözleşmeli olarak bankaya hizmet veren bir şirkete bağlı çalışıyorsanız, buradan bankaya geçmeniz pek mümkün olmayabilir.
   Çağrı merkezi başlangıç maaşları asgari ücretin biraz üzerinde olmaktadır. Finansbank çağrı merkezi maaşları hakkında net bir bilgim olmasa da 1750 lira civarında maaş alabileceğinizi tahmin ediyorum.

 22. Gamze

  merhaba;

  ben lisans mezunuyum ve meslegimden memnun degilim, yüksek lisans yapmak istiyorum mayısta sınava girecegim. aynı zamanda finasbank müşteri temsilciliği online sınav daveti geldi. Sizce bu sektör gerçekten düşünülmeli mi? Çagırılırsam mülakatı geçersem ve sözleşme yaparlarsa eger bu sözleşme ne kadar bir süre olur?
  cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Şu anda ne iş yaptığınızı bilmiyorum lakin çağrı merkezinde müşteri temsilcisi olarak çalışmak oldukça meşakkatli. Gün boyu telefonda sorunu olan müşterileri yönlendirmek veya bir ürünü ya da hizmeti kullanmaları için ikna etmek pek kolay bir iş değil. Elbette severek yapanlar da vardır lakin sektör çalışanlarının çoğu hem olumsuz çalışma koşulları hem de çağrı merkezi maaşlarının düşüklüğü nedeniyle pek de mutlu değiller. İki tip sözleşme vardır. Eğer iş dönemsel değilse, iş sözleşmeleri genellikle süresiz yapılır. Ama çağrı merkezleri öncesinde yoğun bir eğitim verdikleri için, 1 yıl hizmet tamamlanmadan işten ayrılındığı takdirde tazminat ödenmesi gerektiğine ilişkin bir maddeyi sözleşmeye koyabilirler. Bunun hukuksal anlamda ne kadar bağlayıcılığı vardır bilemem.

 23. gül

  mrb garanti bankası çağrı merkezi müşteri temsilcisi- sivas .cok kararsızım suan bılgı verırmısınız maaş ve calısma kosulları…

 24. Meltem

  Merhaba. Benide Denizbank çağrı merkezi için mülakata çağırdılar. Vardiyalı sistem mi ? Kaç saat çalışılıyor ? Kaç gün izin var ? Maaş ne kadar ? Kariyer imkanı nasıl ? Hepsini merak ediyorum bilgisi olan bar mı acaba?

 25. Özge

  Merhaba bende yapı kredi cagri merkezi için online sınavı olumlu geçtim ve cuma günü birebir mulakatım var..Cumartesi günüde iş bankasının çagrı merkezi için sınavı var sizce hangisini tercih etmeliyim?Mülakatta neye dikkat etmem lazım? nasıl olur acaba yardımcı olursanız çok mutlu olurum.iyi akşamlar

  • halime

   Yapı kredi çağrı merkezi kapalı bayan çalıştırıyor lar mı . Bide iki aramadan sonra mülakat için dönüyorlar mı ?

 26. Eda

  Arkadaslar turkcell global bilgi almanca icin davet edildim mulakata bununla ilgili bilgisi olan var mi bir de sozlesmeleri kac aylik yapiyorlar

 27. Büşra

  Mrb bnde şuan bı bankanın 1.5 yılımı doldurdum ve iş bakıyorum kurumsal olması onemlı degıl Cunku heryerde aynı ç.m. psıkolojık olarak cok fazla baskı var ve ben şuan bu işte çalıştıgm sürece bu iş beni içimi kemırıyor benı bitiriyor artık ve dayanılmaz bir hal aldı

  • Can Balkan

   Allah yardımcınız olsun Büşra Hanım. Zor iş maalesef. Herkese göre değil. Inbounddaysanız sorunlu müşterilerl uğraşıyorsunuz, outbounddaysanız satış baskısı ile… Çok iyi anlıyorum. Sıkın dişinizi yeni iş bulana kadar.

 28. esra

  mrb bı bankanın ınbound pozısyonu ıcın birebr mulakat davetı aldım ama calısma yerı eskısehırde sızce baska bı ıle gıtmeye deger bır ısmı

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Çağrı merkezinde çalışmak için şehir değiştirmek çok mantıklı olmayabilir.

 29. murat

  Arkadaşlar Yapı Kredi Samsun Çağrı Merkezi için tekrar alım yapıyorlarmış. arandım online sınava girdim. Şuan başka giren var mı? daha öncelerden de buraya girmiş veya hala devam ediyor olan arkadaşlar iş hakkında bilgi verebilirse de iyi olur…

 30. Buğracan

  Yazilan yorumlari okudumda call center lar için öcü kavrami kullanmis hemen herkes..Ben 8 yildir bu sektörde Almanca,ingilizce ve fransizca hizmet veriyorum izmir cevresinde cok cok memmunum..Maas olayina gelince tatmin edici 5.000 in üzerinde diyebilirim

 31. Gokce

  Yakın zamanda yapıkredinin çağrı merkezi mülakatına giren kimse var mı acaba ? Çünkü 15 günlük bir süreçten bahsettiler ama herhangi bir dönüş yapmadılar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.