Kredi Puanını Nasıl Öğrenebilirim?

Bankalardan kredi alabilmeniz için artık kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Daha önce, kredi notu nasıl yükseltilir, kredi notu neden önemlidir, kredi notu nasıl hesaplanır gibi konuları paylaşmıştım. Şimdi de kredi notu sorgulama yollarını anlatacağım. Kredi notunu öğrenmenin 2 yöntemi vardır:

  1. Findeks: Findeks’in internet sitesine üye olarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notu sorgulama bedeli 7.5 TL’dir.
  2. Banka:  Hesabınızın olduğu bankanın internet şubesini kullanarak, ya da her hangi bir şubeye başvurarak da kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Bankalar bu işlem için 5 TL ile 15 TL arasında ücret almakla beraber, bazı bankalar ücretsiz de bu raporu verebilmektedirler.

Daha önce Kredi Kayıt Bürosu’nun internet sitesi aracılığıyla yapılan kredi notu sorgulama işlemi 2014 Eylül ayı itibarıyla Findeks üzerinden yapılıyor. Kullanıcılar, Findeks’e üye olarak, kredi notlarını öğrenebilir, kredi risk raporlarını alabilirler. Ayrıca, Findeks not danışmanlığı, uyarı, takipçi gibi yeni hizmetler de sunmaya başladı. Findeks hakkında detaylı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz.

Şu an için kredi puanınızı sorgulayabileceğiniz 2 yöntem bu. Kredi notunuzu sorguladıktan sonra, iyi bir şekilde inceleyin ve eğer kredi notunuz düşükse kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizi öğrenin. Unutmayın, bankalardan kredi çekebilmek için kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. 4 ay içerisinde kredi notumu 1,461’den 1,809’a nasıl yükselttiğimi öğrenmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.