Yurtdışından Türkiye’ye Para Gönderme

Almanya’ya ülkemizden ilk misafir işçinin gidişinin üzerinden 50 yıldan fazla zaman geçti. Son yarım yüzyılda yalnızca Almanya değil, neredeyse dünyanın her köşesine işçi gönderir olduk. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’ye para göndermeleri ise hep zor oldu. İlk yıllardan itibaren Merkez Bankası öncülüğünde açılan işçi döviz hesaplarıyla toplanan paralar Türkiye’ye transfer edilirken, Türk bankalarının yurtdışı şubeleri ve Western Union veya MoneyGram gibi para transfer hizmeti sunan aracılar da yurtdışından Türkiye’ye para gönderirken kullanılan yöntemler oldular. Ayrıca, Türkiye’ye giden bir tanıdıkla ufak tefek meblağları rica minnet göndermek de sık başvurulan yöntemlerden biriydi.

Dünya Bankası verilerine göre ülkelerinden uzakta yaşayan göçmenlerin sayısı 250 milyonun üzerinde ve bu insanların ailelerine gönderdikleri kayıtlı para miktari $600 milyar civarinda. Yani, yurtdışından gönderilen para miktarı neredeyse Türkiye ekonomisine eşit. Dolayısıyla, yurtdışından para gönderme sadece Türkler için değil başta Çinliler ve Hintliler olmak üzere bütün dünya için büyük bir problem. Ayrıca, para transfer şirketlerinin de iştahını kabartan bir pazar. Bu zamana kadar yurtdışından para gönderme konusunda ismi en sık duyulan iki şirket Western Union ve MoneyGram’dı. Şimdi bu şirketlere bir yenisi daha eklendi: TransferWise. Bu yazımızda bu 3 şirketi karşılaştırarak Türkiye’ye en ucuz para gönderme yöntemini bulacağız.

Sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim. Yurtdışından Türkiye’ye şu an için en ucuz para gönderimini yapan şirket TransferWise. Eğer yurtdışında bir banka hesabınız varsa ve Türkiye’de para gönereceğiniz kişinin de bir banka hesabı varsa, acente ile veya banka ile uğraşmadan evinizden kolay bir şekilde hesaptan hesaba havale yaparmış gibi yurtdışından Türkiye’ye para transferi gerçekleştirebilirsiniz. TransferWise ile yurtdışından Türkiye’ye para göndermek için burayı tıklayabilirsiniz.

transferwise

Yurtdışından para gönderimi karşılaştırması yapabilmek için, Berlin’de yaşayan Ahmet Abi‘nin, Kayseri’de yaşayan annesine 1000 Euro para göndereceğini varsayalım. Ahmet Abi, ucuza para gönderebilmek için işlemleri internet üzerinden gerçekleştirecek. Annesi de ATM’den ya da herhangi bir acenteden oğlunun Almanya’dan gönderdiği parayı çekecek.

İlk olarak, Türkiye’de de yaygın acente ağına sahip Western Union ile başlayalım. Ahmet Abi, Western Union ile Türkiye’ye para gönderdiğinde, 14.90 Euro ücret ödeyecek. Ahmet Abi’nin annesi ise parayı Western Union acentesinden çektiğinde 3131.60 TL alacak. Oysa şu anda 1000 Euro’nun piyasa değeri 3208.60 TL. Yani Ahmet Abi’nin 14.90 Euro para gönderme ücretinin yanısıra, annesi de 77 TL yani 24 Euro kur çevrim farkı (komisyon) ödeyecek. Western Union ile Türkiye’ye para göndermenin maliyeti Ahmet Abi ve annesi için toplamda 38.90 Euro olacak. Eğer, Ahmet Abi’nin annesi yurtdışından gönderilen parayı acenteden 1000 Euro olarak teslim alırsa, para gönderme ücreti 14.90 Euro ile sınırlı kalacak. Türkiye’den Western Union ile para göndermeye ilişkin bilgileri öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Western UnionYukarıdaki ekran görüntüsü 26 Aralık 2015 tarihinde Western Union web-sitesinden alınmıştır.

İkinci hesaplamamız, Türkiye’de DenizBank, Bank Asya ve Kuveyt Türk’ün acenteliğini yaptığı MoneyGram ile olacak. Ahmet Abi, MoneyGram ile Türkiye’ye para gönderdiğinde, 24.00 Euro ücret ödeyecek. Ahmet Abi’nin annesi ise parayı MoneyGram acentesinden çektiğinde 3003.93 TL alacak. Oysa şu anda 1000 Euro’nun piyasa değeri 3208.60 TL. Yani Ahmet Abi’nin 24.00 Euro para gönderme ücretinin yanısıra, annesi de 205 TL yani 64 Euro kur çevrim farkı (komisyon) ödeyecek. MoneyGram ile Türkiye’ye para göndermenin maliyeti Ahmet Abi ve annesi için toplamda 88 Euro olacak. Eğer, Ahmet Abi’nin annesi yurtdışından gönderilen parayı acenteden 1000 Euro olarak teslim alırsa, para gönderme ücreti 24 Euro ile sınırlı kalacak.

MoneygramYukarıdaki ekran görüntüsü 26 Aralık 2015 tarihinde MoneyGram web-sitesinden alınmıştır.

Yurtdışından Türkiye’ye para göndermede en yaygın olarak kullanılan iki yöntemin maliyetini inceledikten sonra, şimdi de yurtdışından para göndermede kullanılacak üçüncü yöntemi inceleyelim: Transferwise. Ahmet Abi, TransferWise ile Türkiye’ye para gönderdiğinde, 0 (sıfır) Euro ücret ödeyecek. Ahmet Abi’nin annesi ise parayı hesabından çektiğinde 3176.83 TL alacak. Oysa şu anda 1000 Euro’nun piyasa değeri 3208.60 TL. Yani Ahmet Abi’nin annesi 32 TL yani 9.90 Euro komisyon (kur çevrim farkı) ödeyecek. TransferWise ile Türkiye’ye para göndermenin maliyeti Ahmet Abi ve annesi için yalnızca 9.90 Euro olacak.

TransferWise ile yurtdışından Türkiye’ye para transferinin detaylı ve resimli anlatımı görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

TransferwiseYukarıdaki ekran görüntüsü 26 Aralık 2015 tarihinde TransferWise web-sitesinden alınmıştır.

Evet gördüğünüz üzere yurtdışından Türkiye’ye en ucuz para gönderme yöntemi TranferWise. Peki TransferWise ile nasıl yurtdışından Türkiye’ye ucuz para gönderebiliyoruz? Şöyle ki, diğer yurtdışından para gönderme seçeneklerinde, para gönderici ve alıcı ülkedeki acentelerin hesapları arasında transfer oluyor. Yani Ahmet Abi, Almanya’dan Türkiye’ye 1000 Euro göndermek istediğinde, bu para önce Almanya’daki acentenin Euro hesabından çıkıp, Türkiye’deki acentenin yurtdışındaki muhabir bankasının hesabına geçiyor, daha sonra acentenin yurtdışındaki hesabından Türkiye’ye geliyor. Her ne kadar bu işlemler elektronik ortamda SWIFT mesajları ile otomatik olarak gerçekleşiyor olsa da işleme taraf olan kurum sayısı arttığı için para gönderme ücreti de artıyor. TransferWise ile Türkiye’ye para gönderdiğinizde ise, para sizin yurtdışındaki hesabınızdan TransferWise‘ın o ülkedeki hesabına transfer oluyor. Yani basit bir havale işlemi. Öte yandan, TransferWise‘ın Türkiye’deki hesabından da parayı gönderdiğiniz hesaba transfer gerçekleşiyor. Bu da bir diğer basit havale işlemi. Para, uluslararası dolaşıma girmediği için de yurtdışından para gönderme ucuz oluyor. Ayrıca, Western Union ve MoneyGram gibi acente komisyonları da yok.

TransferWise‘ın kurucuları Taavet ve Kristo, Lonra’da yaşayan Estonya vatandaşları. İngiltere’de yaşarken Estonya’ya her ay para göndermek için ödedikleri yüksek ücretler sonucunda TransferWise gibi bir sistemi yaratmayı akıl etmişler. Yani, yurtdışından ucuz para gönderme sisteminin yaratıcıları aslında bir zamanlar diğerleri gibi yurtdışından para gönderme mağduru durumundalarmış ve bu sistemi oluşturmuşlar.

TransferWise ile yurtdışından Türkiye’ye para transferinin detaylı ve resimli anlatımı görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yurtdışından Türkiye’ye para göndermede burada bahsettiğim 3 yöntemin dışında, bankadan doğrudan para transferi gibi çok daha pahalı seçeneklerin yanı sıra payPal, Google Wallet gibi diğer online para gönderme seçenekleri de mevcut. Lakin, bu yazımda yurtdışından para göndermenin en yaygın 3 yöntemini karşılaştırdım. İlerleyen zamanlarda diğer para gönderme yöntemlerini de inceleyeceğim.

Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme ile ilgili olarak sorunuz veya yorumunuz olursa, aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere ve diğer okuyucularımıza ulaşabilirsiniz.

Comments
 1. Hasan Topcuoglu

  Merhabalar . Yurt dışından aldığımız para transferi ‘Euro ‘ bazında mı yoksa Türk Lirası bazında mı çekiliyor ?

  Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer yurtdışından Türkiye’ye para gönderiliyorsa, Türkiye’de hem Euro hem de TL olarak çekilebilir. Türkiye’den yurtdışına gönderiliyor ise Euro ya da gönderildiği ülkenin para biriminde veyahut da Dolar gibi konvertebl herhangi bir para biriminde ödeme yapılabilir. Bu durumun gönderici tarafından formda belirtilmesi gerekmektedir.

 2. murat

  slm benim arkadaşım bulgaristanda kalıyor ve bana para gönderecek nasıl gönderecek bunun hakkında bilgi almak istiyorum

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bulgaristan’dan Türkiye’ye para göndermek için herhangi bir Western Union veya Money Gram acentesini kullanabilirsiniz. Bulgar postanesinden ya da bankalardan yardımcı olabilirler.

 3. Süleyman

  Merhabalar,
  Öncelikle bu kadar açıklayıcı yazınız için size teşekkür ederim.
  Bir sorum olacak ben Western Union ile yurtdışında ki ailemden düzenli olarak para alıyorum fakat bir süre sonra düzenli para aldığım için ismim bloke oluyor ve bu bana zor anlar yaşatıyor. Acaba Transferwise kullansam böyle bir problemi burada da yaşarmıyım.
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Tranferwise kullanmaya baslasaniz dahi bir sure sonra orada da engelenme ihtimaliniz var. Sizin yapmaniz gereken +90 212 375 57 50 numarali telefondan WU musteri hizmetleri ile konusup KYC (Know your customer) benzeri bir form doldurmaniz ve aileniz ile illiyet baginizi gosterir bir kac dokuman gondermeniz. Eger islemleriniz gercekten de “Family support” yani aile destegi kapsamindaysa WU sizin islem yapmaniza izin verecek ve bir daha engellemeyecektir. WU gibi sirketler ozellikle gurbetci paralarinin ailelerine sag salim ulastirilmasina onem verirler. Varlik amaclari budur.

 4. Ozlem

  Merhabalar
  Kusura bakmayin banka islemlerinden hic anlamam o yuzden soruyorum..diyelim amerikada yasayan bir yakinim transferwise i kullanarak bana para gondermek istedi..turkiyede ki herhangi bir banka hesabina gonderebiliyormu? Turkiyedeki kismi anlayamadim..

  • Can Balkan

   Estağfurullah Özlem Hanım. Evet, Transferwise ile gönderilen para sizin banka hesabınıza geliyor, isminize değil. Türkiye’de bir banka hesabınızın olması lazım. Para gönderecek kişiye IBAN numaranızı verdiğinizde, kolayca para transferi gerçekleşir.

 5. Süleyman

  Can bey cevabınız için teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi yapacağım.
  Anlayamadığım bir konu var. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Transferwise işlemi gerçekleştirmek Western Union işlemi yapmak gibi mi ? Birde ABD de sorun yaşadığını duydum.
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Süleyman Bey,
   Transferwise da Western Union gibi. WU genelde acenteleri kullanırken, Transferwise ise online olarak gerçekleştirir. BU işlemi yapmak için her iki tarafın da banka hesabı olması gerekmektedir. Transferwise’ı Amerika’da kullanmadım, ama aşağıda vereceğim adreste göreceğiniz üzere 33 bin kullanıcıdan 9.5 not almış. Gayet başarılı görünüyor. Karar sizlerin.

   https://www.trustpilot.com/review/transferwise.com

 6. Liyana

  MERHABA WESTERN UNİONDAN ÇOK KEZ PARA GÖNDERDİM AMA GÖNDERİRKEN ALDIKLARI ÜCRET ÇOK FAZLA SORMAK İSTEDİĞİM MODEYGRAM SİSTEMİDE Mİ AYNI PARAYI ALIYOR GÖNDERME ÜCRETİ OLARAK EĞER AYNI PARAYI ALIYORSA HANGİ SİSTEM SAHA DÜŞÜK BİR GÖNDERME ÜCRETİ ALIYOR BU ARADA İSRAİLDEN TÜRKİYEYE GÖNDERMEK İSTİYORUM.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Western Union ve MoneyGram’ın acenteden aceneteye para gönderim ücretleri, genellikle paraleldir. Israil’den Türkiye’ye 2 bin dolar gönderimi için ücretleri karşılaştırdığımda, 70-80 dolar arası komisyon aldıklarını gördüm. Eğer bu iki para gönderim servisinden herhangi birisi, Israil için online ödeme imkanı sağlıyorsa, onu tercih etmenizi öneririm. Online ödemede herhangi bir acenteye gitmeden, doğrudan hesabınızdan karşı tarafa para gönderebilirsiniz. Öte yandan, eğer yurtdışından para gönereceğiniz kişinin Türkiye’de bir banka hesabı varsa ve siz de bulunduğunuz ülkede bir banka hesabı kullanıyorsanız Transferwise veya Transfergo gibi online para gönderimi sağlayan şirketleri kullanmanızı tavsiye ederim. Yurtdışından online para gönderimi desteği veren şirketler oldukça düşük komisyonlarla çalışmaktadırlar.

   • Liyana

    BENİM BANKAMDA SORUN VAR O YÜZDEN GÖNDERECEĞİNİ ZANNETMİYORUM AMA BU TİP SİTELERE DE GÜVENEMİYORUM O YÜZDEN GÖNDER PARASI DAHA AZ ALAN BİR ŞİRKET HANGİSİ VAR BİLDİĞİNİZ WESTERN UNİON AŞIRI DERECEDE ALIYOR MONEYGRAMA BAKTIM SANKİ DAHA AZ GİBİ BİLMİYORUM YENEDE BU İŞLERDEN ANLAYAN SİZLERSİNİZ İNTERNET SİTELERİ DIŞI GÖNDERİMİ İÇİN İSRAİL TÜRKİYE ARASI HANGİSİNİ ÖNERİRSİNİZ..

    • Can Balkan

     Öncelikle, internet üzerinden yurtdışından para gönderen sistemlerin birçoğu oldukça güvenilir. Hatta Western Union bile bu şirketlerle rekabet edebilmek için Online uygulamasını çıkardı. Sorunuza gelirsek, anladığım kadarıyla sıklıkla para gönderiyorsunuz. Göndereceğiniz tutarı bilmediğim için tam cevap veremiyorum. Bu gönderiminizi de Moneygram aracılığıyla yapın. 2 bin dolar için 75 dolar civarı ücret alıyor. Sonra, daha önce Western Union ile ödediğiniz ücretle karşılaştırın ve hangisi sizin bölgeniz için daha hesaplıysa, onunla devam edin. Yalnız tek bir konuda uyarmak istiyorum. Yurtdışından Türkiye’ye para gönderirken, ne olursa olsun, kesinlikle gönderdiğiniz para biriminin ödenmesini sağlayın. Yani, siz Dolar gönderiyorsanız, karşı taraf Dolar alacak şekilde seçiminizi yapın. Eğer, siz Dolar gönderir, karşı taraf Türk Lirası alsın derseniz, Western Union veya Moneygram ilave olarak, kur çevriminden de komisyon alırlar. Siz yabancı para olarak gönderin. Gönderdiğiniz kişi Türkiye’de Döviz Bürosu aracılığıyla Türk Lirası’na çevirsin.

    • Babak

     Merheba. Arkadaşım amerika’da banim ziraat banka hisabimdan 30.000bin dolar gönderecek. Sorum şu ki bu parayı almak için ziraat bankası herhangi bir engel yapabilirmi? Çünkü benim hisabimda bu zamana kadar en fazla 5bin tl gondermişler. Yani banka sorun çıkarmasın 30bin dolari nerden getirdin diye. Cevap verseniz eğer çok teşekkür ederim.

 7. Halilcan

  Merhabalar ,
  Finlandiya da yasiyorum aileme 2000€ göndericem en uygun hangi yöntem olur sizce ilk defa yolluyorum hic bi fikrim yok gönderirken ne tür bilgilerlazim ve nelere dikkat etmeliyim?
  Tesekürler

  • Can Balkan

   Halil Bey merhabalar,
   Eğer sizin şu anda Finlandiya’da banka hesabınız varsa ve Türkiye’de para göndereceğiniz kişinin de Türkiye’de bir banka hesabı varsa, parayı Transferwise ile gönderebilirsiniz. En hesaplı ve en kolay yöntem bu.

 8. Berkay

  İyi günler ben ingiltereden türkiyeye para yollamak istiyorum türkiyede hangi bankadan hesap açmamız gerekir ve 3 bin paund yollarsam transferwise kaç para keser?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Türkiye’de herhangi bir bankada hesabınızın olması yeterlidir. Parayı kendinize yollayacaksanız hesabın size ait olması gerekir, eğer ailenize yollayacaksanız ailenizden birinin Türkiye’de herhangi bir bankadaki hesabı yeterlidir.

   İngiltere’den Türkiye’ye para gönderirken, Transferwise 3 bin pound için 29.70 pound ücret kesmektedir. Bu ücrete komisyon ve kur farkları dahildir. Hesabınıza 12.650 lira para geçer.

   • Uğur

    Merhaba Can Bey, İngiltere’den arkadaşım STERLİN yollayacak STERLİN olarak almam mümkün mü ya da dolar euro olarak? Cevabınız için teşekkürler.

 9. sarpworks

  Amerika’dan Turkiye de bulunan herhangi bir hesaba en kolay para gonderimi nasil yapabilirim? Paypal, Turkiyedeki aktivitesini durdurdugunu biliyorum. Baska alternatif mevcut mu? (Western – moneygram disinda alternatif ariyorum).

  • Can Balkan

   Yazımızda da bahsettiğimiz üzere, Transferwise’ı deneyebilirsiniz.

 10. Berkay

  Peki paund gönderirsem türkiyedeki hesabıma paundmu geçer yoksa tl mi teşşekürler.

  • Can Balkan

   Transfwersise ile gönderimi pound yaparsınız ama karşı tarafın hesabına Türk Lirası olarak geçer.

 11. Fatih

  Merhabalar almanyadan Türkiye deki anneme para göndermek istiyorum ziraat bankasında hesabı var IBAN ile göndermek istedim fakat burdaki(almanya)bankadan geçersiz numara diyor halbuki numara doğru acaba benim bankam Türkiye’ye IBAN’ı onaylamamış olabilir mi?birde transferwise almanyadada varmıdır?hesaptan hesaba en ucuz ve hızlısı bu zannedersem!!teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yurtdışından Türkiye’ye hesaptan hesaba en uygun para gönderim işlemini transferwise ile yapabilirsiniz. Şu an, 1000 Euro gönderime yalnızca 9.90 Euro ücret almakta. 1000 Euro gönderdiğinizde annenizin hesabına 3,757 lira gececek. IBAN numarası TR ile başlayan ve sonrasında 24 numaranın oldugu bir hesap numarası. Elinizdeki IBANiın kaç hane olduğunu sayın lütfen.

 12. Yurtdişinden para gelecek ama bıc kodu istiyo finansbankin bıc kodu nedir biliyor musunuz acaba

  • Can Balkan

   BIC kodu ile SWIFT aynı şey. Finansbank BIC Code —> FNNBTRISXXX

 13. Deniz

  Merhaba Can,
  Öncelikle ellerine sağlık. Benim sorularım şu şekilde:
  1. Transferwise kullanarak Hindistan’dan dolar bazında banka hesabıma ödeme almam mümkün mü ?
  2. Telefon numarası girmemizi istediğinde +90 535 111 22 33 şeklindeki formatı reddediyor. Çalıştığının teyidini bildiğin formatı gönderebilir misin ?

  • Can Balkan

   Deniz merhaba,
   Transferwise’dan Türkiye’ye yalnızca Türk Lirası olarak geçebilirsiniz. Ama kur çevrim farkı neredeyse sıfıra yakın alınıyor. Yani kurdan çok cuzi zarar edersiniz. Transferwise ile ödemeyi geçtikten sonra, Türkiye’deki hesapta bankanız üzerinden çevrim yapmak oldukça avantajlı.
   Telefon numarası konusuna gelirsek. Eğer göndericinin numarasında bu hatayla karşılaşıyorsanız, Hindistan’dan bir operator denemenizi tavsiye ederim. Alıcı telefon numarasında sorun yaşanıyorsa 90-532-5555555 formatında girmeniz gerekir.
   Transferwise ile yurtdışından Türkiye’ye para gönderiminin detaylı bir anlatımını aşağıda verdiğim linkte bulabilirsiniz. İlk kez gönderecekler için faydalı bir rehber hazırlamaya çalıştım.
   https://paranya.com/transferwise-ile-yurtdisindan-turkiyeye-para-transferi-nasil-yapilir/

 14. Kaan

  Merhaba ben Kaan
  Belçika’dan para göndericem Türkiye’ye bunu nasıl yapabilirim ?
  Karşımda ki kişinin PTT Hesap Numarası veya Ziraat Bankası Hesap numarasını almam yeterlimi dir ?

 15. Timur Arslan

  Can Bey, cok tesekkur ederim. Sayenizde her ay 50-60 euro komisyon ödemekten kurtuldum. Zaten her ay düzenli bir sekilde Türkiye’ye para göndermem gerekiyordu. Transferwise ile cok az komisyon ödeyerek bu islemi hallettim. Ayrica para Türkiye’deki hesaba gercek kurdan yatti. Bu mesaji da size tesekkur etmek icin yaziyorun. Bilgileri paylastiginiz icin cok saolun.

 16. Selma

  Merhaba oğlum Finlandiya’dan transferwiseden para gönderince Euro olarak çekemiyorum anladığım kadarıyla.Bankada türk parası hesabımı açmalıyım bankalar düşük fiyattan Euro’yu çeviriyor

  • Can Balkan

   Selma Hanım merhaba,
   Oğlunuzun gönderdiği para sizin Türk Lirası hesabınıza o anki gerçek kurdan geçecek. Söz gelimi, bugün Euro, 4 lira. Oğlunuz, size Finlandiya’dan 1010 Euro gönderdiğinde, sizin hesabınıza tam 4 bin lira geçecek. Yalnızca 10 Euro kesinti olacak. Eğer Türkiye’de birikimleri Euro olarak yapıyorsanız, gönderilen TL’yi ise o an bankanın kurundan tekrar Euro’ya çevirebilirsiniz. Ama bu işlemi banka şubesinde değil, internet bankacılığında yapmanızı tavsiye ederim. Böylelikle, çok az bir farkla Euro’ya dönmüş olursunuz. Her durumda, diğer yöntemlere göre en hesaplı transfer yöntemi şimdilik Transferwise.

 17. Cemal

  Merhaba Can Bey, Çek Cumhuriyetinde birisinden 3000 Euro para gelecek, En basit , en hızlı ve en düşük maliyetle bunu nasıl yapabiliriz? İşlem sırası ve zamanı nasıl işlemekte. Bilgiler için şimdiden teşekkürler

  • Can Balkan

   Cemal Bey merhaba,
   Hem hızlı hem de düşük maliyet olmaı pek mümkün değil maalesef. Ama 2-3 zamanınız varsa, mesela parayı yarın gönderip, pazartesi sizin elinizde olması sorun yaratmayacaksa, Transferwise’ı deneyebilirsiniz. Onun dışında ACİL bir ödeme ise Western Union’ın bir kaç dakikada para gönderen servisini kullanabilir gönderecek kişi.

 18. Polat Kalyoncu

  Can Bey Merhaba,

  Almanya ve Avusturya ya yönelik online ticaret yapmak istiyoruz. Satacağımız ürünler 50, maksimum 130 Euro civarı. TransferWise sitesinde örnek 0larak almanyadan gönderilen para 130 Euro yazdım, TL karşılığı 526 görülüyor. komisyon orada yazdığı gibi sadece 1.46 Euro mudur ? Öyle ise ve başka masraf yoksa gerçekten çok uygun. Tek sorun transferin 5 gün sürmesi ki süre biraz uzum . Cevabınız için teşekkürler

  • Can Balkan

   Polat Bey merhaba,

   Komisyon oranlarında herhangi bir yanıltmaca, aldatmaca yok. Bugüne kadar yapılmış en uygun ödeme sistemi Transferwise. Ayrıca, paranız gerçek kurdan hesaba geçer. Mesela şu 4.15 piyasa kuru, Transferwise da bu kurdan geçiyor hesabınıza.
   İşletmeler içinse güzel çözümleri var. Paypal da olduğu gibi, para talep edebiliyorsunuz. Ayrıca para 2 ila 5 gün içerisinde geçiyor hesaba. Doğrusunu söylemek gerekirse, ben Türkiye’de bir işletme olsam ve şu ortamda Avrupa’ya mal satabilsem, paramı 30 gün sonra almaya da razı olurdum.
   Bol şans diliyorum işlerinizde.

 19. Selma

  Öncelikle size çok teşekkür ederim çok kısa sürede cevap verdiniz.Oğlumun yurtdışından transferwiseden gönderdiği Euro’yu o günkü kurdan Türk parası olarak alıyorum anladığım kadarıyla.Tekrar Euro’ya çevirmek istemiyorsam banka şubesiyle işlem yapmam uygunmudur .Çok teşekkürler

  • Can Balkan

   Selma Hanım,
   Eğer tekrar Euro’ya çevirmek istemiyorsanız, hesabınıza gelen parayı normal bir şekilde banka şubesinde gişeden alabilir veya ATM’den banka kartınızla çekebilirsiniz. Kolaylıklar diliyorum.

 20. Polat Kalyoncu

  Can bey bir sorum daha olacaktı 🙂 Müşteri Transferwise ile parayı hesabıma yolladığını söylediği zaman nasıl emin olabiliriz ? kişi paranı yolladım dediği zaman bize mail ile yapılan işlemin Transaction numarası mı yollanıyor ? Yoksa emin olmak için müşteriden ekran resmi mi talep etmek lazım.

  Teşekkürler

  • Can Balkan

   Polat Bey,
   Muhakkak size notification gelecektir ve hatta muhtemelen paranın nerede olduğunu da izleyebileceksinizdir. Siz ”business” account sahibi olacağınız için bu tür önlemler düşünülmüştür. Siz başvurunuzu yapın. Sonra da müşteri bulmaya odaklanın. Para bir şekilde gelir zaten 🙂

 21. Rukiye akan

  Merhaba benim de bi sorum olacak Ben yurtdisindan turkiyeye western union ile para göndermek istiyorum nasil yapabilirim bunu

 22. Rukiye akan

  Cokk tsk ederim cok guzel anlatmissiniz

 23. Kemal

  Yurtdışından tranferwiseyle gönderilen parayı sadece bankadanmı alabiliyoruz ve bunun için Euro’mu yoksa Türk parası hesabımı açmalıyız? Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum

  • Can Balkan

   Kemal Bey,
   Transferwise ile gönderilen para yalnızca Türk Lirası banka hesabınıza geliyor. Başka sorunuz olursa sorabilirsiniz.

 24. Kemal

  Can bey merhaba az önce bankaya gittim tranferwiseyle para gönderileceğini söyledim .Paranın transferin çevirdiği kurdan hesabıma yatacağını ,ve bankanın bu işlem için bir ücret almayacağını söylediler.Bazen bankalara güvenilmiyor birde size sormak istedim extra ücret alırlarmı ,birde banka kendi kurundanmı çevirir.Oğlum
  ordan gönderim ücretini ödeyecek .Çok teşekkür ederim selamlar

  • Can Balkan

   Kemal Bey,
   İçiniz rahat etsin. Paranın ne kadar zor kazanıldığını biliyorum. Kuruşunuzun boşa gitmesini istemem.
   Şimdi sistemi tekrar özetleyeyim.
   Transferwise, oğlunuzun bulunduğu ülkede, parayı oğlunuzun hesabından çekecek. O anki gerçek kurdan çevirecek, sonra Türkiye’deki hesabından sizin hesabınıza EFT yapacak. İşlem bu kadar basit ve şeffaf.
   Sizden ricam işlemi gerçekleştirdikten sonra tekrar buraya gelip yorumlarınızı yazmanız. Memnun kaldınız mı? Denildiği gibi ucuz mu?

 25. Ender

  Merhaba Can Bey,
  Turkiye’den Hollanda’ya Euro hesabimdan transfer yapmak istiyorum Transferwise ile mumkun mu? Hesaptan hesaba transfer denedim ancak Hollanda hesabinin NL72 ABNA 0xxx xxxx xx seklindeki IBAN numarasini system Kabul etmiyor, bankadan denedim ibanda harf olmaz diyorlar ancak hesabin IBAN no’su NL72 ABNA diye devam ediyor. Transferwise bu iban’i Kabul eder mi? Yardimiz icin tesekkurler.

 26. Selma

  Kemal kullanıcı adıyla size yorum yazan eşime görüşlerinizi bildirin demişsiniz.Az öne oğlum tranferwiseyle Euro göndermeye çalıştı fakat işlem sürekli başa döndürmüş oda Western unionu denemiş ve 4.90 Euro karşılığı parayı gönderdi .Az önce de parayı 1000 Euro olarak aldım .Geçen ay gönderdiği 1750euroyu Türk parasına çevirmişti bayağ zarar ettik (dövizde bi kaç gün içinde 4 liraya çıktı biz 3.61 den aldık)Western unıon hep böyle olsa ne güzel .Transferwiseylede gönderince görüşlerimizi size ileteceğiz.Çok teşekkürler açıklamalarınıza selamlar

  • Can Balkan

   Selma Hanım, hayırlı olsun, sevindim.

 27. canan

  Merhaba Can Bey, Türkiye’de ki bankamda bir döviz hesabı açtırdım,,İngiltere’den para transferi yapmak istiyoruz, döviz hesabıma direk GBP olarak yollayabilirmiyiz ve ben onu GBP olarak bankadan çekebilirmiyim ?

  • Can Balkan

   Canan Hanım,
   Wire transfer dediğimiz banka hesabından banka hesabına transfer yöntemiyle para gönderebilirsiniz ancak maliyetli olacaktır. Bunun dışında ikinci yöntem Transferwise. Ama Transferwise’da pound olarak yolladığınız para sizin Türk Lirası hesabınıza gerçek kurdan geçer. Daha sonra TÜrk Lirası’nı dilerseniz bankanın internet bankacılığı üzerinden pounda çevirebilirsiniz. Oldukça düşük maliyetli olacaktır. Transferwise ile ilgili yorumları Trustpilot üzerinden okuyabilirsiniz. 35 bin değerlendirmede 10 üzerinden 9.5 not almış bir hizmet. Deneyip de mutsuz olanını görmedim. Eğer devamlı para gönderiyorsanız, işiniz acil değilse ve az komisyon ödemek istiyorsanız Transferwise sizin için oldukça uygun. Aşağıdaki linklerden yorumları ve nasıl para gönderileceğini okuyabilirsiniz.
   https://www.trustpilot.com/review/transferwise.com
   https://paranya.com/transferwise-ile-yurtdisindan-turkiyeye-para-transferi-nasil-yapilir/

 28. Muhammed erdoğan

  Denizbank tan en fazla ne kadar para gönderebilirm ve nekadar ücret alınır ben Avusturya dan yazıyorum bilgilendirirseniz sevinirim

  • Can Balkan

   Yurtdışından Türkiye’ye banka ile para göndermenin bir üst limiti yok. İstediğiniz kadar para gönderebilirsiniz. 4000 bin Euroya kadar 5 Euro ücret alınmakta. 4000 Eurodan sonra gönderdiğiniz tutarın %0.25’i. Yani 10 bin Euro gönderirseniz 25 Euro, 100 bin Euro gönderirseniz 250 Euro ücret alınıyor. Üst limit 250 Euro.
   Aşağıda Almanya için hazırladığım yazının linkini bulabilirsiniz. Avusturya için de benzer seçenekler mevcut.
   https://paranya.com/almanyadan-turkiyeye-para-gonderme/

 29. Murat

  Merhabalar, Almanya’dan ürün satın almak istiyorum; satan arkadaş paypal ile ödeme gerçekleştirmemi istedi, Türkiye paypal kapalı olduğu için ürünü alamıyorum. 70 Euro yollamam gerek bunun yarısı zaten kargoya gidiyor lütfen bir yol gösterin. Transferwise mi uygun olur ve nasıl yollarım? Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Murat Bey,
   Anladığım kadarıyla siz Türkiye’den yurtdışına yollayacaksınız. TransferWise ile Türkiye’den yurtdışına şimdilik para gönderemiyorsunuz. Tutar çok düşük olduğu için Western Union ile göndermenizi tavsiye ederim. Ama her durumda yüksek bir komisyona hazır olun. Yurtdışına para gönderme ile ilgili aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz.
   https://paranya.com/turkiyeden-yurtdisina-para-gonderme/

 30. Murat

  Teşekkür ederim Can Bey, sağ olun.

 31. Didem Özdemir

  Merhabalar Can bey,Oğlum Yunanistanda yaşıyor ve bana 100 euro gibi bir miktar para yollamak istiyor…Yollayacağı hesapta kendi hesabı zaten ,Atinada kendi banka hesabı var …diğer yollarla korkunç komisyonlar ödeniyor TransferWise ile 100 euro için ne kadar komisyon ödenir?

  • Can Balkan

   Didem Hanim merhaba,
   Yunanistan’dan Türkiye’ye gödnerilecek 100 Euro için oğlunuzun hesabından yalnızca 1.51 Euro ücret alırlar. Yani oğlunuz komisyon dahil 101ç51 Euro gönderdiğinde, sizin Türkiye’deki hesabınıza 396.85 lira yatar. (Bu söylediğim rakam bugün itibarıyla Türk Lirası karşılığıdır. Kurlardaki değişikliklere göre bir kaç lira farkedebilir.)

 32. gamze

  Merhaba arkadasim hindistanda yaşıyor ve türkiye ye para yollayacak bunu en hızlı güvenilir ve maliyetsiz nasıl yapabilr acaba şimdiden teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Western Union ile gönderebilir. Eğer tutar 10 bin dolardan büyükse banka aracılığıyla gönderebilir. Tutara bağlı olarak değişmekle beraber 50 dolar civarında bir maliyet olabilir. Parayı da 1 ila 3 iş günü içerisinde alırsınız. Western Union ”money in minutes” seçeneğiyle para gönderirse en geç yarım saat içerisinde ulaşır para.

 33. Cansel

  Merhaba;
  Yurt dışından Türkiye’deki banka hesabıma gönderilecek olan paraya, (yabancı) bankanın yapacağı kesinti miktarı için belirli bir alt limit var mı? Mesela Türkiye’ye gönderilecek 20 dolar,50 dolar, 100 dolar için aynı miktar kesinti mi uygulanıyor? Gönderilen miktara göre yapılan kesintilerde değişim oluyor mu? Bunun için bir limit var mıdır?( Şu miktara kadar kesinti uygulanmıyor gibi ..)
  En kısa zamanda cevaplandırırsanız sevinirim.
  Teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bütün bankalar bir alt limit koyarlar ve buna göre komisyon uygularlar. Örneğin aşağıdaki yazıda, Almanya’dan Türkiye’ye para transferinde bankaların uygulamış oldukları alt limit tutarlarını görebilirsiniz.
   https://paranya.com/almanyadan-turkiyeye-para-gonderme/

 34. Gökberk Tümer

  Merhabalar,Amerikadan arkadaşım bana dolar göndermesi gerekiyor ama ziraat bankası veya iş bankası hesabımın ibanını girdiğinde “Enteres İBAN does not belong to the SEPA zone.” hatası veriyor.Timewise de yani.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Transferwise ile Türkiye’ye yalnızca TL gönderebilirsiniz. Ama söylediğiniz hata Avrupa Birliği ile ilgili bir hata. Arkadaşınız ülkeyi doğru seçtiğinden emin olsun lütfen. SEPAö Euro’nun ödeme alanıdır.

 35. Bilal

  Arkadaslar selam,
  ARKADAŞLAR size en uygun para yollama şeklini soylicem; bulundugunuz ulkeden kendi adiniza travel ( seyehat ) atm karti cikartin onuda ailenize yollayin, her isleme 2 veya 3 euro veya dolar odersiniz

 36. halil

  Can Bey selamlar,

  öncelikle emekleriniz için şimdiden teşekkür ederim. Sorum şu; yurt dışında yapılan bir aracılık sözleşmesi karşılığında 10 milyon dolar para kişinin türkiye hesabına nasıl yatırılır?

  • Can Balkan

   Merhaba Halil Bey,
   Bu büyüklükteki bir işlem için öncelikle yurtdışındaki bankanız ile görüşün. Türkiye’den de alıcı bankayı bilgilendirin. İlave olarak muhabir bankalar da paranın kaynağına ilişkin bilgilendirme isteyebilirler. Özetle işlemin kaynağını gösterir belgeler ile birlikte bankalarla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

 37. ferhat

  Merhabalar Can bey yaklaşık 2 ay önce yurtdışından adıma swift ve iban bilgilerim ile euro olarak banktrancfer yapıldı ,yöntemin tam olarak ne olduğunu bilmiyorum.Hesabım akbank bursa şubesi vadesiz mevduat hesabı .Şube ile 2-3 kez görüştüm ama para ortada yok havuza da düşmediğini söylüyorlar.Parayı yollayan ile görüştüm paranın gönderildiğine dair png formatında bir mail de aldım yapılan işleme dair.Bu arada hesabım Tl bunun için de döviz hesabı açtırmam gerekliymiş ama sonuç itibariyle para ortada yok karşı tarafın yolladığına eminim.Acaba benim karşı tarafa verdiğim swift kodu sorunun kaynağı olabilir mi ;çünkü ben bankanın genel merkez kodu olan AKBKTRIS kodunu vermiştim karşı tarafa 3 haneli şube kodunun da bu koda eklenmesi gerekli miydi ?para nereye takılmış olabilir,nerede olabilir herhangi bir fikriniz var ise …teşekkürler

  • Can Balkan

   Ferhat Bey merhaba,

   Sorun SWIFT kodu ile alakalı değil. SWIFT kodu doğru, bu para bir şekilde Akbank’a gelmiştir. Lakin sizin hesabınız TL olduğu için para yatmadan geri gitmiş olabilir. Bence arkadaşınız karşı taraftan sordursun. Lakin bunun için de üret alabilirler.

   Yurtdışından Türkiye’ye döviz gönderildiğinde, paranın döviz hesabına gelmesi gerekiyor. Dolara gönderiyorsa dolar, EUR gönderiyorsa EUR.

   SWIFT kodu için de Banka’nın merkez şubesinin kodunu kullanmanızda bir sakınca yok.

   Son durum hakkında bizi de bilgilendirmenizi rica ederiz. Para nerede takılmış, vs.

 38. büşra

  Merhaba Amerikadan 25000 dolar Ttürkiyedeki hesabıma transferwise ile para göndersem komisyon olarak ne öderim? Ayrıca bilgileri transferwise sistemine girdiğimde, abd deki bankanız bu transfere izin vermiyor yada swift işlemlerine onay vermeniz için şubenize gidin gibi uyarılar çıkıp işlem aksayabiliyor mu?Bu işlem onları ilgilendiriyor mu?

  • Can Balkan

   Büşra Hanım,
   Bu büyüklükteki bir işlemi bankanız aracılığıyla normal döviz transferi olarak gerçekleştirmenizi tavsiye ederim. Çok daha az komisyon ödersiniz.

 39. Hakan

  Mrb can bey ben şimdi ihracaat gerçekleştiiçen inşallah yurtdışına bana 30 bin dolar para cikaricaklar onu hemen gönderildiğinde hemen cekebiliyormuyuz yoksa beklememizmi gerekli bide ücret aliniyomu kesinti oluyormu bana gelen parada

 40. Özkan

  Aydınlatıcı bilgilerinizden dolyı tsk ederiz ben katarda calisiyorum transverwise dediğiniz öncelikle katarda bir bankada hesabım olması gerek anladığım ve ardından banka calısanina transverwise ile enpara hesabima yani ıban a gidecek durum böylemi ve 1000 dolar dan ne kadar keser..tsklr

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Şu an için Transferwise Katar’da hizmet vermiyor maalesef.

 41. Ilkay

  Merhaba,
  Yurtdisindan PTT veya Banka hesabina para gönderildigi zaman, karsi tarafin türk lirasi degilde gönderilen dövizde para almasi mümkünmü? Mümkünse ne islem yapilmasi gerekiyor?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Banka hesabına para gönderiyorsanız, gönderdiğiniz hesabın Euro veya Dolar cinsinde açılmış olması gerekir. Western Union gibi bir servisle elden alınacak şekilde para gönderiyorsanız, karşı tarafa ödemenin döviz olarak yapılması emrini siz para gönderirken vermelisiniz.

 42. tugy

  Yurt dışından bana swift ile para gönderecekler. Ben Akbank’ın swift code’unu ve benim adımla birlikte ibanımı verdim.
  Sonradan farkettim verdiğim hesap TL hesabı.
  Ödenecek tutar GBP olduğu için bir sorun çıkar mı?
  Çok teşekkürler!

  • Can Balkan

   Sorun çıkma ihtimali var. Akbank personeli uyanık davranırsa parayı GBP hesabınıza geçer. Değilse, paranın geri gitme ihtimali var.

 43. Arzu

  Can Balkan şimdiden cevabınız için teşekkür ederim..
  Bir sorum olucak benim adıma yurt dişindan ayda en fazla nekadar para gelebilir WU üzerinden ve ya başka bir şirket üzerinden bide dolar olarak gelen parayı dolar olarak alabilicek miyim ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Alabileceğiniz parada herhangi bir limit bulunmamakla beraber, tutar çok yüksek olursa işlemleriniz şüpheli işlem olarak görünüp engellenebilir. Bu durumda WU’na paranın size neden geldiğini gösterir evraklarla başvurursanız, tekrardan para almaya devam edebilirsiniz. Çok yüksek tutarda para alabilmek için herhangi bir ticari işinizin olması veya yurtdışında bir şirket için Türkiye’de iş yapıyor olmanız gerekmektedir. Bunun dışında aile desteği de almanız mümkün. Ail desteği içinse gönderici ile ilişkinizi kanıtlamanız gerekmektedir.

 44. Ali

  Merhaba, Umman da bulunan bir arkadaşım bana Asia Express Exchange ile ismime para gönderdiğini söyledi ve 16 haneli bir Pin numarası verdi bana.. PTT den çekebiliyomuşum bu parayı,, doğru mudur?

  • Can Balkan

   Bu yöntemi hiç duymadım. Ama arkadaşınız gönderdim diyorsa doğrudur. Bir PTT şubesine sormanızda fayda var.

 45. Nazo

  Formu dolduramiyorum bulundugum ulkeyi secmiyor dogum tarihi ay secilmiyor linkmi hatali?

  • Can Balkan

   Hangi ülkeden göndermek istiyorsunuz acaba? Link’te sorun yok.

 46. Ahmet

  Iyi gunler Can Bey benim sorum su sekilde olucakti . Arkadasim amerikadan transferwise araciligiyla hesabima para gonderdi acaba benim hesabima kac gunde para aktarilir ve pra aktarildiginda bundan nasil haberdar olurum . Transferwise kulanmam sart midir.
  Tesekkurler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Alacaklı olarak sizin ekstra birşey yapmanız gerek yok. Genelde 1 hafta içerisinde para hesabınıza gelir. Eğer bankanız size hesabınıza para geldiğinde SMS veya mail atıyorsa bu şekilde öğrenebilirsiniz. Diğer türlü 1 hafta kadar sonra hesabınızı kontrol edin.

 47. basak

  Amerikadan duzenli olarak hesabima para gelecek 4000 usd kadar, bunu transfer wise uzerinden alacagi fakat hesabim ne gibi bir durumda bloke olur

  • Can Balkan

   Hesabınızın bloke olması için bir neden yok. Eğer herhangi bir kuruma borcunuz yoksa bloke konulmaz. Diğer bir istisnası ise bankaların bu işlemi şüpheli işlem olarak görüp bloke koyma ihtimalidir. Çok nadir de olsa, eğer böyle bir durum olursa paranın size niçin geldiğini ve gönderici ile ilişkinizi açıklarsanız bu sorun da çözülür.

 48. Ahmet

  Iyi gunler Can Bey
  Transferwise araciliyigiyla bana para gonderildi ama isim uzerinde yanlislik var sizce bu durum paranin aktarilmasinda engel midir cunku banka hesabim dogru girildi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Transferwise üzerinden alıcı ismi değiştirelebilir. Ama ufak bir harf hatasıysa ve hesap numarası da doğruysa para gelecektir. IBAN verildiği için sorun olacağını sanmam.

 49. Ali

  Leader Money Transfer ile AZerbycandan Turkiyeye para gondere bilirmiyim ? PPT ye yolloyosun Leader Money Transfer ile bir bilginiz varmi ?

  • Can Balkan

   Maalesef hiç bir bilgim yok.

 50. Merve

  Iyi gunler koly glsn benm bi sorum olacak bana arkdsm sormustu ama size sorim ddm bnm pk blgm yok bnm arkdsmn arkdsi yunanistnda otruyo ailesi vefat etms bu kadinda arsasini fln satip turkiyeye glcekmis onceden turkiyede otrms parasi fazla oldgu icn arkdasna dems bn senn hesaba yatrim glnce alirm dms acaba bi sakncasi olrmu parasi fazla bu arkdsn ibanina yatrnca bi problem cimrmi acaba acil cvp bklyrm

  • Can Balkan

   Mrb,
   Sorn cıkablr. Kndi hsp acp ory yatrsn pryı.

 51. Hilmi

  Selam can bey benim bir problemim var,ben üç yıldır almanyada yasıyorum ve bir kaç ay önce 6 veya 7 kişiye para yolladım türkiyeye western uniondan ama birkaç ay sonra engellenmişim ne yollama nede para gelmde engel çıktı hesabımda ve uzun zaman sonra polis krimal den mektup geldi,süpheli falan yazıyor ve gün verilmiş o gün polis mezrkezinde olmam gerekirmiş.. Bunum önemi nedir veya önemli bir durum mudur?? Beni aydınlatırsanız çok sevinirim iyi günler diliyorum..

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Oldukça ciddi bir konu olabilir. Eğer para gönderdiğiniz kişileri tanıyorsanız ve işlemleri açıklayabilirseniz sıkıntı olacağını sanmam. Ama eğer tanımadığınız kişilere para göndermişseniz veya 3. şahıslar adına para göndermiş veya almışsanız, bu sıkıntı yaratacak bir durumdur. Para gönderdiğiniz veya aldığınız kişiler, bir dolandırıcılık çetesinin üyesi olabilir veya daha kötüsü terörün finansmanı, insan kaçakcılığı, uyuşturucu satıcısı, vb. gibi bir suça bulaşmış olabilirler. Bu durumda emniyet yetkileri sizden işlemlerin mahiyetini açıklamanızı isteyecektir.

 52. Özgür

  Merhaba bana yurt dışından western unionla para gönderildi euro olarak bankada dolar olarak gözüküyordu. ben arasnda fark olacağını tahmin edemedim bilgim yoktu. 350 lira kadar fark var arada .
  Banka iptal edilemiyor diyor banka sisteminde neden dolar olarak gozuktu bu sorun neyden kaynaklanyor acaba kesinlikle euro olarak gonderilmiş dekontlar herşy mevcut okdr irtibata da girildi ama işlemi iptal edemiyorlar olay düzeltilmiyor napabiliriz acaba ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Gönderici işlemin iadesini istesin (refund) ve tekrar göndersin. Ya da siz başka bankadan çekmeyi deneyin.

 53. Elif

  Merhabalar, bir arkadaşım Kanada’dan 500 dolar yollamak istiyor ama bazı nedenlerden dolayı kendi isminin geçmesini istemiyor böyle bir şey mümkün mü ? Bir de Kanada doları olarak iban numara ma yatırabilir mi ?

  • Can Balkan

   Arkadaşınız kendi gönderecekse, isminin geçmemesi gibi bir konu mümkün değil maalesef. Eğer Dolar hesabı açarsanız ve parayı Dolar olarak banka aracılığıyla gönderirse, hesabınıza Dolar olarak gelir. Ya da diyelim ki Western Union ile Dolar olarak gönderdi. Siz herhangi bir acenteden bu parayı Dolar olarak çekebilirsiniz.

 54. Hakan

  Hocam merhaba kolay gelsin kanada dan turkiyeye 6 bin dolar western inion dan gondericem bana 86 dolar masraf cikardilar turkiyede ailemin alacagi tl kuru ne olur acaba kurdan cok zararim olurmu bilgi verirseniz cok sevinirim tsk ederim…

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kesinlikle TL alacak şekilde göndermeyin. Western Union ile Dolar olarak gönderebilirsiniz, aileniz de Dolar alır. İster Kanada Doları isterseniz Amerikan Doları gönderin siz oradan. Ama Money Transer formuna, alıcının 6 bin dolar alacağını yazın. TL değil. Dolar. Böylelikle alıcınız, Türkiye’de acenteden Dolar oalrak parayı alıp, döviz bürsounda ya da bankada daha uygun bir kur ile çevirebilir.

 55. Hüseyin

  Türkiyeye para transfer ettiğimiz pasaportta gözükür mü ?

  • Can Balkan

   Gözükmez.

 56. doğan

  merhaba. merak ettiğim şey şu can bey… karayoluyla kendi arabamızla sırbistandan geldiğimizde yanımıza alabileceğimiz limit kişi başı mı yoksa araba başımı. yani şu şekil. arabada 18 yaşını geçmiş 4 kişiysek 40 bin euroya yakın getirebilr miyiz. yoksa arabada toplam 10 bin euro mu olmalı? teşekkür edrim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   40 bin euro getirebilirsiniz. Lakin, bu kadar nakitle karayolu pek güvenli değil. Hiç tavsiye etmem.

 57. Dogan

  Can bey teşekkür ederim.galiba haklısınız. Türkiye’de banka hesabımız var diyelim. Almanya’ya gittiğimizde herhangi bir bankaya mı yoksa hesabımızın olduğu bankanın şubesine mi gidiyoruz? Ve bankaya gidip kendi hesabımıza istediğimiz limitte kadar para yaptırabilir miyiz? Limit 10 bin Euro üstü olursa belge mi istenir? Bu konularda fikrim çok olmadığından sorum size basit gelebilir k. Bakmayın?

  • Can Balkan

   Estağfurullah. Herhangi bir bankaya gidebilirsiniz. Alman bankalarına gidebileceğiniz gibi Denizbank, İş Bankası veya Ziraat gibi Türk bankalarına da gidebilirsiniz. Göndereceğiniz tutara bağlı olarak 100-150 Euro masraf çıkabilir. Banka size paranın kaynağını sorabilir. İşlemi şüpheli bulursa yapmaz ve aynı zamanda yasal otoritelere de bildirebilir. Kaynağını açıklayamayacağınız bir parayı banka ile göndermeyin. Hatta kaynağını açıklayamayacağınız bir para işlemine genel olarak bulaşmayın.

 58. İbrahim

  Merhaba Can bey benim bı arkadaşım Tayvan dan bana para gönderecek ama nasıl göndereceğini bilmiyor hani Türkiye’deki herhangi bir banka hesabına para yatirabilirmi yada hangi banka hesabı olmalı

  • Can Balkan

   Merhaba,
   En kestirme yol Western Union’dır. Herhangi bir Western Union acentesine gidip, yalnızca sizin adınızı, adresinizi ve telefon numaranızı vererek parayı gönderebilir. Siz de 5-10 dakika içinde Türkiye’deki Western Union acentesinden parayı çekebilirsiniz.

 59. Ibrahim

  Western union da hesap mı açmam gerekiyor yada sadece ismim mi gerekiyor bana yardımcı olursanız sevinirim hesap hemen acilirmi

 60. Ibrahim

  Bu arada 700 dolar gönderecek bunun kesintisi olurmuş yada karşı taraf ödersin kesilirmi benden

  • Can Balkan

   Hesap acmaniza gerek YOK. Isminiz yeterli. Masrafı karşı taraf öder. Siz karşı tarafa, parayı DOLAR olarak almak istediğinizi belirtin.

 61. Cigdem

  Merhaba Can bey,
  Bankalardan bilgi almaya calisip basarili olamayinca, sitenize denk geldim. Gercekten emeginiz icin tesekkurler. Biz de Portekizden 5000 euro gondermek ve Turkiyeden yine euro olarak almak istiyoruz. Banka western union diyor ve hem gonderirken hem de alirken yuksek miktarda işlem ucreti olacagimi soyluyor. Acaba en uygun ne kadar ucretle hangi kanal üzerinden yapabiliriz bilginiz var mi? Tesekkurler simdiden.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Western Union’da yalnızca para gönderirken komisyon ödenir. Alıcıya herhangi bir maliyet yanıtılmaz. Eğer Portekiz’de banka hesabınız varsa, Türkiye’de bir EURO hesabı açın ve banka aracılığıyla SWIFT transferi yapın. Toplam maliyetiniz 70 Euro civarında olur. Para 3 gün içinde hesabınıza geçer. Eğer hesap açmak istemekle uğraşmazsanız, Western Union ile Euro olarak gönderin ve para gönderim formuna paranın EURO olarak tahsil edileceğini belirtin. Masrafını onlar hesaplarlar. Ülkeden ülkeye değişiyor ama 100 Euro’yu geçebilir. Bunun dışında Transferwise’ı deneyebilirsiniz. Paranızı Euro olarak gönderirsiniz, AYNI kurdan TL olarak Türk Lirası hesabınıza yatar. 50 Euro tolam komisyon ödersiniz. Para 3 gün içinde hesabınıza geçer. Eğer işiniz çok acilce WU ile gönderin.

   https://paranya.com/transferwise-ile-yurtdisindan-turkiyeye-para-transferi-nasil-yapilir/

 62. Ibrahim

  Can bey ona wester union dan göndermesini istedim ama oradan göndermeyi bilmediğini söyledi bana ve benden herhangi bi banka hesabı istedi ve bende garanti bankası hesabı var ona göndersem yatıra bilirmi ve yatırırsa gecikme yada kesinti olurmu saygılar

  • Can Balkan

   Türk Lirası hesabına para gönderemez eğer banka ile göndecekse. Dolar hesabınızın olması gerekiyor. İnternet bankacılığı kullanıyorsanız hemen açtırırsınız, değilse şubeye gitmeniz gerekiyor. Eğer para gönderirken, masrafları kendisinin ödeyeceğini taahhüt ederse sizden kesinti olmaz. İlave olarak Garanti bankasının SWIFT kodunu da vermeniz gerekiyor: TGBATRIS.

 63. Bülent Yılmaz

  Can Bey Merhaba. Yurtdışından bir para gelecek ve J.P Morgan ile gelecek. Buradaki banka hesabımı, IBAN ve Swift kodunu verdim. Wire in gerçekleşmesi için yüklü bir masrafı benim önceden göndermem gerekiyormuş. Bu duruma bir çözüm varmı. Bu masrafı göndermeden transfer olabilirmi ve masrafı göndersem bile nasıl garantiye alabilirim. Bilgi verirseniz sevinirim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Böyle bir duruma ilk kez şahit oluyorum. Komisyon ödemesini isteyen JP Morgan mı? İlginç. Wire transfer yaparken, komisyon tahsilatını banka zaten size sorar. Der ki, bu tutarın içinden mi yapalım, yoksa ayrı mı ödeyeceksiniz? Velev ki ayrı ödeyeceksiniz, bu zaten hesabınızda vardır. İlave olarak muhabir banka komisyonunu kimin karşılayacağını sorarlar.

   Herneyse, bu iş bir FRAUD da olabilir. Dolandırıcılık. Dikkatli olmanızda fayda var. Eğer para gönderecek kişiyi yakinen tanımıyorsanız, kesinlikle para göndermenizi tavsiye etmem.

 64. Fırat

  Western unionla yolladığım parayı geri almak istiyorum.Bloke edersem daha iyi olur nasıl yapabilirim pazartesi Türjiye ile saat farkından dolayı kişi parayı benden önce çekebilir.Bilgilendirirsen sevinirim.

  • Can Balkan

   Pazartesiyi beklemenize gerek yok. Şimdi bir Western Union acentesine gidin ve iptal emri verin. Tabi karşı taraf henüz parayı çekmediyse. Western Union ile 7 gün 24 saat para çekme imkanı var.

 65. Emre

  Merhaba,ben Hindistan’dan düzenli para transferi yapıcam.TransferWise ı kullandığımda gelir vergisi vb vergilerden mükellef olur muyum?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Vergi mükellefi olmanız için temel olarak yılın yarısından fazlasını geçirdiğiniz ülkede gelir elde ediyor olmanız gerekmektedir. Yani siz Hindistan’da yaşıyor ve bir gelir elde ediyorsanız, zaten vergi mükellefisinizdir. Onun dışında bu parayı kiminle nasıl gönderdiğiniz pek önemi yok. Eğer, ben kayıt dışı para kazanıyorum, bunu Transferwise ile gönderirsem beni enselerler mi diye soruyorsanız, maalesef herhangi bir garani veremem. Her ülkenin düzenlemesi farklı.

 66. Adem Uzun

  Yurtdışından bir arkadaşım bana para gönderiyor fakat bu para şüpheli işlem statusunde görülüyor bunun nedeni nedir ?
  gönderilen para çok büyük değil 3500 usd. bunun için bir üst limit var mıdır ?

  • Can Balkan

   Bir çok nedeni olabilir. Bazılarını sıralayayım size…
   1- Siz bir çok kişiden para alıyor olabilirsiniz veya arkadaşınız bir çok kişiye para gönderiyor olabilir.
   2- Soyadınız tutmuyorsa, 3.500 Dolar büyük para olarak düşünülmüş olabilir.
   3- Sizin veya arkadaşınızın daha önceden bir suça karışmış olmanızdan ötürü paraya bloke konulmuş olabilir.

   Bunun gibi birçok nedeni olabilir ve aracı kurum bunu sizinle paylaşmaz. Eğer paranın neden gönderildiğine ilişkin gerekli belgeleri sağlarsanız para size ödenir değilse göndericiye iade edilir.

 67. Adem Uzun

  cevabınız için tesekkurler.
  ısım – soyadı uyuşmazlığı yok. keşke olsaydı. maalesef benimle isim soyadı benzerliği olan bir aranan kişi var. bu yüzden olmuş olabileceğini düşünüyorum aslında. Neden gönderildiği konusunda bir açıklama yapmak zorunda mıyız ? bir tanıtım-promosyon faaliyeti için gönderildi bunu nasıl açıklamamız lazım sizce ?

  • Can Balkan

   Eğer işlem bloke edilmiş ve paranın size ödenmesini istiyorsanız, işlemin nedenine ilişkin açıklama yapmanız faydalı olacaktır. Gerçek neyse anlatın. Varsa elinizde bilgi belge, aracı kuruluşa iletin.

 68. ismail

  Merhabalar benim şuan türkiyede ziraat maaş hesabım var ve amerikadan türkiyeye para transferi yapmak istiyorum. Eğer new york city deki ziraat şubesinden paramı yatırırsam kebdi hesabıma Türkiye’den masrafsız çekebilirmiyim ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Ziraat Bankası’na sorsanız daha iyi olur. Bankaların kendi içlerindeki uygulamaları değişebiliyor.

 69. Merve

  Merhabalar Can Bey,
  Öncelikle sağladığınız fayda ve iyi niyet için çok teşekkür ederim. Pek çok soruyu ve verdiğiniz yanıtları okudum. En sonunda hepsine sabırla cevap evrdiğinizi görünce ben de şansımı denemek istedim. etsy de dükkanım var ve 5-6 dolar ücreti olan pdf (online gönderimli) görsellerin satışını yapıyorum. PayPal iptalinden sonra satışlara yanıt veremiyorum ve her 5 dolarlık alışveriş için bana ne önerebilirsiniz. fiziki bir ürün yok ama yine de kredi kartıma ödeme isteyemiyorum değil mi. Çok yabancıyım bu işlere PayPal işimi çok kolaylaştırıyormuş.

  • Can Balkan

   Merve Hanım,

   Payooneer diye bir ödeme sistemi var. PayPal benzeri. Aşağıda vereceğim linkte ekşisözlük’ten yorumları okuyup, kararı kendiniz verebilirsiniz.

   https://eksisozluk.com/payoneer–1755419

 70. FATİH

  Bulgaristan dan benim eoru hesabıma 39000 bin eoru yatırıldı ancak ordaki banka arkadaşım dedigine göre ankara onay vermiyormus arkadaşım parayi hesaba yatırdığını ve bu paranın vergisi olduğunu söyledi ancak para hesapta gözükmüyor yani yatirdigina dair dekontu yok elimde ne yapmam gerekiyor yani ankaradan onaymi geliyor böyle yüklü bir para için bilgi verirseniz sevinirim iyi akşamlar

  • Can Balkan

   39 bin Euro o kadar büyük bir para değil onay için. Eğer para alışverişinde bulunduğunuz kişi ile yüzyüze görüşmemişseniz, dolandırıcılık kurbanı olabilirsiniz. Bir ticaretiniz varsa, para hesabınıza düşmeden mal göndermeyin. Ya da onay, vs. için kesinlikle üçüncü şahıslara para göndermeyin. Normal şartlar altında, para 3 günde hesabınızda olur.

 71. Tarık Yazıcı

  Can Bey Merhaba,
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler ben şu anda Kanada da yaşıyorum ve çalışıyorum. Türkiyede otomatik ödemelerim olduğu için 2-3 ayda bir Türkiyedeki kendi hesabıma wire transfer yapıyorum. Kanada daki bankam transferi web sitesi üzerinden yaparsam 13.50 CAD sabit kesinti yapıyor ama Türkiyede kanada doları hesabım olan İş bankası gelen paraya göre bundan daha fazla masraf diyerek kesinti yapıyor. Türkiyede başka banka ile çalışsam benzer kesinti yaparlar mı? En düşük kesintiyi hangi banka yapar nasıl öğrenebilirim? Yanıtınız için şimdiden teşekkürler

  • Can Balkan

   Tarık Bey,
   Wire transferde Türk bankalarının alacağı komisyon hemen hemen benzerdir. Size tavsiyem Transferwise kullanmanız. Transferwise ile Kanada’daki banka hesabınızdan tutarı CAD olarak gönderebilir ve neredeyse aynı kur oranından Türkiye’deki banka hesabınıza TL olarak geçirebilirsiniz. Detayları aşağıda bulabilirsiniz.

   https://paranya.com/transferwise-ile-yurtdisindan-turkiyeye-para-transferi-nasil-yapilir/

 72. Cem

  Can bey,
  Gerşeyden önce bu güzel hizmetiniz için teşekkür ederim.
  Ben Hollanda’da yaşayan bir Türk vatandaşıyım. Ağustos 2017’’de Hollanda’da ki kendi hesabımdan bir akrabamın Türkiye’deki hesabına para aktardım. Aktarmış olduğum parayı Türkiyede’ ki banka almadığını ve böyle bir transferi sistemlerinde bulamadıklarını ifade ediyorlar. Benim bankamla olan yazışmalarımda, Türkiye’ de ki bankanın kendilerine bilgi vermedikleri belirtmekteler. Bu durumda ne yapılabilir?
  Bu dur

  • Can Balkan

   Cem Bey,
   Bankalar arası para transfer işlemlerinde SWIFT mesajları kullanılır. Parayı gönderdiğiniz bankadan SWIFT mesajının bir örneğini alıp, Türkiye’de parayı gönderdiğiniz bankanın Dış İşlemler Operasyon bölümü ile iletişime geçip, kendilerine iletin. Eğer IBAN ve SWIFT numaraları doğru verilmiş ise paranın gönderilmeme gibi bir ihtimali yok. Endişe etmeyin, bir şekilde ortaya çıkar.
   Kolay gelsin.

 73. Figen

  Can Bey iyi günler,
  Bergen’de (Norveç) yaşayan bir arkadaşım TransferWise aracılığı ile eşimin Ankara’daki Yapı Kredi euro hesabına 300 euro gönderdi. TransferWise’dan benim email hesabıma mail geldi, transferi gerçekleştir düğmesini tıklayıp, eşimin adını, IBAN ve SWIFT kodunu girdim. “Bu iban numarası bu currency için geçerli değildir” diye yazı çıktı.. Bu yüzden para transferi gerçekleşemedi.. Sorun ne olabilir? Arkadaşım mı sorunu düzeltmeli, yoksa ben mi birşeyler yapmalıyım?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..
  Saygılarımla

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yurtdışından Türkiye’ye gönderilen tutarlar yalnızca Türk Lirası olabilmektedir. Yani, siz TL hesabınızı vermelisiniz ve transfer EUR’dan TL’ye veya NOK’tan TL’ye olmalı. Kolay gelsin.

 74. Tuba

  Vergiden muaf belgem var ve evde yaptıgım el işi ürünleri internet üzerinden sosyal medya sayfalarında satış yapıyorum yurtdışından gelen western union ödemelerini artık alamıyorum sanırım bloke koyuldu. Wu arayıp vergiden muaf belgem oldugunu belirtsem bloke kalkar mı sizce. Yada sadece wu da mı bloke aldım money gram ve ria da da bloke almış mı olurum yani bana yurtdışından artık hiçbir şekilde para gelmez mi satış yaptıgım müşterilerim var ama parayı nasıl yollayacaklar ne şekilde alabilirim bilemiyorum bilgi verirseniz sevinirim iyi akşamlar

  • Can Balkan

   Western Union’ı arayıp blokenin kaldırılması için bir form doldurun. Orada durumu izah edin. Sosyal medya üzerinden el işi ürünler sattığınızı ve vergiden muaf olduğunuzu belirtin. Blokeniz kalkacaktır. Kalkmazsa diğer para transfer servislerini kullanmaya devam edebilirsiniz.

 75. Ahmet

  Merhaba Can bey. Benim eşim Çin vatandaşı ve yaklaşık 50 bin dolar Çin’den Türkiye’ye transfer etmek istiyoruz. Türkiye’de bulunan Çinli bir banka var. Bu banka aracılığı ile transfer etsek daha az komisyon oder miyiz? Bize onerebileceginiz bir yontem var mi?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   USD transfer işlemleri Amerika’daki muhabir bankalar aracılığıyla yapılmaktadır. Bu muhabir bankalara ödenen komisyonlar hemen hemen tüm bankalar için aynı olduğundan, komisyon oranları da çok farketmez. Ama tabi ki işlemi gerçekleştirmeden önce ICBC’den sordurabilirsiniz. Belki farklı bir uygulama mevcuttur.

   • Ahmet

    Öncelikle bankalardan daha hızlısınız. Cevabınız için teşekkür ederim.
    Sizce İCBC aracılığı ile Yuan olarak getirsek daha az komisyon öder miyiz?

    • Can Balkan

     Mantıken daha ucuz olması lazım. Ama yine de bir sorun bankaya. Yanlış yönlendirmek istemem.

     • Ahmet

      Şimdi nankaya sordum Çin bakası fiziki olarak yuan kabul etmiyor çok ilginç.

 76. M.ikbal

  Can Bey Merhabalar,
  Bana Yurtdışından para gönderildi bugun 6. gün oldu fakat halen hesabıma yatmadı. Gönderenleri teyit ettirdim hata olmadığını söylüyorlar acaba paranın hesaba yatma süresiyle ilgili bilgi verebilir misiniz?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hangi kanal vasıtasıyla para gönderildi bilmiyorum ama genellikle 3 iş gününü geçmez. Siz parayı beklediğiniz bankaya ya da şirkete bir sorun.

 77. Kemal Yılmaz

  Selamlar, babam İsveçten Türkiye’ye İsveç Kronu gönderecek, İsveç parasiyla 200 bin kron, Türk parasıyla yaklaşık 100 bin lira yapıyor. Bankalar arası transfer olacak WU değil, benim İsveç kronu hesabıma yatacak. Herhangi bir vergi veya kesinti öder miyiz ? Veya transferi önceden bildirmemiz gerekir mi ? Deneme amaçlı 500 kron yolladı bir sorun çıkmadı. (Babam 15 yıldır orada ve orada vergi mükellefi, ben burada öğrenciyim)

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hiç bir sorun çıkacağını sanmıyorum.

   • Kemal Yılmaz

    Teşekkür ederim cevap için

 78. DERYA

  MERHABALAR; benim eşim Irak ta çalışıyor.Irak tanda para tranferi yapılabiliyormu.Bende KKTC de yaşıyorum.Parayı çKKTC den de rahatlıkla çekebilirmiyim.Ayrıca biraz inceledim sayfayı dil seçimi olarak sanırım türkçeyi seçemiyoruz.Konu ile ilgili cevabınızı bekliyorum,şimdiden teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Transferwise ile şu anda Irak’tan başka bir ülkeye para göndermek maalesef mümkün değil. Western Union veya MoneyGram kullanabilirsiniz.

 79. Naci

  Merhaba ben astanadan türkiyedeki banka hesabıma (yapı kredi dolar hesabı) para aktarımını yapabilirmiyim.kesintisi ne olacaktır. Örneğin 2000 dolar aktarsam kesintisi ne olur ve daha önemlisi aktarım yapabiliyormuyum. Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankalar arası para transfer sistemini kullanarak, Kazakistan’daki 2000 dolarınızı, Türkiye’deki Dolar hesabına aktarabilirsiniz. 50-60 dolar civarında bir masraf olur.

 80. Nida bilal kurt

  Yurtdışından bir bankadan 10.000.000 Euro kredim onaylandı. Bu parayı Türkiye’ye nasıl transfer edebilirim.

  • Can Balkan

   Muhtemelen dolandırılıyorsunuz. Sakın bu işlem için kimseye bir ödeme yapmayın. Size kredi verecek bir banka, kişi ya da kuruluş hiç bir şekilde sizden para talep etmez.

 81. Mehmet

  Merhaba bana siwift kod ile iban doviz hesabima yulku miktarda ewro gonderildi ama para ortada yok 4 gun oldu ilkkez 150.000 ewro gonderildi yatirim icin akrabalarimdan bu gonderim oncesi veya simdi bir belgeye ihtiyac varmiydi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   10 yıllık tecrübeme dayanarak söylüyorum, kesinlikle dolandırılıyorsunuz. İnternete bakın, böyle binlerce kişiyi dolandırdılar. Çok klasik bir yöntemdir. Önce sizden 850 Euro isterler avukat için, onu gönderirsiniz, sonra tekrar, tekrar, tekrar. Siz dolandırıldığınızı anlayana kadar defalarca para gönderirsiniz. Sakın hiç bir şey göndermeyin ve karşı taraf ile irtibat kesin.

 82. Mehmet

  Merhaba bana yurt dışından yüklü bir miktar para bekliyorum karşı banka paranın maliyeye takıldığını ve sadece finans avukatının çözebileceğini söyledi ve 850 euro istedi bu konu hakkında bilgi verip yardimcı olabilirmisiniz şimdiden. Çok teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Dolandırılıyorsunuz. Tek kuruş dahi göndermeyin.

 83. Hanife

  Iyi geceler ben yurtdisinda yasiyorum ve aileme para gondermek istiyorum 2000 dolar icin 25 dolar masraf kesiliyor bu diger sistemlere gore daha ucuz geliyor fakat 2000 dolar üstü için vergi dairesiyle ilgili sorunlar yasaniyormus bu tek sefer de gonderdigim limit midir yoksa aylik olarak mi yani ayni ay icerisinde 2 defa 2000 dolar gondermem sorun teskil edermi simdiden tesekkurler

 84. Mert

  Merhaba yurt disindan biraz yuksek miktarda doviz gelecekti gonderen bankanin ulkesinde maliyeye durdurulmus ve bizden belge isriyor mt 103 siwit kod aml karapara aklama ve buyuk islem raporu bu belgeler gereklimi daha once hesaba boyle yuksek para gelmedi bu ilk

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Gayet normal. İlgili formu doldurup gönderin Büyük tutarlı yurtdışı ödemelerde bu tip formların talep edilmesi normal. Tamamlayıcı belgeleri de gönderin. Fatura, akreditif, vs. Yalnızca belge gönderin. BU işlem için kimse sizden para veya ön ödeme istemez.

 85. Hüseyin Eral

  Merhaba Bulgaristan’dan Türkiye’ye yüklü miktarda dövizin 10 15 dk içinde geçmesi mümkün mü

  • Can Balkan

   Ne kadar yüklü bilmiyorum ama 5-6 bin $’dan daha fazla ise hemen geçmez. Düşük tutarlar için Western Union’ın dakikalar içerisinde para gönderen servisini kullanabilirsiniz.

 86. Zeynep

  21 Aralukta suudi arabistandan para transferi gerceklestirildi gondern taraf bendrn sadece banka bilgiletini adini ve soyadimi birde iban numarami aldi Salu gunu gesaba gecicek fedi ama bekleyen gozukmuyor demek bu transferxe problem mi var demek

  • Can Balkan

   Bu hafta Noel tatilinden dolaı yabancı para transferlerde gecikmeler yaşanıyor. Cuma gününe kadar bekleyin, para geçmez ise karşı tarafa ve bankanıza sorun.

 87. Alper

  Merhaba Can Bey,
  Öncelikle değerli bilgileriniz için teşekkürler, Amerika dan bir yabancı arkadaştan yaklaşık 400 USD alacağım var. Türkiyede USD banka hesabım var. Bu ödemeyi transwerwise ile almam mı yada onun direk USD hesabıma (IBAN) tansfer yapması mı daha mantıklı masraflar açısından ? teşekkürler…

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Transferwise ile TL hesabınıza almanız iki taraf için de win-win olacaktır. USD olarak transfer ederse 50 USD civarında komisyon ödersiniz. (Muhtemelen yarısı karşı taraftan işlem sırasında kesilir, yarısı da size gelen paradan). Transferwise ile siz TL hesabınızı verirsiniz, karşı tarafın USD hesabından para çekilir ve toplamda 4-5 dolar civarı bir masraf ile yorulmadan para size geçmiş olur. Ayrıca kur çevrim farkı ödememiş olursunuz. Karar sizin.

 88. Gulcan

  Merhabalar.
  Yunanistan tan gelen kuzenim yanlışlıkla Romanya uçağına binmiş.ve Yunanistan dan ilk kez çıkış yapıldığı için kırmızı karta para yatırılmış benim yolladığım nakitleri vs. 25bin euro kadar sorum şu olacaktı. Romanya daki kişi de kartınızın üzerin de bloke var 25bin euro nin kalkmaz sa paranız yanar demişler. Turkiye de 15 icin de bu parayi almaniz gerekiyor du demisler. Ve bunun için 1000euro istemişler böyle bir olay varmı. Yoksa tuzak mi bu.iyi geceler

  • Can Balkan

   Merhaba,

   Dolandırılyorsunuz. Kesinlikle tek kuruş dahi göndermeyin. Bu da başka türlü bir dolandırıcılık yöntemi. Her zaman söylüyorum. Eğer bir kişi size para gönderecekse, öncesinde para istemez. Bunun istisnası yoktur.

   Sizin olayınızdaki saçmalıklar şunlar.
   1- Hiç bir havalimanında bir yolcu yanlışlıkla başka bir uçağa binemez.
   2- Kırmızı kart diye bir uygulama yoktur. Hele Yunanistan’ın başka birinin hesabına 25 bin Euro yatıracak durumu yoktur. Adamlar kendi vatandaşlarının maaşını güç bela ödüyor. Kuzeninize neden 25 bin Euro yatırsın?
   3- Bir olayın içerisinde Romanya ve Bulgaristan gibi ülkeler geçiyorsa, harekete geçmeden 10 kere düşünmek gerekiyor. Üzülerek söylüyorum fakat her iki ülke de Romen vatandaşların yoğun olarak yaşadıkları yerler ve maalesef Türkçe de konuşabilirdikleri için kimi zaman duygusal ilişki yöntemiyle (Bulgar gelinler) kimi zaman da böyle yöntemlerle vatandaşımızdan para koparmaya çalışıyorlar.

   LÜTFEN UZAK DURUN!

 89. mustafa kaplan

  avusturyadan Turkiye ye banka hesap numarasi yoluyla nasil para gönderilir

  • Can Balkan

   Avusturya’dan Türkiye’ye banka vasıtasıyla para göndermek istiyorsanız, her iki ülkede de Euro hesabınızın olması gerekmektedir. Avusturya’da hesabınızın bulunduğu şubeye giderek talebinizi iletmeniz yeterli olacaktır. Ya da isterseniz aşağıdaki linkte anlatılan şekilde Transferwise ile bankadan bankaya para gönderebilirsiniz. Transferwise ile para Avusturya’daki Euro hesabınızdan çekilir ve Türkiye’de TL hesabına yatar.

   https://paranya.com/transferwise-ile-yurtdisindan-turkiyeye-para-transferi-nasil-yapilir/

 90. Sahra

  Merhabalar canbey
  Yurtdisindan para geleceği zaman 30bin euro kadar 2 veya 3 defa havale yapılacak masraf istiyor banka içerisinden kesinti yaparak yollayamadım mi ayrımı yatması lazım havale parası acaba

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef sorunuzu anlayamadım. Yurtdışından yapılan transferlerde işlemin tek bir seferde yapılması her zaman daha avantajlıdır. Bir defa işlem ücreti ödemiş olursunuz. Tutar ne kadar yüksekse komisyon oranı da o kadar düşük olur.

 91. Sahra

  Canbey
  Yunanistan dan bayan arkadaşım kendisi adına olan hesaptan bana 12.500euro gönderecektin kimlik bilgilerimi verdim yanlız banka çalışanı havale masrafı istiyor 800euro kadar.içinden kesinti yapın kalani yollayin diyorum kabul etmiyor banka çalışanı bay

  • Can Balkan

   Siz DOLANDIRILIYORSUNUZ. Kesinlikle 1 KURUŞ dahi göndermeyin sonra dizlerinizi döversiniz. Klasik bir dolandırıcılık yöntemi. Sakın para falan gödnermeyin ve o sözde arkadaşınızla da muhabbeti kesin.

 92. emre

  Merhabalar iyi günler dilerim. Sabırla herkese yardımcı olmaya çalıştığınız için çok teşekkürler. Benim sorum şu, Fransadan bir tanıdığım tamamen kişisel sebeplerden dolayı (yardım olarak adlandırabiliriz) 4000-5000 euro civarında(veya muadili dolar cinsinden) para yollayacak. TL hesabım mevcut ama dolar veya euro hesabı açıp, döviz ibanını mı vermeliyim yoksa tl ibanına ollarsa bi sıkıntı çıkar mı ? bi de bu civardaki bi miktar herhangi bir sorun teşkil eder mi? şimdiden teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Transferwise ile göndermek istiyorsa Türk Lirası hesabın IBAN numarasını vermeniz yeterli olacaktır.
   Normal banka kanalı ile göndermek istiyorsa Euro hesap açmanız gerekir.
   Western Union veya Moneygram ile göndermek isterse herhangi bir banka hesabına ihtiyacınız yok.
   Eş dosta akrabaya yardım etmek için gönderilen bu tutar hiç bir sorun teşkil etmez.
   (Karşı taraf veyahut da siz bu parayı suç teşkil edecek bir eylem için transfer ediyorsanız, ileride muhtemelen yakalanırsınız. Ama transfer esnasında yine sorun olmaz.)

 93. Sinan

  Merhaba
  Paylaşmış olduğunuz değerli bilgiler için teşekkür ve saygılarımı sunuyorum. Benim de bir sorum olacaktı yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  İnternet araştırmalarımda TransferWise gibi birkaç bu tarz siteler buldum. Azimo, Transfergo vs. Bunları da değerlendirilebilir misiniz eğer bir bilginiz varsa. Bir sürü açıklama var bunlar İngilizce tabi bu da kısıtlı bizde. Sizden başka bu konularda detaylı güzel anlatan yok Google tr de.
  Bu arada yapmak istediğimiz işlem 100 000 DKK gelecek Danimarka dan Türkiye ye ama en uygun hangisi karar veremedik
  Yardımcı olursanız seviniriz. Saygı ve şükranlarımı sunarım.

  • Can Balkan

   Merhaba,

   Ben daha önce Transferwise ve Transfergo’yu kullandım. İkisinde de bir sıkıntı yaşamadığımı söyleyebilirim. Hemen hemen benzer hizmetler. Yine de komisyon ve hız bakımınından Transferwise bir adım daha önde. Azimo’ya gelirsek… Hiç denemedim, lakin biraz sonra sizin de göreceğiniz üzere uzak durulmasında fayda var.

   Buyrun şimdi değerlendirmeye bakalım. 100 bin kronu, Danimarka’dan Türkiye’deki hesaba gönderirseniz, Türkiye’de bankaya geçecek tutarlar aşağıdaki şekilde:

   Transferwise – 59.749,50 TL
   Transfergo – 59.745,05 TL
   Azimo – 48.946,00 TL

   (Bu tutarlar şu andaki kurlara göre, sabah biraz daha farklı olabilir. Bir de bu işlemi mesai saatleri içerinde yapmanızı tavsiye ederim. Piyasa faal olacağı için en iyi kuru alırsınız.)

   Görüldüğü üzere Transferwise bir adım daha önde. Karar sizlerindir.

 94. Serdar

  Can bey merhaba. Rusya’da ikamet etmekteyim. Nisanda Turkiye’ye dönüş yapmayı planlıyorum. Merak ettiğim ve bilmek istediğim konu; buradaki birikimimi deklare etmeden en güvenli ve en sorunsuz şekilde nasıl Türkiye’ye götürebilir veya gönderebilirim? Meblağ yüzbin euro civarı. Beni bu konuda biraz da olsa aydınlatabilirseniz çok minnettar olurum. Teşekkürler iyi çalışmalar.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef konu oldukça çetrefilli, yanlış yönlendirme yapmak istemem. Bunu Rusya’da yaşayan ve kayıt dışı geliri olanlara sorun. Yalnızca şunu söyleyeyim, banka veya diğer herhangi bir kanal ile bu parayı Türkiye’ye sokmanız büyük sorun teşkil etmez. Ama Rusya’daki durumu bilmiyorum maalesef.

 95. Hakan

  Merhaba bugün sofia dan bana 248 bin Euro para gönderildi iban numarasına fakat vergi ödemesi istiyor 2480 Euro bu normalmi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Böyle bir vergi yok. Muhtemelen dolandırılmak üzeresiniz. Size bu parayı göndereceğini vaadeden ve muhtemelen internetten tanıştığınız kişiye söyleyin, vergisini paranın içinden düşüp gönderebilir. Bakalım, ne diyecek?
   Karşı tarafa kesinlikle 1 kuruş dahi göndermeyin.

 96. kubilay

  oncelikle bizleri bilgilendırdıgınuz için teşekkür ederim. dün almanya saati ile saat 16:30 cıvarında hesabıma swift yontemi ile para gonderıldı, verılen bılgılerde **bis morgen nachmittag** yanı yarın oğleden sonra yazmasına ragmen hala parahesabıma gecmedi. sizce sorun nedir?

  • Can Balkan

   Merak etmeyin. Muhtemelen yarın sabah hesabınızda olacaktır. Eğer geçmezse Türkiye’deki bankayı arayıp sorgulatabilirsiniz. Yurtdışı para transferleri ile Dış İşlemler Operasyon birimi ilgilenir genelde. Çağrı Merkezi’ni aramak yerine doğrudan bankanın genel müdürlüğünü arayıp, bu birimden biri ile görüşmeyi deneyin. Ama dediğim gibi muhtemelen yarın hesabınızda olur para.

 97. Ahmet

  Merhaba. Türkiyeden garantibank aracılığıyla Kazakistan daki herhangi bir bankaya nasıl para gönderebilirim?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kazakistan’daki alıcının adı soyadı, hesap numarası, banka adı, banka swift kodu gibi bilgilerini Garanti Bankası internet bankacılığı yurtdışı para gönderme bölümüne girerek gönderebilirsiniz. Eğer karşı tarafın banka hesabı yoksa, yine Garanti Bankası internet bankacılığı aracılığıyla Western Union ödemesi olarak adına gönderebilirsiniz.

 98. Mahe

  Anladigim kadari ile karttan karta para atiyoruz.. Peki şimdi ibana yolladigimiz para ne kadar zamanda ulasacak.. Ikincisi tum banka kartlari uygun mu

 99. murat

  slm a ben turkiyedeki euro hesabima . euro olarak para yatirmak istiyorum nasil yatirirm ve neyapmamm gerekir
  slmlar

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yurtdışındaki hesabınızdan Türkiye’deki hesabınıza doğrudan para gönderebilirsiniz. Tuzlu olacaktır. Tutar büyük ve tek seferlik bir işlem ise bu şekilde ilerleyin. Öte yandan yurtdışından Türkiye’ye düzenli para gönderiyorsanız, Transferwise’ı deneyebilirsiniz. Kur farkı almadığı için transferin Euro veya TL Olarak geçmesi farketmiyor. Para Türkiye’deki hesaba piyasa kurundan TL olarak geçtikten sonra Türkiye’deki internet bankacılığınız üzerinden anında TL’ye dönebilirsiniz. Kaybınız olmaz. Detaylar burada:
   https://paranya.com/transferwise-ile-yurtdisindan-turkiyeye-para-transferi-nasil-yapilir/

 100. Gülsen Demir

  Libyadan türkiyeye para gönderilirmi

  • Can Balkan

   Evet

 101. Fadıl

  Can bey Hakan adlı arkadaşın dediği şey benim de başıma geldi acaba arkadaşın mail adresini verme şansınız var mı ona kim bu parayı gonderecekmis çünkü internetten tanıştığım kız arkadaşım da aynı şeyleri söylüyor bu kız arkadaş dolandırıcı mı bilgilendirirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkürler

  • Can Balkan

   Dolandırılıyorsunuz. Aman diyim. Bakın bu çok yaygın bir yöntem. Hep aynı şekilde dolandırıyorlar. Sakın para göndermeyin. 1 euro dahi göndermeyin. Size ne dediklerini anlatırsanız, diğer arkadaşlara da yardımcı olursunuz.

 102. Fadıl

  Yaklaşık 1 ay konuştuk sohbet ettik anne ve babasını trafik kazasında kaybetmiş büyük annesiyle yaşadığını söyledi Türkiye ye yerleşmek istediğini söyledi facebook üzerinden görüntülü konuştuk bir sefer bir kutu dolusu euro para göstererek ben Türkiye de ev almak istiyorum diyerek benden hesap numarası istedi verdim sonra başka bir numara aradı beni işte para hesabınıza havale edildi ancak ankaradan hesaba bloke konuldu bu paranın yüzde bir vergi ödenmesi lazım blokenin kalkması için göndereceği para miktarı 248 bin euro diyerek Allahtan burdaki Hakan adlı arkadasin sorusunu gördüm vede cevabınızı yoksa bende dolandirilacaktim çok teşekkür ederim.
  Not:isterseniz kızın videolu konuşurken kaydettiğim resimlerini numarasını verebilirim Facebook adresi tanıştığım site adresi kullanıcı adı falan askerdeyim şuan çıkışta ilk işim bunları polise vermek olacak

  • Can Balkan

   Büyük geçmiş olsun. Sadece bu konuya özel bir yazı hazırlamak istiyorum. Muhtemelen Facebook adresini falan değiştirir ama bu tip detayları da verirseniz yazımızda kullanırız. Fotoğrafını da hizliresim gibi bir siteye yükleyebilirsiniz. Biz oradan download edip kullanırız. Yine aynı şekilde konuşma videolarınız varsa “bulgar dolandırıcı” başlığıyla Youtube’a yüklerseniz biz de buradan paylaşırız. Her detay diğer arkadaşlara yardımcı olacaktır. Teşekkürler, hayırlı teskereler.

 103. Fadıl

  Dediğim dolandırıcı kızın resim linki bu
  https://i.hizliresim.com/W7qMQL.jpg

 104. Okan

  Benim sorum su ; amerikadan tl ibn para gonderildi swfit kod verdim para gelirmi yoksa gerimi doner suan da doviz hesabida mevcut orayami atarlar ??

  • Can Balkan

   Akıllı bir bankacı işlemi yuaparsa para USD hesabına yatar, değilse geri dönme riski var.

 105. Kemal

  Merhaba, yazı için çok teşekkürler.

  Ben de Türkiye’den İngiltere’ye para göndermek için önce Moneygram ardından da Transferwise ı denedim ama başarılı olamadım:
  Moneygramda önlü arkalı kimlik görseli istiyor, arka tarafı okylenirken ön tarafı ısrarla hata veriyor. Çok denedim foto-taratma uğraştım ama bir türlü olmadı.
  Vazgeçip Transferwisedan denemek istedim ama onda da alıcı kısmında gbp yani İngiliz para birimi bulunmamakta.

  Türkiye’den İngiltere’ye transfer yapmak için başka alternatif bir yöntem varmıdır diye sormak istiyorum? Normal banka transferi dışında.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Western Union acentesi olan bir bankaya giderek veya Garanti Bankası online bankacılık sistemi üzerinden Western Union işlemlerini seçerek Türkiye’den yurtdışına para gönderebilirsiniz.

 106. Cihan

  Slm lar bu konularda baya bilginiz var benimde bir sorum olacak Endonezya dan Türkiye ye para göndermenin bir yolu varmıdır?? Türkiye den Endonezya ya Western union gönderiyor ama oradan buraya nasıl olur ? Şimdiden teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Aynı şekilde Endonezya’dan Türkiye’ye de Western Union ile para gönderebilirsiniz.

 107. adnan

  iyi gunler can bey türkiyedi ki euro hesabıma ecopayz adında türkiyede de calısan e-cuzdan hizmeti veren kurulus uluslararası para tranferiyle hasabıma para gonderecek meblağ ise 500.000 euro civarında bankanın reddetmesi ve ya supheli işlem olarak bildirmesi soz konusu olurmu.. vergilendirme gerekirmi. nasıl bir yol izlemeliyim tesekkurler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankanın para kaynağını sorgulaması gibi bir ihtimal söz konusu. Özellikle de pek bilinmeyen bir para transfer sistemi aracılığıyla para gönderileceği için kuşku uyandırabilir. Eğer paranın kaynağına ilişkin belgeleriniz varsa hiç bir sıkıntı olmaz. Türkiye’deki hesabınıza para gönderiyorsunuz diye hiç bir ülke sizden para işlemi gerçekleşirken vergi tahsilatı yapmaz. Daha sonra yapılan kontrollerde vergi müfettişleri herhangi şüpheli bir durum görürlerse, sorgularlar.

 108. Kalamata

  Merhaba bugun is bankasindan türkiyeye 600 eur göderdim yigenmin adina ama
  Ögrendimki yigenimin borcu varmis
  Gönderdigim havaleyi haciz ederlermi yada havaleyi geri cektirebilirmiyim
  Sindide tesekürer

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yeğeninizin borcu varsa, muhtemelen bloke koyulur. Eğer Western Union ile göndermişseniz sıkıntı olmayabilir. Eğer karşı tarafın hesaplarına yatmamışsa, para göndermeyi iptal edebilirsiniz ama sizden ilave komsiyon alabilirler.

 109. Osman Dabak

  Merhaba Can Bey,
  Amerika’da yasiyorum ve Turkiye’ye kesin donus yapacagim, hesabimdaki tum parami turkiye’ye getirmek istiyorum. Yaklasik $95000 gibi bir meblag. $10000’in ustundeki meblaglari hava alanindan cikarmak abd’de yasak, hem de guvenli degil. Bugun bankama (bank of america) sordum, ust limit yok, $45 odeyip turkiye’deki hesabiniza wire transfer edebilirsiniz dediler ama bildigim kadariyla turkiye’deki bankada parayi almak icin belli miktar kesebiliyor (%5’e kadar cikabilir diyorlar). Turkiye’de bu acidan en guvenli ve uygun banka hangisi? Westernunion, paypal, transferwise ile cok masrafli oluyor, nereden baksaniz $1000 uzeri masraf cikartiyor. Sizce en ucuz ve yasal yol hangisi? Beni yonlendirebilirseniz sevirinirim?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Türkiye’deki herhangi bir bankada bulunan USD hesabınıza wire transfer yapabilirsiniz. Orada masraf $45 olacaksa, burada da en fazla $100 alırlar. (Muhabir banka komisyonu olarak) Bu parayı banka harici herhangi bir yöntemle getirmeyi düşünmeyin.

   • Osman Dabak

    Can Bey, hizli sekilde cevaop verip, beni aydinlattiginiz icin cok tesekkur ederim. Cok guzel bir web-sitesi olmus, basarilar dilerim!

   • Osman Dabak

    Can Bey, size son bir sorum daha var yardimci olursaniz sevinirim. Bank of America’dan Turkiye’yedeki bankaya para transfer ederken, Turkiye’de hangi bankadan dollar hesabi acmamizi onerirsiniz? BoA’nin Turkiye’deki partner bankasi TED bankasiymis. Ama daha once TED bankasini cok duymadim. Fee’leri dusuk olan, insanlarin genellikle international wire transfer icin kullandigi, guvenilir bir banka var mi acaba? Tesekkurler.

    • Can Balkan

     Sizin şu anda herahngi bir Türk bankasında hesabınız varsa ve internet bankacılığını kullanıyorsanız, doğrudan ilgili bankadan USD hesabını online olarak açın derim. Yeni banka aramanıza gerek yok. Ama, eğer Türkiye’deyseniz ve yeniden hesap açmak niyetindeyseniz, Finasbank’ın Enpara isimli bankacılık platformunu öneririm. Şu an Türkiye’de müşteri çıkarlarını en önde tutan platformlardan biri Enpara.

 110. Yilmaz

  Merhaba Can bey
  Turkiyeden Ailem tarafindan bana para gonderilecek western union money gram gibi sitelerde limit var sizce ibanla gonderirlerse bana nekadara mal olur ?tesekkurler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Ne kadar göndereceklerini bilmiyorum ama söz gelimi 100 bin dolar göndermenin maliyeti size 100 dolar civarında olur.

 111. kağan

  Merhabalar
  Kolay gelsin. Yurtdışından hesabıma yüklü miktarda para transferi olacak fakat bunun için vekalet verilmesi gerekir mi ?? Gelen para şirket kurulumu için kullanılacak ve bununla alakalı işlerde kullanılacak. Yurtdışındaki kişiyle ortak olarak kuracağım şirketi parayı göndermeden önce ne gibi evraklar hazırlamamız gerekir?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Herhangi bir belgeye gerek yok. Sağlama almak için bir ön protokol imzalayabilirsiniz.

 112. Barış

  Merhaba, Can bey. Sizden öğrenmek istediğim bir sorun var. Ben Kazakistan’a para göndermek istiyorum. Fakat, şimdi dolar durumu çok kötü. Eğer ben Western Union dan 700 Türk lirası gönderirsem orda kişinin eline ne kadar geçer? Ve neden dolar olarak göndermiyorum derseniz bizde dolar oldu 4.45 kazakistandaysa 3.30 dollar. Yani büyük fark var. İlginiz için teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Mantığınız yanlış. Siz lira olarak oarayı gönderirseniz, burada WU acentesi sizin liranızı 4.50’den bozar, Kazakistan’da karşı tarafa da 3.20’den öder. Böylelikle çift taraflı zarar yazarsınız. Onun yerine gidip bir döviz bürosundan 700 lira karşılığı dolar alıp, WU ile dolar gönderirsiniz, karşı taraf da dolar olarak alır ve gerçek kurdan istediği yerde bozdurur.

 113. Metin

  Merhaba şu an Türkiye’deyim Ukrayna’da hesabımda olan parayı kendim gitmeden talimatla Türkiye’ye transfer nasıl yapabilirim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankanız ile görüşün, online talimatları kabul ediyorlarsa, transfer edebilirsiniz. İlave olarak varsa internet bankacılığından deneyebilirsiniz.

 114. Mehmet Kaya

  Merhaba, Can bey yurtdisinda yasiyorum, Turkiye’ye yuklu miktarda dolar transferi yapacagim $100bin civari ama Turkiye’de banka hesabim yok, Turkiye’de anneme enpara hesabi acsam ona gondersem yasal olarak herhangi bir sakincasi var mi? Temmuz 31’e kadar getirilen paralardan vergi alinmayacakmis diye duydum, nakit transferini annemin mi benim mi bankaya ya da vergi dairesine bildirmemiz lazim bu durumda? Yardimci olabilirseniz memnun olurum. Tesekkurler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer kazancınız bulunduğunuz ülkede vergilendirilmiş ve bu ülkenin Türkiye ile çifte vergilendirme anlaşması varsa, yasal olarak bir sıkıntı çıkacağını sanmam. Öte yandan af kapsamında getirilecek paralar için öncesinde Maliye Bakanlığı’nı arayıp bilgi almanızda fayda var. Ben burada yanlış bir yönlendirme yapıp, başınıza iş açmak istemem.

 115. Mehmet Kaya

  Tesekkurler cevabiniz icin. Ben ABD’de ogrenciyim ve ABD’den gelirim yok ve adima hic bir W-2 belgesi duzenlenmedigi icin tax return basvurusu yapmadim. Benim maasim Turkiye tarafindan odendi hep. Boyle bir durumda sizce IRS’le sikinti yasar miyim?

  • Can Balkan

   Umarım yaşamazsınız ama bunları bir uzmana danışmanızda fayda var.

 116. ali

  abi yurtdışında kaçak işçi olarak çalışsam kazandığım parayı nasıl türkiyeye yollayabilirim. yada turist vizesi ile gittiğim bir ülkede kaçak çalışsam kazandığım nakit parayı banka yolu türkiyeye nasıl yollarım.

  • Can Balkan

   Belirli bir tutara kadar WU ya da MoneyGram aracılığıyla göndermen sıkıntı olmaz.

 117. Safak

  Merhabalar. Yurtdışında hissem olan bir şirkete hisşselerimi devrettim ve ödemeler bitti, vergi takipleri masak kontrolleri bitti. Türkiye’deki banka hesabımda para gözüküyor ancak cekemıyorum. Merkez bankasının blokeyı kaldırmama durumu veya yeterli miktarda rezerv olmamasından kaynaklı mı açılmıyor hesap kullanıma. Çok yüklü bir miktar bu arada. Prosedür nedır bu konuda. Teşekkür

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Rezerv ile ilgili bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Doğrudan bankanızı arayıp, blokenin neden kaynaklandığını sorabilirsiniz. Bu kadar büyük bir miktarda hesabı olan bir müşteriyi kaybetmemek için banka azami ihtimam gösterecektir. BBenim aklıma bankaya MASAK’tan paranın serbest bırakılmasıyla ilgili yazının gitmemiş ya da gitmiş olsa da işleme alınmamış olma ihtimali geliyor.

 118. Ali

  Merhabalar Can bey
  Almanya’dan yaklaşık 150.000 TL karşılığında avro Türkiye’de bulunan bir banka hesabına transfer edildi fakat yaklaşık bir aydır bu parayı transferin geldiği bankanın ödemeye izin vermediğini öne sürüp bloke tutuyorlar. Konuştuğum finans çevresinden arkadaşlar bankada görevli olan insanlar. Daha çok işlemin yanlış yapılmış olmasından dolayı bu durumun gerçekleşmiş olabileceğini belirtiyorlar. Araştırırken yazınıza denk geldim sağ olun gayet iyi bir şekilde açıklamışsınız. Bazı yorumları da okudum tekrar etmemek adına hatta bir önceki soruna benzer bir sorun. Yani para transferi başlatılmış ve hesapta görünüyor ancak ödemeyi alamıyoruz. Acaba bunun nedeni ne olabilir. Belli bir miktarın üstünde olunca böyle bir sorunla karşılaşmak normal bir durum mu…? Bunun çözümleri konusunda ne yapılabilir….?
  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hesabınıza gelen blokeye çeşitli nedenlerle bloke konulabilir. Bunlardan bazıları, borçluluk durumu, MASAK veya diğer bir takım illegal faaliyetler… Eğer Türkiye’deki banka yetkilileri, muhatap bankanın parayı serbest bırakmadığını söylüyorlarsa, size parayı gönderen kişi veya kurumla irtibata geçip, oradaki bankadan bu sorunu halletmeleri gerekir. İlave olarak, buradaki bankanın doğrudan Dış İşlem Operasyon bölümünü arayıp, sorunun neden kaynaklandığını araştırabilirsiniz. (Bankanın Genel Müdürlük numarasını arayıp bu birime bağlamalarını rica edin.) Varsa, hangi SWIFT mesaj koduna istinaden parayı blokede tuttuklarını da öğrenmeye çalışın. Eğer paranın elde edilişinde yasal herhangi bir sıkıntı yoksa, geç de olsa öemeyi alırsınız. 150 bin lira yüksek bir tutar değil. Bizi de lütfen bilgilendirin daha sonraki süreç hakkında.

 119. kemal duman

  Merhabalar, Eşim Filipinler vatandaşı, ziyaret için filipinlere gideceğiz,masraflar yüksek olduğundan, eşim amerikadaki banka hesabından yaklaşık 10.000 usd benim türkiyedeki finansbank enpara USD hesabıma swift yoluyla gönderecek, Daha önceden 200 300 usd felan göndermişti, para hesabımıza geçmişti transfer işleminde sıkıntı yaşanmadı, benim sorum 10.000 usd gibi bi rakam gönderirsek bankanın bloke koyması veya vergi dairesinin bu para nerden geldi diye çağırması söz konusumu, daha önceden swift ile para gönderiminde açıklama yazmıştık gelen paranın dekontunda görememiştik.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bir sıkıntı çıkma ihtimali çok düşük. Çıksa bile eşiniz olduğunu ispat edeceğiniz için sorun yok.

   Para kaynağı temizse, tutar ne olursa olsun sorun olmaz. Belki biraz gecikir ama paranızı alırsınız. Öte yandan kaynakta sıkıntı varsa, 100 dolar bile problem yaratabilir.

   • kemal duman

    hızlı cevabınız için teşekkürler,daha önceki 300 usd gönderiminde para filipinler den bankadan gönderildi ama türkiyedeki hesabımıza ulaştığında gönderenin GÖNDEREN : TRANSFERMATE INC 333 N MICHIGAN AVENUE SUITE 24 CHICAGO IL 60601
    ÖDEME DETAYI : FUNDS WITHDRAWAL REF 2XXXX DEKCO UK olarak görünüyor CHICAGO ne alaka onu anlamadık. eşimin adı felan hiç bişey yazmıyor.

 120. birol

  Merhaba Can Bey
  Sırbistan Türkiye ye Western Union ile tarafıma 2.700 Euro para gelecek.gönderecek kişi tutarın fazla olduğunu 4 veya 5 kişi ile paraçalanarak gönderileceğini söylemekte.Neden olarak miktar ülkeye göre fazla imiş.beni bonuda bilgilendirirseniz sevinirim.Saygılarımla.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Benim görebildiğim kadarıyla işlem limiti 880,000.00 RSD yani yaklaşık 7,500 Euro. Aşağıdaki linkten sizde görebilirsiniz. “Limit for transfers in cash is 880,000.00 RSD per sender.”

   http://www.transfernovca.rs/nc/en/money-transfer.html

 121. Yaz

  Merhabalar Can Bey,
  10 bin € ‘yu (Hollanda’dan-Turkiye’ye ve € olarak )
  sorunsuz bir sekilde gondermenin, en guvenli ve en ucuz yolu sizce nedir… Maliyeti ne kadar olur?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer Euro olarak tahsil edilmesi gerekiyorsa, iki seçenek var. Banka ve Western Union. Banka ile tek seferde gönderebilirsiniz ancak 40-50 Euro masraf çıkabilir. Öte yandan, Western Union’dan online işlem olarak 2 seferde parayı gönderebilirsiniz. Eğer herhangi bir debit veya kredi kartı ile ödeme yaparsanız komisyon 25 Euro oluyor. Ancak banka hesabınızdan öderseniz veya IDEAL hesabını kullanırsanız komisyon 5 Euro’ya düşüyor. Dolayısıyla tamamen sizin elinizde hangi imkanlaarın olduğuna bağlı olarak komisyonunuz değişir.

   https://www.westernunion.com/nl/en/send-money/app/start?ReceiveCountry=TR

 122. Yaz

  Günaydın Can Bey, oncelikle hızlı geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim…
  Forumlarda okudugum kadariyla Wu da bir takim sorunlar yasanabiliyormus … Tek kalemde En garanti ve guvenli yol banka sanırım? Bunun için hollanda da hesabin bulundugu herhangi bir bankadan gönderim yapılabilir mi, yapi krediden göndermek daha mi mantıklı olur( alicinin Turkiyedeki bankasi)
  şubeden gerceklestirilen işlemlerde de 50 € masraf mi çıkar yoksa internetten göndermek daha mi avantajlidir… Alıcıdan hangi bilgilerin istenecegi vs gibi konularda da ayrintili bilgi verebilirseniz çok sevinirim… Bu ilk olacakta

  • Can Balkan

   Günaydın,
   Yapı Kredi Netherlands’da hesabınız varsa, oradan göndermeniz tabi ki daha maliyetsiz olur. Ama sadece bu işlem için de hesap açmanıza gerek yok. Herhangi bir bankadan gönderebilirsiniz. İnternetten göndermek genellikle daha ucuz olur. Ama bazı bankaların internet bankacılığı bu tür işlemlere izin vermeyebiliyor güevnlik nedeniyle. Bankanızın internet bankacılığından yapabiliyorsanız ne ala. SWIFT işlemi için gerekli olan bilgiler aşağıdadır. Bunların bazılarını banka istemeyebilir.
   – Alıcının adı soyadı
   – Alıcının iletişim bilgileri
   – Alıcının banka adı
   – Alıcının banka şubesi
   – Hesap numarası
   – IBAN
   – Banka SWIFT kodu
   – Banka şube adresi

 123. Ndera

  Merhaba Can Bey, oncellikle bu guzel yaziyi icin birde hizli ceevaplariniz icin tesekkur ederiz. Bana Meksikadan bir miktar para gelecek. Meksikadan Turkiyeye para gondermenin en ucuz yolu hangisidir.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Miktarını bilmiyorum ancak çok yüksek bir tutar değilse Western Union kullanabilirsiniz.

   • Ndera

    Western Union Meksika’dan Turkiye’ye para gonderilmiyor. Galiba siyasi problemlerden dolayi para transferlerini kapatmislar.

 124. Meral

  Almanya’dan yaşayan birisine bir eşya satışı yaptım kargo makbuzunu gönderene kadar paranın hesabına banka tarafından yatırılmayacağı söylendi buraya kadar sorun olmadı ancak daha sonra da satış yaptığım kişiden international bank transfer taç ücreti ödemek zorunda kaldığını ve ödediği miktarı ona geri vereceğim taktirde banka tarafından paranın kullanılabilir hale geleceğini söyle ne yapmam gerekiyor parayı yaptırmalı mıyım lütfen yardım edin teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Hayır, kesinlikle yatırmayın. Belli ki dolandırılıyorsunuz. Böyle ticaret olmaz. Eğer hala inanıyorsanız, deyin ki içinden ücreti kesip gönderin… Geçmiş olsun.

 125. Fatih

  Merhaba can bey Avrupadan Türkiye’deki bankaya döviz gönderdiğimde transferwise üzerinden değil banka üzerinden gönderdiğimde Türkiye’deki bankadan gönderdiğim dövizin tamamını çekebiliyormuyum herhangi bir masrafı oluyormu yada tl olarak çekmek istediğimde herhangi bir masrafı oluyormu

  • Can Balkan

   Yurtdışından Türkiye’ye banka aracılığıya yabancı para gönderebilirsiniz. Bankaların da ilave muhabirlik komisyonları olur. Daha o parayı tam alanı görmedim.

 126. Fatih

  Yurtdisindan turkiyeye isveç kronu göndereceğin şuan isveç kronu devamlı yükselişte türkiyede bozulacak bu para birazdaha beklesemmiki sizce daha ne kadar yükselebilir?

 127. Omer

  Merhaba Can bey Tayland dan bana biraz yüklü miktarda para gelicek bir hayır işi için sizce bu paranın kısa zamanda sorunsuz sıkintisiz elimize ulaşmasi için ne yapabiliriz teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Banka aracılığıyla gönderim sağlanıyorsa ve şüpheli bir işlem yoksa para 3 iş günü içerisinde hesaba geçer.

 128. sami can orhon

  merhaba can bey size çok önemli bir sorum var lütfen acil cevaplayın ben nijeryada faaliyet gösteren apex credit management finans şirketi ile 1 yol vadeli aylık taksitlerle geri ödemeli 20.000 usd bir kredi için anlaşma yaptım bu kredi ile ilgili bütün masrafları ödedim türkiyede garanti bankasında bulunan usd hesabımın numarasını bu şirkete gönderdim bana banka hesabınıza direk gönderemiyoruz biz burada çok uğraştık gönderemedik dediler bu doğru mu nijeryadan türkiyedeki bir banka hesabına para gönderilemiyormu gönderiliyorsa ne şekilde oluyor lütfen bilgi verin ayrıca ben bu şirkete madem banka hesabıma bu parayı gönderemiyorsunuz benim adresime 20.000 usd bir çek gönderin dedim kabul ettiler ancak dhl kargoya gitmişler nijeryada türkiyeye bir zarf içinde bu çeki göndermek istemişler dhl 200 usd istemiş bu doğrumu çok yüksek bir ücret ben bunu bu şirkete bildirdim ve dedim ki postaneye gidin benim adresime bu çeki taahütlü olarak gönderin daha ucuz olur dedim bu olur mu lütfen detaylı bilgi verin tşk ler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Geçmiş olsun, dolandırılmışınız. Hala da dolandırmaya devam etmek istiyorlar. Kesinlikle tek kuruş dahi göndermeyin. Bu çok bilinen bir dolandırılma yöntemidir. “Advance-fee scam” olarak bilinir. Bu yöntemde düşük faizli kredi vaadedilir ve önden masraflarını yatırmanız talep edilir. Ortada ne kredi veren bir kurum, ne de kredi var.

   Aşağıdaki linkte İngilizce olarak detaylarını bulabilirsiniz. Google Translate aracılığıyla Türkçe’ye çevirip okuyabilirsiniz.

   https://en.wikipedia.org/wiki/Advance-fee_scam

 129. eylem

  Merhaba,

  Banglades ten türkiye ye para transferi için bir yol biliyor musunuz?

  • Can Balkan

   Merhaba,

   Bangladeş’ten Türkiye’ye Western Union ile para gönderilebilir.

 130. mehmet

  Merhabalar;
  Almanyadan Tarafıma 260.000 Euro Civarında bir para gelecek bununla alakalı belge şartı zorunlu mu. Banka bunu ödemede sıkıntı çıkarır mı. Yada bankanın isteyeceği evraklar olur mu ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Banka işlemi şüpheli görürse, nedenini gösterir belge isteyebilir.

 131. serkan

  almanya ya 1000 euro yollamak istiyorum en ekonomik nasıl yolluyabilirim w/u 200tl yakın transfer ücreti alıyor 🙁
  ilginiz için teşekkürler.

 132. Süleyman

  Merhaba can bey iyi günler kolay gelsin benim arkadaşım var kibristan bana havale gönderecek peki oradan para gönderdiğinde banka ücreti en fazla ne kadar olabilir bende 766 TL havale ücreti istiyor yardımcı olabilir misiniz bana tşk ederim saygilar

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Göndereceğiniz tutara ve para birimi cinsine göre değişir. Ancak Türk Lirası gönderim yapacaksanız, bu kadar yüksek olma ihtimali yok. Siz hem Türkiye’de hem de Kıbrıs’ta şubesi bulunan bankalardan birinden bu işi halletmeye çalışın. Mesela İş Bankası.

 133. selda

  selam bir sorum olacaktı tunuslu erkek arkadaşım bana 100000 dinar göndermek istiyor sonrasında gelicek evleneceğiz bana bu parayı nasıl gönderebilir ordaki wester union üzerinden göndermek için bankaya gitmiş oranın banka görevliside türkiyeden izin gelmeden gönderemiyoruz demiş ne yapması gerekiyor lütfen acil yardım teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yanılmıyorsam 100 bin dinar yaklaşık 180 bin lira ediyor. Bu parayı Western Union aracılığıyla gönderemezsiniz. Mustakbel eşiniz Tunus’taki banka hesabından sizin Türkiye’de açılmış Dolar ya da Euro hesabınıza göndermesi gerekiyor. Bu büyüklükteki bir tutarı Tunus’tan başka bir yöntemle göndermeniz mümkün değil maalesef.

 134. Emrah

  Mrb. Öncelikle yazılan sorulara cvp verdiğiniz için sahsıma çok teşekkür ederim. Benim kaynım Bulgaristan da internet ten tanıştığı bir kızla bir süre konuşmuşlar kız bildiğimiz tarzdan babam öldü Türkiye ye gelmek iş kurmak ev almak istiyorum diyerek bir süre konuşup heveslendirmiş ve parayı sana gördensem bana orada yardımcı olurmusun ve tabi bizim yurdum insanı hem para gelecek hemde yardım etme düşüncesiyle tamam diyor bizim oğlanın Iban numarasını istiyor ve oda veriyor kızda sözde bankaya gitmiş 49.000 euro para yatırdıgına dair dekont resmi yolluyor. Bizim oğlan parayı cekmeye gidiyor bankada para yok kızı arıyor kız sözde bankaya gidiyor ve bizim oglana diyorki para vergi borcu yüzünden para arada kaldı diyor ne ben cekebiliyorum nede senin hesabına geciyor. Vergi borcunu yatıracam diyerekten aglıyor evini gösterip yokluk içinde oldugunu gösterip kendini acındırıyor ve bizim oğlan 2 sefer 200 euro olarak gönderdi bıktım artık aramasın diyerekten yerse de yesin aramasın diye ama kızdan hala kurtulamıyor kız diyorki Türkiye ankarada takıldı para orada da vergisi olacak o parayı öde cek ve bana Bi miktar gönder burda borcum var diyerek hala bizim çocugun yakasını bırakmıyor. Paranın bu durumda Bi gercekligi varımdır. Beni inanmıyorum ama söz sizde.

 135. Muharrem

  Ben Almanya dan Türkiye ye 1000euro göndercem. Karşı tarafin euro hesapi var. Ben parayi sparkasseden gönderebilirmiyim. Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sparkasse’den doğrudan gönderebilirsiniz. Ancak maliyet daha yüksek olacakır. Onun yerine Transferwise aracılığıyla yine Sparkasse kartınızı kullanarak gönderim yapabilirsiniz. Ancak bu sefer karşı tarafın TL hesabına parayı göndermeniz gerekmektedir. Almanya’dan Türkiye’ye 1.000 Euro göndermenin maliyeti Transferwise ile 7 euro olacak. Alıcıya da para gerçek zamanlı kurdan yatacak. Herhangi bir kur farkı uygulanmayacak.

 136. Onur baki çetin

  Merhabalar öncelikle böyle paylaşımlarda bulunduğunuz için teşekkür ederim . Nişanlımın annesi Ukrayna’dan benim Türkiye de ki ziraat bank dolar hesabıma ordan 10 bin dolar gönderecek en uygun ve kolay yöntem nedir nilaşanlımın annesinin bankadan dolar hesabı açması gereklimi Ukrayna’dan şimdiden teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yabancı ülkelerde bazı bankalar yerel para birimlerinden doğrudan para gönderimine olanak tanıyorlar. Ancak burada %2 civarında banka kur farkı yansıtabiliyor. Dolar hesabı açıp doğrudan sizin dolar hesabına gönderirse, daha iyi olacaktır.

 137. Onur baki çetin

  Anladım dolar hesabı açıp bankacıya transferwise yapacağını mı belirtecek benim dolar hesabıma banka iban numaramı ismim soy ismim ben IC numaramı verdim bu yeterli mi

  • Can Balkan

   Dolar hesabı açıp, doğrudan banka aracılığıyla dolar gönderebilir. Şu an Ukrayna’ya UAH ve USD transferi yapılabiliyor (PrivatBank müşterilerine) ancak Ukrayna’dan diğer ülkelere transfer yapmak mümkün değil maalesef.

 138. Onur baki çetin

  dolar hesabı açınca Ukrayna’da ki benim tc ziraat bankası dolar hesabına gönderemiyormu kendi bankasına ne demesi gerekiyor o tam bilmiyor bana soruyor yardımcı olurmusunuz

  • Can Balkan

   Kendisi bankaya gidecek ve “Türkiye’ye 10 bin Dolar göndermek istiyorum. Alıcının banka hesap detayları bunlar.” Siz kayınvalidenize, TÜrkiye’deki USD hesabınızın IBAN numarasını, hesabın bulunduğu bankanın SWIFT numarasını iletin. Bu işlemi Transferwise ile şimdilik yapamazsınız. Normal banka ile gelecek. 100 USD civarında ücret çıkacaktır.

 139. Hilal

  Merhaba. Transferwise para birimi guclu olmayan ulkelerden gonderilmesi pek mumkun olmuyor sanirim. Bana Meksika dan para gonderilecek ve Ben mumkunse doviz olarak cekmek istiyorum. Kur da rki vs olmamasi icin. Meksikadaki banka hesaplari dolar veya sterlin olamiyorum, cunku orada kisilerin doviz hesabi yok, sadece peso hesabi var. bu durumda baska hangi yontemleri kullanabiliriz?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Şu an Meksika’ya para transferi yapabilmek mümkün ancak henüz Transferwise ile Meksika’dan başka ülkelere para göndermek mümkün değil. Bununla ilgili izin süreçleri devam ediyordur. Sonuçta Transferwise ilgili ülkelerin yasal merciilerinden izin alarak bu faaliyetini yürütüyor.
   Gönderici size Western Union’dan parayı USD olarak gönderebilir. Siz de parayı almak için Western Union acentesine gittiğinizde, parayı USD olarak almak istediğinizi belirtirsiniz. Böylelikle size gönderilen para net olarak elinize geçer.

 140. Ali

  Ben arabistanda calisiyoru. Oturumum yok turkiyeye nasil.para gonderebilirim

  • Can Balkan

   Arabistan’da uygulanan kuralları bilmiyorum ancak bir çok ülke için o ülkede oturumunuzun olup olmamasının Western Union ile para göndermenizde bir etkisi yok. Turist olarak gidip de para da gönderebilirsiniz, belirli limitler dahilinde.

 141. Alican kılıçparlar

  Merhaba transfer wife ile İngiltere de bulunan banka hesabından 300 £ gibi bir tutar gönderdim para gönderme seçenekleri vardı ücretsiz ve ücretli olan biz 2.99 £ olanı seçtik ve gönderdik para ertesi gün hesaba geçti istediğimiz gibi fakat banka tarafından 38 £ tutarında bir kesinti oldu normal mi acaba banka barclays bankası idi.

  Düzeltme transferwise ve banka ile görüştük TransferWise işlemi ile bankanın otomatik fatura ödeme sistemi aynı anda parayı çekmiş ilk baktığımız da -338 olarak gözüküyordu fakat daha sonra dekontlar ayrı ayrı düşmüştür fazla bir kesinti söz konusu olmamıştır ilginiz için teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İlk kez böyle bir şey duyuyorum. Transferwise sizin İngiltere’deki hesabınızdan parayı sanki bir internet harcaması yapıyormuşunuz gibi çeker ve daha sonra da parayı gönderdiğiniz ülkedeki kendi hesabından alıcıya EFT yapar. Burada da Transferwise’a ödediğiniz 2.99 £ dışında bir maliyetiniz olmaz. Ya da bir diğer seçenek siz Transferwise’ın İngiltere’deki hesabına parayı wire transfer ile gönderirsiniz. Ama burada da para İngiltere’den İngiltere’ye gideceği için, yine 38 £ kesinti olmaz. Konuyu hem Transferwise desteğe hem de Barclays’a sormanızı tavsiye ederim. İlk kez duyuyorum. Yanıt aldıktan sonra bizlerle de detayları paylaşırsanız, diğer okuyucularımızı da uyaralım. Teşekkürler.

 142. Alican kılıçparlar

  düzeltme transferwise ve banka ile görüştük TransferWise işlemi ile bankanın otomatik fatura ödeme sistemi aynı anda parayı çekmiş ilk baktığımız da -338 olarak gözüküyordu fakat daha sonra dekontlar ayrı ayrı düşmüştür fazla bir kesinti söz konusu olmamıştır ilginiz için teşekkür ederim

 143. Semra

  Merhaba Can Bey,
  Ben dört gün önce Transferwise’den € 67,- luk bir transfer yaptım. Aktarılması için beyan ettiğin banka Garanti Bankası. Para hesabıma Euro olarak çok kısa bir sürede ulaştı ve Transferwise benden sadece € 0,80 kesti. Fakat Garanti Bankasında ki hesabıma baktığımda € 27,- luk bir komisyon kesintisi vardı. Şubeye gittim bu durumu görüşmek için. Dediler ki aracı banka var, hem o hemde Garanti Bank komiyson kestiği için bu meblağ ortaya çıktı. Bana kesinti hakkında ne bir oran bilgisi verebildiler ne de başka bir bilgi. Yani benim paramın yarısı komisyona gidiyorsa bu transferin ne anlamı kaldı?? Düşük komisyon kesen hangi alıcı bankaları tavsiye edebilirsiniz bu konuda? Birde transferi Euro’dan TL’ye çevirtip gönderseydim Garanti Bankasına, yine aynı kesinti yaparlarmıydı?
  Bilgi için çok teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Transferwise ile yurtdışından Türkiye’ye parayı gönderiyorsanız, mutlaka TL hesaba gönderin. Euro’dan Euro hesaba gönderdiğiniz takdirde muhabir banka komisyonları ödenir. Eğer Euro hesaptan TL hesaba gönderseydiniz yalnızca 0.80 Euro maliyeti olacaktı. Garanti Bankası, TL hesaba gelen para için herhangi bir kesinti ya-pa-maz.

 144. Murat

  Merhabalar. Bana hindistandan bir arkadaşım 100 dolar gönderecek. Bu para benim yapı kredi bankası dolar hesabıma direk gönderebilirmi. Gonderirse eğer nekadar sürede elime geçer. Birde Hindistan bankasında parayı yaptırdıktan 3-5 saat sonra işlemi iptal edebilirmi. Saygılar

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Dolar hesabınıza gönderebilir. 3 iş günü içerisinde para geçer, ancak burada Yapı Kredi bankası da sizden kesinti yapar muhtemelemen. 20-30 dolar civarında muhabir banka komisyonu alır. Para ne için gönderilecek bilmiyorum ama bir alışverişe istinaden gönderiliyorsa, parayı hesabınızda görmeden bir işlem yapmayın. Dolandırılabilirsiniz.

 145. Pınar

  Merhaba can bey
  Hindistan bankasından türkiye akbank hesabıma 4500 dolar gibi para gelecek tahmini kaç günde gelir para tl olarak mı gelir kesinti ne kadar olur? Şimdiden teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankada Dolar hesabı açtırıp, Dolar hesap numaranızı karşı tarafa vermeniz gerekiyor. Böylelikle para doalr olarak hesabınıza 3 iş günü içerisinde gelir. Kesinti 50 dolar civarında olabilir.

 146. halil

  Can bey iyi günler efendim almanyadan kuzenim 10 bin euro gönderecek bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim saygılarımla efendim.bide benim banka hesaplarım pek hareketli değil bu banka açısından şüpheli işlem olarak değerlendiriğ bloke koyabilirmi gönderilen tutara ? şimdiden çok teşekkür ederim efendim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İş Bankası’nda bir Euro hesabı açtırıp, kuzeninize hesap bilgilerinizi ve İş Bankası’nın SWIFT kodunuzu verirseniz, paranız 2-3 iş gününde hesabınıza düşer. Bloke vs. konacağını sanmam. Çok çok düşük bir ihtimal bu. Bankalar için çoğu zaman şüpheli olan hesaplar, çok sayıda işlem yapılan hesaplardır.

 147. Halil ibrahim

  iyi gunler almanyadan kuzenim 10 bin euro gonderecek is bankasi hesabim mevcut doviz hesabi acdirmam yeterli olurmu ? simdiden cok tesekkurler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Evet, İş Bankası’nda bir Euro hesabı açtırıp, kuzeninize hesap bilgilerinizi ve İş Bankası’nın SWIFT kodunuzu verirseniz, paranız 2-3 iş gününde hesabınıza düşer.

 148. Mett

  Merhaba Mısırdan Türkiyede para göndermek istiyorum. Ama Transferwise para yatıramıyorum .

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef Transferwise şu an Mısır’da kullanılamıyor.

 149. Muhammed

  İlginiz için teşekkür ederim. Amerika’da yaşayan Meksikalı bir arkadaşım bana 4500 USD borç para gönderecek. Bu parayı İş Bankası TL hesabıma borç olarak verdiğini belirtmesini söyledim bunu belirtmek mümkün mü ve gönderdikten sonra sorunsuz bir şekilde çekebilir miyim?
  Daha önce yapmadığım için hiç bir fikrim yok.
  İyi günler!

  • Can Balkan

   Eğer, banka vasıtasıyla gönderiyorsa açıklama kısmına borç ödemesi olduğunu belirtebilir. Ancak, size tavsiyem karşı tarafa İş Bankası USD hesabınızı vermeniz.

 150. Natavan Ünal

  Merhabalar. Benim adıma İban numarası vereceğim ya Halkbankası ya da Yapı Kredi bankasındaki hesabıma para gönderilecektir. Göndericinin hangi sistem üzerinden gönderilmesinin en ucuzn yolu hangisidir acaba?
  Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Transferwise üzerinden en uygun şekilde hesabınıza para gönderebilirler. Sizden bir kesinti olmaz. Karşı taraf yabancı para gönderecek ve sizin Türkiye’deki TL hesabınıza para gelecek.

 151. Kübra

  Merhaba can bey,
  Banka işlerinde pek anlamıyorum biraz araştırma yapıyorum tüm soruları cevaplamışsınız sağolun benim de şöyle bir sorum olacak
  Yurtdışında yaşayan teyzem banka hesabıma kendi banka hesaplarından euro göndermiş ama benim dolar/euro hesabım yoktu parayı normal TL hesabıma göndermişler. Üzerinden bir kaç gün geçti bana herhangi gelen giden bir şey olmadı kendileri de paranın gönderildiğini söylüyor yani hesaplarından çıkmış. Kendi bankamla konuştuğumda bu işlem geçersiz olmuştur para geri iade edilir dediler. Şimdi bu durumda ne yapamamız gerekir?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Para Türkiye’deki bankanın havuz hesabına düşmüştür. Dış İşlemler Operasyon biriminde çalışan arkadaşlar, parayı manuel olarak sizin hesabınıza bozup geçerler. Veya sizden Euro hesabı açmanızı isteyebilirler. Siz şayet, internet bankacılığı kullanıyorsanız, Euro hesabı açın ve daha sonra bankanızı arayıp SWIFT havuzundaki işlemleri kontrol etmelerini talep edin. Para kaybolmaz. En kötü ihtimal ile teyzenize iade edilir.

 152. Kezban Basci

  Merhaba, ben Ingiltere’ye ogrenci olarak geldim ve su anda ankara anlasmasina basvurup sonucu bekliyorum. Turkiye’de kullanmis oldugum kredim mevcut 8 aydir odedim fakat su anda Turkiye’deki birikimim bitti. Yanimda garanti bankasina ait kredi kartim mevcut. Ornek olarak Hsbc’yi veriyorum Turkiye’de bankalari mevcut olsugu icin Hsbc Uk’ye gidip kredi kartima borc oduyonus gibi para yatirmam mumkun olur mu? Bunu her ay duzenli yapabilir miyim? Burada herhangi bir bankada hesabim mevcut degil.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef bunu yapamazsınız ancak Western Union ile kendinize para gönderip, doğrudan Garanti Bankası’nın internet şubesi aracılığıyla parayı tahsil edip, kredi kartı veyahut kredi borcunuzu ödeyebilirsiniz. Tek sahip olmanız gereken şey, Türkiye’deki bankanın internet bankacılığı giriş bilgileri.

 153. Erdoğan Uzun

  Can bey, cin vatandaşı bir arkadaş Türkiyede benim şahsi hesabıma aylık düzenli para gönderecek yaptığımız ticaret gereği.
  Bu işlem için nasıl bir yol izlememiz gerekli.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hesap numaranızı ve banka bilgilerinizi karşı tarafa verirseniz, ödemeleri alabilirsiniz. Sizin ilave bir işlem yapmanıza gerek yok.

 154. Osman

  Öncelikle Merhaba,

  İngiltere’de çalışıyorum ve İngiltere’den Türkiye’ye 16 – 20 bin pound arasında para göndereceğim. Her iki ülkede de banka hesabım mevcut. En ucuz yolla nasıl gönderebilirim. Yaklasık ne kadar komisyon öderim.

  Birde devlet vergi adı altında bu paradan kesinti yapar mı?

  Şimdide sağolun.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bence doğrudan bankadan bankaya SWIFT ile yani EFT gibi gönderin. İşlemi yapmadan bankanızdan ücretini sorun ancak 100 GBP’yi aşmaz diye tahmin ediyorum. Eğer İngiltere’de yasal olarak çalışıyorsanız ve paranın kaynağı belli ise bir sıkıntı yaşamazsınız. Türkiye’de de herhangi bir kesinti yapılmaz.

 155. YASİN TARHAN

  merhaba ben yurdışından 1 milyondolar kredi çekecem beim için sıkıntı olurmu yardımcı olurmusunuz

  • Can Balkan

   Dolandırılmak üzeresiniz. Sakın kimseye bu kredi için işlem ücreti veya başvuru komisyonu gibi nedenlerle para göndermeyin. Bu yöntem çok sık kullanılan bir dolandırıcılık şeklidir. Genellikle kredi vereceğini söyleyerek yaklaşırlar ve işlemlere başlayabilmek için başta 200 Dolar – 300 Dolar gibi küçük ücretler talep edilir, ilk para alındıktan sonra da sürekli yeni bahanelerle para istenir. Ama ortalıkta kredi falan yoktur. Hiç bir zaman da para gelmez size.

 156. ahmet

  Merhabalar öncelikle.Transferwise ı kullanarak Londradaki monzo bankasının pound hesabımdan türkiyedeki arkadaşımın kuveyttürkteki euro hesabına sırf denemek amaçlı 15 pound gönderdim.Onu 16,83 Euro olarak gönderdi.Kur gayet güzel gibi görünüyor fakat banka daha sonra ”gelen döviz transferi ödeme komisyonu ” adı altında 53,72 TL ücret kesti.Şaka gibi.Neredeyse gönderdiğimiz paraya eşit.Bankayı arayıp sorduğumuzda ise yurtdışından gelen dövizlerde böyle kesintilerin olması normal bankamızın swift işlem ücretlerini internetten görebilirsiniz gibisinden bir şeyler zırvaladılar.Şimdi bu saçmalık tüm bankalarda mı var yoksa sadece kuveyttürkte mi ? Eğer tüm bankalarda varsa bu transferwise ı kullanmak saçmalıktan başka bir şey değil.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Defaatle de belirttiğim üzere, Transferwise yalnızca yerel para birimi ile yapılan ödemelerde avantajlı. Yani İngiltere’den Türkiye’ye TL göndermiş olsaydınız, gerçekten pound kurundan GBP’niz TL’ye dönmüş olacak ve Kuveyt Türk’e ilave bir komisyon ödememiş olacaktınız. Yine söz gelimi İngiltere’den Estonya’ya pound bozdurup Euro gönderirseniz, avantajlı. Çünkü İngiltere para birimi GBP, Estonya para birimi EUR. Dolayısıyla mantık lokal para biriminden karşı lokal para birimine çevrim şeklinde işlemeli. Diğer işlemler için pekala diğer kanallar tercih edilebilir.

 157. bozo

  Merhabalar kolaygelsin uncelikle bir konu hakinda bilgialacaktim internet uzeri tanistigim bir kiz arkadasim.gecen hafta unumuzdeki ay Turkish gelecekmis yaniz tablet .tlf.leptop.tlf.benzeri hedyeler.ve 80000.dolar para gunderecekmis gelmeden once bunlari teslim al bengelene kadar ve bende isim soyisim adres ve tlf numarasi ve e posta istiyor parayi ve esyalari teslim almam icin yaniz ben guvenemedim benden haber bekliyor bilgileriversem birsakincasi olurum .

 158. ahmet

  Merhaba,
  azerbaycandan yardım derneğimize para yardımız yapmak isteyen en uygun nasıl gönderi yapabilir. yardım yüksek tutarlı değildir. masraflar tutara göremidir? yani 250TL yardım gönderecek kişi yine masraf olarak 9,9euro öder?

  teşekkür ederim. saygılar.

 159. ebru

  Merhaba,
  Avusturyadan hesabıma 15.000 Euro havale edilecek. Ben bi yerde çalışmıyorum. Gönderen kişi de akrabam değil arkadaşım. Banka bana herhangi bir sıkıntı çıkarır mı acaba 15.000 euro için. teşkkürler

 160. Babak

  Merheba. Arkadaşım amerika’da banim ziraat banka hisabimdan 30.000bin dolar gönderecek. Sorum şu ki bu parayı almak için ziraat bankası herhangi bir engel yapabilirmi? Çünkü benim hisabimda bu zamana kadar en fazla 5bin tl gondermişler. Yani banka sorun çıkarmasın 30bin dolari nerden getirdin diye. Cevap verseniz eğer çok teşekkür ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.