Evde Bakım Maaşı 2016

Evde bakım maaşı ya da evde bakım aylığı, bakıma muhtaç ve düşük gelirli engellilerin bakım hizmetlerinin evde yapılmasına yönelik sosyal devlet hizmetlerinden biridir. Evde bakım maaşına hak kazanabilmek için 3 temel şartın yerine getirilmesi gerekmektedir:

 1. bakımı yapılacak kişinin ağır engelli olduğunu belirten sağlık raporu
 2. bakıma muhtaçlık kriterinin olması
 3. gelir kriterinin uygun olması

Evde bakım parası şartlarını incelediğimizde sağlık kurulundan alınan ve engel oranının %50’den fazla olduğunu gösteren ”ağır engelli” ibaresinin yer aldığı sağlık raporu gerekmektedir. Evde bakım maaşı için sağlık raporunun yanı sıra bakıma muhtaçlık kriterinin de yerine getirilmesi gerekmektedir. Yani bakımı üstlenilecek kişinin yeme, içme, tuvalet gibi ihtiyaçlarını tek başına sağlayamıyor olması evde bakım aylığının şartlarından biridir. Engel ve bakıma muhtaçlık kriterinin yanı sıra, evde bakım maaşı alabilmek için gelir kriterini de yerine getirmek gerekmektedir. Yani engellinin yaşadığı evin toplam gelirinin asgari ücretin 2/3’ünden düşük olması gerekmektedir. Örneğin bu yıl için bu gelir 667 liradır. Asgari ücret 1300 liraya çıkarılırsa, bu gelir kriteri de yükselecektir.

Evde bakım maaşından faydalanabilmek için yukardaki şartları yerine getirenler Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’ne başvurabilirler. Bu şartların yanı sıra, evde bakım maaşını almak için bakım hizmetini üstlenecek kişinin bakıma muhtaç kişi ile akraba olması şartı vardır. Evde bakım maaşı başvurusu yapıldıktan sonra, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nden bir heyet evinize ziyaret gerçekleştirir ve bir rapor hazırlar. Incelemeler sonucunda şartların yerine getirildiği belirlenirse, evde bakım maaşı bağlanır. Evde bakım hizmeti verenler aynı anda en fazla iki kişiye bakabilirler. bakımı üstlenilen iki engelli için de ayrı ayrı maaş alınabilir.

Evde bakım maaşı alabilmek için gerekli şartları yazdıktan sonra, 2016 evde bakım maaşının ne kadar olacağını inceleyelim.

Evde bakım maaşı,

2016 yılının ilk 6 ayı için – 880.69 TL

2016 yılının ikinci 6 ayı için – 924.73 TL

olurken, 2017 yılı evde bakım ücretleri ise şu şekilde olacaktır:

2017 yılının ilk 6 ayı için – 952.47 TL

2017 yılının ikinci 6 ayı için – 990.57 TL

Evde bakım maaşı ile ilgili soruları ve yorumlarınızı aşağıdaki youm bölümü aracılığı ile bizlere iletebilirsiniz. Evde bakım maaşı yorumlarınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Comments
 1. gönül yiğin

  mrh. 1-babama annem benim evimde bakıyor. evde suan annem-babam-ben-eşim ve iki çocugum yaşıyoruz. toplam 6 kişiyiz. babamın emekli maaşı aralıkta 1200 tl
  benim ve eşimin 2600 tl

  3800 gelir gözüküyor.babam heyete girecek.kalbi %20 çalışıyor.beyin küçülmesi var alzehimer var, 2 aydan beri sonda takılı.ameliyat olamıyor. rapor alındıktan sonra bize bakım parası verirlermi. ve annemle babamın ikametini bizim adrese mi aldırmalıyız.annemin üzerine ev var ama kirada değil kendi eşyaarı var içinde.

  2-annemlere ayrı ev tutsak babamın maaşı 1200 tl olduguna göre bakım parası alırlarmı.

  ilginize tesekkür ederiz

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Evde bakım maaşı alabilmek için toplam hane gelirinin asgari ücretin 2/3′ünden düşük olması gerekmektedir. Anne ve babanızın ikameti sizde olsa da ayrı olsa da maalesef gelir kriterini sağlayamıyorsunuz. Yine de uzman görüşü almak isterseniz, yaşadığınız yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’ne başvurabilirsiniz.

 2. lüleburgaz hasta bakıcı iş ilanları

  Makaleniz için çok teşekkür ederim

Leave a Reply

Your email address will not be published.