GM’nin Sürücüsüz Otomobil Projesi Cruise’a Honda’dan $2.75 Milyar Dolar Yatırım Geldi

General Motors’un sürücüsüz yani otonom araç projesi Cruise Automation şirketi, Dünya’nın en büyük araç üreticilerinden biri olan Honda’dan yatırım almayı başardı. GM ve Honda, çeşitli kullanım araçlarına sahip olacak otonom araçların seri üretimi için güçlerini birleştirdiler. Honda’nın toplam yatırımı, $750 milyon doları sermaye yatırımı şeklinde olmak üzere, $2.75 milyar doları bulacak. Sermaye harici $2 milyar doların önümüzdeki 12 yıl boyunca gerçekleşmesi planlanıyor.

QNB Finansinvest’in 4 Ekim 2018 tarihli Dünya Borsaları Bülteni‘nde bu haber şöyle duyuruldu:

Honda, General Motors’un (GM) iştiraki olan Cruise Holdings’in bir kısım hisselerini satın alacak. Her iki şirket otonom araç üretimi için beraber çalışacak. Honda, Cruise Holdings’in %5.7 hissesi için 750 milyon doları hemen ödeyecek. Önümüzdeki 12 yıl içinse yatırım toplam tutarı 2.8 milyar doları bulacak. Haberin ardında GM hisseleri günü %2.1 yukarıda tamamladı.

Geçtiğimiz Mayıs ayında SoftBank’tan $2.25 milyar dolar yatırım aldığı duyurulan Cruise’un, Honda’nın yatırımından sonra piyasa değerinin $14.6 milyar dolara yükseldiği duyruldu.

GM, 2016 yılında sürücüsüz araçları geliştirmek için $1 milyar dolar yatırım ile Cruise’u kurmuştu. Şirket, gaz pedalsız ve frensiz olacak şekilde otonom araçların 2019 yılının ilk aylarında ticari olarak piyasa sürülmesini planlıyor.

GM'nin Sürücüsüz Otomobil Projesi Cruise'a Honda'dan Yatırım Geldi

 

Cruise, San Francisco’da 100’ün üzerinde araç ile bir süredir denemeler yapıyor. Fren ve gaz pedali mekanizmasının bulunmadığı araçları ABD’de piyasa sürmek için motorlu araç güvenlik standartlarında bir istisna gerekli. GM daha önce kendi ürettiği Chevy Bolt model sürücüsüz araçlar için hali hazırda trafik güvenlik otoritesine bir izin başvurusunda bulunuş durumda.

Kısa zaman dilimi içinde sürücüsüz araçları piyasaya sürme niyetinde olan GM, böylelikle yoğun rekabetin yaşandığı bu alanda rakiplerine de bir üstünlük sağlama gayreti içerisinde. Ford, gaz ve fren pedalı bulunmayan araçlarını 2021 yılında piyasaya sürmeyi planlarken, Google’ın ana şirketi Alphabet’in sahibi olduğu Waymo ise bu yılın sonlarına doğru Phoenix’te ilk ticari otonom minivanları satışa sunmayı planlıyor. Toyota ile Uber ise geçtiğimiz Ağustos ayında otonom araçların geliştirilmesi için iş birliğine gittiklerini duyurmuşlardı.

Peki bütün bu bilgiler ile ne yapmamız gerekiyor? Burada ismi geçen şirketlerin bir çoğunun hisse senetleri borsalarda halka açık şekilde işlem görünüyor. Örneğin General Motors, New York Borsası’nda GM tickerı ile işlem görürken, Honda da Tokyo Borsası’nda 7267 kodu ile işlem görüyor. Bu haber akışlarının hisse değerine olumlu ya da olumsuz katkı sağlayacağını düşünüyorsanız, ilgili şirketlerin hisse senetlerinde alım ya da satım yönünde pozisyon alabilirsiniz. Peki, bu işlemleri nerede yapabiliriz diye sorarsanız, daha önce kaleme aldığımız yurt dışı borsalara yatırım yapma rehberimize bir göz atmanızı tavsiye ederiz. 

Yurt dışı borsalarda yaşanan önemli gelişmelere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.