Para Biriktirmek için Banka Hesabı Açmak

Ev almak, düğün yapmak, arabayı yenilemek veya emekliliğinizde rahat etmek istiyorsunuz. Bunun için de para biriktirmeye karar verdiniz. Para cebinizdeyken veya normal banka hesabınızdayken ya harcıyorsunuz ya da değerlenmiyor. Bu durumda sizler için en iyi seçenek farklı bir banka hesabı açmak. Para biriktirmek için açacağınız banka hesabının iki özelliği olmasına dikkat edin. İlki, kesinlikle hesap işletim ücreti alınmayacak bir hesap olsun. İkincisi de, eğer sizin için de sakıncası yoksa faiz ödeyen bir hesap olsun ki paranız durduğu yerde değer kaybetmesin.

Ülkemizdeki mevduat bankalarının bir çoğunda para biriktirmeye yönelik ve genellikle adı da ”birikim hesabı” olan hesap çeşitleri mevcut. Farklı bir bankada hesap açtırmanıza gerek kalmadan, para biriktirmek için kendi bankanızın sunduğu hesap çeşitlerinden birini değerlendirebilir veya alışık olmadığınız bir bankada hesap açarak, her ay EFT yaparak parayı unutabilir ve ihtiyacınız olduğunda buradaki birikimlerinizi kullanabilirsiniz. Yani birikim hesabını bir nevi kumbara gibi düşünebilirsiniz. Şimdi gelin, kumbara hesabımızı hangi bankada açtıracağımıza karar verelim. ”En iyi birikim hesabı hangisi?” sorusunun cevabını birlikte bulmaya çalışalım.

Para Biriktirmek için Banka Hesabı Açmak

Enpara Birikim Hesabı

Enpara, ülkemizde en çok sevilen bankacılık hizmetlerinden biri olmayı çok kısa süre içerisinde başardı. Tabi ki bu başarısında EFT ve Havale ücreti almaması, piyasa ortalamasından daha yüksek faiz vermesi, mükemmel müteri hizmetleri ve diğer şirketler ile düzenlediği kampanyalar ile çeşitli indirimler sunmasının payı var.

Enpara’nın tüm bu özelliklerine ilave olarak bir de ”Birikim Hesabı” mevcut. Enpara Birikim Hesabı, gecelik faiz veren ve faizi ertesi gün hesaba yansıtan, faizin piyasaya göre güncellendiği, para giriş çıkışlarından faiz kaybı yaratmayan bir hesap. Enpara’nın internet sitesinden açabileceğiniz bu hesap ile kendiniz bir birikim hedefi belirleyerek performansınızı da ölçebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz, talimat vererek vadesiz hesabınızdan düzenli olarak birikim hesabınıza para aktarılmasını da sağlayabilirsiniz. Sadece Türk Lirası cinsinden açılabilen birikim hesabı, masrafsız ve kolay bir şekilde bankada para biriktirmek isteyenler için güzel bir seçenek.

Garanti Bankası Birikim Hesabı

Garanti Bankası, para biriktirmek isteyenler için çok çeşitli hesap seçenekleri sunuyor. Kolay Birikim Hesabı, Hedefli Biriktiren Hesap, Smart Birikim Hesabı, Harcadıkça Biriktiren Hesap ve Net Hesap adını verdikleri ve genel olarak baştan sizin belirlediğiniz tutar üzerinden aylık olarak para biriktirilmesine olanak sağlayan birikim hesapları ile belirli bir hedef belirleyerek de para biriktirmek mümkün.

Akbank Birikim Hesabı

Akbank, para biriktirmek isteyen ama başaramayanlar için birikim hesabı sunan bir diğer banka. Akbank Esnek Birikim Hesabı ile Türk Lirası’nın yanı sıra Dolar, Euro, Sterlin, Japon Yeni veya Ruble cinsinde de birikim yapabilmek mümkün. Hatta ilave olarak isterseniz düzenli aralıklarla çeyrek, yarım veya tam altın alabileceğiniz hesaplar da mevcut. Döviz ve altın birikimine ilave olarak isterseniz birikimleriniz Esnek Birikim Yatırım Fonu ile de değerlenebilir. Akbank birikim hesabına ödemelerinizi hesabınızdan veya kredi kartından ekstra bir ödeme yapmadan gerçekleştirebilir, ayrıca birikimlerinizin kim tarafından kullanılmak istediğine de karar verebilirsiniz.

İş Bankası Birikimli Mevduat Hesabı

Ülkemizde tasarruf bilincinin oluşmasında büyük katkıları olan İş Bankası’nın da para biriktirmek için bir mevduat hesabı mevcut. İş Bankası Birikimli Mevduat Hesabı ile Türk Lirası, Dolar veya Euro olarak hesabınızı 5 yıl vadeli olarak açabilir, düzenli ödemeler veya ara ödemeler ile birikimlerinizi artırabilirsiniz. Aynı zamanda birikimli mevduat hesabı, birikimlerinizin faiz kazanmasını da sağlar.

DenizBank Mevduat Biriken Hesap

DenizBank’ın ”Bütçeniz için küçük, para biriktirmek için büyük adım!” mottosuyla duyurduğu ve kredi kartınızdan veya vadesiz mevduat hesabınızdan vereceğiniz talimat ile birikim yapabileceğiniz Mevduat Biriken Hesap, Türk Lirası, Dolar ve Euro olarak açılabiliyor. DenizBank’ın, avantajlı faiz oranları taahhüt ettiği Mevduat Biriken Hesabın vadesi 3 yıl olmakla beraber faiz yıllık olarak hesabınıza işlemektedir. Hesaba para aktarımı aylık olarak yapılabildiği gibi 3 aylık olarak da yapılabilmektedir. Ayrıca, ara ödemelere de imkan tanınmaktadır.

ING Bank Biriktiren Turuncu Hesap

Ülkemizi avantajlı faiz oranlarıyla tanıştıran Turuncu Hesabın, para biriktirmek isteyenler için sunulan Biriken Turuncu Hesap çeşidi ile ”Ne Ara Biriktin Sen” dedirtecek kadar para biriktirebileceğinizi belirtiyor ING Bank. Aylık düzenli ödeme talimatı ile ister ING kredi kartınızdan isterseniz de vadesiz hesabınızdan, Biriktiren Turuncu Hesabınıza para yatırabilir ve Hoşgeldin Faizi de dahil olmak üzere avantajlı faiz oranlarından faydalanarak para biriktirebilirsiniz.

HalkBank Birikimli Mevduat Hesabı

Para biriktirmek için banka hesabı sunan bir diğer banka ise HalkBank. Birikimli Mevduat Hesabı adını verdikleri ürünleri ile, en az 3, en fazla 10 yıl olmak üzere hesap açabilir, hesabınıza aylık veya 3 aylık sürelerle para yatırma talimatı verebilirsiniz. Diğer bankalarda olduğu gibi kredi kartından veya vadesiz hesaptan vereceğiniz taliamt ile birikimlerinizi artırabileceğiniz Birikimli Mevduat Hesabı’nın faizi ise yıllık dönem sonlarından hesabınıza aktarılmaktadır.

HalkBank’a ilave olarak bir diğer kamu bankası olan Ziraat Bankası da, benzer özellikler ile ”Birikimli Mevduat Hesabı” sunmaktadır.

Kuveyt Türk Altın Birikim Hesabı

Faizsiz yatırım imkanı sunan Kuveyt Türk, Altın Birikim Hesabı ile dilediğiniz tutar ve periyodu belirleyerek altın biriktirebilirsiniz. Dilerseniz cari hesabınızdan, dilerseniz de kredi kartınızdan vereceğiniz talimat ile düzenli olarak altın alıp biriktirmeye hemen başlayabilirsiniz.

Tüm bu birikim hesaplarına ilave olarak, devletin de tasarrufu teşvik etmek amacıyla oluşturmuş olduğu ve katkı sağladığı iki ayrı hesap türü de var. Bunlar Çeyiz Hesabı ve Konut Hesabı. Eğer, biriktireceğiniz parayı en az 3 yıl kullanmayacağınızı düşünüyorsanız ve şartları da karşılıyorsanız, para biriktirmek için bu hesapları da açtırabilir, devletten tasarrufunuz için katkı da almış olursunuz.

Damlaya damlaya göl olur.” demiş atalarımız. Sizin de bu hesaplardaki birikimlerinizin göl olmasını dilerim. Para biriktirmek için banka hesabı açmak konusu ile ilgili olarak sorularınız veya görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlerle paylaşabilirsiniz.

Comments
 1. Taner

  Yastık altı altın günümüz şartlarında uygun değil mi?

  • Can Balkan

   Ben hiç bir dönemde yastık altında yapılan bir birikimin güvenli ve uygun olduğunu düşünmüyorum. Eğer altın biriktirme niyetiniz varsa dahi bunu banka hesabında gram altın alarak yapmanızı tavsiye ederim.

 2. Muhammet

  Yaptıgım yorum biraz kötü olabilir onun için özür dilerim. Yaşım suan 18 ve motor almak istiyorum bi banka hesabı açmak istiyorum para biriktirmek için ve çevremde duydugum yorumlara göre para yatırabilir fakat 2-3 sene boyunca o parayı alamazmışım ve bankada durdugu için faizlenip 10 bin param varsa 13-15 bin olacağını söylüyorlar ama lazım oldugu anda paramı geri alamıyor muyum ? sanırım anlatamadım ama umarım anlamışsınızdır iyi günler.

  • Can Balkan

   Tam olarak neyi sorduğunuzu anlayamadım. Ama eğer paranızı bankaya yatırıp faiz elde etmek istiyorsanız, vadeli mevduat hesabı açtırmak zorundasınız. Örneğin 3 aylık bir vadeli mevduat hesabı açtırabilir, 3 ayın sonunda faizli tutarı çekebilirsiniz veya tekrardan bir 3 aylık vadeli hesap daha açtırabilirsiniz. BU vadeleri siz belirleyebilirsiniz. İster 1 ay, ister 3 ay, ister 1 yıl. Eğer vadesinden önce paranızı çekerseniz, faiziniz yanar, faiz alamazsınız. Umarım anlatabilmişimdir.

   • Muhammet

    evet anladım teşekkür ederim

 3. Serpil

  En fazla ne kadar bankaya para yatirabilirim?Mesala her ay 200 tl olurmu?

  • Can Balkan

   İstediğiniz kadar tutarı yatırabilirsiniz. Bütçeniz için ne kadar birikim uygunsa yatırılabilir. Engel yok.

 4. Emre Kırbaş

  Can Balkan ;
  Üniversiteden yeni mezun olup iş hayatına atıldım , dolayısıyla da gelecek kaygıları bende de başladı.. Buna ilişkin olarak da birikim yapmak istiyorum.. Sizce en uygun birikim yolu nedir ? hangi bankayla hangi birikim yolunu izlememi tavsiye edersiniz. Hali hazırda garanti bankasında bulunan bireysel emeklilik hesabım var buna ilave olarak başka bir birikim hesabı daha açmak istiyorum bu konuyla alakalı bilgindirme yaparsanız sevinirim… İyi günler diliyorum

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Açıkcası bu biraz da sizin yatırım stratejinizle ilgili. Örneğin dövizin ilerleyen yıllarda faize oranla daha fazla getiri sağlayacağını düşünüyorsanız, söz gelimi bir USD hesap açarak, her ay oraya 100 USD yatırabilirsiniz. Aynı şey diğer yatırım araçları için de geçerli. Tek dikkat etmeniz gereken husus, yıllık kullanım ücreti, vs. adı altında sizden sürekli para kesen bir hesabı kullanmamanızdır. Dişinizden tırnağınızdan arttırdığınız tutarları, bankaya komisyon olarak ödemeyin. Bu açıdan uzun yıllardır kullandığım Enpara benim favorim.

 5. Serpil

  Açtığım hesaba para alinicakmi?

  • Can Balkan

   Nereden açtığınıza bağlı.

 6. Selen Aslan

  Hocam iyi günler, ben öğrenciyim part-time bir yerde çalışıyorum. Çalıştığım yer işe girişte otomatik olarak Vakıfbank Bireysel Emeklilik hesabı açmıştı bana şuanda onu kullanıyorum. Fakat ileriye dönük düşünmek istiyorum. Anladığım kadarıyla bu bireysel emeklilikte fark etmediğimiz bazı kesintiler oluyormuş yani kimisi avantajlı diyor kimisi gereksiz. Ben sadece kumbara hesabı paramı el altında değilde bir bankada tutmak istiyorum bundan dolayı birikim hesabı açmam daha mı mantıklı olur? Enparayı düşündüm bunun için sizce birikim hesabı mı vadeli hesap mı açmak mantıklıdır? Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Öncelikle genç yaşınızda geleceğe yatırım için birikim kararı aldığınız için sizi kutluyorum. Bu kararınızdan sakın vazgeçmeyin. Bana ileride de istediğiniz zaman soru sorabilirsiniz. Özellikle genç yaşta başlanan birikimlerin ileride dönüşleri daha büyük olacaktır (bileşik faiz etkisi). Dolayısıyla hayatınızın geri kalanında saçma finansal hatalar yapmaz iseniz 40 yaşlarınızın ortasında bu birikimler sizi zengin yapar.

   Bireysel emeklilik ve birikim hesabı (enpara) karşılaştırmasına gelirsek ben her ikisinin de çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Bireysel emekliliğe yapılan kimi eleştiriler (komisyon) haklı da olsa, öte yandan devlet desteklerinin etkisi de yadsınamaz. Ama sizi bir kumbara mantığıyla yaklaştığınız için size banka hesabı açmak daha uygun olacaktır. Bu kapsamda da Enpara en uygun seçenek. Enpara’nın en büyük avantajı bütün işlemlerin ücretsiz olmasıdır.

   Enpara içerisinde iki ayrı hesap açın, biri vadeli hesap diğeri ise birikim hesabı. Şu ana kadar yaptığınız birikimleri vadeli hesapta 1 yıl vadeli olarak bağlayın. (Bu tutara 1 yıl boyunca dokunamazsınız. Çekmeye kalktığınızda faiziniz yanar.) Aylık olarak birikitireceğiniz tutarı da birikim hesabına koyun. 1 yıl sonunda birikim hesabınızdaki paralar ile vadeli hesabınızdaki paraları birleştirip, tekrardan dönemin şartlarına göre vade seçip vadeli hesaba bağlayın ve bu rutini devam ettirin. Birikim hesabından dilediğiniz zaman para çekebilir ve acil ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz. Ama aynı zamanda bu hesap size günlük olarak da fayda sağlar.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir. Tekrardan tebrikler.

 7. Dilan

  Merhaba benim sorum biraz farklı bir konuda olabilir ama bilginize ihtiyacım var. Sizce her ay düzenli olarak vadeli hesaba para yatırarak mı yoksa devlet destekli 3 yıl kalarak konut mevduat hesabı mı avantajlı? Örneğin 4 yıl vadeli her ay düzenli 500 tl mevduat hesabına yatırmak mı yoksa mevduat konut hesabına 500 tl atıp 4 yıl sonra parayı çekmek mi avantajlı? Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer konut alma niyetiniz varsa pek tabi konut hesabından faydalanabilirsiniz. Konut hesabının avatanjı %20 devlet katkısı sunması. Faizli bir konut hesabı açıp, 3 yılın veya 4 yılın sonunda ev aldığınız takdirde, devlet size %18 ilave katki sunacak. Örneğin her ay 500 lira yatırırsanız, 4 yılın sonunda sadece anaaranız 24 bin lira olacak. Eğer faizli mevduat hesabına yatırırsanız, yaklaşık 4 bin lira da faiz geliriniz olur. Toplam birikiminiz 28 bin liraya ulaşır. Devlet de %18, yani 5 bin lira katkı sunar.

 8. Merve

  Merhaba ben 19 yaşındayım ve para biriktirmek adına hesap açmak istiyorum şu zamana kadar da bankalarla ilgili hiçbir tecrübem olmadı yanlış adım da atmak istemiyorum anladığım kadarıyla paranın durduğu yerde kazandırması için vadeli hesap seçeneği kendini gösteriyor. Yalnız benim açacağım hesapta herhangi bir ödeme limiti veya günü olmamalı sizinde dediğiniz gibi kullanım ücreti de olmamalı ve parayı çekmek için herhangi bir acelemde yok zaten bir nevi ileriye dönük bi yatırım olmasını istiyorum bu konuda hangi bankayı önerirsiniz. Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Öncelikle kararınızdan ötürü sizi kutluyorum. Burada genç insanların para biriktirme yönünde adım atmaları beni çok sevindiriyor. Sorularınıza gelirsek, evet para biriktirmek bir adım olsa da, asıl yapılması gereken birikimleri getiri sağlayan birer yatırıma dönüştürmek. Sizin en uygun yöntem Finansbank Enpara’dan bir hesap açmak. Enpara ile ilgili bundan 5 yıl önce yazmış olduğum yazının linkini de aşağıya kopyalıyorum. Hesap açmak için şubeye gitmenize gerek yok. İnternetten başvuru yapıyorsunuz, gerekli belgeleri adresinize getiriyorlar. Hesabınız açıldıktan sonra paranızı nasıl değerlendireceğinize karar vermeniz gerekiyor. Günlük olarak para yatırıp çekebileceğiniz birikim hesabı açabilirsiniz, ya da aylık, 3 aylık vadeye bağlayabileceğiniz vadeli mevduat hesabı. Birikim hesabının faiz oranı %9 iken vadeli mevduat hesabının oranı %12.5. Yani eğer yatırdığınız parayı çekmeyi düşünmüyorsanız ve aylık para yatıracaksanız, ben vadeli hesap açmanızı tavsiye ederim. Böylelikle her ay yeni eklenen para ile vadeli hesap açıp, bir sonraki ay yenilersiniz. Başka sorunuz olursa çekinmeden sorabilirsiniz.

   https://paranya.com/enpara-com/

 9. Merve

  Çok teşekkür ederim gerçekten benim için yararlı oldunuz enpara uygun gözüküyor peki bunun en az sınır limiti veya belirli bir günü var mı çünkü ben bir nevi kumbara gibi kullanacağım elime ne zaman ne geçerse yatırabilmeliyim

  • Can Balkan

   Bu durumda sizin için enpara’nın birikim hesabı daha uygun görünüyor. Alt limit olmaksızın elinize geçtikçe yatırırsınız ve günlük olarak değerlenir. Oradaki tutar bir kaç bin liraya ulaştığında, eğer dokunmayacaksanız o tutarı vadeli hesaba atıp, vadeye bağlayın ve birikim hesabınızda tekrar para biriktirmeye devam edin.

 10. Hakan

  Ziraat bankası vadeli mevduat hesabı iyi mi tavsiye edermisiniz

  • Can Balkan

   Benim favorim enpara ama Ziraat sizden yıllık hesap ücreti almayacak ve her zaman piyasanın üzerinde faiz verecekse, Ziraat’i de tercih edebiliriniz.

 11. Huriye

  Merhaba ben en paradan vadeli mevduat hesabı açmaya karar verdim ama en az bir sene paraya dokunmak istemiyorum sorum şu ki aylık beli bir ücret belirlemek zorundamıyım yani bir ay 200 tl yatırdım bir ayda 400 tl yatırmak istedim böyle yapabilir miyim birde bir yılın sonunda istediğim paraya denk getiremiyorsam vade süresini uzatabilir miyim son olarakta verdikleri faiz ücreti düşmez değil mi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Enpara’da iki farklı hesap türü var. Bunlardan biri vadeli mevduat hesabı diğeri ise birikim hesabı. Mevduat hesabının faizi belirlediğiniz dönem için belirlenirken, birikim hesabı günlük faiz veriyor. Vadeli mevduat faizi daha yüksek ancak para yatırıp çekemiyorsunuz, birikim hesabının faizi düşük olsa da istediğiniz zaman para yatırıp, çekebilirsiniz. Faiz oranları dönemin piyasa şartlarına göre belirlenir. Ama diyelim ki bugün hesabınıza 10 bin lira yatırıp, %14 faiz oranı ile bir yıllık vadeli mevduat yaparsanız, bu oranı garantilemiş olursunuz. Bir yıl boyunca paranızı çekmezseniz, bir yılın sonunda 1.400 lira faiz gelirinden vergileri tahsil edip, kalan faizi hesabınıza yatırırlar.

 12. Emrecan

  Enpara’yı tercih ve tavsiye ettiğinizi yazmışsınız hep. Büyük miktar bir parayı (örnek; 500.000 TL) vadeli mevduat olarak enpara’ya yatırmak güvenli olur mu? Yoksa daha bilindik bankalar mı seçilmeli? Akbank, ziraat, İş bankası vb. gibi. Bunların faizleri düşük ama isimlerini çok duyduğum için daha bir güven veriyor.

  • Can Balkan

   Genellikle kullandığım ve memnun kaldığım ürünleri tavsiye ediyorum. Enpara da bunlardan biri. Kendilerinden bir kuruş maddi menfaatim yok. Finansbank Enpara da saydığınız diğer bankalar kadar güvenli ama içiniz rahat edecekse tanıdığınız bildiğiniz bankaya yatırın. Hadi size bir de tavsie vereyim. Eğer 500 bin lira mevduatınız varsa, bankalarla faiz pazarlığı yapabilirsiniz. Özellikle hedef tutturmak isteyen bir bankacıya denk gelirseniz, güzel oran alabilirsiniz.

 13. Clianbi

  Hocam selamlar.Ben üniversite öğrencisiyim ufak tefek elime geçen paramı bir banka hesabında biriktirmek istiyorum.Bana kumbara tarzı bir banka hesabı önerebilirmisiniz.Yani açtığım hesaptan para kesmeyecek bankalar varmı varsa hangileri.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Enpara’yı tavsiye ederim. Başvurunuzu yaptıktan sonra evrakları ayağınıza getiriyorlar. Hesap işletim, EFT, vs. gibi ücretler yok. Herşey ücretsiz. Faiz oranları yüksek. Hem kumbara tarzı birikim hesabı açabilir, hem de vadeli hesap özelliğini kullanabilirsiniz.

 14. Clianbi

  Çok teşekkür ederim hocam.Halk Bankası-Ziraat Bankası veya İş bankasında bu tarz bir hesap açarlarmı hocam yani aynı şartlara uygun hesaptan para kesilmeyen,birikim hesabı.

  • Can Balkan

   Sanmıyorum. Belki öğrenci olduğunuz için hesap işletim ücreti almayabilirler. Gidip konuşun şube ile. Daha sağlıklı bilgi alırsınız.

 15. Eren

  Ben öğrenciyim ileriye dönük birikim yapmak istiyorum.Üstteki yorumları okudum ve linke baktim.Aciklamada 10 bin TL ye ayda 75 TL faiz verdiği yaziyor.Bu çok az değil mi ben bin TL yatirsam aylık 7.5 TL mi alacağım.Bir de ben aylık vadeli hesap açıp ayda bir para eklemek istiyorum sonraki ayın faizi hesaptaki paranın toplamı kadar mı faiz alacağım? Cevap için şimdiden teşekkürler.

  • Can Balkan

   Şu an 1000 TL’nin aylık faizi 10.5 lira civarında olur. Bunun da 1.5 lirası vergiye kesilir. 1000 lira için net 9 lira faiz geliri elde edersiniz. Söz gelimi, 1. ay 1000 lira yatırdınız ve 9 lira da faiz geliriniz oldu. İkinci aya başlamadan hesabınıza 1000 lira daha yatırdınız, içeride de 1009 liranız vardı. İkinci ay için faiz 2009 lira üzerinden hesaplanır ve yaklaşık 20 lira faiz alırsınız. 3. aya geçtiğimizde hesabınızda toplam 2029 lira para olur ve siz eğer vade başında 1000 daha yatırırsanız, 3. ayın faizi 3029 lira için hesaplanır ve bu böyle sonsuza kadar gider.

 16. Burak

  Hocam iyi günler, güzel fikir ve önerileriniz için çok teşekkürler. Benim gibi yaşı küçük ama birikim yapmayı düşünenler için yorumlarınız yol gösterici durumda. Benim sorum hocam; ben 22 yaşında bir üniversite öğrencisiyim ve önümüzdeki 3-4 sene için yaturım yapmak istiyorum. Aylık düzenli ödeme yapabilirim örneğin;200 tl gibi. Bunun için enpara yı düşünüyorum fakat birikim hesabı ve mevduat hesabı olayını tam anlayamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Genç yaşta birikim yapmaya başlamanızdan ötürü tebrik ediyorum. Birikim hesabı, faizin daha düşük olduğu ama hesaba giren her paraya anında faiz vermeye yarayan bir hesaptır. Mevduat hesabında ise faiz oranı daha yüksek olup, bu hesaptan ay içerisinde para çekmeniz veya bu hesaba para yatırmanız mümkün değildir. Mevduat hesabının vadesi ve ödeme günü bellidir. Şu an için size büyük farkalr yaratmaz. Ancak birikim tutarınız yükseldiğinde, kesinlikle vadeli mevduat ile çalışmalısınız.

 17. Yilmaz

  Yaksamlar ben almanyada yasiorum ve türkiyeden hesap acmak istiyorum.
  10000€ var ben ama tl olarak yatirmak degeri fazla cünki.10000€ werdende 50000 tl yapiyor 50000 tl 3Ay vade uygun bana istiorum Probleme suki yani benim anlamadigim her üc ay vade doldugunda para yatirmak mecburmu mecbursa yinemi 50000tl yatirmam lazim.problem tr gelip 3ayda bi para yatirmazsam nolucak? Cezami keserler.
  Cok lzürdilerim türkcede cok zorlaniyom keske anlamissinizdir beni.
  Tesekkür ederim saygilar

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Ben sizi gayet iyi anladım. Umarım siz de beni iyi anlarsınız.
   Türkiye’de Türk Lirası olarak hesap açmak istiyorsunuz. Bunu da faize bağlayıp, 3 ayda bir faiz almak istiyorsunuz. Bankaya parayı yatırdıktan sonra 3 ayda bir Türkiye’ye gelmenize gerek YOK. Vadenizin otomatik olarak yenilenmesi için bankaya taliamt verebileceğiniz gibi, bankanın internet şubesinden kendiniz de 3 ayda bir yeniden vadeli hesap açabilirsiniz.
   Yalnız sizi bir konuda uyarmak isterim. Bugün Almanya’dan Türkiye’ye 10 bin Euro getirdiğinizde ve bunu TL olarak hesaba yatırdığınızda yüksek faiz kazanıyorsunuz. Ancak Türk Lirası, Euro karşısında değer kaybettikçe sizin paranızın Euro olarak azalacağını da unutmayın. Bir örnek ile açıklamak gerekirse. Diyelim ki siz Nisan ayı başında Türkiye’ye 10 bin Euro getirdiniz ve 50 bin lira olarak bankaya yatırdınız. Haziran sonuna geldiğimizde 3 aylık faiz olarak diyelim ki %3 faiz aldınız yani 50 bin liranız 51.500 lira oldu. (51.500 = 50.000 x 1.03) Ama Haziran sonunda Euro eğer 5.50 lira olursa, sizin 10 bin Euro yatırımınız 9.363 Euro’ya gerileceyecek. (9.363 = 51.500 / 5.50) Yani siz 650 Euro para kaybetmiş olacaksınız.
   Bu tip riskleri göz önünde bulundurarak yatırım yapın.

 18. Canan

  Merhaba, bundan birkaç gün önce 18 yaşındaki oğlum için birikim hesabı açmak niyeti ile bir bankaya gittik, görüştük, istediğimiz hesabı belirttik. Bankacı da bize devlet katkılı birikim hesabı açmanın daha avantajlı olacağını belirtip, o doğrultuda hesap açtı ve 1500 lira para yatırdık. 2 gün sonra(bugün) açtırdığımız hesabı telefondan kontrol ederken avıvasa katkı payı altında bireysel emeklilik için 500-500 toplamda 1000 lira kesinti yapılmış. Bankacı bize bireysel emeklilik hesabı diye bilgi vermedi, avivasa katkı payı konusunda hiç konuşmadı. Görünce şok oldum. Tek istediğim, oğlumun 3-5 yıl sonrası için kenarda bir birikimi olmasaydı. Çocuğumun 1 ay boyunca çalışarak kazandığı parayı bireysel emeklilik adı altında bir hesaba geçmesi ve bu konuda hiç bir bilgi verilmeden(dolandırıcılık olarak bakıyorum buna) yapılması can sıkıcı oldu. Bugün bankaya gidip, neden hesap açarken bu konuda bilgi vermediklerini, birikim hesabı diye neden bireysel emeklilik hesabı yaptıklarını soracağım ve iptalini isteyeceğim. Kesintiyi görünce nedir-ne değildir diye netten bakarken sizin yazınıza denk geldim ve bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu gördüm. Bunları yapmadan önce de sizden bilgi almak istedim. İptal edilince kesinti yaparlar mı? Haklarımız nelerdir? Nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımcı olursanız çok memnun olurum, teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Cayma hakkınızı kullanırsınız. Hiç bir şey olmaz. Kesintisiz yatırmaları lazım.

 19. Canan

  Merhaba, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. İptalini yaptık. Bize önerebileceğiniz bir hesap türü var mı? Bahsettiğim gibi oğlum için her ay düzenli olarak para yatırıp, uzun süre paraya dokunmadan birikimi olmasını istiyorum. Hangi hesap(lar) daha avantajlı olur ? Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Ben kendim Enpara’yi severek kullanıyorum. Siz de Enpara başvurusu yapabilirsiniz. Bütün hesaplar ücretsiz. Aryıca gençler için bir çok indirim imkanı sunuyor. Genel olarak da faiz oranları piyasanın üzerinde. Dolayısıyla risksiz ve masrafsız ortalaam üzeri getiri elde etmek için oldukça makul bir seçenek.

 20. Gencgirisimci

  Can abi öncelikle merhaba sana daha aktif ve online bir şekilde ulasabilecegimiz bir sosyal medya hesabın var mi ? Ben 19 yaşında yeni üniversiteli bir genç kızım ve babami kaybettiği için muhtemeldir ki kyk ve çeşitli yerlerden burslar alicam. Ama banka işlerinden ınan hiç anlamıyorum ,sadece annemden bildiğim kadariyla kredi borcu falan, istedigim şey ise uzun vadeli bir kumbara hesabi açmak aylık 60 70 lira civarı elimde kalan son parayi yatirmsk istediğin bir banka hesabı istiyorum bunu kardesimin uzun zaman sonraki eğitim masrafları için istiyorum ve bu konuda senden bilgi almak istiyorum . Selâm ve dua ile…

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kafana takılan bütün soruları bana buradan yorum aracılığıyla sorabilirsin. Birikim yaparken, getiri elde etmek de çok önemli. Birikimlerin kendi değerini korumalı, ilave olarak da getiri sağlamalı. Yatırım yapmanın çok çeşitli yöntemleri var. Ama sen ilk olarak kendine bir banka hesabı açtır. Mesela bu hesabı Finansbank Enpara’dan açtırabilirsin. Böylelikle hesap işletim ücreti ödemez, ayrıca birikimlerine yüksek getiri elde etmiş olabilirsin. Önce hesabımızı açalım, detayları sonra yine konuşuruz.

   https://paranya.com/enpara-com/

 21. Canan

  Merhaba Can bey; benim 16bin tl birikimim vardı. Bunun 5binine altin aldım ama aldığıma pişman oldum altin fiyatları cok düştü tekrar yükselir mi? Bunun dışında kalan 11bin tl yi getirisi fazla olacak şekilde nasil değerlendire bilirim bu arada öğrenciyim iki yıl çalışarak bu parayı birikim yaptım.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yatırım tavsiyesi vermeye yetkili değilim. Ancak, şunu söylemeliyim ki altın bir yatırım aracı değildir. Kendi kendine çoğalmaz, belki Türk Lirası olarak değer kazanabilir. Dolayısıyla bundan sonraki süreçte yatırımlarınızı buna göre yapın. Elinizdeki altını da kara geçene kadar tutabilirsiniz. Geri kalan paranızı da vadeli mevduat olarak değerlendirmeyi düşünün. Enpara gibi bir bankacılık uygulamasından hesap açtırarak, aylık olarak faize yatırın ve risksiz kazanç sağlayın. Bu sırada da gününüzün yarım saatini ekonomi ve yatırım ile ilgili bilgiler okumaya harcayın. Böylelikle, bu genç yaşınızda alın terinizle kazandığınız paraları yatırıma döndürerek büyük getiriler elde edebilirsiniz.

 22. Canan

  Merhaba Can bey; öncelikle cevap yazdığınız için cok teşekkür ederim ve verdiğiniz tavsiyeleri değerlendirecem. Altin gercekten bir yatırım aracı olmadığını sizin sayenizde bir kez öğrenmiş oldum. Bulunduğum ilde finansbank yok internetten hesap açıldığını yazdığınız yazıda okudum tamam hesabı açtım birimindeki parayı nasil o hesaba yatıracam eft olarak yatırsam para miktarı ne kadar çok ise o kadar eft için ücret kesintisi oluyor bunuda biri demişti. Ayriyettende vadeli hesaplar kimi hoca diyor faize giriyor kimisi diyor yok ben o paranın 5kurusuna haram karıştırmadim bu yaşıma kadar hep helal kazancın peşinde koştum. Bunu soylemekteki niyetim birimindeki paraya haram karışmasın diye söyledim. Bunun dışında enparada hesap açsam tekrar ünv okursam bu sefer burs almama olanagimda olmaz diye düşünüyorum..

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Faizdeki haramdan kaçarken, ikinci üniversitenizdeki burs almanıza engel olacağını düşünerek birikimlerinizi kayıt altında tutmamak istemeniz hiç etik değil. Bursun hakeden birine gitmesi gerekirken, size gelmesi ile belki ihtiyacı olan bir öğrenci okuyamayacak. Siz faizden gelecek haramları bırakın da buradaki kul hakkına bakın.

   Ayrıca hoca değilim ancak enflasyonun %40’a dayandığı bir ortamda vatandaşın parasını korumak için faizden başka bir alternatifi yok. Ya elinizdeki 10 bin lirayı gelecek yıla kadar 13 bin lira yapacaksınız, ya da bir yıl sonra paranızın satın alma gücünün bin liraya indiğini göreceksiniz.

 23. Canan

  Merhaba Can bey; kul hakkından bahsetmişsiniz ünv ve diğer hayatım boyunca karşılaştığım bazı şeyler var ? Bunları yazarak kim kul hakkına giriyor o zaman daha iyi anlarsınız. Okuldayken bursa o kadar ihtiyacım olduğu hâlde hicbir yerden burs alamadım ve o zaman birikim bile yoktu sınıfta arkadaşlarım maddi durumları çok iyi olduğu hâlde hem kızılaydan burs alıyordu hem de kyk burs alıyorlardı ve ayrittenden okulun yemekhanesine yemek bursu alıyordu ve okuduğum şehirde kyk yurdu yoktu pansiyon vardı yemek kahvaltı hep ogrenciler kendi cebinden alıp yiyorlari ben 21 gun boyunca yemek yemedim. Arkadaşlarım durumu bildiği hâlde biri bile yardımcı olmuyordu. Okula yaya gidip geliyordum okul ile kaldığım pansiyon 1.5saatlik yoldu. Sonra o maddi durumu çok iyi olan arkadaşlarım orta okul öğrencilerine mat dersinden özel ders vererek ordan da ayriyettende ayrı bir kazanç alıyorlardı. Halbuki mat m harfini bile bilmiyorlardı mat sorularını getirip bana cözdürüyorlardi. Bunları yazdım kimin kul hakkina girip girmediğini anlamanız için ve ayriyyetende ben bu birikimdeki parayı da diş tedavisi için cok ayirmistim diş hastanelerinde yapacağım işlemi yapmıyorlar. Doğduğumdan beri yokluk ve fakirlik içinde geçti neyse artık yazmak istemiyorum. Bu arada niye burs almak istemekteki niyetim birikimdeki parayı dis tedavisi için harcarsam diye önceki okul hayatımda maddi konuda çok sıkıntı yaşadığım içindi. Neyse verdiğiniz bilgiler içinde cok teşekkür ederim. Sagolun.. insanları yargılamaya başlamadan önce düşünüp oyle yazarsanız karşınızdaki kişiyide kırmamış olursunuz..

  • Can Balkan

   Merhaba tekrardan,
   Amacım sizi peşinen yargılamak değil. Ayrıca mesajımda da söylediğim gibi ben hüküm verecek birisi değilim. Yine de sizi kırdıysam özür dilerim. Yatırım konusunda yardıma ihtiyaç duyduğunuzda, sorularınızı sorabilirsiniz. Bol şans diliyorum.

 24. su

  merhaba. ben öğrenciyim ve para biriktirmek istiyorum. ama mesela 3 ayda bir parayı çekmek istiyorum, banka paramı arttırır mı? ve diyelim ki enparayı seçtim, 3 ayın sonunda gidip de atm den çekebiliyor muyum parayı? cevaplarsanız çok sevinirim 🙂

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Tabi ki bankada vadeli mevduat hesabınıza paranızı koyarsanız, 3 ay sonra paranız artacaktır. Çünkü faiz geliri elde edeceksiniz. Enpara ile günlük nakit çekim limitleri dahilinde paranızı ATM’den çekebilirsiniz.

 25. ezgi

  ben 20 yaşimdayim ve iki yıldır çeyiz hesapi ödüorum her ay 200 tl yatıyorum ama hesapımı vadesiz açmiştim çeyiz hesapi kurallarını biliyorum devlet evledndigimiz zaman belirli bir ktki veriyor sizce devam ediyim m i yoksa altin filan mi aliyim birikmiş olan hesaptaki paraya

  • Can Balkan

   Çeyiz hesabı için devlet de bir katkı yapıyor. Eğer siz önümüzdeki dönemde altın aldğınızda sağlayacağınız kazancın devlet katkısından daha yüksek olacağına inanıyorsanız, elbet de altın alın. Ama altın fiyatlarının düşebileceğini göz önünde bulundurun. Bu sefer hem altın fiyatından zarar etmiş, hem de devlet katkısından olmuş olursunuz. Dolayısıyla bu karar kendinizin vereceği bir karar.

 26. Umut

  Hocam merhaba yaklasik 7 aydir konuyla ilgili yorum yapilmamis. Su an enpara 16.50 vadeli faiz orani verirken ing bank 23.50 veroyor arada ciddi bir oran farki var. Size sorum ing banktan hesap acmak daha mantikli olabilir mi ? ING bankta islem ucreti vs. aliyorlar mi? Tesekkur ederim simdiden.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Şu an gördüğüm kadarıyla, ING Bank Turuncu Hesap ile ilk 1 yıl %21ç5 hoşgeldin faizi kazanabilmek mümkün. Enpara’da ise 100 bin liraya kadar olan tutarlara %17.5 faiz uygulanmaktadır. Haliyle, ING Bank şu an daha avantajlı.

 27. Güngör ahali

  Öncelikle verdiniz cevaplar için teşekkür ederim hepsini tek tek okudum benim sorum heray 200 tl düzenli yatıracagım fakat 5 yıl sonra paramı çekecegim dokunmadan iyi bir kar etmek istiyorum şuan en karşısı turuncu hesapmı acaba?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hesap işletim ücreti ödemeyeceğiniz ve faiz veren herhangi bir bankada hesap açtırabilirsiniz. Enpara, Turuncu Hesap veya CepteTEB gibi. DÖnem dönem avantajları değişebiliyor. Önemli olan sizin istikrarlı bir şekilde para biriktirmeniz.

 28. berkay

  mrb bugün garanti bankasında aylık 400tl ye 100 tl faiz vereceği yazıyordu bunla ilgili bilgi verirmisinz ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Nerede okuduğunuzu bilmiyorum ancak muhtemelen yıllık faizden bahsediliyordur. Örneğin yıllık faiz oranı %25 ise vergiler hariç 400 lira 1 yıl sonunda 100 lira faiz getirir. Yani aylık ortalama 8.5 Lira getirisi olacaktır.

 29. Esin

  Merhabalar, öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. 5 aylık bebeğimize hediye gelen paraları harcamadan birikim hesabı açalım hem de ilerde ona yatırım olsun diye araştırırken karşılaştık sayfanızla. Biz aktif olarak İNG e-turuncu hesap kullanıyoruz ancak bebeğimizin hesabı ayrı olsun istiyoruz. Uzun vadede en mantıklı yatırım ne olur onun için? Birikim hesabı gibi bisey istemiyoruz, her ay düzenli para yatıramayabiliriz. İng turuncu hesabın mantığı gibi elimize geçtikçe yatırabileceğimiz, her yatırdığımızın da işlem göreceği bir yatırım aracı var mı? İng turuncu hesabın hosgeldin faizi çok iyi ama uzun vadede piyasaya göre şekillendiğinden ne kadar düşeceğini kestiremiyoruz. Yine de en mantıklısı o mu? Yoksa işbankasinin vadeli kumbara hesabi varmış. O da degerlendirilebilir mi? (İng mantığında günlük işliyor, sabit faiz)

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bu tip hesaplar bebeğiniz için yaptığınız yatırımların enflasyon karşısında erimesini önler. ING Turuncu, İş Bankası Kumbara veya Enpara hesap farketmez, günün sonunda 3 aşağı 5 yukarı benzer getiri düzeyleri yakalarsınız. Özellikle küçük yaşlarda başlanan birikim için eğer risk algınıza da uygunsa, hisse senetlerine göz atmanızı tavsiye ederim. Özellikle BIST 30 hisse senetlerinden yapacağınız bir başlangıç portföyü ve ileride elinize para geçtikçe yapacağınız takviyeler ile uzun vadede mevduat hesaplarına göre çok daha yüksek getiri sağlamanız olası.

 30. Kardelen

  Merhaba,ben 19 yaşındayım ve üniversiteye başlayacağım.Maddi durumumuz iyi değil.Başvurular henüz başlamadı ama kyk bursu ve kredisine başvurmayı düşünüyorum.Türkçe öğretmenliğini kazandım ve KPSS sınavına dershaneye giderek hazırlanmak istiyorum.Dershane parasını şimdiden biriktirmek zorundayım ki gidebileyim.Enparadan vadeli hesap ve birikim hesabı açmayı düşünüyorum.Burs alma durumumu etkiler mi diye merak ediyorum.Etkilerse hesapları açamam o zaman paramı hangi yolla biriktirebilirim?Açıkçası bu konularda bir bilgim yok bana yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Size iki kere tebrikler. İlk tebriğim, üniversiteyi kazanmanızdan ötürü, ikincisi ise sorumlu davranarak şimdiden para biriktirmeye başlama kararınızdan ötürü…
   Bankada açacağınız hesapta çok büyük miktarlar olmayacağı için burs almanıza engel olacağını düşünmüyorum. Bana yorum aracılığıyla, sık sık yazabilir ve birikimlerinizi nasıl değerlendirebileceğinizi sorabilirsiniz. Zamanı geldiğinde de eğer KPSS dershanesi için eksiğiniz kalırsa muhakkak beni bilgilendirin lütfen. Kolay gelsin.

 31. Kardelen

  Çok çok teşekkür ederim hem burs için beni bilgilendirdiginiz için hem de yanımda olduğunuzu hissettirecek kadar samimiyetinizden dolayı tekrar teşekkür ederim.

 32. Melike

  Merhaba iyi günler,ben üniversite öğrencisiyim ve para biriktirmek istiyorum şuana kadar bankalarla ilgili hiç bi fikrim olmadı.Aylık 50-100₺ atarak 1 senede ne kadar kazanabilirim.Hangi bankalar daha iyidir? Bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kenara aylık 100 lira attığınız takdirde, bir yıl sonra anaparanız 1.200 lira olacaktır. Eğer bu tutarı düzenli olarak faizde değerlendirirseniz, toplam birikiminiz 1.350 lira civarında olur. Burada önemli olan, tutardan bağımsız olarak biriktirme ve yatırım yapma alışkanlığı kazanmaktır. Özellikle genç yaşlarda başlanan yatırımların, ileride geri dönüş oranları yüksektir.

 33. Oğuzhan

  Üstadım hayırlı akşamlar bilmem kaç dakika kaç saattir sayfanızdayım. Yazılarınızı bunlara yazılan yorumları ve yorumlara verdiğiniz cevapları okuyorum.
  Okulu bitirdim askere gittim geldim düzenli iş hayatına atıldım. Öğrenci evi bekar evi tarzı bir evde 2 – 3 arkadaş devam ediyoruz yaşantımıza .Haliyle benim gibi tasarruflu para biriktirmek isteyen bir adam için kenarda birikim yapabileceğim aylık 750 tl 1000 lira arası bir para kalabiliyor. Bir hedefim var 2 – 3 yıl kadar para biriktirip her ay yukarda dediğim tutarda para koyarak 2 – 3 yılın sonunda biraz da kredi çekerek bir araç alma fikrim var. Sorum şu ki ben faize hiç bulaşmadan altın hesabı tarzında bir hesap açarak faizsiz bir şekilde paramı 2- 3 yıl sonranın şartlarına göre geri almak istiyorum. Sizce her altın hesabı her ay düzenli olarak para aktardığım şekilde dokunmadan 2 3 yıl sonunda getiri sağlar mı. En azından istiyorum ki 2 yıl sonunda biriktirdiğim 25 bin lira 2 yıl öncesinin 25 bin lirası olmasın. Altın hesabı vasıtasıyla bu para en azından bi 30 bin olarak çekebileyim. Umarım anlatabildim. Cevabınızı bekliyorum, Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer faize bulaşmak istemiyorsanız, en makul çözüm altın almak olacaktır. Fiziki olarak almak yerine, altın hesabı açtırıp, bütçeniz elverdiğince düzenli alımlar yapın. 2 yılın sonunda getiri sağlama ihtimali yüksek. Ancak unutmayın ki Altın fiyatları düşebilir de… Altın bir tür emtia ve gelir garantisi yok. Ancak, fiyatı dolara endeksli olduğu için, ons fiyatı düşmez ise doalr artışından olumlu etkilenir.

 34. esra

  merhabalar altın hesabı açmak istıyorum ama karasızım altın alıp kasaya mı koymak mantıklı ?hangi banka daha güvenilir sizce? ziraat yapı kredi finans bankta hesaplarım var 50 binim var diyelim altın hesabını hangi bankada yapmak gerekli vergi oranları kesintisi senede bir defa mı alınıyor hangisinde daha karlı oluruz hepsinde aynı mı kesinti ücreti alıyolar? şikayet.com da herkesden kesinti oluyormuş milletin haberi olmadan bu kesintiler nedir her ay mı oluyor anlamadık?

Leave a Reply

Your email address will not be published.