ICBC kimin?

Türkiye pazarında faaliyet göstermeye başlayan son banka olan ICBC kimin? Bugünkü yazımızda ”ICBC’nin sahibi kim?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

2015 yılında ülkemizdeki en önemli satın alma faaliyetlerinden biri de ICBC’nin Tekstilbank‘ı satın almasıydı. Uzun ve zorlu geçen bir sürecin ardından, GSD Holding‘in Tekstilbank’ta bulunan %75 hissesi, ICBC ile yapılan anlaşma ile ICBC’ye satılmış daha sonra da düzenleyici ve denetleyici kurumlardan alınan izinlerin tamamlanmasıyla, Tekstilbank 13 Kasım 2015 itibarıyla ICBC Turkey olarak yoluna devam etmeye başlamıştır.

ICBC, Tekstilbank’taki GSD Holding paylarını aldıktan sonra, Tekstilbank’ın Borsa İstanbul’da işlem gören diğer payları için de çağrı yapmış ve bunun sonucunda diğer ortaklardan da yaklaşık %18’lik pay alımı daha gerçekleştirmiştir. Tüm bu işlemler sonucunda bugün ICBC Türkiye’nin %93’ü ICBC’ye aittir. Geri kalan %7’lik hisseler ise Borsa İstanbul’da işlem görmektedir. Satın almadan sonra, ICBC Turkey, hem bireysel hem de ticari bankacılık faaliyetlerine 44 şubesi ile sürdürmektedir. Peki Tekstilbank’ın yeni sahibi ve yeni adı olan bu ICBC kim?

ICBC kimin

ICBC ”Industrial and Commercial Bank of China”nın kısaltması. Türkçesini söylersek, Çin Sanayi ve Kalkınma Bankası. Dünya’nın en büyük bankası olarak da bilinen ICBC, Çin merkezli ve Çin hükümetine ait bir bankadır. ICBC’nin %35’lik kısmı Çin Maliye Bakanlığı’na, %35’i Central Huijin Investment yani Çin Hükümeti’nin yatırım şirketine aittir. Kalan %25’lik kesim ise halka açıktır.

ICBC kimin?” sorusunu cevaplayabilmek için buraya kadar verdiğimiz bilgileri özetleyelim. ICBC Türkiye’nin hisselerinin çoğu ICBC’ye ait. ICBC’nin hisselerinin büyük bir çoğunluğu da Çin devletine ait. Yani Türkiye’de faaliyet gösteren ICBC’nin sahibi doğrudan Çin. ”ICBC kimindir?” sorusuna kısaca ”Çinlilierindir.” diye cevap verebiliriz.

Türkiye’deki diğer bankaların sahiplerini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.