Yatırım Araçlarının 2014 Yılı Ocak Ayı Getirileri

Çalkantılarla dolu bir ayı geride bıraktık. Ülkemizde, dershanelerin kapatılmasıyla başlayan hükümet ile cemaat arasındaki gerginliğin, yolsuzluk ve rüşvet soruşturması sonrası tırmanmasına ek olarak, tüm gelişmekte olan ülkeleri etkisi altına alan Fed’in tahvil alım programını kademeli olarak azaltma kararı, özellikle hisse senedi piyasalarının yıla kötü bir başlangıç yapmasına neden oldu.

Artan politik riskin de katkısıyla, hisse senedi ve tahvil piyasasında satışa geçen yabancıların etkisiyle Amerikan Doları, Türk Lirası karşısında tarihi rekorlarını kırdı. Doların ateşini söndürmeye çalışan Merkez Bankası, doğrudan satış yöntemiyle piyasaya 4 milyar USD pompaladı. Döviz satış ihaleleriyle, arzulanan seviyelere gerilemeyen dolar karşısında Merkez Bankası faiz silahını kullandı ve gece yarısı kararıyla faizi %7.75 seviyelerinden %12’ye çıkardı. Piyasalarda, şok etkisi yaratan bu kararın ardından, dolar biraz düşüşe geçse de, sonrasında tekrardan TL karşısında değer kazandı.

Ülkemizde bunlar olup biterken Amerikan Merkez Bankası Fed başkanlığını Janet Yellen’e devreden Bernanke’nin döneminde başlamış olan tahvil alım programının kademeli bir şekilde azaltılmasına ilişkin olarak, Fed tahvil alımlarını 10 milyar USD daha azalttı. Türkiye ile birlikte, Güney Afrika ve Hindistan Merkez Bankaları da ülke para birimlerindeki kayıpları önleyebilmek amacıyla faiz artırdılar.

Sonuç olarak, yılın ilk ayı bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin hepsinde yatırımcıların uykularını kaçırırken, gelişmekte olan ülke piyasalarında ise yukarı yönlü bir seyir sahnelendi.

2014 yılının Ocak ayında, ülkemizde en çok kazandıran yatırım aracı %8 getiri ile Altın (gram) oldu. Altın, uluslar arası piyasalarda ons bazında yükselirken, ABD dolarının TL karşısında değer kazanmasıyla, ülkemiz iç piyasasında da gram fiyatı olarak yılın ilk ayını yükselişle kapadı.

Yukarıda bahsettiğim gelişmelere paralel olarak, Borsa İstanbul BIST-100 endeksi ise yılın ilk ayında, ülkemizde ve bölgemizde artan endişeler nedeniyle %9 düşerek, aylık getirileri karşılaştırdığımız yatırım enstrümanları arasında tek kaybeden oldu.

2014 Ocak Getiriler2014 yılı Ocak ayı yatırım araçları getiri karşılaştırmalarının yapıldığı grafikte de gördüğünüz üzere, Dolar yılın ilk ayında %6.5 artış kaydederken, Euro %4.7 yükseldi. Bono, repo ve mevduat getirileri ise aylık bazda %1’in altında kaldılar.

Yılın geri kalanında, Mart ayında yerel seçimler, Ağustos ayında ise Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağı ülkemizi gündemindeki tansiyon devam edecek gibi görünüyor. Dışarıda ise, BRICS, MINT veya Fragile Five (Kırılgan Beşli) gibi değişik kalıplarla tanımlanan gelişmekte olan ülke piyasalarındaki tedirginliklerin süreceği bir yıl yaşanacak.

Bakalım, yılın geri kalanında hangi yatırım araçları kazandıracak? Altın yükselmeye devam edecek mi? Merkez Bankası faiz artıracak mı? Dolar ne olacak? Mevduat faizleri yükselecek mi?

Leave a Reply

Your email address will not be published.