Öğretmen Maaşı

Şu anda bu satırları okuyabiliyorsanız, zamanında size okuma yazmayı öğreten bir öğretmeniniz olmuş demektir. Peki, toplumun eğitilmesinde ve gelişmesinde en önemli unsurlardan biri olan öğretmenlerin maaşları ne kadar?

Garanti meslek olarak tanımlanan öğretmenliğe ilginin artmasıyla, üniversiteler arka arkaya eğitim fakülteleri açmaya başladılar. Bunun sonucunda, eğitim fakültelerinden mezun olan öğretmenlerin sayısı hızla artarken, özellikle Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınırlı kadro açması nedeniyle, bir çok öğretmen atama sırası beklemeye başladı. Atanamayan öğretmenlerin dramlarını sık sık TV’lerde izler olduk. Peki, MEB’de öğretmenlerin maaşları ne kadar?

Öğretmenler ne kadar kazanıyor?

2014 yılı öğretmen maaşlarına baktığımızda, yeni atanmış bir öğretmenin maaşı 2 bin lira. Tabi öğretmenler maaşlarının yanında ek ders ücreti de aldıkları için, göreve yeni başlamış, bekar bir öğretmen 2,750 TL maaş alabiliyor. Öte yandan, tecrübeli bir öğretmenin maaşı ise 2,750 TL’ye kadar çıkarken, ek derslerle birlikte tecrübeli bir öğretmenin maaşı 3,500 TL’yi bulabiliyor. Ayrıca teknik okullarda çalışan meslek öğretmenlerinin ek ders ücretleri daha fazla olduğu için, maaşları 4,000 TL’ye yaklaşabiliyor.

Devlette çalışan öğretmenlerin maaşı 2,500 – 3,500 TL arasında değişirken, özelde çalışan öğretmenlerin maaşı ise çalıştıkları özel okula ve tecrübesine göre değişebiliyor. 1,000 TL maaş alan özel okul öğretmeni olduğu gibi, çok donanımlı ve talep gören bir özel okul öğretmeninin maaşı 10 bin lirayı bile aşabiliyor. Ama ortalama olarak baktığımızda özel okul öğretmen maaşları 2,000 TL ile 3,000 TL arasında değişebiliyor. Daha önce de yazdığım gibi, özel okulun kalitesi, hangi şehirde bulunduğu, öğretmenin yeteneği ve öğretmenin branşı gibi etkenler özel okul öğretmeni maaşlarının belirlenmesinde oldukça önemli.

Devlette ve özel okullarda çalışan öğretmenlerin maaşını vermişken, dershane öğretmenlerinin maaşlarını da söyleyelim. Dershanelerde öğretmen maaşları, özel okul öğretmen maaşları gibi değişiklik gösterebiliyor. 900 TL’ye çalışan dershane öğretmeni olduğu gibi, bunun 10 katı ücreti alan dershane öğretmenleri de olabiliyor. Ama ortalamaya baktığımızda dershane öğretmenlerinin maaşları 1,500 TL ile 3,000 TL arasında değişiyor diyebiliriz.

Eğer siz de öğretmenseniz veya tanıdığınız bir öğretmen varsa, aşağıda yer alan yorum bölümüne öğretmen maaşını yazarsanız, burayı okuyan diğer insanların öğretmen maaşlarını öğrenmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Comments
 1. kimse

  Asgari ücret alıyorum ve hiçbir hakkım yok eğitimden anlamayan, ülkesinin geleceğini düşünmeyen, işi para için yapan,öğretmenini ve diğer çalışanları koyun gibi gütmeye çalışan egoist bir yöneticinin iş yeri çatısı altında çalışmaktayım. 9:00-17:45 mesai, iş hayatımızı bütün hayatımızı işgal etmiş durumda. Toplantılarımız eğitim ya da akademik konular üzerinde kurulu olmaktan ziyade müstakbel yöneticimizin egoist, şizofrenist duygularını tatmin etmek üzerine kuruludur. Çalıştığım kurum bir rehabilitasyon merkezidir. Devletimizin onca yatırım yaptığı bu kurumlarda eğitim ne kadar kalitelidir, bir düşünelim. Bu kurumlara yapılan yatırımlarla eğitim adına daha kaliteli, verimli, sistemli,istihdamlı çalışmalar pekala mümkün. Kurum müdürü olan bir kişinin mi yoksa kurumun çatısı altında bir kısmının asgari ücret bile almadığı 30 çalışanın (ailelerinin) mutluluğu mu?

  • Can Balkan

   Tespitlerinize katiliyorum. Bugune kadar bu blogda yapilmis en anlamli yorumlardan biri. Keske yardimci olabilecegim bir nokta olsaydi…

 2. world

  Bir dershanedeyim.
  Geometri Öğretmeni Dershaneden (6500tl) + Özel dersten de (4000tl)= 10 bin üzeri alıyor.
  Fizik Öğretmeni Dershaneden (7000tl) + Özel dersten de (1600tl bu sene bu şehre geldiği için düşük alıyor)= 8600 tl
  Eğer kendini yetiştiren bir öğretmen var ise rahatlıkla 10 bine yakın ücret alabilir. Hem de geometri öğretmeni çalışma saatlerini kendi belirliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.