Transferwise ile Yurtdışına Para Gönderme

Yurtdışına para göndermenin en ucuz yolunu araştırdığımız yazıda, Western Union, banka ve Transferwise sistemlerini karşılaştırdık ve yurt dışına en ucuz para göndermenin yönteminin Transferwise olduğunu bulduk. Özet olarak hazırladığımız tabloyu aşağıda görebilirsiniz.

yurt dışına para göndermenin en ucuz yolu

Yurtdışı para gönderme seçeneklerini karşılaştırdığımız yukarıdaki tablodan da görebileceğiniz üzere, Western Union ile yurtdışına parayı dakikalar içerisinde gönderebiliyoruz ancak bunun karşılığında da yüksek komisyon ödemek zorunda kalıyoruz. Transferwise ile gönderdiğimiz para ise karşı tarafın banka hesabına 3-5 saat içerisinde geçiyor fakat komisyon diğer seçeneklere göre oldukça ucuz.

Bu yazımızda yurtdışına para göndermenin en ucuz yolu olan Transferwise ile para gönderme işleminin nasıl yapılacağını detaylıca anlatmaya çalışacağız.

1. Adım – İnternet üzerinden Transferwise sistemini açmak

Transferwise, internet aracılığıyla uluslararası para transferine imkan veren bir uygulama. Dolayısıyla, işlem yapmak için öncelikle Transferwise sayfasına ulaşmak gerekiyor. Burayı tıklayarak, Transferwise internet sitesine erişebilirsiniz. Eğer Türkiye’den bağlanıyorsanız, sizi aşağıdakine benzer bir sayfa karşılayacak. Yurtdışında yaşıyorsanız site bulunduğunuz ülkenin dilinde veya İngilizce olarak açılacaktır. En üstte yer alan sekmeler dizinin en sağında, Türkçe yazısının olduğu yere giderek, sistemi kullanmak istediğiniz dili seçebilirsiniz.

1 Transferwise Kayit Ekrani

2. Adım – Kayıt Olma

Transferwise sitesine eriştikten sonra, sağ üstte yer alan Kaydolun düğmesine tıklayarak kayıt işlemini gerçekleştirmemiz gerekiyor. Aşağıdaki üye olma ekranın görebileceğiniz üzere, mailinizi yazıp, bir şifre belirlemeniz gerekiyor. İsterseniz Facebook veya Gmail hesabınızla da otomatik olarak bağlanabilirsiniz.

Transferwise‘ı şirketinizin yurtdışı ödemelerini yapmak için kullanacaksanız, kurumsal kısımdan üye olmanız gerekmektedir. Bireysel kayıt olup, yurtdışındaki şirketlere para göndermenize bir engel yoktur.

2 Transferwise Uye Olma

 

 

Kayıt işlemini gerçekleştirdikten sonra açılan ekranda aşağıdaki bilgileri vermeniz gerekmektedir. Daha sonra kimlik doğrulaması yapılacağı için burada verdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olmanız gerekmektedir.

 • Ad
 • Soyad
 • Doğum tarihi
 • Telefon numarası
 • Adres bilgisi (Ülke, Şehir, Adres, Posta Kodu)

Bu bilgileri eksiksiz olarak girdikten sonra, ilk yurtdışı para gönderme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

3. Adım – Yurtdışına para gönderme

Transferwise kayıt işlemini gerçekleştirdikten sonra ilk yurtdışı para gönderme işleminize başlayabilirsiniz. Para göndermek için ekranın sol tarafında Transferwise logosunun altında bulunan “İşlemler” kısmına tıkladıktan sonra yeşil renkle yazılmış olan “Para gönder” kısmını tıklamanız gerekmektedir.

3 Transferwise Yurtdisina En Ucuz Para Gonderme

 

4. Adım – Tutar ve Alıcı Bilgilerinin Girilmesi

Transferwise sistemine mailimiz ile bir şifre belirleyerek kayıt olduk. Ad, soyad, adres gibi kişisel bilgilerimizi girdik ve ilk yurtdışı para gönderme işlemini yapmak için yeşil renkli “Para gönderin” kısmına tıkladık. Şimdi sıra göndermek istediğimiz tutar ve alıcı bilgilerini girmekte.

5 Transferwise Yurtdisina Uygun Para Gonderme

Yurtdışına para gönderme işlemine başlarken ilk yapmamız gereken tutar bilgisini girmek. Alıcıya ne kadar para göndermek istiyorsunuz? Diyelim ki biz 200 Euro göndermek istiyoruz. Bu durumda, ilk olarak göndereceğimiz para birimini TRY olarak seçiyor, alıcıyı içinse EUR kısmını seçiyoruz. EURO seçtikten sonra buraya 200 yazıyoruz, göndereceğimiz TL tutar yukarıda otomatik olarak değişiyor. 

Burada dikkat etmeniz gereken bir husus var. Yurtdışına para göndermenin en ucuz yolunu anlattığımız yazımızda da belirttiğimiz üzere, Transferwise‘ın ucuz olmasının nedeni işlemleri yerel para birimleri ile ülke içerisinde yapıyor olması. Söz gelimi siz Rusya’ya para gönderecekseniz, Türkiye’deki TL hesabınızdan Transferwise‘ın Fibabanka’daki TL hesabına parayı EFT olarak göndermeniz gerekiyor. Para, Transferwise’ın Türkiye’deki hesabına ulaştıktan sonra, Transferwise sizin Rusya’daki alıcının banka hesabına Rusya’daki Transferwise hesabından parayı Ruble olarak transfer ediyor. Dolayısıyla, Rusya’ya Transferwise üzerinden para gönderecekseniz, Ruble para birimini işaretlemenizde fayda var. Ya da Almanya’ya gönderiyorsanız EUR olarak seçmeniz gerekmektedir. ABD’ye göndermek için USD seçebilirsiniz.

6 Transferwise Yurt disina para gonderme

Yurtdışına göndermek istediğimiz tutarı girdikten sonra Devam et‘e tıklıyoruz. Burada açılan ekranda Alıcı bilgilerini girmemiz gerekiyor. Eğer parayı yurtdışındaki bir şirket hesabına göndermeniz gerekiyorsa, bu aşamada şirket kısmını seçmeniz gerekiyor. Seçimimizi yaptıktan sonra açılacak ekranda girmemiz gereken bilgiler şu şekilde:

 • Parayi göndereceğiniz kişinin e-mail adresi (Para gönderme işlemine ilişkin bilgiler bu adrese de gidecek. Söz gelimi “Can Balkan size 200 Euro gönderdi.” gibi mailler.
 • Hesap sahibinin adı soyadı (Yurtdışında parayı gönderdiğiniz kişinin Adı-Soyadı bu alana yazılmalıdır. Şirketse de şirket adını yazmak gerekmektedir.)
 • IBAN numarası (Yurtdışındaki alıcıya ait IBAN bilgileri bu alana yazılmalıdır.)

Bu bilgileri düzgün bir şekilde girdikten sonra “Onayla” diyoruz.

5. Adım – Alıcı ve Tutar Bilgilerinin İncelenmesi

Transferwise ile yurtdışına para gönderirken, alıcı ve tutar bilgilerini girip onayladıktan sonra yurtdışı para transferine ilişkin özet bilgiler İnceleme ekranı altında sunuluyor. Bu ekranda, para göndereceğiniz kişiye ilişkin detayları ve göndermek istediğiniz tutara ilişkin detayları görebiliyorsunuz. Bu ekrandaki bilgileri kontrol edip doğruluğundan emin olduktan sonra diğer aşamaya geçebilir veya hatalı olduğunu düşündüğünüz bir yer varsa, geriye dönüp düzeltebilirsiniz.

7 Transferwise Yurtdisina Para Gonderme Onay Ekrani

 

6. Adım – Kimlik Doğrulama (sadece ilk işlemde)

Transferwise ile yurtdışına para gönderirken, ilk işleminizde kimliğinizi doğrulamanız gerekmektedir. Bu sizin güvenliğiniz için alınmış bir önlem olup, sistemin sağlıklı ve güvenilir olmaya devam etmesi için önemli bir adımdır. Bu işlem yalnızca ilk işleminizde yapılacaktır. Kimliğinizi bir kere doğruladıktan sonra diğer işlemlerinizde bu adım karşınıza çıkmayacak.

8 Transferwise Yurtdisi Para Transferi Kimlik Dogrualama

Kimlik doğrulama işlemi yaparken, ilk olarak T.C. kimlik numarasını girmemiz gerekmektedir. Kimlik numarasını girdikten sonra nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport gibi bir kimliğimizin fotoğrafını yükleyeceğiz veya bilgisayar kameramız aracılığıyla fotoğrafını çektireceğiz. Bu işlem için ehliyet, pasaport veya nüfus cüzdanınızı yanınıza alın. İster işlem yaptığınız bilgisayardan bu belgelerin fotoğrafını çektirin, isterseniz de akıllı telefonunuz ile arkalı önlü olarak ayrı ayrı fotoğrafını çekip sisteme yükleyin.

9 Transferwise Yurtdisi Para Transferi Kimlik Yukleme

Kimliğinizi yükledikten sonra Onayla butonuna tıklayabilirsiniz. Kimlik doğrulama işlemi eğer şüpheli bir durum yoksa en geç 10 dakika içerisinde halloluyor. Değilse bir kaç gün sürebilir. Ama genelde çok kısa bir sürede bitmesi gerekir.

7. Adım – Ödeme

Transferwise ile yurtdışına para gönderirken ödeme işlemini yapmamız gerekmektedir. Türkiye’den yurtdışına para göndermek istiyorsanız, tek yapmanız gereken Transferwise’ın Fibabanka’da bulunan hesabına parayı EFT olarak iletmenizdir. Ödeme ekranında zaten bunun detaylarını göreceksiniz. Hangi hesaba, ne kadar para göndermeniz gerektiği yazıyor olacak. Burada dikkat etmeniz gereken iki husus var.

 • Transferwise ya da Birleşik Ödeme Hizmetleri’nin Fibabanka’daki hesabına parayı göndereceğiniz banka hesabının sizin adınıza kayıtlı olması gerekmektedir. Yani amca oğlunuzun Garanti Bankası’ndaki hesabından EFT yaparsanız, ödemeniz iptal olur.
 • Referans numarasını işlemin açıklama kısmına yazmanız gerekmektedir.
 • Son olarak gönderdiğiniz tutarın eksik ya da fazla olmaması gerekmektedir. Size ödemeniz gereken tutarı zaten ödeme ekranında gösteriyor. Bu tutarı eksiksiz göndermeniz gerekiyor. Eğer fazla gönderirseniz, zaten fazla olan tutarı size iade yapıyorlar.

Türkiye’de ödeme işlemi şu an banka transferi olarak çalışmakla birlikte ilerleyen zamanlarda ödeme seçenekleri de gelecektir. Örneğin yurtdışından Türkiye’ye para gönderirken, banka kartından ya da kredi kartından sanki alışveriş yapıyormuş gibi ödeme yapabilmek mümkün. Dolayısıyla, eğer yurtdışından Türkiye’ye para gönderiyorsanız, bulunduğunuz ülkede farklı ödeme seçenekleri olabilir. Örneğin Almanya, Belçika, Avusturya, İtalya, Hollanda, İspanya veya İsviçre’deyseniz SOFORT yöntemini kullanabilirsiniz. Yine Hollanda’dan IDEAL aracılığıyla da Transferwise ödemesini yapmak mümkün. Buna ilave olarak Estonya ve Finlandiya’daki vatandaşlarımız Trustly kullanabilirler. Bu ödeme seçenekleri bulunduğunuz bölgeye göre farklılık gösterebilir.

Tebrikler, Transferwise ile ilk yurtdışı para transfer işlemini gerçekleştirdiniz. Ödemeyi tamamladıktan sonra işlem detaylarınızı anasayfanızdaki işlem özetinizden görebilirsiniz.

Transferwise Yurtdisina Para Gonderme Islem Ozeti

 

Transferwise ile yurtdışına para gönderme işlemi yaparken, ilk işlem yarım saatinizi alabilir. Ancak daha sonraki işlemler en fazla 1 dakika sürecektir. Çünkü artık üyelik kaydını tamamlamış olacaksınız. Kimliğinizi doğruladığınız için bu adımı atlayacaksınız. Eğer sürekli aynı kişiye ödeme yapıyorsanız, alıcı detaylarını girmenize gerek kalmayacak. Bir önceki yaptığınız transferi kolayca tekrarlayabilirsiniz. 

Transferwise ile yurtdışına para gönderme işlemi ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümü aracılığıyla bizlerle ve diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz. Ayrıca işlem yaptıktan sonra tecrübelerinizi de bizimle paylaşırsanız, diğer okuycularımıza da fayda sağlamış olursunuz.

Comments
 1. bilge demirelli

  turkiye –istanbuldan oglum bana transWise ile para gondermek istiyor.TURKIYE IS BANKASI–ISTANBUL subesinde cek hesabi var.banka transferWise para gonderimini yapmadiklarini soylemisler .bu durumda Itanbulda hangi banka lar TransferWise islemini yapiyor, bana lutfen email ile bildirin

Leave a Reply

Your email address will not be published.