Western Union Nedir?

Bir çoğumuz PTT’de veya bazı bankaların girişinde bulunan sarı siyah logosu ile Western Union işaretini görüp “Western Union nedir?” diye merak etmişizdir. Özellikle yurtdışında akrabası olanların yakından tanıdığı Western Union’ı bu yazımızda sizlere tanıtmaya çalışacağız.

Western Union nedir?

Western Union para transfer hizmeti sunan bir şirkettir. 1851 yılında Amerika’da telgraf şirketi olarak kurulan Western Union, bugün dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinde faaliyet göstermekte olan bir şirket haline gelmiştir. Western Union’ın temel faaliyet alanı para transferidir. Yaygın servis ağı ile dakikalar içerisinde para gönderim hizmeti sunan Western Union, özellikle memleketinden uzak çalışan işçilerin ailelerine para göndermek için tercih ettikleri bir şirkettir.

Binlerce çalışanı ve bir çok ülkede ofisi bulunan Western Union’ın CEO’su ise Türk kökenli Hikmet Ersek‘tir.

Western Union’ın hangi ülkelerde faaliyet gösterdiğini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Western Union nasıl çalışır?

Son zamanlarda dijitale yapılan yatırımlar artsa da Western Union acente bazlı çalışan bir şirkettir. Örnek vererek anlatmak gerekirse, Almanya‘da çalışan Ahmet Bey, İzmir’deki babasına para göndermek için Köln’deki bir Western Union acentesine gider ve para gönderme formunu doldurarak, göndermek istediği tutar ile birlikte acente çalışanına teslim eder. Göndereceği tutar ve gönderim komisyonunu ödedikten dakikalar sonra Ahmet Bey’in babası istediği bir Western Union acentesine giderek, oğlunun kendisine vermiş olduğu MTCN numarasını söyler ve parayı tahsil etmek istediğini belirtir. Ahmet Bey’in babası kimliğini ve para alım formunu doldurarak Western Union acentesindeki çalışana verir ve acente çalışanı gerekli kontrolleri yaptıktan sonra Ahmet Bey’in gönderdiği parayı babasına teslim eder. Böylelikle Almanya Köln’den dakikalar içerisinde para İzmir’e transfer olmuş olur.

Western Union ile nasıl para gönderildiğini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Hızlı ve güvenilir çalışma prensibiyle Western Union uzun yıllardır, evlerinden uzakta çalışmak ve yaşamak zorunda olanların hayatlarına olumlu katkılarda bulunmuş ve bir çok hayatın iyi yönlü iyileşmesine katkı sağlamış ve sağlamaya devam etmektedir.

Dolandırıcılık kurbanı olmayın!

Western Union her ne kadar çoğunlukla iyi amaçlar için kullanılsa da özellikle dolandırıcılık ve kara para aklama niyetiyle bazı kullanıcılar tarafından istismar edilmektedir. Bana da ulaşan bir takım okuyucularımızın da maalesef dolandırıcılık kurbanı olduklarını görüyorum.

Western Union ile para gönderirken dikkat etmeniz gereken en önemli husus yüzyüze tanışmadığınız kişilere para göndermemektir. Özellikle insanımızın duygularını istismar ederek onlarla duygusal ilişkideymiş gibi görünen ama asıl niyetleri dolandırıcılık olan Bulgaristan ve Romanya kökenli Türkçe konuşan kadınlara para gönderirken dikkat edin. İnternette biraz araştırdığınızda bu tip ilişkilerin hep hüsranla sonuçlandığını görebilirsiniz. Sizden bilet parası, doktor parası, altın parası gibi taleplerle Western Union aracılığıyla para talep eden bu kişileri dikkate almayın ve hayatınızdan çıkarın.

Dolandırıcılık faaliyetleri kapsamında bir diğer husus da Gana ve Nijerya‘dır. Size hayatınızda adını duymadığınız amcanızdan, dayınızdan miras kaldığını söyleyen veya hesabında milyonlarca dolar olduğunu ama parayı ülkeden çıkaramadığını, eğer onun avukat parasını veya banka masrafını ödemenize yardımcı olursanız parayı sizinle paylaşacağını vaad eden kişileri dikkate almayın. Bu insanlar sizi dolandırma niyetindelerdir.

Western Union ile veya başka bir para gönderme servisi ile yüzyüze tanışmadığınız kimselere para göndermeyin.

Western Union nedir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Wetern Union ile ilgili sizin merak ettiğiniz veya eklemek istediğiniz bir husus varsa aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.

Comments
 1. Bülent

  Azarbeycanda arkadaşım var.Ona 1500 dolar göndermek istiyorum.nekadar dolar masraf oluyor.

  • Can Balkan

   Western Union ile Azerbaycan’a 1500 dolar göndermenin ücreti 60 dolar olacaktır.

 2. Fethi

  Merhaba can bey wester unionla yurtdışından Türkiye’ye banka hesabına para gönderdim.para direk hesaba yatarmı yoksa mtcn istermi banka parayı çekmek için?

  • Can Balkan

   O sistem nasıl çalışıyor bilmiyorum maalesef. Ama eğer banka hesabına göndermişseniz, otomatik geçer herhalde.

 3. Zeynep

  Sadece isim ve soyisimle para gönderimi olabiliyor mu??mtcn numarası ile alsak olun mu

  • Can Balkan

   Ad soyad ve adres bilgisi gerekebilir. Size para gönderildikten sonra MTCN ile acenteden alabilirsiniz.

 4. Betül

  Merhaba.western union ile Çin’e para göndermek için gondericin yada alıcının banka hesabının olmasımı gerekiyor?

 5. selim

  Merhaba kızım Kırgızistan da öğrenci Ziraat Bankası hesabına 200dolar yatırdık orada ki ATM den cekemedi hesabında para görülüyor bu nu wu na nasıl göndere bilir kendine göndere bilirmive çekebilir mi.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Ziraat Bankası internet bankacılığı üzerinden Western Union işlemlerine izin veriyorsa, internet bankacılığına girip kendi adına gödnerebilir. Daha sonra da MTCN numarası ile Kırgızistan’da herhangi bir WU acentesine gidip parayı çekebilir.

 6. Hod

  Mrb , 2000 bin abd dolari qatar ille turkey , ucreti nekadar?

Leave a Reply

Your email address will not be published.