Yurtdışına Para Göndermenin En Ucuz Yolu

Çocuğunuz yurtdışına okumaya gitti. Her ay yurtdışına para göndermeniz gerekiyor. Ya da yurtdışında bir yabancı dil kursuna gideceksiniz ve  okula para transfer etmeniz gerekiyor. Ya da yurtdışındaki bir tedarikçiden mal aldınız, ödeme yapmanız gerekiyor. Bu zamana kadar, eğitim, iş, ticaret ya da seyahat, amacımız ne olursa olsun, yurtdışına para göndermek istediğimizde aklımıza gelen 2 seçenek oluyordu. Bu seçeneklerden ilki doğrudan banka aracılığıyla SWIFT olarak parayı yurtdışına göndermek , ikincisiyse Western Union veya Moneygram gibi bir acente ile para transferini gerçekleştirmekti. İnternetin yaygınlaşması ile bunlara bir yenisi daha eklendi: Transferwise.

Türkiye’den yurtdışına para göndermenin en ucuz yolu Transferwise. Nasıl mı? Gelin hep birlikte basit bir karşılaştırma yapalım. Karşılaştırmanın kolay anlaşılması için Almanya’ya 1.000 Euro para göndereceğimizi varsayalım. Almanya’ya para gönderirken de Western Union, banka veya Transferwise seçeneklerinden birini kullanacağımızı düşünelim.

Western Union ile Almanya’ya 1.000 Euro göndermek için ödeyeceğimiz komisyon tutarı, 65 Euro olacak. Euro kuruna 6 lira dersek, yurtdışına 1.000 Euro göndermek için 390 lira ödememiz gerekecek. İlave olarak, eğer Western Union acentesine göndermek istediğiniz tutarı Euro olarak götürmez de TL olarak verirseniz, %2-%3 de kur farkı ödeme ihtimaliniz var. Aşağıdaki görseli, Western Union’ın Türkiye’deki en büyük acentelerinden biri olan PTT’nin web-sitesinden aldım. Buraya tıklayarak siz de kontrol edebilirsiniz.

Western Union yurtdışı para gönderme ücretleri

Yurtdışına para göndermek için kullanabileceğimiz ikinci seçenek ise bankalar. Bankalar kendi aralarında kullandıkları muhabir banka sistemi ile SWIFT mesajları aracılığıyla birbirlerine para gönderebilirler. Lakin hem yurtdışına parayı gönderdiğiniz banka, hem muhabir banka ve/veya alıcı banka komisyon tahsilatı yaptığı için yurtdışına banka ile para göndermek oldukça maliyetli bir yöntem olur. Ancak, özellikle ticaret ile uğraşanlar veya büyük miktardaki para göndermek isteyenler için banka halen ilk alternatif. Banka aracılığıyla yurtdışına para gönderme maliyetlerine baktığımızda,  net bir tutar bulabilmemiz mümkün olmuyor. Ancak karşılaştırmamızı kolaylaştırmak için Enpara’nın yayınlamış olduğu ücret tarifesine bir bakalım.

banka yurtdışına para gönderme ücretleri

EFT ve havalelerden ücret almayan, genellikle piyasanın üzerinde faiz vermeye çalışan müşteri dostu Enpara, yurtdışına para gönderirken, her işlem için 30 lira alıyor. Ancak hikaye burada bitmiyor. Bu tutar, Enpara’nın aldığı tutar. Buna ilave olarak bir de muhabir banka veya alıcı bankaya komisyon ödemeniz gerekecek. Enpara da bunu not olarak aşağıdaki şekilde belirtmiş.

muhabir banka komisyonu

Yani siz Türkiye’den Almanya’ya 1.000 Euro gönderebilirsiniz, ancak gönderdiğiniz kişinin eline 900 Euro geçebilir. Çünkü aracı bankalar da komisyon alacaklar. Diyelim ki, aracı bankalar 100 değil de 50 Euro muhabir banka komisyonu alsınlar. Banka ile yurtdışına para göndermek istediğimizde ödeyeceğimiz komisyon 30 lira + 50 Euro olacak. Yani toplamda 330 lira ya da 55 Euro diyelim. (ki Enpara’nın yurtdışına para gönderme komisyon oranı oldukça düşük. Normalde diğer bankalar da göndereceğiniz tutara göre değişmekle birlikte ortalama 20 Euro civarında komisyon alırlar.)

Türkiye’den Almanya’ya 1.000 Euro göndermek istedik. Western Union 390 lira komisyon aldı. Bankanın komisyonu ise -biraz da iyimser tahminlerle- 330 lirada kaldı. Peki, yurtdışına para gönderme işlemini Transferwise ile yaparsak ne kadar ödeyeceğiz?

yurtdışına para göndermenin en ucuz yolu Transferwise

Yukarıdaki görselden de görebileceğiniz üzere, Transferwise ile Almanya’ya 1.000 Euro göndermenin ücreti yalnızca 34 lira yani yaklaşık 5 Euro. Bunun dışında saklı gizli, ilave bir ücret yok. Paranızı da gerçek kurdan çeviriyor, sizi herhangi bir zarar uğratmıyor. Gönderdiğiniz para büyüklüğüne ve gönderdiğiniz zamana göre bir kaç saat ile bir kaç gün içerisinde karşı tarafa iletiliyor. Örneğin ben bu ekran görüntüsünü öğlen 12 gibi aldım. En altta göreceğiniz üzere 7 saatte paranın Almanya’daki hesaba yatacağı söyleniyor.

Şimdi yurtdışına para gönderme için kullanabileceğimiz 3 seçeneği özet olarak bir karşılaştıralım.

yurt dışına para göndermenin en ucuz yolu

Western Union ile yurt dışına 1.000 Euro göndermek istediğimizde, 390 lira komisyon ödüyoruz ama paramız bir kaç dakika içerisinde karşı tarafa ulaşıyor. Banka ile 1.000 Euro göndermek istediğimizde 330 lira komisyon ödüyoruz, para 3 iş günü içerisinde ulaşıyor. Transferwise ile 1.000 Euro göndermek istediğimizde ise yalnızca 34 lira komisyon ödüyoruz ve paramız 7 saat içerisinde karşı tarafın hesabına geçiyor.

Transferwise ile nasıl para gönderebileceğinizi resimli olarak anlattığımız rehbere ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

İyi güzel ama bu Transferwise nedir? Güvenli midir? Transferwise ile yurtdışına para transferi nasıl yapılır? Merak etmeyin, şimdi sıra bu sorulara cevap vermekte.

Transferwise, İngiltere’de yaşamaya başlayan ve Skype’ın da kurucusu olan Estonyalı iki genç tarafından hayata geçirilmiş bir para transfer uygulaması. Bu iki genç arkadaşımız İngiltere’den Estonya’ya para transferi yaparken, yüksek komisyonlardan illallah edip, alternatif yöntemler araştırmaya başlamışlar ve bunun sonucunda da ortaya Transferwise çıkmış.

Peki, Transferwise neden bu kadar ucuz? Çünkü Transferwise‘ın çalışma sistemi diğerlerinden farklı. Örneğin banka ile parayı gönderirken, para önce muhabir bankaya oradan da alıcı bankaya gidiyor. Transferwise‘da ise parayı ülkenizdeki yerel banka hesabına transfer ediyorsunuz. Daha sonra Transferwise, parayı gönderdiğiniz ülkedeki banka hesabından alıcının aynı ülkedeki banka hesabına transfer ediyor. Yani diğerleri parayı uluslararası dolaştırırkenTransferwise iki basit EFT işlemi yapıyor. Dolayısıyla da maliyetler düşüyor.

Örneğin siz Türkiye’den Almanya’ya para göndermek istediğinizde, Türkiye’de bulunan kendi banka hesabınızdan Transferwise‘ın Fibabanka‘da bulunan ve Birleşik Ödeme Hizmetleri A.Ş. adına kayıtlı banka hesabına transfer ediyorsunuz. Transferwise, Türkiye’deki banka hesabında ödemeyi görünce, Almanya’daki kendi hesabından alıcının Almanya’daki hesabına parayı transfer ediyor.

Peki, Transferwise güvenli mi?

Transferwise, hem ülkemizde hem merkezinin bulunduğu İngiltere’de hem de faaliyet gösterdiği bütün ülkelerde para transferi yapmaya yetkilidir. Örneğin ülkemizde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından gerekli izinler sağlanmıştır. Transferwise‘ın kullanıcı sözleşmesinde yer alan aşağıdaki ifadelere göz atabilirsiniz.

Transferwise güvenli mi.

Bu zamana kadar belki milyonlarca insan Transferwise ile yurtdışına para gönderme işlemi gerçekleştirdi. Sitemiz aracılığıyla da bir çok okuyucumuza yardımcı olduk. Daha önce yorum bölümü aracılığıla bizlere ulaşıp, Rusya’ya düzenli para göndermek istediğini belirten Bahri Bey ile yazışmalarımızı aşağıda görebilirsiniz.

yurt dışına para göndermenin en ucuz yolu yorumlar

Kendisi 27 Ağustos 2018 tarihinde Western Union ile para gönderme konulu yazımıza, yorum bırakarak, Rusya’da ikamet ettiğini ve emekli maaşının Garanti Bankası’na yattığını belirtmiş. 528 Dolar para göndermek için 46 dolar komisyon ödemiş. Bize en uzuz yolu sormuş. Kendisine Transferwise kullanmasını tavsiye etmişiz. Daha sonra kendisi emekli maaşını alınca Rusya’ya göndermek için Transferwise kullanıp, memnuniyetini belirtmiş. Yorumun orijinalini görmek için burayı tıklayabilirsiniz.

yurt dışına para transferi en ucuz

Yurtdışına para göndermenin en ucuz yolunu karşılaştırdığımız bu değerlendirmemizin sonuç bölümüne gelirsek:

  • Yurtdışına paranın dakikalar içerisinde ulaşmasını istiyorsanız veya parayı göndereceğiniz kişinin bir banka hesabı yoksa, Western Union veya MoneyGram gibi alternatifleri kullanmak durumundasınız.
  • Türkiye’de herhangi bir bankada hesabınız varsa, ayrıca parayı göndermek istediğiniz kişinin o ülkede bir banka hesabı varsa, paranın 3-5 saat içerisinde karşı tarafa ulaşması çok büyük problem yaratmayacaksa, Transferwise kullanmanızı tavsiye ederim.

Transferwise ile para göndermeye başlamak için burayı tıklayabilirsiniz.

Yurtdışına para göndermenin en ucuz yolu ile ilgili sizin görüş ve sorularınız varsa, aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz. Yurtdışına para transferi ile ilgili daha önce yayınlamış olduğumuz yazıları aşağıda görebilirsiniz. Okumak istediğiniz yazının üzerine tıklamanız yeterli olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.