Yaşlılar Kredi Çekebilir mi?

Emeklilere kredi veren bankalar ve PTT emekli kredi kampanyalarını yazdıktan sonra bize en çok sorulan sorulardan birini daha cevaplamak istedik. ”Yaşlılar kredi çekebilir mi?” ”Yaşlıların kredi çekme sınırı kaç?” veya ”Kredi çekmek için yaş sınırı nedir?” şeklinde sorulara bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız.

Türkiye’de ortalama yaşam süresi 78 olup, erkeklerin ortalama yaşam süresi 75, kadınların yaşam süresi ise 81’dir. Dolayısıyla yaşlılara kredi veren bankaları veya kredi çekmek için yaş sınırını anlatırken, bu süreleri de dikkate almamız gerekiyor. Çünkü yaşlı kavramı kişiden kişiye farklılık gösteririr.

Siz yaşlılar için kredi imkanlarını ararken 70 yaşındakiler için krediyi mi yoksa 60 yaşındakiler için krediyi mi arıyorsunuz? Bu yazımızı yazarken 80 yaş, 75 yaş ve 70 yaş için 3 ayrı basamak olusturup, kredi yaş sınırını bu basamaklara göre inceleyeceğiz. Yaşlılılık aylığı 65 yaşından itibaren bağlandığına göre devlet, 65 yaş ve üzerini yaşlı kabul ediyor. Peşinen söyleyelim 65 yaş kredi cekebilmek icin uygun bir yaş.

80 yaşında kredi

Yaşlılara kredi veren bankalar içerisinde en yüksek limiti Aktifbank koymuş durumda. Aktifbank kredi yaş sınırı 83. Yani 80 yaşındakı bir kişi 3 yıl vadeli kredi alabiliyor. Kredi yaş sınırı konusunda Aktifbank ile rekabet eden diğer iki banka ise Denizbank ve Vakıfbank. Bu iki bankada da kredi yaş sınırı 80. Ama Aktifbank’tan farklı olarak, bu iki bankadan kredi kullanırken yaş sınırına kredi süresini de dahil etmeniz gerekiyor. Yani 79 yaşındaysanız, en fazla 1 yıl vadeli kredi kullanırken, 3 yıl vadeli kredi kullanmak istiyorsanız 77 yaşını aşmamış olmanız gerekiyor.

75 yaşında kredi

80 yaşındakilere kredi veren bankalara ilave olarak 75 yaşındakilere kredi veren bankalar ING Bank ve Şekerbank‘tır. Bu iki bankadan kredi almak isteyen yaşlılarımızın, kredi yaş sınırını hesaplarken kredi ödeme süresini ve yaşlarını dikkate almalari gerekmektedir. Yani 72 yaşında birisi 3 yıl vadeli kredi çekebilirken, 73 yaşındaki birisi en fazla 2 yıl vadeli kredi çekebilir.

70 yaşında kredi

70 yaşında kredi almak isteyenler yukarıda anlattığımız 75 yaşa kredi veren ve 80 yaşa kredi veren bankalara ilave olarak TEB başta olmak üzere bir çok bankaya başvurabilirler. 70 yaşında geliri olan birine bir çok banka kredi verebilir.

Bankacılık kanununda kredi yaş sınırı ile ilgili bir sınırlama bulunmamakla beraber bankalar kredi verecekleri müşterileri seçerken kendi içsel düzenlemelerine bakarlar. Kanunlarda kredi yaş sınırlamasından ziyade kredi verilecek kişinin akli melekelerinin yerinde olması gerektiğine vurgu vardır. Bankalar kredi verirken yaşam süresi istatistiklerini dikkate alırlar. Aynı zamanda daha önce kredi kullandırılan ileri yaşlı müşterilerin ödeme performansları da dikkate alınır.

Özet olarak, eğer 70 yaşın altındaysanız ve düzenli bir geliriniz varsa bankaların çoğundan kredi kullanabilirsiniz. Yaşınız 80 üzerine çıktığında ise kredi kullanabileceğiniz banka sayısı bir elin parmaklarını geçmemektedir.

Kredi çekme yaş sınırı hakkında başka sorunuz veya yorumunuz var ise aşağıda yer alan yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Comments
 1. Babam 75 yaşında kredi kullanmak istiyoruz uygun mudur uygunsa hangi banka

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Öncelikle emekli maaşını aldığı bankaya ya da postaneye başvurun. Eğer onlar vermiyorsa şansınızı Vakıfbank, DenizBank, ING Bank, Şekerbank veya Aktifbank’ta deneyebilirsiniz.

 2. ethem

  merhaba babam 82 yasında emeklı 1400 lıra maas alıyor 20000 tl kredı cekebelırmı acaba.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef yas haddinden dolayi babanizin kredi cekmesi pek mumkun gorunmemektedir.

 3. selma küpeli

  Annem devletten 65 yaş maaşı alıyor nerden nasıl kredi alabilir mi

  • Can Balkan

   Selma Hanim,
   Yaşlılık maaşını gelir göstererek kredi alabilmeniz zor görünüyor. Maaşınızı PTTden alıyorsanız yine de kendilerine danışabilirsiniz.

  • Olcay

   Merhaba benim annem 65 yaşlılık maaşı almaktadır yaşı 79 dur 10 bin TL kredi kullanabilir mi.

   • Can Balkan

    Merhaba,
    Maalesef pek mümkün görünmüyor. Yine de maaş aldığınız şubeye sorun isterseniz.

 4. Ayşe

  Annem 79 yaşında. 0 araç kredisi kullanabilir mi.Emekli aylığı var.Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Aktifbank, DenizBank ve VakifBank ile gorusebilirsiniz.

 5. Mustafa ataseven

  Annem 73 yasinda maasini pttden alliyor 1200 tl 320 tl kesintisi var 20000 tl 48 ay vadeyle kredi cekmek istiyor mumkun mu

  • Can Balkan

   Mustafa Bey,
   48 ay vadeli 20 bin lira kredinin aylık ortalaması 600 lira civarında oluyor. Şu anda annenizin eline net geçe 880 lira diye anlıyorum. Gelirden ötürü ihtimal biraz az olsa da aciliyetiniz varsa deneyebilirsiniz. Çıkma ihtimali var. Yaş ile ilgili sıkıntı yok. PTT’den aldığınız için sizi muhtemelen Aktifbank veya DenizBank kredilerine yönlendirecekler. Kolaylıklar.

  • Cem

   Benim annem 65 yaş maaşı alıyor açama kredi veren dewlet bankalarına şimdi çıkan altı ay geri ödemesiz temel ihtiyaç kredisi kullanabilirim mumkunmu tesekurler

 6. Gül

  Merhaba annem 73yasinda ve dul aylığı aliyo.maasi 1.200lira.maasi cektigi bankadan 15.000tl kredi cekmek istiyo 24ay vadeli.hayat sigortasi 1.200tl kesiyorlar. Borcu vadeden once odersek hayat sigortasi icin kesilen parayi geri alabilirmiyiz.alabilirsekte ne kadarini alabiliriz

  • Can Balkan

   Merhaba Gül Hanım,
   Evet borcu vadesinden önce öderseniz hayat sigortasının tahakkuk etmeyen kısmını alırsınız. 1,200 lira sigorta bedeli 15 bin lira ana para için. Söz gelimi siz 10 bin lira anapara borcunuz kalmışken borcunuzu kapatırsanız, yaklaşık 800 lira iade alırsınız. Sigorta aktüerya hesapları biraz karmaşıktır ama dediğim gibi kalan ana para tutarı ve geçen zamana bağlı olarak iade alabilmeniz mümkün.

 7. Cengiz çınar

  Merhaba
  Annem 73 yaşında Vakıfbank’tan dul aylığı alıyor.20000₺ ihtiyaç kredisi çekebilir mi
  Fakat okuma yazması yok
  Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Annenizin aylığının 1080 lira olduğunu varsayıyorum. Eğer başka herhangi bir borcu yoksa, maaşı aldığınız Vakıfbank’a başvurmayı deneyebilirsiniz. 48 ay vadeli kredi için aylık ödeme miktarı 600 lira civarında olacaktır. Okumaz yazma bilmemesi sorun değil, akli melekeleri yerindeyse kredi çekebillir. Kolaylıklar.

 8. Nevin

  Babam 72 yasında emekli 2000 TL maaş aliyor ihtiyaç kredisi çekmek istiyor 30000 TL ziraatten alıyor maaşını çekebilir mi bu krediyi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Belki 48 aylık çekmesi mümkün olmayabilir ama 36 aylık verebilirler. 48 aylık için aylık ödeme 885 lira olurken, 36 aylık için aylık taksit tutarı 1100 lira olacak. Babanızın başka bir borcu yoksa ve daha önceki borçlarını düzenli ödemişse kredi alabilme ihtimali var. Ziraat Bankası ile konuşun, eğer olumsuz yanıt alırsanız, Vakıfbank’tan deneyin.

 9. Ahmet

  Babaannem 1936 doğumlu 80 yaşında dul aylığı alıyor. Maaşını denizbankta almakta. Denizbanktan kredi başburusunda bulunduk yaşından dolayı red edildi. Acaba başka hangi bankadan başvuru yapmalıyız.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Herhangi bir PTT şubesine gidip, Aktifbank için kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Gelir durumu uygunsa ve geçmişte herhangi bir problemli kredisi yoksa 3 yıl vadeli kredi alabilirsiniz.

 10. Tarık kiziltay

  Annem 85 yaşında emekli ilk ok.ogretmeni.ziraatten 10.000 ₺kredi çekebilir mi.?kefil olabilirim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef 85 yaşında kredi kullanabilmek pek mümkün görünmüyor. Yine de şubenize danışabilirsiniz.

 11. Elif

  Babam 67 yaşında.Bağkurdan emekli. Bankalardan Konut kredisi kullanabilir mi?

  • Can Balkan

   Babanızın yaş konusunda bir kısıtlaması yok. Eğer geliri ile çekeceğiniz kredi tutarı da uyumluysa ve daha önce kredi ödemelerinde sorun yaşamamışsa kolaylıkla kredi çekebilirsiniz.

 12. Ramis

  Ziraat bankasinda 75 yasinda emekli kredi cekebilirmi 7000

  • Can Balkan

   Eğer maaşınızı Ziraat Bankası’ndan alıyorsanız, maaş aldığınız şubeye danışmanızı tavsiye ederim.

 13. İsmail

  Annem 80 yaşında kredi için maaşını ptt ye taşıdık aktifbank veriyormuş fakat 30 binlira çekince bunun 15 binlirası sigortaya kesilir yaşlı oldugu icin dediler bu sigorta bedeli neden bu kadar cok diyelimki borcu odedik annem olmedi kesilen bu sigorta ucretini geri alabiliyormuyuz tesekkürler

  • Can Balkan

   Allah uzun ömür versin. Lakin, sigorta açısından bakarsak, aktüeryal dediğimiz sigorta prim hesaplamalarında ortalama ömür süreleri dikkate alınır. Anneniz yaşı itibarıyla riskli grupta olduğu için sigorta tutarı da oldukça yüksek maalesef. Ve krediyi ödeseniz bile bu tutarı geri almanız mümkün değil. Tek bir istisnası var, o da söz gelimi 4 yıllık kredi çekip, 2. yılında kredinin tamamını geri öderseniz, kalan ana para tutarınız ile orantılı olarak sigorta priminizin bir kısmını iade alabilirsiniz. Benim tavsiyem, krediyi daha genç birinin çekmesi ve annenizin kefil olmasıdır, eğer kabul ederlerse.

 14. Mesut

  Babam 58 yaşında, kendisine ev alacağız. tapuyu üzerine yapabilmemiz için krediyi de ona çektirmemiz lazım. tüm ödemelerini biz yapacağız. kefil olmamız kaydıyla kredi çekmemiz mümkün mü?
  kendisinin 1400 civarı emekli maaşı var, ödemeler 2300 olacak ve tamamını kendim ödeyeceğim, bunu kabul ederler mi örneği var mıdır??

  • Can Balkan

   Mesut Bey,
   Krediyi siz çekin, ev sizin üzerine olsun ama tapuda babanız lehine şerh koydurun. Kredi bitince devrini yaparsınız. Ya da noter vasıtasıyla bir satış sözleşmesi imzalayın. Benim aklıma gelen çözümler bunlar ama siz yine de şubedeki arkadaşlara danışın. En kolay yolu onlar gösterir. Elbette bir çözümü vardır.

 15. Nigar

  Iyi akşamlar annem maaşını ziraat bankasından alıyor 10000 tl kredi çekebilirmiyiz

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer geliriniz çekmek istediğiniz tutar ve vade ile uyumluysa elbette kredi çekebilirsiniz. Şubenize danışmanızı tavsie ederim. Bir problem olacağını düşünmüyorum.

 16. Celal

  ben vakıfbanktan 1400 TL. emekli maaşımı almaktayım dağınık kredi ve kredi kartı borçlarımı tek hesapta toplamak için yapılandırma yaparak 30000 TL kredi çekmem gerekiyor. yaşım 67 olduğundan 48 ay vadeli yapılması mümkün mü? iki ay önce küçük bir yapılandırma yaptığımda. yaşımdan dolayı 36 ay yapılabilceği söylendi. oysa ben 48 ay istiyorum. teşekkürler

  • Can Balkan

   Celal Bey,
   VakıfBank daha önce PTT ile yaptığı anlaşma ile 80 yaşına kadar sorunsuz kredi veriyordu. Şu an PTT ile anlaşmaları yok ama normalde 70 yaşın üzerindekilere de kredi vermeleri gerekiyor. Şubenizden olumsuz yanıt aldıysanız, diğer bankalar ile görüşmenizi tavsiye ederim. 67 yaşında bir emekli olarak 4 yıl vadeli krediyi sorunsuz alacağınızı düşünüyorum.

 17. Cemil

  Babam 69 yaşında 3 ayda bir maaş alıyor kredi kullanabilirmi

  • Can Balkan

   Evet.

 18. Hasan kutlu

  Merhaba babam 1936 dogumlu 81 yasında biz 5 binlira kredi kulla mak istiyoruz 2 yıllık kullanma sansımız varmı acaba

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bildiğim kadarıyla 80 yaşın üzerinde kredi veren banka yok. Ama dilerseniz yine de PTT’ye danışabilirsiniz.Şu anda PTT şubelerinde Aktifbank, DenizBank, Fibabanka 80 yaşa kadar kredi kullandırımı yapıyor.

 19. serkan demir

  merhaba can bey annem mayısın 7 sinde 70 e giriyor bugün ziraat bankasından kredi talebimiz oldu ve bize söylenen mayısa kadar yani 4 ila 5 ay vadeli kullanabilirisiniz oldu acaba bu şubeye özel bir durum mu yoksa ziraat te 70 yaş sınırı mı geldi…..

  • Can Balkan

   Serkan Bey,
   Bankalar risk algılarına göre zaman zaman kredi verme yaş sınırlarını değiştirebiliyorlar. Annenizin kredi çekebileceği bir çok banka var. DenizBank, ING, Fibabanka ve AktifBank benim aklıma gelen ilk bankalar. Bu bankaların şubesi varsa bulunduğunuz yerde, başvurunuzu yapabilirsiniz. Değilse, PTT şubesine sorabilirsiniz.

 20. Aliye

  Babannem 68 yaşında konut kredisi çekmek istiyor 80 bin 100 kadar aylık 1500 tl ödeyecek mümkün mü sizce

  • Can Balkan

   100 bin lira kredi 120 ay vade ile aylık taksitleri 1500 lira civarında olur. Yani babaannezin 10 yıllık kredi çekmesi gerekiyor. Kredi bittiğinde 78 yaşında olacak. Kredi alabileceği bankalar mevcut. Öncelikle maaşını aldığı banka ile görüşün. Olumsuz sonuçlanırsa DenizBank, ING ve Fibabanka ile görüşebilirsiniz. Yalnız, bir hatırlatmada bulunayım. Yaşı arttığı için sigorta primi de yüksek çıkabilir.

 21. Muhammed

  Annem 67 yaşinda ziraat bankası 34 bin lira kredi için 48 ay vadeli 4 bin tl sigorta parasi çıkardı normal mi sizce

  • Can Balkan

   Merhaba Muhammed Bey,
   Maalesef çok normal. Yaş arttıkça sigorta primi yükselir. Bunun nedeni de yaş arttıkça vefat riskinin artmasıdır.

 22. Erol

  Slm annem 1936 doğumlu emekli maasi 1035 lira aktif bank ‘tan 10000 lira kiredi alabilirmiyiz

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hem yaş hem de gelir olarak sınırdasınız. Yanlış bilgi verip yanıltmak istemem. Aktif Bank müşteri hizmetlerini arayıp bilgi almanızı tavsiye ederim.

 23. Anneannem 77 yaşında ziraatten emekli maaşı alıyor kredi çekmek istiyoruz ve yaş sınırına takıldık kefil istiyorlar kayınçım 50 yaşında emekli anneanneme kefil olabilirmi kayınçım kredi ödüyor 1100 lira maaş alıyo 600 lira kredi ödüyor kefilliği kabul olurmu teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kayınınız anneannenize kefil olabilir. Banka için 2 emekli maaşı yeterince garanti. Tabi yine de bankaların kendi takdileridir. Ama ben yüksek ihtimal görüyorum. Sonucu konusunda bizleri de tekrar bilgilendirmenizi rica ederiz.

 24. Lale

  Merhaba.Elektronik birkaç alışveriş için 7500 tl çekmemiz gerekiyor.Babam 75 yaşına girecek bu Nisan’da.Halkbank maaşını aldığı banka kefilsiz verilmiyor keza Finansbank ve Ziraat bankası’da.1300-1350 tl kadar maaşı var.Kefilsiz alabileceğimiz bir banka var mıdır? evimiz yok.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Aktif Bank’ı da bir deneyebilirsiniz. Ama ihtiyacınız acil değilse kredi çekmenizi de pek tavsiye etmem. Yaşı ilerlediği için sigorta primi de yükselecektir. 7500 lira için en az 15 bin lira geri ödeme yapmanız gerekebilir.

 25. Nursell

  Merhaba annem 68 yaşında emekli maaşı alıyor şuan maaşı kredili bir sene var bitmesine bittikten sonra ev kredisi çekebilirmi maaşı 1400 civarı teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Çekeceğiniz tutara bağlı olarak değişmekle birlikte, yaşı açısından şu an için kredi çekmesinde bir sakınca görünmüyor.

 26. sevcan

  Teyzem 78 yasinsa halkbankasindan dul maasi aliyor okuma yazmasi yok maasini tasiyip hangi bankadan kredi cekebikir maasi 1000 tl

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Ne kadarlık bir kredi çekmek istediğini bilmiyorum ama yaşı ilerlediği için sigorta çok fazla olacaktır. Benim tavsiyem daha genç birinin krediyi çekmesi ve teyzenizin krediyi çeken kişiye ödeme yapması yönünde olur.

 27. Oğuzhan eser

  Merhaba babam 70 yaşında polis emeklisi 10 bin civarı ev kredisi borcu var ben sözleşmeli erim sözleşmeli memur olarak geçiyor ama daha önce hiç bir banka ile ilişkim olmadığı için kredi puanim 0 babamın bana kefil olmasi yada benim babama kefil olmam ile 3 yıl vade ile 60 bin cekebilirmiyim

  • Can Balkan

   Merhaba Oğuzhan Bey,
   Göreve ne zaman başladığınızı bilmiyorum lakin 6 aydan fazladır memur olarak görev yapıyorsanız, babanızın kefaleti ile kredi çekebileceğinizi düşünüyorum. Maaş aldığınız banka ile konuşun, yardımcı olacaklardır. Sıkıntılı bir durum yok.

 28. Dilek tengul

  Annem 78 yaşında vakifbank randevu yetim maaşı 700 lira ve ziraat bankasından 1300 lira dul maaşı almakta maaşlarından şu an ekside 15000 kredi alabilirmi

 29. Abdullah

  Merhaba dayım 74 yaşında almanyadan emekli 3000 lira maaş 3000 lira da kira geliri ile toplam 6000 lira geliri var herhangi bir borç durumu yok 30000 lira kredi 12 vade ile ihtiyaç kredisi çıkar mı? Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Geliriniz belgelenebilir bir gelir ise bir sıkıntı olacağını sanmam. Hem vade kısa hem gelir uygun. Lakin sigorta yapmak isterlerse sigorta primi yüksek çıkabilir.

 30. semih

  babam 55 annem ise 48 yasinda ikisde emekli 3300 lira gelirleri var konut kredisi alabilirlermi tesekkurler. .

  • Can Balkan

   Semih Bey,
   Kredi notları ve çekeceğiniz kredi miktarı uygunsa, kredi çekmelerinin önünde yaş açısından herhangi bir engel bulunmuyor. Kolaylıkla alabileceklerini düşünüyorum.

 31. esma

  Merhabayın babam 76yasında 150bın TL on Yıl vadeli konut kredisi çekerek 100bın nakit vererek ev aldı kardeşime demiş sana satayım seneye evi yada krediyi kapat .aklım almıyor daha önce de benden miras kaçırıldı. Ortada bir düzenbazlık olabılır mı hayat sigortası varsa zaten odemezmı. Saygılar

  • Can Balkan

   Esma Hanım,
   76 yaşındaki birinin 10 yıl vadeli kredi alabilmesi pek sık olan birşey değil. Lakin konut kredisi olduğu için ve teminat değerinin yarısına yakınını nakit ödediği için kullandırılmış olabilir. Hayat sigortası ise muhtemelen yapılmamıştır. Zaten bu yaştaki birinin sigorta primi yüksek olacaktır. Babanızın da bu maliyete katlanmış olduğunu pek sanmam. Konu oldukça hassas. Haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız yasal merciilere başvurmanızı tavsiye ederim. Konu benim alanımın dışında.

 32. Şengül

  Mrblar babam 67 yaşında emekli 30 bin tl kredi çekmek istiyoruz 36 ay vadeli bize bankadan dönüş olarak net para 27 bin olarak alacağız toplamda 36 bin ödeyeceğiz 30 binin 3 binini sigorta adı altında biZden banka alacak böyle birşey uygulanması doğrumu

 33. Fırat Özgür

  68 yaşındayım oğlum için ziraat bankasından 100bin tl ev kredisi alıyorum ancak hayat sigortasi yaşım gereği yıllık 2600tl çıktı.dışarıdan özel bir firmaya hayat sigortasi yaptırabilirmiyim banka kabul edermi

 34. Serdar

  Babam 78 yaşında PTT de maaş almaktadır bugün aktifbank aracılığı ile kredi başvurusunda bulunmuş 35.000TL giriş yapılmış ve karşılığında babama elinize 17.400 TL vereceğiz 17.600 sigorta demişler bu haksızlık değil mi.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef yaş arttıkça sigorta bedeli yükselmekte. Ailede geliri olan genç biri varsa, babanız kefil olabilir. Bu şekilde kredi çekmenizi tavsiye etmem.

 35. yusuf

  Merhaba can bey.
  Babannem 74 yaşında dedemin öldükten sonrakı maaşını alıyor yurtdışından ve burdan aldıgı maas 2900 cıvarında. zirrat bankasından 2 tane kredi çekmişti. düzenli ödendi ve şuan birinin 1 taksidi diğerinin 4 taksidi kaldı. 40000 tl kredi çebilir mi. ya da ne kadar çekebilir. yapıkredide de kredi kartı var 4 senedır düzenli ödüyoruz. cevaplarını bekliyorum

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Doğrudan şubeye danışırsanız, daha iyi bir cevap alabilirsiniz ama verdiğiniz bilgilere göre kredi çekmesinde bir engel bulunmuyor. Lakin, sigorta bedeli çok yüksek çıkabilir. Hatırlatmak isterim.

 36. Erkut

  62 yaş ve üstü için ters anuiteli konut kredisi olduğunu okumuştum.bu konu hakkında bilginiz​ varmı.

  • Can Balkan

   Türkiye’de bunu hiç duymadım. Ters anuite bizim bankacıların işine gelmez.

 37. Sibel

  Dedem 86 yaşında çift maaşı var 10000 lira kredi 1yıl ödemeli alabilirmiyiz ziraat başkasından alıyor maaşlarını dedem

  • Can Balkan

   Maalesef biraz zor görünüyor ama isterseniz Ziraat Bankası ile bir görüşün.

 38. yusuf

  merhaba dedem 67 yaşında emekli memur 50000 tl kredi çekmek istiyoruz 24 ay vade ile bankaklarla herhangi bi sıkıntısı olmamış bu zamana kadar.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Aylık geliri uygun olursa yaşla ilgili bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.

 39. Bünyamin

  Annem 48 yaşında denizbanktan maaşını alıyor 20000 TL çekmek istiyor maaşı 1050 TL ve çekilmiş kredisi var 2700 TL kaldı kredi cekebilirmi

  • Can Balkan

   Aylık ödemesi 600 lira civarında olacak yeni kredinin. Eski borcu kapatma şartıyla bi ihtimal alabilir.

 40. Bünyamin

  Pardon 800 TL imiş maaşı peki vermesseler maaşı az diye kefilli cekebilirmi abi

  • Can Balkan

   Sanmıyorum. Bankalar kefilden ziyade borçlunun ödeme gücüne bakarlar maalesef. Yine de şube ile bi konuşun isterseniz.

 41. Ali

  Babam 66 yaşında can bey Skk dan yaşlılık aylığı alıyor 670 lira tarım bagkur emeklisi ne kadar kredi cekebilirz acaba

  • Can Balkan

   Eğer kredi notu düzgünse 5 ila 10 bin lira arasında kredi çekebilme imkanınız var. Ama yine de riskli. Maaş aldığınız şube ile konuşmnızı tavsiye ederim.

 42. Mert

  Babam 78 yaşında kredi çekerdi sürekli bana bankalar veriyor derdi tesadüfen evimizin ipotekli olduğunu ögrendim ögrenmek istediğim acaba babama sigorta parası ödemeyin deyip evi ipotek ettirmesinimi teklif ettiler zira yaş 78 sorunsuz kredi verirlermi babamin maaşını aldi ve kredi çektigi banka vakıfbank.Saygılar.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bu konuyu babanızdan başkası bilemez. İmzaladığı dökumanlara ulaşmaya çalışın. Eğer akıl sağlığına ilişkin bir kuşkunuz varsa da avukat ile görüşüp gerekli önlemlerini almanızı tavsiye ederim. BU işin ayıbı yok.

 43. mine

  Bir yakınımız 68 yaşında ziraat bankasından kredi çekti ve malesef yakın zamanda kendisi 73 yaşındayken vefat etti. Bahsi geçen banka şuan kendisinin yaş dolayısıyla hayat sigortasının olmadığını ve kalan krediyi çocuklarının ödemesi gerektiğini söylüyor. Fakat en başında kendilerine hiç böle bir bilgi verilmemiş. Bu durumda ne yapmak lazım.

  • Can Balkan

   Mine Hanım başınız sağolsun. İlk önce aşağıda yer alan adresten vafat eden şahsın hayat sigortası poliçesi olup olmadığını kontrol edin. Eğer hayat sigortası gerçekten de yapılmamışsa, mirasçılarının borcu ödemesi gerekebilir. Bu konuyu bir avukata danışmanızda fayda var.

   https://www.sbm.org.tr/tr/OnlineIslemler/sayfalar/hayat-police-sorgulama.aspx

 44. Erhan

  Annem 69 yaşında almış olduğu konut ipotekli tüketici kredisi için hayat sigortası ilk başta yıllık şeklinde yapılıyordu.
  Annemin kendisi 75 yaşında vefat etmiş olup, bankaya kredisinin devamı için hayat sigortasının işleme konması talep edildiğinde, sigorta firması tarafından 70 yaşından sonra kişiler için hayat sigortası olmadığı belirtilerek reddedilmiş.
  -Kredi çekilirken hayat sigortası zorunluydu ve yaptırılmıştı.
  -Bankalar genelde 10 yıllık sigorta prim bedelinin yüksek olmasından dolayı senelik işleme koymaktadırlar. Ancak şayet Ziraat bankasından gelen bilgi doğruysa hiç bir şekilde yazılı olarak kredi kullanan kişiye yaştan dolayı artık hayat sigortası yapılması kesilmiştir v.b. gibi bir . yazı gelmemiştir.
  10 senelik kredi çekilirken zorunlu olarak başta hayat sigortası yapılıp daha sonra haber vermeden yapmama hakları var mı?
  Sigorta firması ve banka bilgilendirme yapmadan hayat sigortasını devam ettirmemiş

 45. netice

  Merhaba, annem 67 yaşında ve eşi öldükten sonraki (800tl sanırım zamlarla birlikte) emekli maaşı alıyor. bu maaşla konut kredisi çekebilir mi, çekerse miktarı ne olur ve hangi bankalardan çekebilir? teşekkürler…

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Elbette konut kredisi çekebilir lakin tutarı çok düşük olacaktır. Ortalama 8 yıl vade ile 20 bin lira civarında bir kredi çekebilir diye tahmin ediyorum. Yine de maaşını aldığı banka ile görüşmesinde yarar var.

 46. Dilaver Girgin

  Bankalar ECELMATİK olmuş…
  Benim yaşımdan onlara ne..
  Ben hala AKİL BALİĞ isem,benim yaşım bankayı ilgilendirmez…
  Bankayı verdiği kredinin geri dönüşü
  İlgilendirmeli…
  Banka verdiği krediyi sağlama almak için benden sağlam kefil ve ipotek istesin…
  Ben 65 ya da 75 yaşında isem benim yaşım
  Bankayı ilgilendirmrz…
  Hem hangi kanun yaşlıya kredi verilmez diyor..
  Bu bankalar dolandırıcıya bile bile batak kredi veriyor, ben ve eşim Devletten 1.Dereceden emekli,hanemize ayda 5 milyon lira giriyor,borçsuz beşyüz bin lira değerinde iki evim var,200 bin lirsya bir yazlık alalım dedik ,elimizde peşinat yüz bin
  Liramız var,yüz binlira da bankadan 10 yıllık kredi alalım dedik..Bankalar Ecelmatik
  Omuş,ya ölüverirsin diye kredi vermiyor…
  Mal varlıgımı araştırın ,teminat olarak alın,maaşımızı sorun,alacağım evi de ipotek edin ,siz verdiğiniz paraya bakın size ne benim yaşımdan diyorum..
  Anlatamıyorum…
  Sahi hangi kanun yaşlilara para verilmez diyor…
  Sevgilerimle
  .
  .

  • Can Balkan

   Haklısınız efendim. Saygılar.

 47. ahmet

  mrblar benim annem 80 yaşında 3 ayda bir yaşlılık maaşı alıyor ve üzerine tapulu bir evimiz var köyde ipotek karşılığı yada maaşına kredi kullanabilirmi ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hiç uğraşmayın derim. Maalesef yaştan dolayı sigorta primi neredeyse çekeceğiniz kredi tutarı kadar olacaktır. Mantıklı değil.

 48. Sema

  Ev kredisi cekmek istiyoruz kayinvalidem ve kayinpederim emekli birinin maasi 1900 diğerinin 1500 lira 190000 lira 10 yil vadeli kredi cikar mi acaba yaşları 60-62 hangi bankalardan cekebiliriz?

  • Can Balkan

   190 bin lira kredinin 10 yıllık vade için aylık ödeme tutarı 2700 lira civarında olacak. Hane gelirini bile dikkate alsak, bana biraz zor geldi. Ama yine de bankalarla görüşmenizde fayda var.

 49. Tolga

  Merhaba. Annem 75 yaşında emekli. üzerine ev var. Bankaya evi ipotek göstererek kredi çekebilirmiyiz. Yoksa yine yaş sınırına takılırmıyız. Teşekkür ederim şimdiden.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredi çekebilirsiniz bir kaç bankadan ama sigorta primi çok yüksek olacaktır. Pek tavsiye etmem. Gelir sahibi daha genç biri kredi çekebilir ve anneniz de ya şahsi kefalet ile ya da ipotek ile kefil olabilir. Böylelikle kredi masrafınız çok daha düşük olacakır.

 50. Ferat

  Annenin normal yaşı 66 ama kimlikte 84 olarak görülüyor pttden emekli maaşı alıyor acil krediye ihtiyacımız var yaş sınırına takılıyor sanırım Abim başvuru yapıp annem kefil olsa yaş sınırına takılırmı kolay gelsin

  • Can Balkan

   Kredinin vadesine bağlı olmakla birlikte şansınızı deneyebilirsiniz. Banka kefaleti kabul edebilir. Abinizin beyan edebileceği düzenli geliri de varsa, kredi alırsınız.

 51. Mecit

  Can bey ,bundan 3 yil once ,annem kredi cekti ptt den ,ve sorunsuz borc bitti ,ama suan annem 81 yasinda bir daha kredi cekebilirmi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Pek ihtimal yok. Çekse bile çok yüksek sigorta bedeli talep ederler.

 52. Volkan

  Merhaba.halam 67 yaşında.ziraat banksndan emekli maaşı alıyor 1.500 tl.14 bin tl kredi kullanmak istiyor 36 ay vadeli.kullanabilirmi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maaş aldığı şube ile konuşmanızı tavsiye ederim. Ama daha önce takipteki kredisi olmamışsa veya şu an borcu yoksa rahatlıkla alabileceğini düşünüyorum.

 53. Volkan

  Önceden 18.000 tl kredi kullanmıştı.bu ay borcu bitiyor.şuan 67 yaşında 14.000 tl daha kullanmak istiyor.önceki kredisinde bir sıkıntı olmadı.her ay emekli mâaşından ödendi.

  • Can Balkan

   Sıkıntı olcağını sanmıyorum.

 54. Emine

  Merhaba babam 68 yaşında eczacı ayrıca ziraat bankasından emekli maaşı alıyor 10 yıl vade ile konut kredisi çekmesi mümkün mü.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. En kötü ihtimal vadeyi 7 yıla çekmeniz istenebilir.

 55. İlker

  Merhaba iyi günler benim annem 71 yaşında hem kendisi emekli hem de ölen babamın emekli aylığını alıyor kendi maaşı 1750 babamın maaşı 1300 fakat bankaya gittik kredi çekmek için kredi cıkıyor ama sigorta şirketi sigorta yapmadığı için alamıyoruz. Bu nasıl oluyor ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef bu gibi durumlar olabiliyor. Annenizin yaşı ilerlediği için sigorta şirketi risk almak istemiyor. Yine aynı sebepten banka da sorumluluk almak istemiyor. Doğa olarak kimse risk almadığı için kredi çekemiyorsunuz. Bir ihtimal, sizin kefaletinizle çekmek mümkün olabilir.

 56. sevda

  Merhabalar babam iş bankasından emekli 67 yasında..Geliri 3800 civarında daha oncede 30 000 tl lık kredı cektı bıkac ay sonra odemesı btıcek.Benım sorum su borcu bıttıkten sonra konut kredısı cekmek ıstese 200 000 tl kadar ımkanı var mı ya da en fazla ne kadar cekebılır?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   200 bin biraz zor olabilir ama 150 bin civarında 10 yıllık rahat çekersiniz diye düşünüyorum. İş bankası ile görüşün 🙂

 57. Murat karababa

  Amcam 67 yasinda 120 ay taksitli konut kredisi kullandi 3 yil hayat sigortasina 9600 tl odeme yapilmasi isteniyormus fakat 70 yasindan sonra hayat sigortanin imkanlarindan faydalanaz mi demek bu birde hayat sigortasi odeme zorunlulugu varmi bu konuda bilgi verebilirmisiniz lutfen ziraatbankasindan kullanildi tesekkurler

  • Can Balkan

   Tüketicinin Korunması Kanunu’nun 29 Maddesinde “Tüketicinin yazılı veya kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla açık talebi olmaksızın kredi ile ilgili sigorta yaptırılamaz.”

   Lakin, uygulamada bankalar özellikle yükek tutarlı kredilerde hayat sigortasını zorunlu tutabiliyorlar. 3 yıl sonra poliçe yenienecek olabilir. Sigorta yalnızca geçerli olduğu dönem içerisindeki hasarları karşılar.

 58. Ahmet

  Merhaba Can bey ptt kredi çekiecek annem 76 yaşında kredi tutarı 10 bin fakat sigorta kesinitisi nedir ?tahmini olarak ?birde bu parayı verirken paranın içindenmi kesicekler yoksa nasıl bir kesinti oluyor olucak net yazarsanız sağlıcakla kalın.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredinin yarı tutarı kadar sigorta masrafı çıkarsa şaşırmayın. Kredinin içinden sigorta tutarı düşüp size kalanını iade ediyorlar. Benim tavsiyem daha genç yaşta birinin kredi çekip, annenizin kefil olması yönündedir.

 59. Selin kavak

  İyi günler 77 yaşındayım emekli öğretmenim ptt ‘den maaş alıyorum ptt kredi bölümü yılbaşından sonra hizmet vereceğinden cevap alamadım sorum şudur 10 binl ira kredi talebim var vadesi 24 ay olacak şekilde başka alternatifim yok bu surumda 24 ay vadede hayat sigortası düşünce tecrübeniizle nekakar elime geçer

  • Can Balkan

   Selin Hanım,
   Net bir tutar veremiyorum maalesef. Ancak neredeyse yarısını sigorta bedeli olarak alacaklarını düşünüyorum. Mümkünse uzak durun.

 60. Pınar Akova

  Merhaba benim babam 72 buçuk yaşında (mayıs 1945 doğumlu) Ziraat bankasından kredi çekmiş ve şimdi kredi borcunun yarıya yakınını kapatıp kalanını ödemek istiyor ancak kredinini yeniden yapılandırılacağını ve 5 bin 6 bin lira civarında sigorta ödemesi gerektiğini söylemişler doğru mudur bu acaba çekilen kredi 58 bin civarında ve kalan kısım 30 bin civarında olacak yani 30 bin lira için 5 bin lira sigorta primi olabilir mi? Cevap için teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,

   Sorunuzu doğru anlamak istiyorum. Babanız çektiği krediyi erken kapatmak istiyor ve banka bunun için ilave sigorta bedeli talep ediyor, doğru mu? Eğer öyleyse, bu teklifi size banka müdürünün imzası ile versinler. Siz de daha sonra istediğiniz yere şikayet edebilirsiniz.

   Kredi türü farketmeksizin, bireysel kredilerde krediyi istediğiniz zaman kapatma hakkınız var. Eğer konut kredisi ise erken kapama için bir kaç bin lira ilave ücret ödeyebilirsiniz. Ama ihtiyaç kredilerinde erken kapatma cezası uygulanmaz. Bugün itibarıyla borç tutarınızı bankaya sorarsınız, banka üzerine ilave bir masraf koymadan, parayı tahsil eder ve krediyi kapatır. Bu kadar basit bir işlem. İlave olarak, eğer siz bu kredi için daha önce sigorta yaptırmışsanız ve erken kapama yapıyorsanız, sigorta şirketinden İADE alırsınız. Yani diyelim ki babanız bu yıl için 1000 lira sigorta ödedi ama krediyi 6. ayda erken kapattı. Sigorta şirketi yaklaşık 500 lira civarında bir ödeme yapar. Bunun aksi söz konusu değildir.

 61. Pınar Akova

  Kredinin tamamını değil ama ara ödeme şeklinde yarıya yakınını kapatıp kalanını ödemeye devam etmek istiyor. Fakat ne hikmetse 5 bin lira civarı sigorta ödemesi gerekiyormuş ihtiyaç kredisi bu ve üstelik 2700 tl civarı emekli maaşını bu bankadan alıyor. Sanırım ya babam yanlış anladı ya da bankacı yanlış anladı. Art niyet olduğunu düşünmek istemiyorum bile. Oraya gidip öğrenmekte fayda var anladığım kadarıyla. İlginize çok teşekkür ederim.

 62. Mustafa deniz

  Selam annem 55 yasinda aylik maasi 800 civarinda benimds kredi notum 1100 gibi ama calismiorum annem bana kefil olabilirmi 10.000 tl kredi icin maasi halk bankasi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef aylık belgelenebilir bir gelirinizin olması lazım. Bankalar belki doğrudan bordro sormazlar ama SGK dökümünüze bakacaklardır.

 63. Serra aytemiz

  Merhaba 12 ayda 5.000 tl kredi çekmek istiyorum 72 yaşindayım vakıfbanktan 1.300 tl emekli maaşı alıyorum vakıfbanktan kredi çekmiştim ayda 360 tl kredi ödüyorum 12 ayı kaldı banka bana tekrar kredi verir mi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   12 ay vadeli kredi çekmeniz biraz zor olabilir ama daha uzun vade mümkün olabilir. Öte yandan sigorta da talep edebilirler. Maaş aldığınız şube ile konuşmanızı tavsiye ederim.

 64. Fulya

  Merhaba annem 73 yaşında maaşı var eksra kira aliyo uzerine mulkleride var 45 bin kadar arac kredisi çekebilirmi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   48 ay vadeli 45 bin lira taşıt kredisinin aylık ödemesi 1.400 lira civarında oluyor. Annenizin aylık belgelenebilir geliri bu taksiti ödeyebilmek için uygunsa kredi çekebileceğini düşünüyorum. Lakin, yaştan dolayı hem kredinin hayat sigortası bedeli hem de aracın KASKO bedelleri yüksek olabilir.

 65. Bunyamin

  Annem 2 ayda bir 750 lira dul maaşı alıyor 72 yaşında kredi alabilir mi

  • Can Balkan

   Maalesef zor görünüyor. Yine de Ziraat, Halk, Vakıf gibi bir kamu bankasına giderek şansınızı deneyebilirsiniz. Şubedeki arkadaşlara sorun, yardımcı olurlar mümkünse.

 66. yusuf

  merhaba babam 69 yaşında hangi bankadan maaas bedeli kadar 110 bin tl ev kredisi alırız maası 1370 lira bankalar zora kosuyor

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hanede gelir getiren başka birisi yoksa maaş bedeli kadar kredi almanız zor. Banka doğal oalrak şunu soracak, ne yiyip içecek bu adam?

 67. umut

  merhaba ananem 90 yasında hem kendi maası var hem dedemin maasını alıyor keredi çekme sansı varmıdır

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef bu pek mümkün görünmüyor ama isterseniz maaş aldığı bankaya bir danışın.

 68. Kibar gorgulu

  Merhabalar. Babam yatalak Annem babama bakiyor.Babamın uç aylığı var 1800 tl. Annem de bakıcı parası alıyor. Kredi çekmek istiyoruz çekebilir miyiz. Tesekkurler

 69. Kibar gorgulu

  Babamın yaşı 80, annem 63.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Babanız yaş haddinden dolayı sıkıntılı. Annenizin yaşlı bakım aylığı da babanızın durumuna bağlı olduğu için bankalar sıkıntı yaratabilir. Ama şansınızı denemenizde hiç bir sıkıntı yok. Babanızın ya da annenizin maaş aldığı bankada memur arkadaşlar ile bir görüşün.

 70. Emre

  67 yaşında dedem var.2 bın lıra aylığı var.70.000 tl çekebılırmı.bu arada 10 yıl vadelı
  .anlayışınız ıçın teşekkurler

  • Can Balkan

   Eğer konut kredisi çekmek istiyorsa, alabilme şansı var.
   Ama 10 yıl vadeli ihtiyaç kredisi yok. En fazla 4 yıl vadeli olur. 70 bin lira ihtiyaç kredisi için dedenizin geliri yetersiz olur. Yaştan sıkıntı yok.

 71. Seran

  Annem konuşamıyor 70 yaşında vasisi benim kredi cekebilirmiyim bilgi verirmisin

  • Can Balkan

   Vasiliğe ilişkin teknik detayları bilmiyorum ama annenizin geliri ve kredi notu uygunsa kredi çekilebilir.

 72. Özlem

  Merhaba .67 yaşınd 3 aylık maaş alan anneannem 15.000 lira eline geçecek şekilde kredi çekmek istiyor..bütün maaşını bağlamasında herhangi bir sakınca yok,hangi bankalar veriyor ve daha önce hiç kredi kullanmadığı için çekebilmesi mümkün mü?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yaş ile ilgili sıkıntı olmaz. Ancak şu an kredi faizleri çok yüksek. Çok acil bir durum yoksa kredi çekmenizi tavsiye etmem. Bir de yaştan dolayı sigorta çok yüksek çıkacaktır. Mümkünse eşten dosttan bulmaya çalışın.

 73. Özlem

  Sanırım şu an net 1500 lira. Ptt’den 3 ayda bir alıyor….saygılarımla

 74. Tayfur süllü

  Merhaba babam 66 yaşında iken odea bank babama 20000tl tüketici kredisi vermiş yalnız sigorta yapmamış babam 68 yaşında vefat etti bankanın sigortasız kredi verdiği için kalan borcu tahsil etme hakkı varmıdır acabaa teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Öncelikle başınız sağolsun. Konuyu bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. Bildiğim kadarıyla söylersem, ihtiyaç kredilerinde hayat sigortası zorunluluğu bulunmuyor. Dolayısıyla, redd-i mira yoluna gitmedikten sonra, sigorta olmadığı için borç yükümlülüğü mirasçılara kalacaktır. Ancak yine de bir avukata danışmanızda fayda var.

 75. Musadolma

  Babam ve annem 65lik yaşlılık maaşı alıyor kredi çekebilirlermi postaneden

  • Can Balkan

   Çekmek istedikleri tutara ve yaşlarına bağlı. Ancak ben ölüm kalım meselesi yoksa, bu faiz oranları ile kredi çekmenizi tavsiye etmem.

 76. Mahmut

  Ziraatten 15 bin tl kredi icin me kadar sigorta bedeli cikar yas 72

  • Can Balkan

   Bankadan daha net bilgi alabilirsiniz ancak kredi vadesine göre de farklılaşmak üzere 5 bin liradan az olmayacaktır diye tahmin ediyorum.

 77. Hakan

  çok teşekkürler makale süper olmuş

 78. Umut

  Annem 86 yaşında ziraatten maaş alıyor ( 3 aylığı 5600tl yani aylık 1850 civarı )
  Kefili 58 yaşında memur emeklisi ( ev kredisi kullandı geçen sene )
  Çekebilir mi ? Ne kadarsa başvuralım ?
  Not: annem hiç kredi kartı , kredi Kullanmadı .
  Kefilinin ödemesi düzenli .

  • Can Balkan

   Kefil olsa dahi yaştan ötürü banka sınırlamasına takılabilir. Ama şansınızı deneyin.

 79. Can ASMALI

  merhaba Can bey babam 1941 doğumlu 2016 yılında deniz banktan 30000 tl ve 2018 yılında da 8000 tl olmak üzere iki kredi kullanmış ve babam 2019 ocak ayında vefat etti 2018 yılında kullandığı kredinin hayat sigortası var 2016 yılındaki kredinin yok diyorlar
  2016 yılında 75 yaşında birine hayat sigortası yapılmadan kredi vermek mümkünmü

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Başınız sağolsun. Hayat sigortası, ihtiyaç kredilerinde zorunlu değil. 75 yaşındaki biri kredi kullanırken, çok yüksek sigorta primi ödemesi gerekebilir. Nitekim 2018 yılında kullandığı kredi için yapılan sigortanın poliçesine bakarsanız, vadesine göre değişmekle beraber, kredinin yarısı tutarında bile prim ödenmiş olabilir. Dolayısıyla 30 bin lira kredi için babanız poliçe istememiş olabilir. Ancak genellikle bu yaş grubu yüksek riske girdiği için bankaların gönülsüz olması gerekir. Neyse ki, babanızın adına hayat sigortası yapılıp yapımadığını sorgulayabileceğiniz bir sistem mevcut. Eğer babanızın e-devlet giriş şifreleri sizde mevcutsa aşağıda vereceğim linkten kontrol edebilir veya Sigorta Bilgi Merkezi’ne vasi olarak başvurup, sigorta yaptırıp yaptırmadığını öğrenebilirsiniz. Tekrardan başınız sağolsun.

   https://www.turkiye.gov.tr/hayat-sigortasi-police-sorgulama

 80. can

  Merhaba benim annem 65 yaşında henüz yaşlılık maaşını 4 aydır alıyor ptt ile onun üzerine 5/6 bin liralık ihtiyaç kredi alabilmemiz mümkün müdür

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yaşlılık aylığı haczedilemeyeceği için eğer valideniz muvaffakatname imzalarsa bir ihtimal alma şansı olabilir. Ancak ütfen kredi çekerken dikkat edin, yüksek tutarlı bir sigorta yapmasınlar.

 81. Barış

  Annem 82 yaşında dul maaşı alıyor kredi çıkarmı

  • Can Balkan

   Yaşından dolayı çıkacağını sanmam, ama isterseniz deneyin.

 82. yakup

  iyi günler annem 19 ocak 2019 da vefat etti. 2016 yılının şubat ayında ziraat bankasından annemin adına 36 ay vadeli 18.000 tl. kredi çektik. ben kefil oldum anneme. o zaman 1800 tl kesinti yapıldı ben bunu sigorta olarak biliyorum. annem son taksit ödenmeden vefat etti banka son taksiti benden talep ediyor. bu durumda ne yapmalıyım.

  • Can Balkan

   Başınız sağolsun. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden anneniz için sigorta yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz.

   https://sbm.org.tr/

 83. Sevgi çakır

  Merhabalar, kayınvalimin çekmiş olduğu kredi borçlRı var 70 yaşın üzerinde iken çekti ve 14 aydır ödedik 4 gün önce vefat etti onun kredi borçları silimişmidir 70 yaş üzeri çekilen kredi sigortalanıyormu ben hatırlayamıyorum sigorta yapılıp yapılmadığını acaba yapılmışmıdır yaşı dolayısıyla

Leave a Reply

Your email address will not be published.