Yatırım Araçlarının 2014 Yılı Mart Ayı Getirileri

2014 yılının ilk çeyreği ülkemiz ve bölgemiz için oldukça çalkantılı geçti. Ülkemizde, dershanelerin kapatılmasıyla başlayan hükümet-cemaat gerginliği, 17 Aralık’ta gerçekleşen rüşvet ve yolsuzluk operasyonu ile zirve yaparken, bölgemizde ise Ukrayna’da başlayan gösterilerin Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasına varırken ve Suriye’deki iç savaş da tüm hızıyla ve günden güne daha fazla belirsizliğe yol açıyor. Tüm bu karışık ortamda yatırımcılar açısından 2014 yılının ilk 3 ayını özetlersek;

Ocak ayında, ülkemizde artan siyasi belirsizlikle yatırımcılar dövize yönelmiş ve kurlardaki artışın etkisi ile Altın, Dolar ve Euro yatırımcıları yüksek getiri elde etmişti. Ocak ayının sonunda, Merkez Bankası’nın faizleri artırmasıyla Türk Lirası’ndaki değer kayıpları da sınırlandırılmış oldu.

Şubat ayında, Rusya-Ukrayna gerginliği sonrası Altın’ın ons fiyatı 1,400 $ seviyelerine yaklaşırken, gram fiyatı da 100 lira seviyelerine ulaşmış ve Altın yatırımcılarının yüzünü güldürmüştü.

Mart ayına geldiğimizde, Kırım gerginliğinin piyasalar üzerinde etkisinin azalması ve Fed’in parasal sıkılaştırmaya devam etmesi kararının ardından Altın’ın ons fiyatı 1,300 $’ın aşağısına gerilerken, ülkemizde yerel seçim öncesi anketlerin AK Parti’nin %40 üzerinde oy alacağını işaret etmesiyle, Borsa İstanbul, yılbaşından bu yana verdiği kayıpları toparlamayı başardı.

2014 Yılı Mart Ayı Getirileri

2014 yılının Mart ayında yatırımcısını en mutlu eden yatırım aracı %11’i aşan getirisi ile Borsa oldu. Bono ve repo gibi sabit getirili yatırım araçlarında aylık getiri yılın önceki aylarına paralel olarak %1 civarlarında gerçekleşirken, Euro, Dolar ve Altın cephesinde ise aylık kayıplar %3 seviyesinde gerçekleşti.

2014 yılı yatırımcıların karar vermesini zorlaştırıcı birçok etkenle karşı karşıya kaldıkları bir yıl oluyor. Önümüzdeki aylara baktığımızda, Ağustos başında gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimleri, özellikle borsa ve döviz cephesinde çalkantılara yol açabilir. Suriye’deki durumun hala netlik kazanmaması ve olası bir müdahale de yatırımları etkileyebilecek gelişmelerin başında geliyor.

Nisan ayı yatırımcılar için nasıl geçecek? Borsa’da yükseliş sürecek mi? Merkez Bankası’ndan bir faiz indirimi gelecek mi? Altın kayıplarını telafi edebilecek mi? Nisan ayında en çok kazandıran yatırım aracı hangisi olacak?

Leave a Reply

Your email address will not be published.