Yurt Dışı Borsalar Bülteni 1

Son dönemde özellikle Amerikan borsalarının performansından etkilenen bir çok yerli yatırımcı, yurt dışı borsalara yatırım yapmaya başladı. Biz de sitemiz aracılığıyla yurt dışından hisse senedi almak isteyenlere yönelik bir çok yazı yayınladık. Okuyucularımızın yurt dışı piyasalara artan ilgisi nedeniyle, bir süredir üzerinde çalımakta olduğumuz projeyi de artık hayata geçiriyoruz.

Bundan böyle her hafta pazar günleri, hafta içerisinde yurt dışı borsalarda özellikle hisse senedi performanslarını doğrudan etkileyen kamuya açık bilgilerden sizler için derlediğimiz 10 tanesini yayınlıyor olacağız.  QNB Finansinvest katkılarıyla hazırlayacağımız bültende, ayrıca bir kaç konuyu da başlıklardan ziyade derinlemesine inceleyeceğiz.

Siz de yurt dışı piyasalarda olan bitenleri öğrenmek için bizi takip etmeye devam edin. Ayrıca, henüz yurt dışı borsalarda işlem yapmaya başlamadıysanız, buraya tıklayarak nasıl başlayacağınızı öğrenebilirsiniz.

QNB Finansinvest katkılarıyla hazırlanan Yurt Dışı Piyasalar Haftalık Bülteni’mizin 1 numaralı sayısında Apple’dan Amazon’a, FedEx’ten Nestle’ye kadar ilginç haberler bulabileceksiniz.  Ancak kuşkusuz en ilginç gündem maddesi Kanadalı kenevir üreticisi Tilray olacaktır.

Nasdaq’ta TLRY tickerı (sembolü) ile işlem görmekte olan Tilray’den ardı ardına gelen haberler, tam anlamıyla bir çılgınlığa dönüşmüş durumda. 19 Temmuz 2018 tarihinde $17 seviyelerinden halka arzı gerçekleşen Tilray, Ağustos ayını %184 getiri ile tamamladıktan sonra, 1 Eylül ile zirveyi gördüğü 19 Eylül tarihleri arasında tekrardan %228 yükseldi. 19 Eylül işlem gününde 300$ seviyelerini gören Tilray, günü $214‘dan kapadı. Özetle Tilray, halka arzından sonraki 2 ay içerisinde %1600 değer kazandı. Peki, ne oldu da 2018 yılı için toplam satış beklentisi 40 milyon USD olan Tilray bir anda $25 milyar USD değerlemeye ulaştı?

Borsaya yatırım yapanların tecrübe ettikleri üzere “Borsa’da beklentiler alınır, gerçekler satılır.” Tilray’in yükselişinde de bu kuralın etkilerini görebiliriz. Tilray hisseleri halk arzından sonra sürekli yükselse de zirvesini, şirketin CEO’sunun CNBC’de yayınlanan “Mad Money” isimli programda kenevirin pazar büyüklüğünün 100 milyar USD’yi aşabileceğini belirten demeçler vermesi ve Coca Cola‘nın da kenevir alanında faaliyet gösteren şirketlerin kapısını çeşitli iş birlikleri için çaldığı yönündeki haberlerin duyulmasının ardından gördü diyebiliriz.

Nasdaq’ta işlem gören Tilray‘e ilave olarak, Nasdaq’ta CRON tickerı ile işlem görmekte olan Cronos ve NYSE’de CGC tickerı ile işlem gören Canopy Growth, kenever alanında faaliyet gösteren diğer şirketlerdir. İlave olarak Toronto Borsası’nda HMMJ tickerı ile işlem gören The Horizons Marijuana Life Sciences Index, Kuzey Amerika borsalarında işlem görmekte olan 20’den fazla hisse senedinin performansını içermektedir.

17-21 Eylül 2018 tarihleri arasında yurt dışı piyasalarda yaşanan gelişmelerin özetini aşağıda bulabilirsiniz. Bültenimiz ile ilgili görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere iletmeniz, bizleri ve diğer okuyucularımızı mutlu edecektir.

 

Yurt Disi Borsalar Bulteni 1

Leave a Reply

Your email address will not be published.