Yurt Dışı Borsalar Bülteni 5

QNB Finansinvest katkılarıyla hazırladığımız ve geride bıraktığımız hafta içerisinde yabancı borsalarda gerçekleşen haberleri derlediğimiz Yurt Dışı Borsalar Bülteni’nin 5. sayısında çeşitli sektörlerden şirket haberlerini siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz.

• Amerika’nın en büyük perakende zincirlerinden Sears’ın (SHLD) iflas başvurusu onandı ve dosyalandı. Şirket yönetimi CEO Eddie Lampert’ı görevden aldı. Eddie Lampert’in yönetim kurulu üyesi olarak şirket bünyesindeki görevi devam edecek. Sears, yılsonuna kadar 142 mağazasını kapatmış olacak. Kısa süre içinde de elindeki malı nakite çevirmek için özel indirimlere başlaması bekleniyor.

• Adobe (ADBE) yaptığı sunumda 2019 yılı büyüme stratejilerini ve önümüzdeki yıl yaklaşık %20 büyüme hedefini medya ile paylaştı. Şirket yönetiminin yüksek beklentisi sonrası Adobe hisse fiyatları piyasa açılışı öncesi %6 yukarıda seyrediyor.

• Netflix (NFLX) bilançosu ve kullanıcı sayısı beklentilerin oldukça üzerinde geldi. Şirketin hisse başına 68 cent kar etmesi beklenirken, hisse başına 89 cent kar açıklandı. Şirketin kullanıcı büyümesinin büyük bir kısmı uluslararası kullanıcılardan gelmiş durumda. Haberin ardından Netflix hisseleri piyasa sonrası işlemlerde günü %15 yukarıda tamamladı.

• Wall Street Journal’ın haberine göre Uber halka arzının şirket değeri olarak 120 milyar dolar olması bekleniyor. Halka arzın 2019 yılında, Goldman Sachs ve Morgan Stanley önderliğinde yapılması bekleniyor.

• Volvo AB (VOLVB) yaptığı açıklamada bazı tır ve otobüslerinin nitrojen oksit için emisyon limitlerini aşabileceğini ve bunun maliyetlerinin yüksek olacağının açıklanmasının ardından hisse senetleri %4.4 değer kaybetti.

• CNBC “Mad Money” sunucusu Jim Cramer Amazon (AMZN), Google (GOOGL) ve Netflix (NFLX) düşen hisse fiyatları sonrası ciddi bir alım fırsatının oluştuğunu açıkladı. Hisse fiyatlarını ucuz olarak nitelendiren Jim Cramer, bu seviyelerin tekrar görülmesinin zor olduğunu ifade etti.

• Novartis (NOT) 2019 yılı beklentilerini yukarı yönlü revize etti. Kalp ilacı Entresto’nun başarısız olmasından sonra olumsuz bir 2. çeyrek geçiren şirketin özellikle Cosentyx proriasis ve Arthritis ilaçlarına olan yüksek talep satışlarını ikiye katladı.

• Alcoa (AA), 36 cent’lik çeyreklik bazda hisse başı kar beklentilerinin oldukça üzerinde olacak şekilde 63 cent kar elde ettiğini açıkladı. Yüksek alüminyum fiyatları sayesinde gelir rakamları da beklentilerin üzerinden gerçekleşen şirket, ayrıca 200 milyon dolarlık hisse geri alım programı başlatacağını açıkladı.

• Domino’s Pizza Group (DPS), çeyreklik bazda satış rakamlarını %5.9 artırarak 303 milyon pound seviyesine çıkardıklarını ve 25 milyon poundluk hisse geri alım programı başlatacaklarını açıkladı. Şirket ayrıca ilk 9 ayda açtıkları 42 yeni mağaza sayısını yıl sonu itibariyle 60’a çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

• Bahis şirketleri Ladbrokes ve Coral’ın sahibi GVC Holding (GVC), 3. çeyrekte şirketin net gelirinin %14 arttığını açıkladı. Dünya kupası sayesinde online oyun gelirlerinin %28 arttığını açıklayan şirket, İngiltere operasyonlarından kaynaklı azalan geliri Avrupa satışları sayesinde kapattıklarını belirtti.

Yurt Disi Borsalar Bulteni 5

Leave a Reply

Your email address will not be published.