Yurt Dışı Borsalar Bülteni 3

QNB Finansinvest katkılarıyla hazırladığımız ve geride bıraktığımız hafta içerisinde yabancı borsalarda gerçekleşen haberleri derlediğimiz Yurt Dışı Borsalar Bülteni’nin 3. sayısında, Pepsi’den Amazon’a, Honda’dan Upwork’e çeşitli sektörlerden şirket haberlerini siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Ülkemizde Pegasus‘un uygulamaları ile tanıdığımız ucuz hava yolu taşımacılığı yani low-cost airlines, uzun yıllardır yurtdışında başarıyla uygulanan bir model. Temel olarak bu gruptaki havayolu firmaları, iş amaçlı veya çocuklu aile ile seyahat yapanlardan ziyade, acelesi olmayan, çok fazla konfor aramayan ve nihai amacı hedeflediği destinasyona en ucuz şekilde ulaşmak olan yolcuları hedeflerler. Talebe göre farklı fiyatlamaların da yapıldığı bu alanda, kimi zaman 1 Euro gibi fiyatlara bile uçmanız mümkün olabilmektedir. Geride bıraktığımız hafta içerisinde ucuz hava yolu taşımacılığı yapan Ryanair, Wizzair ve EasyJet’ten Eylül doluluk oranlarına ve yıl sonubeklentilerine ilişkin haberler aldık.

Londra Borsası’nda EZJ koduyla işlem görmekte olan EasyJet, yılın son çeyreğinde, talepteki artış nedeniyle güçlü bir bilanço açıklayacağının sinyallerini verdi. Wizz Air de Eylül ayında yolcu sayısını %17.5 arttırdığını duyurdu. Öte yandan, bu hafta pilotlar ve kabin görevlilerinin grevi nedeniyle 400’den fazla uçuşunu gerçekleştiremeyen İrlandalı hava yolu şirketi Ryanair de Eylül yolcu sayısının %11 artarak, 13.1 milyona ulaştığını duyurdu. Geçen hafta yayınladığımız bültende tur operatörü Thomas Cook‘un yaz mevsiminde Avrupa’da sıcaklıkların beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi nedeniyle, gelir kaybına uğrayacağını duyurmasından sonra, hava yolu şirketlerinden gelen doluluk artış haberleri, yılın son çeyreğine dair turizm sektörüne olan getirileri de olumlu yönde etkileyeceğe benziyor.

Yurt Disi Borsalar Bulteni 3

Yurt Dışı Borsalar Bülteni’nin ilk sayısında kenevir üretici Tilray‘in halk arzından bu yana değerini nasıl katladığına ilişkin bilgileri vermiştik. Son zamanlarda özellikle Amerika borsalarında kenevir üreticilerine ilgi yoğunlaşmış durumda. Coca Cola ve Pepsi’nin de kenevir içeren içecekler üreteceğine veya kenevir üreticisi şirketlerle ortaklıkla yapabileceğine ilişkin çeşitli spekülatif haberler medyaya yansıyor. Geride bıraktığımız hafta 3. çeyrek gelirlerini açıklayan PepsiCo, kenevir içeren içeceklerle şu an için ilgilenmediğini duyurdu.

Geride bıraktığımız hafta içerisinde biri Nasdaq’tan, diğeri Londra Borsası’ndan iki halka arz haberi aldık. Serbest zamanlı çalışanlar ile kısa dönemli projeler için eleman arayanları buluşturan Upwork, başarılı bir halka arz gerçekleştirdi. Buraya tıklayarak detaylarını okuyabileceğiniz haberde, Upwork hisseleri $15 dolardan halka arz edildikten sonra $23 dolara kadar yükselse de günü $21 dolar seviyelerinden kapadı. Londra’dan gelen halka arz haberinde ise, çoğu erkeğin rüyalarını süsleyen Aston Martin halka arz oldu. 17 ile 22 pound arasından talep toplanan Aston Martin Lagonda halka arzı sonrası hisseler 19 pounddan işlem görmeye başladı. Henüz Aston Martin alacak kadar zenginleşmediyseniz, 150 lira civarında bir yatırımla Aston Martin’in en küçük ortaklarından biri olmayı düşünebilirsiniz. Yurt dışı borsalardan nasıl hisse senedi alınacağını bilmiyorsanız, daha önce kaleme aldığımız yazıyı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Geçtiğimiz haftanın en önemli yatırım haberi Honda’dan geldi. Honda’nın, General Motors’un sürücüsüz araç projesi Curise‘a $750 milyon dolar değerinde başlangıç sermaye yatırımı yaptığı duyruldu. Önümüzdeki 12 yıl boyunca devam edecek yatırımlar sonrasında Honda’nın toplam yatırım tutarı $2.75 milyar dolara ulaşmış olacak. Haberin detaylarını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Eylül ayı içerisinde Türkiye operasyonlarının da startını veren Amazon, milyonlarca müşterinin gözünde kusursuz hizmet anlayışıyla taht kurmuş olsa da, bunun bedelini kendi çalışanlarına ödettiği için oldukça eleştiri alıyordu. Amazon’da çalışan alt kademe işçilerin düşük ücretlerle ve kötü koşullarla çalıştırıldıkları yönünde medyada sık sık haberler yer almaktaydı. Bu haberlerin önüne geçmek için Amazon, 1 Kasım 2018 itibari ile en düşük saatlik ücretin $15 dolara yükselttiğini duyurdu. Ücret artışından 250 binin üzerinde çalışannın etkilenmesi bekleniyor.

Haftanın son günlerinde Bloomberg oldukça sansasyonel bir haber yayınlayarak, Çin hükümetinin Super Micro Computer micro çiplerini kullanan serverlara bağlı bilgisayarları hacklediğini duyurdu. Apple ve Amazon’un da aralarında bulunduğu 30 şirketin hedefte olduğunun belirtildiği habere, şirketlerden ve Çin hükümetinden ardı ardına yalanlamalar gelse de, Bloomberg henüz haberi geri çekmiş değil. Bu haberin de etkisiyle Nasdaq, Mart ayından bu yana ilk defa haftayı ekside kapadı. Belki de düzeltme için bahane arayan yatırımcıların fırsat ayağına gelmiştir. Siz ne dersiniz?

Haftalık olarak yurt dışı borsalardan haberleri sunduğumuz bülten ile ilgili görüş ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlerle ve diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.