Hangi bankanın Altın Hesabı daha avantajlı?

Halkımızın geleneksel olarak en sevdiği yatırım altın yatırımıdır. Düğün olur geline takar, sünnet olur çocuğa takar, doğum olur bebeye takar… Takamadığını da yastık altında saklar. Bunun sonucunda da vatandaşın yastık altındaki yatırımlarının en az 2 bin ton altına ulaşır. Yani vatandaşımız 100 milyar doları bankaya yatırmadan geleneksel tasarruf yöntemleriyle evinde saklamaktadır.

Altın fiyatları, altının ons fiyatındaki hareketlere ilave olarak döviz kurlarındaki değişimlerden de etkilenmektedir. Son yıllarda Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısında değer kaybetmesiyle birlikte, altın da değerlenmeye devam etmiştir. 2015 yılı sonlarında 100 lira civarında olan altın fiyatı, 2.5 yıl içerisinde %80 getiri sağlayarak 180 liraya ulaşmıştır.

ALTIN FİYATLARININ 10 YILLIK DEĞİŞİMİNİ GÖRMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ!

Altın fiyatlarının değişimi

Yastık altı tasarruflarının ekonomiye kazandırılması için son yıllarda hükümet kanadından çok çeşitli uygulamalar teşvik edildi. Geçtiğimiz yıl içerisinde uygulamaya konulan “Altın Tahvili” ya da “Altına dayalı kira sertifikası” gibi ürünler halktan pek ilgi görmedi. Bu kadar büyük tutarlı bir tasarrufun bankacılık sisteminin içine sokulması ülke ekonomisine büyük faydalar sağlayacaktır. Bunun yanı sıra evde altın biriktirmenin hırsızlık veya doğal afetler gibi risklere karşı açık olduğu da bir gerçektir. Aynı zamanda altın, bankacılık sistemi dışarısında tutulduğunda ilave bir getiri sağlayamamaktadır.

Son yıllarda yastık altındaki birikimlerin ekonomiye kazandırılması için devlet ile beraber bankalar da seferber olmuş durumda. Bir çok banka, vatandaşın elindeki hurda altını, “Altın günleri” adını verdiği etkinlikler vasıtasıyla şubelerden toplamakta ve vatandaştan topladığı altınları, vatandaş adına açılan altın hesaplarında gram altın olarak saklamaya devam etmektedir. Böylelikle halkımız, hem altın birikimlerini ekonomiye kazandırmış hem de güvenli ilave gelir elde edebilme şansına sahip oluyor.

Yastık altı altın birikimlerinin Altın Günü vasıtasıyla banka hesaplarına dönüştürülmesinin yanı sıra özellikle yeni nesil banka müşterileri arasında yaygınlaşan bir diğer trend de tasarrufların doğrudan banka aracılığıyla Altın Hesabına yatırılmasıdır. Yani tüketiciler aylık olarak biriktirmeyi hedefledikleri tutarda altını, Altın Hesabı vasıtasıyla, genellikle internet bankacılığı aracılığıyla evlerinin sıcak ortamından çıkmadan alabiliyorlar. Böylelikle hem satarken işçilik, yıpranma vs. gibi maliyetlerden dolayı zararı azaltacakları bir yatırım yapmış oluyorlar, hem de vadeli altın hesabı gibi seçenekleri değerlendirerek altınlarının faizini alıyorlar. Tüm bunlara ilave olarak bazı altın yatırımcıları ise altın hesapları aracılığıyla piyasa hareketlerini takip ederek al sat yapıp ek gelir elde edebiliyorlar.

Bugünkü yazımızda son yıllarda popülerleşen altın hesabı karşılaştırması yapacağız ve 2018 yılında hangi bankanın altın hesabının daha avantajlı ortaya çıkaracağız.

Altın hesabının avantaj sağlaması için üç önemli husustan en az birini layıkıyla uygulayabiliyor olması gerekmektedir. Bunlar:

 • Altın hesabının hesap işletim ücreti olmamalı.
 • Vadeli altın hesabı veya katılma altın hesabı gibi seçeneklerle faiz ve katkı payı getirisi sağlayabilmeli.
 • Altın alım satımı yaparken spread diye tabir edilen alış-satış fiyatı arasındaki farklar az olmalı.

Bugün piyasada altının alış fiyatı 178.20 lira, satış fiyatı da 179.70 lira. Yani piyasa fiyatında 1.5 liralık fark mevcut iken banka altın alış ve satış fiyatarı arasında 10 lira varsa, o bankanın altın hesabını tercih etmeyin. Burada bir not düşelim, piyasaların kapalı olduğu akşam ve hafta sonunda bankalar kendilerini korumak için altın hesaplarında spreadi artırabilirler. Bunu hemen hemen bütün bankalar uygular. Bizim burada kastettiğimiz, mesai saatleri içerisinde uygulanan alış-satış farklarıdır.

Hemen hemen bütün bankaların altın hesabı mevcut. Hali hazırda çalıştığınız iş yeri vasıtasıyla size açılmış olan maaş hesabının internet bankacılığını kullanıyorsanız, buradan altın alım satım işlemlerini yapmanız mümkün. İşveren ile banka arasındaki anlaşmalara göre değişiklik gösterse de genellikle maaş hesaplarına bağlı diğer hesaplardan hesap işletim ücreti alınmıyor. Dolayısıyla ek bir zahmete katlanmadan, internet bankacılığı, şube veya telefon bankacılığı vasıtasıyla altın hesabı açtırabilir ve altın yatırımına başlayabilirsiniz. Bu yöntem en zahmetsiz ve hesaplı olanlarından biridir. Yani en iyi altın hesabı maaş bankanızdaki altın hesabı diyebiliriz.

Maaş bankaları dışında en avantajlı altın hesabı dendiğinde iki banka öne çıkmaktadır. Bunlardan biri ülkemizdeki Altın Bankacılığı işlemlerinin öncülerinden olan Kuveyt Türk, diğeri ise Türkiye’nin ilk dijital bankacılık hizmetini sunan Enpara.

En iyi altın hesabı olarak gösterilen Kuveyt Türk’ün Altın Bankacılığı işlemlerini incelediğimizde, Vadesiz Altın Hesabından tutun da Altına Altın Katılma Hesabı veya Birikimli Altın Hesabı gibi seçenekler sunduğunu görüyoruz. Kuveyt Türk’ün altın hesabının en avantajlı altın hesaplarından biri olarak gösterilmesinin en büyük nedeni hesap işletim ücreti olmamasıdır. Bizim de okuyucularımıza sürekli tavsiye ettiğimiz üzere, birikim yaparken para kaybetmeyin ve size ücretsiz veya daha düşük komisyonlu hizmet sunan aracıları tercih edin.

Kuveyt Türk, Altın Bankacılığı  kapsamında Altın hesaplarının yanı sıra, gram altın, çeyrek altın, külçe altın gibi fiziksel altın satış hizmeti sunmaktadır. Ayrıca Altın Çek ve Altın Havale gibi sektörde benzerleri olmayan hizmetler de Kuveyt Türk tarafından veriliyor. Eğer başka bir bankada hesabınız yoksa veya Altın yatırımı ve Altın ürünleri sizin için öncelikliyse ilk olarak herhangi bir Kuveyt Türk şubesine uğramanızı tavsiye ederiz.

En avantajlı altın hesaplarını incelediğimizde, ikinci sırada Enpara’nın olduğunu görüyoruz. Finansbank’ın dijital bankacılık hizmeti olan Enpara, Kuveyt Türk kadar geniş yelpazede Altın Bankacılığı  ürünleri sunmasa da, alış-satış fiyat farklarının az olması ve altın hesabının diğer tüm hesaplar gibi ücretsiz sunulması nedeniyle altın yatırımcıları tarafından tercih edilmektedir.

2018 yılında avantajlı altın hesabı konusunda görüş ve sorularını aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz. Bugüne kadar 2000′den fazla kullanıcının sorusunu ücretsiz cevapladık. Şimdi sıra sizin sorunuzda!

Comments
 1. Alp

  Enpara hakkında düşünceleriniz nelerdir? Sizce paramız Enpara da güvende mi? Herhangi bir kriz veya batma anında paramızı geri alabilir miyiz? Bu sorularımın nedeni QNB Finansbank (Katarlılar) Enpara yı kapatmaya hazırlanıyorlarmış. Ama çok Enpara müşterisi olduğu ve mevduatları Finansbank a çekemeyecekleri için devam ettiriyorlarmış. Bir web sitesinde okuduğum yazı bu. Sizce web sitesinin haklılık payı varmı? Enpara.com u uzun vadede güvenle kullanabilir miyiz? Sorularım bunlar. Teşekkürler

  • Can Balkan

   Enpara hakkında gayet olumlu düşünüyorum. Kendim de severek kullanıyorum. 100 bin liraya kadar olan mevduat devlet güvencesi altında. Enpara’yı kapatsalar bile zaten sizin hesaplarınız hali hazırda Finansbank bünyesinde tutuluyor. Enpara bir banka değil. Sadece sunulan hizmetin ismi. Dolayısıyla, kapandığında paranız uçmaz. Başka bir hesaba aktarabilirsiniz.

 2. Alp

  Çok teşekkür ederim cevabınız için. Artık Enpara hakkında pek şüphem kalmadı sayenizde

 3. arife bahar

  Az bir birikimim var. Zaman zaman içinden kullanmak zorunda kalıyorum. Bu nedenle vadeli bir yöntem kullanamıyorum ama altın hesabı açtırsam acaba verimli olur mu? Enpara ve Garanti’de hesabım var. Sizce hangisi daha uygun benim için?

  • Can Balkan

   Her ne kadar son zamanlarda ülkemizde TL bazlı Altın fiyatı yükseliyor olsa da, bildiğiniz üzere Altın’ın fiyatı uluslararası piyasalarda belirlenir. Riskli bir emtiadır. Son zamanlarda yükseliyor olması, hep yükseleceği anlamına gelmez. Bunu göz önünde bulundurarak yatırımlarınızı yapın. Enpara oldukça iyi bir seçenek. Ayrıca şu yazımızı da okumanızı tavsiye ederim.

   http://paranya.com/para-biriktirmek-icin-banka-hesabi-acmak/

 4. Özge

  Nisan dan bu yana yeni yazınızı bekliyorum. Umarım daha da uzun sürmez :) çünkü bir çok yazınızı keyifle okudum. Özellikle para piyasalarının son durumu hakkındaki düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Rahat anlaşılan bilgilerinizi aktardardığunız için teşekkürler

  • Can Balkan

   Sağolun Özge Hanım, piyasalar dalgalı olunca, buraya bakmaya çok vaktimiz olmuyor maalesef. Umarım bu hafta için size ithafen bir yazı yayınlamış oluruz. Saygılar.

 5. YUNUS

  Merhaba, nasipse ağustos ayında düğünümüz var, elimizde biraz birikim ve düğünde takılan takıları evde saklamak yerine, değer kaybetmeden hatta mümkünse değer kazanarak saklamak istiyorum, bunun için en mantıklısı hangi yol? Geleneksel yöntem ile evde yastık altında mı kalsın? yoksa bir altın hesabımı açtırmalı mıyım? fiziksel olarak bozdurmadan altın hesabı açabilmenin yolu var mı?
  En karlı ve güvenli yol hangisi? Şimdiden değerli yorumunuz için teşekkürlerimi sunarım.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Fiziksel altınları, kaydi altına yani hesaba döndürdüğünüzde kaybınız olacaktır. Bence gerek yok. Ama evde saklamak da riskli. Banka kasası en iyi yöntem. Küçük bir kasa kiralayıp orada fiziki altınlarınızı tutabilirsiniz. Birikimleriniz içinse yasalar gereği herhangi bir yatırım tavsiyesi vermem maalesef mümkün değil. Ancak, uzun dönemli bir yatırım olacaksa, her zaman Borsa uzun vadede kazandırmıştır. Özellikle bu şekilde tarihi düşük seviyelerinden alındığında, yüksek karlar oluturabilir. Lakin bunun bir yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizmek isterim. Geçmişte gösterdiği performansı gelecekte de gösterecek diye bir kural yok.

 6. Akın Zarif

  İyi günler sadece işbankası hesabım var işbankasından altın hesabı açsam, komisyon vs bir ücret kesiliyor mu al sat farkı her sayfada da farklı yazıyor aydınlatırsanız sevinirim

  • Can Balkan

   Merhaba,

   Vadesiz Altın Hesaplarından herhangi bir masraf veya komisyon alınmamakta olup, altın alım – satım işlemlerinden doğan kazançlarda vergi kesintisi olmamaktadır.

   Alım satım fiyatı her zaman farklı olur. Söz gelimi 190 liraya aldığınız gram altını, hemen o an satmak isterseniz 189 lira olacaktır. Satış fiyatı piyasadan biraz daha düşük olur. BU da normal. Kuyumcuya gitseniz de aynı…

 7. sanane

  kuvayt turk dediğinız banka neresi uygun 90 satış 91 alış yapıyorsunuz 1 kur fiyat var oysa katılım bankaları yarı fiyatı veriyor insanları yanlış yönlendirmeyiniz
  banka sahibiyseniz bilemem!

  • Can Balkan

   Size üç tavsiye.

   1- İnternet ortamında olsanız dahi önce edepli davranmayı öğrenin.
   2- Bol bol okuyarak Türkçe’nizi ve yazım kurallarınızı iyileştirin.
   3- Kuveyt Türk’ün de bir katılım bankası olduğunu öğrenin.

 8. A.g.

  Can Bey merhaba benim de az bir birikimim var ve onu da gram altın olarak enpara da saklıyorum ancak onun da alış satış fiyatları arasında çok fark var. Ne yapmalıyım altın hesabımı altın hesabı olarak başka bir bankaya nakil edebilir miyim. Teşekkürler

 9. mevsad

  Merhaba Can Bey oğlumun geleceği için yatırım yapmayı düşünüyorum elimizde bir miktar para var onun adına ayırdığımız lise veya üniversite yıllarında kullanabilmek adına şimdiden değerlendirme yapmak istiyorum bireysel emeklilik düşünmüyorum altın hesabı mantıklı geliyor ama kararsızım sizce uzun vadede en karlı yatırım araca nedir ve hangi banka teşekkür ederim. iyi günler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yatırım yaptığınız tarihe bağlı olarak en yüksek getiri sağlayan yatırım aracı çoğunlukla borsadır. Altın veya dövizin zaman zaman borsadan iyi getiri sağladığı dönemler olabilir ancak ülkemizde de yurtdışında da son 100 yılda en büyük getiri borsadan sağlanmıştır. Ama bildiğiniz üzere bu işin riskleri de mevcut. Benim size tavsiyem acele etmeden yavaş yavaş birazcık borsa işlerini araştırın. Pişman olmazsınız. İçinize sinen şirketlerin ortağı olabilir, temettü elde edebilirsiniz. Alımlarınızı bir anda değil, yavaş şekilde yapın. Eğer borsa size göre değilse de önümüzdeki 2 yıl mevduat faizlerinin yüksek getiri sağlayacağını düşünüyorum. 13 Eylül tarihinde Merkez Bankası faiz kararı açıklanacak. Bunun akabinde dilediğiniz bankada vadeli bir mevduat hesabı açtırıp, faize koyabilirsiniz. Ben enpara kullanıyorum. Çünkü hesap işletim ücreti, havale-eft komisyonu ödemiyorum.

 10. YUSUF

  Merhaba,

  Kuveyt Türk İle Ziraat Bankası Altın Kiralama sertifikası arasında kaldım. Neyi önerirsiniz? Hem fiziki altınlarımı korumak hemde faizsiz kazanç elde etmek istiyorum.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Anladığımı kadarıyla Kuvey Türk’ün Altına Altın Katılım Hesabı ile Ziraat Bankası Altın Kiralama Sertifikasını karşılaştırmamı istiyorsunuz. Kuveyt Türk’ün ne kadar kazandırdığını bilmiyorum, ancak Ziraat Bankası yıllık 2.5% getiri vaddediyor. Bu tutardan stopaj yok. Gayet makul bir getiri olduğunu söyleyebilirim. Burada dikkat etmeniz gereken, hurda altının değerlemesi. Söz gelimi, Kuveyt Türk hurda altınlarınızın gramını 200 liradan alırken, Ziraat 195 liradan alıyorsa, bu durumda Ziraat’in bir yıllık getirisi erimiş oluyor.

 11. Meryem

  Merhaba, bende birikim yapmak istiyorum ama nasıl hangi banka ile çalışacağımı bilmiyorum en mantıklı kazançlı birikim hangisi acaba ve hangi banka? Teşekkür ederim şimdiden.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Birikim için açacağınız banka hesabının iki özelliği olması gerekiyor. İlki yüksek faiz vermesi, ikincisi ise havale, EFT, hesap işletim ücreti gibi masraflar almaması. Ben bu şartlara uyduğu için uzun zamandır Enpara’yı kullanıyorum. Siz de başlangıç için deneyebilirsiniz.

 12. Gülşen

  Merhabalar altın hesabı konusunda biraz araştırma yaptım sizin yazınızı da bu esnada okudum çok aydınlatıcı bı yazı olmuş öncellikle teşekkür ederim şunu sormak istiyorum ben halkbank maaş müşterisiyim ordana mı yoksa Kuveyt Türk üzerinden mı actırmam karlı olur yani karar veremedim bu konularla alakalı da hiçbir bilgim yok tabi enpara da aklıma yattı ama kararsız kaldım yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maaş bankanızda açtırmanız sizin için daha kolay olacaktır. Birikimleriniz belirli bir seviyenin üzerine çıkarsa tekrar gözden geçiririz. Ancak başlangıç için maaş bankaları en avantajlı yerlerdir.

 13. Gülşen

  Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için benim ki aslında yeni sayılmaz bireysel emeklilik sistemi iptal edip biriken parayı altın hesabına yatiricam o yüzden de Kuveyt mı halk bankasimi sormak istedim miktar ne kadar olunca gözden gecirmem gerekir kolay gelsin tekrar teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Şöyle söyleyeyim, eğer büyük montanlarda alım satım yapmıyorsanız, yani gün içerisinde alım satım işlemleriniz olmuyorsa, Halk Bankası’nda açtırabilirsiniz. Bazı bankalar altın hesaplarında alım satım arasında büyük fiyat farkları uyguluyor ve günlük işlem yapan biri için bu farklar önemli.

 14. Sez

  Merhabalar, öncelikle hemen hemen her yoruma ilgiyle karşılık vermenizi takdir ediyorum.
  Sorum şu, fiziki altınların, bankaların altın günlerinde bozdurularak gram altına çevrilmesindeki zarar çok mu fazla? Fiziki altınların arasında işlenmiş kolyelerin de olduğu düşünüldüğünde işçilik maliyetindeki düşüş göze alınıp kuyumcuya bozdurmak mı mantıklı, yoksa bankada grama çevrilmesi mi? Ek olarak, bankaların yüzde 2,5′a varan faiz oranlarından bahsediliyor. 1 yıl bozdurmama şartı mı var bu hususta?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankalar, altın günlerinde vatandaştan gelen parayı hurda altın olarak kabul ediyor. Haliyle kolye gibi zıynet eşyası olan ve işçiliği bulunan altınlar da yok pahasına alınıyor. Ama kuyumcuya da giderseniz, sonuç pek değişmez. Eğer yüklü altınınız varsa belki kuyumcuda pazarlık etme şansınız olur. Altın hesabından faiz geliri elde edebilmek için ilgili vade içerisinde altın hesabına dokunmamanıza gerekiyor. Bu vade 1 ay, 3 ay, 6 ay veya 1 yıl olabilir.

 15. Didem

  Can Bey Merhaba,
  Geçtiğimiz ay düğünüm oldu ve elimde fiziki altınlarım var (bilezik, gram altın , çeyrek ve yarımlar) Altınlarımı bozdurmak istemiyorum yükselişe geçtiği zaman tl’ye çevirmek istiyorum.
  Evde saklamak riskli olduğundan kasa mı kiralamak altın hesabı olarak bankaya mı yatırmak hangisi şu anki güncel durumda daha iyi olur bilemedim. Konu ile ilgili yardımlarınızı ve değerli yorumlarınızı beklemekteyim.
  Şimdiden Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Gram ve çeyrek altında işçilik yok, ancak bilezikte az da olsa işçilik var. Dolayısıyla bunları gram altına çevirirseniz hurda altın fiyatından sizden alacaklar. Kaybınız olacaktır. Ben kendi düğünümde takılan takıları uzun zaman kasada saklayıp, daha sonra bozdurmuştum. Size de benzer bir yöntem tavsiye ederim.

 16. Mehmet kaplan

  Tfx den gram altın işlemi yapıyorum fakat banka makas aralığı gramda 70 kuruşu buluyor. Sermayem 50 liranın altında olduğu için ve piyasa kapandıktan sonrada işlem yapılabildiği için tfx tercih ettim. 50 lira sermaye şartı olmayıp al sat yapabileceğim makası daha uygun olan kurum varmı saygılar.

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>