Kredi Puanı Yükseltme Hilesi

Kredi veya kredi kartı için bir bankaya başvurduğunuzda ilk sorgulanan konu kredi notunuz oluyor. Kredi notu, adet müşterinin bir karnesi haline geldi. Eğer müşteri geçmiş dönemlerde iyi bir performans göstermişse, kolaylıkla yeni kredi alabiliyor ama geçmiş dönem performansları kötü ise bankalar kredi vermekte isteksiz davranıyorlar.

Bir çok kişinin geçmişte yaşadığı bir takım şanssızlıklar, geçim sıkıntısı veya ticari başarısızlıklar nedeniyle kredi puanı kötü durumda. Kredi puanı kötü olan kişilerin yeni kredi çekmeleri de güç olduğu için kredi notunu bir an önce yükseltmenin yollarını arıyorlar. Bu doğrultuda biz kredi puanı yükseltme hilesi konusunda bir yazı kaleme almaya karar verdik.

Kredi puanı yükseltme hilesi nedir?

Kredi puanı bugüne kadar ülkemizdeki milyonlarca vatandaşın ödeme alışkanlıkları ölçülerek hesaplanmaktadır. Ayrıca, yurtdışında da uzun zamandır hesaplanan kredi puanı için gerçek bir ölçümleme yapabilmek adına şirketler yoğun çaba göstermekte ve sistem açıklarını kapatmaktadırlar. Yani siz tek başınıza kredi notu hilesi ararken, şirketler de milyonlarca kullanıcının verilerini işleyerek en uygun sonucu bulmayı arzularlar.

Öncelikle daha önce kredi notu hakkında yazdığım yazılara bir göz atmanızı rica edeceğim.

- Kredi Puanı Nedir?

- Kredi Puanı Nasıl Hesaplanır?

- Kredi Puanı Neden Önemlidir?

- Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

- Kredi Puanımı Nasıl Öğrenebilirim?

- Kredi Puanımı Nasıl Yükselttim?

- Findeks Kredi Notu

- Kredi Notu Yükseltme Yolları

Şimdi baştan anlatalım. Kredi notu bizim karnemizdir demiştik. Bu karne sonucunda da sınıfı geçer veya kalırız. Yani banka bize kredi verir veya vermez. Peki banka batacağını bile bile bir müşterisine kredi verir mi? Vermez. Bunun önüne geçmek için de bankalar müşterilerinin geçmiş ödeme performanslarına bakarak bir karara varmaya çalışırlar. Bankalar, kredi notu veren şirketler ile anlaşırlar. Ülkemizde bu işi Kredi Kayıt Bürosu aracılığıyla Findeks yapmaktadır. Findeks de hem Türkiye’deki verileri toplar, hem de Dünya’dan en iyi örnekleri toplayarak, kredi notunu en doğru şekilde ölçmeye çalışır. Bu not neticesinde de müşterileri çeşitli risk gruplarına ayırır ve bankaların kredi kullandırmadaki karar mekanizmalarını kolaylaştırmaya çalışır.

SMS ile başvurduğunuz kredilere bir kaç dakika içerisinde yanıt gelmesi Findeks’in notlama sistemi sayesindedir. Banka, SMS kredileri için basit bir programlama yapar. Karar mekanizması şu şekilde işler: Müşterinin kredi notu 1300 puanın üzerindeyse krediyi onayla, 900 puanın üzerinde ama 1300 puanın altındaysa şubeye çağır, 900 puanın altındaysa kredi başvurusunu reddet. (Buradaki rakamları yaklaşık verdim. Her banka için değişir.) Peki banka bu kredi notuna nasıl karar verir? Yani neden 1200 kredi notu değil de 1300 kredi notunu ya da 1258 kredi notunu seçer? Banka daha önce kullandırmış olduğu kredilerdeki müşterilerin kredi notlarına ve daha sonra bu müşterilerin gösterdikleri ödeme performanlarına bakarak yaklaşık bir sonuca ulaşmaya çalışır. Örneğin 1258 kredi notunun üzerinde kredi puanı ile kredi kullanan veya kredi kartı alan müşterilerin %90’ı ödemelerini düzenli bir şekilde yapmaktadırlar ve takibe düşme riskleri azdır. Dolayısıyla, kredi notu 1258 puanın üzerinde olan müşterilere hemen kredi onayı verilebilir. (Tekrar hatırlatayım, buradaki rakamlar gerçek rakamlar değil. Tahmini.). Bu şekilde kurgulanmış bir sistemde, sizin bankayı aldatmanıza kolay kolay izin verilmez. Ama illa kredi notu yükseltme hilesi arıyorsanız aşağıda yazdıklarıma kulak verin.

 1. Daha takipte olan ve kapanmamış krediniz varsa, kredi notunuz yük-sel-mez. Öncelikle bu hacizli kredileri kapatın.

 2. Açık olan herhangi bir kredili hesabınız varsa, yani kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabınız varsa, bugünden itibaren bunların ödemelerini düzenli yapın.

 3. Gereksiz yere açık olan ve kullanmadığınız kredi kartları veya kredili mevduat hesabınız varsa kapatın.

 4. Kesinlikle gereksiz kredi ve kredi kartı başvurusu yapmayın. Bu sizin kredi notunuzu iyice kötüleştirir.

Diyelim ki bunların hepsini zaten yaptınız ve puanınız hala kötü. Bankalar size yeni kredi vermek istemiyor ve kredi puanınız  da yükselmiyor. O zaman yapacağınız tek bir şey var: Nakit Blokeli Kredi Kartı.

Şu anda belgelenebilir bir geliriniz varsa, çalıştığınız bankaya giderek 1.000 lira para yatırın ve bankacı arkadaştan bu parayı teminat altına alarak size kredi kartı çıakrtmasını rica edin. Çıkacak kredi kartının ödemelerini düzenli ve eksiksiz yapın. 6 ay içerisinde puanınızda epeyce bir artış olacaktır. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Bunları size 10 yıllık bankacılık tecrübem ile söylüyorum. Kredi notu yükseltme hilesi olarak başka bir şey söyleyebilen kişi büyük ihtimal dolandırıcıdır ya da yasa dışı bir takım fiiller içerisindedir. Söylediklerine kulak asmamanızı tavsiye ederim. Daha sonra kredi notunuzun kötü olmasından daha büyük problemler yaşayabilirsiniz.

Sistem gayet basit. Şu an bir kredin veya kredi kartın varsa, ödemelerini düzenli yap. Yeni kredi veya kredi kartı almak istiyorsan ve kredi notun kötüyse biraz sabret. Acele etme.

Kredi puanı yükseltme hilesi ile ilgili bizlerin gözden kaçırdığı bir husus varsa veyahut da sizlerin eklemek istediği ya da sormak istediği bir konu varsa, aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.

Comments
 1. Murat

  Merhaba,
  Çektiğim krediyi ödeyemediğim için takibe düşmüştüm. Bu nedenle KKB puanım hesaplanamıyor.
  Yukarıdaki 4 maddeden ilk maddeyi bugün itibariyle yapıp takibe düşmüş olan kredimi kapattım. Şu anda takipli yada gecikmiş bir borcum yok, düzenli gelirim var, kredi kartlarımı ve kmh hesaplarımı da düzenli ödüyorum. K
  Hatta kmh hesaplarımı da bakiyelerini kapatarak 4 taneden 2 taneye düşürdüm. Kredi puanım ne zaman tekrar hesaplanmaya başlayacaktır?
  Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hali hazırda başka kredili ürünlerinizin olması sizin için büyük avantaj. Çok yakın zamanda puanınız tekrar hesaplanmaya başlar. Eğer diğer ürünleri düzgün bir şekilde kullanırsanız, 1 yıl içerisinde 1200 puan ve üzerini görmeniz olası. Bol şans.

   • Murat

    Can Bey merhaba,
    23 Şubat itibariyle tekrar Findeks üzerinden rapor aldığımda 899 olarak puanım hesaplanmış görünüyor. 15 gün önce puanım hesaplanmıyorken şimdi çok hızlı bir artış olduğunu görüyorum. Bundan sonra ödemeler zamanında oldukça artış trendi yine bu şekilde hızlı mı olur yoksa artık daha yatay bir şekilde mi yükseliş görürüz?
    Teşekkürler.

    • Can Balkan

     Merhaba,
     Daha yatay olacaktır. Siz ödemelerinizi düzgün şekilde yapmaya devam edin. Sizin şu an 1800 kredi puanınız olsa da yeni kredi almanız imkansız. Önemli olan bundan sonrası için düzenli bir ödeme grafiği çizmekç

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>