Kredi Puanı Yükseltme Hilesi

Kredi veya kredi kartı için bir bankaya başvurduğunuzda ilk sorgulanan konu kredi notunuz oluyor. Kredi notu, adet müşterinin bir karnesi haline geldi. Eğer müşteri geçmiş dönemlerde iyi bir performans göstermişse, kolaylıkla yeni kredi alabiliyor ama geçmiş dönem performansları kötü ise bankalar kredi vermekte isteksiz davranıyorlar.

Bir çok kişinin geçmişte yaşadığı bir takım şanssızlıklar, geçim sıkıntısı veya ticari başarısızlıklar nedeniyle kredi puanı kötü durumda. Kredi puanı kötü olan kişilerin yeni kredi çekmeleri de güç olduğu için kredi notunu bir an önce yükseltmenin yollarını arıyorlar. Bu doğrultuda biz kredi puanı yükseltme hilesi konusunda bir yazı kaleme almaya karar verdik.

Kredi puanı yükseltme hilesi nedir?

Kredi puanı bugüne kadar ülkemizdeki milyonlarca vatandaşın ödeme alışkanlıkları ölçülerek hesaplanmaktadır. Ayrıca, yurtdışında da uzun zamandır hesaplanan kredi puanı için gerçek bir ölçümleme yapabilmek adına şirketler yoğun çaba göstermekte ve sistem açıklarını kapatmaktadırlar. Yani siz tek başınıza kredi notu hilesi ararken, şirketler de milyonlarca kullanıcının verilerini işleyerek en uygun sonucu bulmayı arzularlar.

Öncelikle daha önce kredi notu hakkında yazdığım yazılara bir göz atmanızı rica edeceğim.

- Kredi Puanı Nedir?

- Kredi Puanı Nasıl Hesaplanır?

- Kredi Puanı Neden Önemlidir?

- Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

- Kredi Puanımı Nasıl Öğrenebilirim?

- Kredi Puanımı Nasıl Yükselttim?

- Findeks Kredi Notu

- Kredi Notu Yükseltme Yolları

Şimdi baştan anlatalım. Kredi notu bizim karnemizdir demiştik. Bu karne sonucunda da sınıfı geçer veya kalırız. Yani banka bize kredi verir veya vermez. Peki banka batacağını bile bile bir müşterisine kredi verir mi? Vermez. Bunun önüne geçmek için de bankalar müşterilerinin geçmiş ödeme performanslarına bakarak bir karara varmaya çalışırlar. Bankalar, kredi notu veren şirketler ile anlaşırlar. Ülkemizde bu işi Kredi Kayıt Bürosu aracılığıyla Findeks yapmaktadır. Findeks de hem Türkiye’deki verileri toplar, hem de Dünya’dan en iyi örnekleri toplayarak, kredi notunu en doğru şekilde ölçmeye çalışır. Bu not neticesinde de müşterileri çeşitli risk gruplarına ayırır ve bankaların kredi kullandırmadaki karar mekanizmalarını kolaylaştırmaya çalışır.

SMS ile başvurduğunuz kredilere bir kaç dakika içerisinde yanıt gelmesi Findeks’in notlama sistemi sayesindedir. Banka, SMS kredileri için basit bir programlama yapar. Karar mekanizması şu şekilde işler: Müşterinin kredi notu 1300 puanın üzerindeyse krediyi onayla, 900 puanın üzerinde ama 1300 puanın altındaysa şubeye çağır, 900 puanın altındaysa kredi başvurusunu reddet. (Buradaki rakamları yaklaşık verdim. Her banka için değişir.) Peki banka bu kredi notuna nasıl karar verir? Yani neden 1200 kredi notu değil de 1300 kredi notunu ya da 1258 kredi notunu seçer? Banka daha önce kullandırmış olduğu kredilerdeki müşterilerin kredi notlarına ve daha sonra bu müşterilerin gösterdikleri ödeme performanlarına bakarak yaklaşık bir sonuca ulaşmaya çalışır. Örneğin 1258 kredi notunun üzerinde kredi puanı ile kredi kullanan veya kredi kartı alan müşterilerin %90’ı ödemelerini düzenli bir şekilde yapmaktadırlar ve takibe düşme riskleri azdır. Dolayısıyla, kredi notu 1258 puanın üzerinde olan müşterilere hemen kredi onayı verilebilir. (Tekrar hatırlatayım, buradaki rakamlar gerçek rakamlar değil. Tahmini.). Bu şekilde kurgulanmış bir sistemde, sizin bankayı aldatmanıza kolay kolay izin verilmez. Ama illa kredi notu yükseltme hilesi arıyorsanız aşağıda yazdıklarıma kulak verin.

 1. Daha takipte olan ve kapanmamış krediniz varsa, kredi notunuz yük-sel-mez. Öncelikle bu hacizli kredileri kapatın.

 2. Açık olan herhangi bir kredili hesabınız varsa, yani kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabınız varsa, bugünden itibaren bunların ödemelerini düzenli yapın.

 3. Gereksiz yere açık olan ve kullanmadığınız kredi kartları veya kredili mevduat hesabınız varsa kapatın.

 4. Kesinlikle gereksiz kredi ve kredi kartı başvurusu yapmayın. Bu sizin kredi notunuzu iyice kötüleştirir.

Diyelim ki bunların hepsini zaten yaptınız ve puanınız hala kötü. Bankalar size yeni kredi vermek istemiyor ve kredi puanınız  da yükselmiyor. O zaman yapacağınız tek bir şey var: Nakit Blokeli Kredi Kartı.

Şu anda belgelenebilir bir geliriniz varsa, çalıştığınız bankaya giderek 1.000 lira para yatırın ve bankacı arkadaştan bu parayı teminat altına alarak size kredi kartı çıakrtmasını rica edin. Çıkacak kredi kartının ödemelerini düzenli ve eksiksiz yapın. 6 ay içerisinde puanınızda epeyce bir artış olacaktır. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Bunları size 10 yıllık bankacılık tecrübem ile söylüyorum. Kredi notu yükseltme hilesi olarak başka bir şey söyleyebilen kişi büyük ihtimal dolandırıcıdır ya da yasa dışı bir takım fiiller içerisindedir. Söylediklerine kulak asmamanızı tavsiye ederim. Daha sonra kredi notunuzun kötü olmasından daha büyük problemler yaşayabilirsiniz.

Sistem gayet basit. Şu an bir kredin veya kredi kartın varsa, ödemelerini düzenli yap. Yeni kredi veya kredi kartı almak istiyorsan ve kredi notun kötüyse biraz sabret. Acele etme.

Kredi puanı yükseltme hilesi ile ilgili bizlerin gözden kaçırdığı bir husus varsa veyahut da sizlerin eklemek istediği ya da sormak istediği bir konu varsa, aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.

Comments
 1. Murat

  Merhaba,
  Çektiğim krediyi ödeyemediğim için takibe düşmüştüm. Bu nedenle KKB puanım hesaplanamıyor.
  Yukarıdaki 4 maddeden ilk maddeyi bugün itibariyle yapıp takibe düşmüş olan kredimi kapattım. Şu anda takipli yada gecikmiş bir borcum yok, düzenli gelirim var, kredi kartlarımı ve kmh hesaplarımı da düzenli ödüyorum. K
  Hatta kmh hesaplarımı da bakiyelerini kapatarak 4 taneden 2 taneye düşürdüm. Kredi puanım ne zaman tekrar hesaplanmaya başlayacaktır?
  Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hali hazırda başka kredili ürünlerinizin olması sizin için büyük avantaj. Çok yakın zamanda puanınız tekrar hesaplanmaya başlar. Eğer diğer ürünleri düzgün bir şekilde kullanırsanız, 1 yıl içerisinde 1200 puan ve üzerini görmeniz olası. Bol şans.

   • Murat

    Can Bey merhaba,
    23 Şubat itibariyle tekrar Findeks üzerinden rapor aldığımda 899 olarak puanım hesaplanmış görünüyor. 15 gün önce puanım hesaplanmıyorken şimdi çok hızlı bir artış olduğunu görüyorum. Bundan sonra ödemeler zamanında oldukça artış trendi yine bu şekilde hızlı mı olur yoksa artık daha yatay bir şekilde mi yükseliş görürüz?
    Teşekkürler.

    • Can Balkan

     Merhaba,
     Daha yatay olacaktır. Siz ödemelerinizi düzgün şekilde yapmaya devam edin. Sizin şu an 1800 kredi puanınız olsa da yeni kredi almanız imkansız. Önemli olan bundan sonrası için düzenli bir ödeme grafiği çizmekç

     • Murat

      Tekrar merhaba,
      Son yorumunuzdaki tavsiyeye göre geçtiğimiz 9 ay içinde sırasıyla şunları yaptım:
      - Mevcut kmh ve kredi kartlarımı zamanında ve eksiksiz ödedim
      - Yeni başvuru yapmadıım
      - Temmuz ayında Findeks’ den danışmanlık hizmeti satın aldım Danışman ile görüşmemde bu şekilde devam edersem Eylül ayında puanımın 1200 üzerinde çıkacağını ve yeni bir ürün açılışı olmaz, ödemeler de zamanında olursa Aralık ayında 1350 üzerine çıkacağımı öğrendim. Bu bir varsayım mı diye sorduğumda ise, hayır koşullar değişmediği sürece puanınız dediğimiz şekilde olacak, sistemde görebiliyoruz gibi bir cevap aldım.
      - Benim buradan anladığım, Findeks normal koşullara göre puan hesaplamasını çok önceden yapabiliyor. Bu ilginç geldi.
      - Bunun ardından Ağustos ayının son günlerinde maaş bankam bana kmh hesabı açtı, 4 senedir kullandığım ve son 16 aydır hiç gecikmesi olmayan kartımın limitini yükseltti ve 30.000 TL nispeten uygun faizli kredi tanımladı. Sanırım bunda 1 Eylülde kredi vadelerinin 48 aydan 36 aya düşecek olmasının da etkisi vardı ama çok da sorgulamadım açıkcası. Geldiğimiz noktadaki faizlere bakınca 1.78 den 48 ay vadeli 30.000 TL kullandığım için oldukça memnunum.
      - Son olarak, bu durum kişiden kişiye değişiyor olsa da, düzenli ödeme, düzenli maaş geliri, düzenli yatan sgk primi, kurumsal ve bilinen bir şirkette çalışma gibi etkenler bir araya gelince 6 ay içinde, sadece maaş bankam da olsa, ciddi bir miktar kredi kullanımı yapabildim.

      Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

     • Can Balkan

      Deneyimlerinizi paylaştığınız için biz teşekkür ederiz. Umarım bundan sonra hiç bir zaman ödeme güçlüğü çekmezsiniz.

 2. seyhan

  merhaba benim eşim bankadan 1 kredi karti 2 kredi kullandi düzenli ödüyor benimde 1 kredi.kartim var.ancak 2 defa gec yatirdim kredi cekecegim zaman eşimin bankaya olan borcu beni etkilermi ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer aşırı bir borçluluk durumu veya düzensiz ödeme söz konusu değilse sorun olmaz.

 3. Serdar Gökpınar

  Ortalama olarak 2 yıl boyunca bankalar ile baya bir sıkıntıya girdim ama 15.12.2017 tarihinde ne kadar kredim ve kredi kartlarım varsa hepsini kapattım. 01.04.2018 tarihi itibari ile konut kredi çekmeyi düşünüyorum. Sizce çekebilir miyim yoksa bir müddet daha beklemem gerekir mi? Eğer beklemem gerekirse daha ne kadar beklemem gerekiyor ? En son 01.03.2018 tarihinde kredi kartı başvurusu yaptım olumsuz cevap verdiler.

  • Can Balkan

   Bankalarla nasıl bir sıkıntıya girdiniz bilmiyorum ama kredi kartı alamıyorsanız, konut kredisi almanız da bir hayli zor. 2019 yılı başıan kadar beklemenizi tavsiye ederim. Bu sırada da nakit blokeli kredi kartı alarak, en azından kredi notunuzu düzeltin.

   http://paranya.com/nakit-blokeli-kredi-karti/

 4. Zafer

  1260 kkb puanı var eşimin kredi vermiyo bankalar ödemede problem yok 1 kredi kartı var 1500 limiti borcun hepsi ödeniyor .4 ay önce ilk kredi kartını almıştı ve 6 aydır çalışıyor

  • Can Balkan

   Öncelikle 1260 kredi notu çok yüksek bir not değil. İkincisi de kredi notu yüksek olsa bile kredi çıkacağının garantisi değil. Kredi notunun yanı sıra kişinin geliri veya diğer riskleri de kredi değerlendirmesinde önemlidir. Gereksiz yere kredi başvurusundan kaçının. Notunuz 1400 üzerine çıkınca tekrar deneyin. Aynı zamanda çekmek istediğiniz kredinin taksitleri ile aylık gelirinizin de uyumlu olmasına çalışın. Normali, taksitlerinizin toplamının gelirinizin %40′ını aşmamasıdır. Yani, 2000 lira maaş alıyorsanız, aylık kredi ödemeniz 800 lira civarında olmalıdır.

 5. Cihan

  İyi günler,sayfanızdaki tüm kart ve kredi kkb puan vs, herşey detaylı inceledim, uzun yıllarca bu işe kendinizi adamışsınız, peki bende bi kaç soru sorabilirmiyim,
  1: sorum, SGK olmayan bir banka müşterisi
  Kredi kart ve kredi kullanmadığı
  Halde nasıl oluyorda 30bin TL
  Üzerinde kredisi onaylanıyor. cvp bu mail adresinden gönderebilirsiniz cevabınız karşısında, sorularım olcak tabiki yanıtlarsanız çok bilgi sahibi olucam şimdiden teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankalar, kredi kullandırma kararlarını, kendi iç yönetmeliklerine bağlı olarak alırlar. Bu yönetmelikler, kredi için asgari şartları belirler ve gerisini şube, bölge, genel müdürlük tasarrufuna bırakır. Yani söz gelimi 500 bin liraya kadar olan kredileri şube insiyatif alarak kullandırırken, 5 milyon için bölge müdürlüğünün onayını almalı ve 50 milyon için genel müdürlüğün onayını almalı gibi. Öte yandan özellikle bireysel kredilerin kullandırılmasında şubeler daha özgürdürler. Yönetmeliklerde belirtilen minimum şartları sağladıktan sonra istediği kişiye kredi kullandırır. İlave olarak, piyasa şartlarına göre bankaların risk algısı değişir. Sorunuza gelirsek, müşterinin SGK’sı olmasa bile kredi kullanabilir. Belki kira geliri vardır ya da faiz geliri. Şube, bir sebepten ötürü bu krediyi kullandırmıştır.
   ,

 6. Murat

  Merhaba 2018 yılı içinde bir sicil affi olacakmı?

  • Can Balkan

   Bu konuyla ilgili şu anda gündemde herhangi bir gelişme yok.

 7. Ünsal Köksal

  Kolay gelsin bütün makalelerini zi okudum gayet faydalı ve bilgilendirici bunun için teşekkür ediyorum.. İki sorum olacak birincisi benim 2007 yıllarından kalma kredi kartı borcum var ve varlık şirketinde ler düzenli bir şekilde taksitlendirme yaptım. Ödüyorum… İkincisi eşim babasına kefil bu kefillik banka ile alakalı değil tamamen mutahit ve şahıs arasında ve kanuni takip sürecinde ve eşinin e devletinde icra dosyası görünüyor 23 bin lira ama bunun parası babasının maaşından kesiliyor eşimin kredi kartı var ve düzenli şekilde tamamını ödüyor ve kredi notu 1560 10 veya 12 bin lira ihtiyaç kredisi çekebilirmi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer belgelenebilir uygun bir geliri varsa, çekebileceğini düşünüyorum. Sorun olmayacaktır. Anladığım kadarıyla bu takip Findeks’te görünmüyor. Bankalar genellikle Findeks’e bakarlar.

 8. Mahmut sami dünser

  Merhaba kolay gelsin ben şu konuyu merak ettim.simdi benim 5 tane vadesiz hesabim var 1 tanesi aktif maaş hesabim diğer 4 tanesi aktif değil yani arasira kullaniyom nadiren kredili hesapta degil bu nadiren kullandigim hesaplar kredi notumu etkilermi kapatmam gerekermi.yada acik kalsa mahsuru varmi.tskr

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Vadeli veya vadesiz farketmez, mevduat hesaplarının kredi notuna iyi veya kötü hiç bir etkisi yok. Bu hesapları kapatıp kapatmamanız kredi notunuzu etkilemez.

 9. osman

  Can bey merhaba, bilgilendirici yazınız için teşekkürler,

  Kamuda yöneticiyim, 2015 yılında bankalarla ilgili ödemelerle ilgili birkaç sıkıntı yaşamıştım sonrasında bu sıkıntıları atlattım ve bütün borçlarımı ödedim. 2016 yılına kadar 1 yıl boyunca kredi notum hesaplanamadı. 2017 yılında 871 puandan başlanarak hesaplanmaya başladı.

  Bu süreçte tekrar kredi kartı, kmh, tüketici kredisi kullandım ve 1 yılı aşkın süredir düzenli ödeme yapıyorum. Ayrıca 7 senedir düzenli konut kredisi ödüyorum. Benim bütün çabalarıma rağmen kredi puanım 1030′u geçmedi. Sıkıntı yaşamakla birlikte borçların ödenip sonra yeniden kredili ürün başvurularının onaylanması, bunların aktif kullanılması ve düzenli ödenmesi sonrasında mevcut kredi puanımın çok düşük olduğunu düşünüyorum.

  1 konut kredisi, 2 tüketici kredisi, 1 kredi kartı, 2 adet kmh hesabı, faturalar vs. hepsi düzenli ödeniyor. Düzenli rapor alıyorum ve gecikmede olan 1 kuruş dahi yok. Puanımın en azından 1100-1200 bandında olması gerekmiyor mu?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Son ödeme bozukluğunun üzerinden 18 ay geçip de krdi risk raporundaki bütün çentikler yeşile döndüğünde, puanınız da tekrar artmaya başlar diye tahmin ediyorum.

   İlk kez böyle bir şey duyuyorum. Yani puanınızın 1 yıldır 1030′u aşmaması enteresan. Ama kafaya takılacak bir durum da değil. Neticede ödemelerinizi düzenli yapıyorsunuz, gelirinizin de uygun olduğunu düşünüyorum. Puanınız tekrar yükselecektir. Ama yükselmese dahi şu anki maaşınız ve risk durumunuzla orantılı olarak kredi çekebileceğinizi düşünüyorum.

   • Can Balkan

    Can bey teşekkürler cevabınız için.

    Findeks’in mevcut hesaplama sisteminde bir tuhaflık var. Daha doğrusu risk değerlendirme sisteminde bir hata var. Tabi bu benim değerlendirmem. Ben bir sıkıntı yaşamış mıyım evet yaşamışım bu eksi puandır ve zaten kredi notuna yansıtıyorsun ama gecikmeli olarak faiziyle tüm borcumu da kapatmışım. Bunu neden artı puan olarak sisteme eklemiyorsun? Kapattıktan sonra da yeni kredili ürünler kullanmışım ve düzenli ödüyorum, hadi yine 1 gecikme dahi olsa sıfırla puanımı. Sistem sadece olumsuzlukları görüyor.

    Sıkıntı yaşadığım süreçten sonra tekrar kredili ürün (1 kmh, 1 kredi kartı, birisini kullanıp kapattığım 3 tüketici kredisi) kullandığım için yeterli seviyede artmamış olabilir diye düşünüyorum. Ayrıca düşük puana sahipken bu ürünleri kullandım, riskli bir durum olsaydı onaylamazdı sanırım. 1 yıl puanım hesaplanmadı sonraki 1 yıl hesaplanmaya başladı ve kredili ürünler kullandım, yaklaşık 2,5 sene oldu, sanırım 3 yıldan sonra daha belirgin artış olacak. Bir nevi karantina süresi gibi olabilir.

    Bankalar da gerçekten çok absürb işler yapıyor. İstediğiniz zaman değil istemediğiniz zaman geliyorlar, kesinlikle çok doğru. 2012 yılında sıfır araba almak için (yarısı nakit mevcut yarısı kredi kullanmak istedim) birkaç bankaya başvurdum vermediler. O dönem tüm ödemelerim uzun süredir düzenliydi, kredi kartları ekstre borcunun tamamını yatırıp, kredilerim günü gününe yatardı. 2013 yılında birden bana 2012′de istediğim miktarın çok üzerinde onaylı krediniz hazır mesajları gelmeye başladı. Değişen ne vardı hiçbirşey. Güler misin ağlar mısın.

    Mesajınız silinmiş. Kopyasını yukarıya bırakıyorum.

    • Can Balkan

     Eleştirilerinizde haklı olduğunuz konular var. Ancak, Findeks’in genel olarak amacı müşteri kitlesi içerisinden bir ortalama yaratarak, performansı bankaca uygun görülenlere kredi verilmesini sağlamak. Terazisinin hatasız tartmayacağını düşünüyorum. Bu konuda sizinle hemfikirim.

     Öte yandan, bankaların puanınızdan bağımsız olarak, size çeşitli zamanlarda diğer bütün şartlar sabitken değişik limitlerde kredi açmasının nedeni tamamen piyasa koşulları ve bankaların risk algısındaki değişikliktir. Örneğin X Bankası, Temmuz ayı boyunca kredi notu 1100 ve üzeri olanlara gelirleri ve diğer açık risklerini göze alarak kredi verirken, Ağustos ayında ekonomik koşullardaki değişiklik veya o an bankanın mevduat stoğunun azalmasına veya borçlanma maliyetlerinin artmasına bağlı olarak, 1400 ve üzeri kredi puanına sahip olanlara kredi vermeye başlayabilir. Yani burada ana unsur, müşterinin durumundaki değişiklikten ziyade, bankanın durumundaki değişikliktir. Bunlar haftalık olarak bankanın Aktif-Pasif Komitesi ve Kredi Komitesi’nce tartışılır ve yukarıdan aşağıya doğru bilgilendirmesi ve uygulaması yapılır.

 10. osman

  Can bey yeni gördüm cevabınızı. Piyasa koşullarına göre dediğiniz gayet mantıklı. Belli bir zaman diliminde hiçbir bankaya başvuru yapılmaması nedeniyle bankalar nezdinde risk algısı farklılaşıyor ve pozitif anlamda değişiyor da olabilir. Malesef tam detayları bilemiyoruz ama çok karışık bir sistem olduğunu düşünmüyorum.

  Sonuç olarak yazılıma girilen birçok veri sonucu alınan matematiksel çıktılara göre hareket ediliyor. İstatistik biliminde buna yordama denir. Eldeki verilerden ileriye yönelik tahminler yapılır. Çok başarılı bir sistem olsa bu kadar batak kredi, kredi kartı vb. borçlusu olmazdı sanırım :)

 11. osman

  18 temmuz itibarıyla puanım 1079 olmuş. sanırım ağustos ayında 1100′ü geçecek.

  • Can Balkan

   Hadi inşallah.

   • osman

    amin :)

   • osman

    Can bey tekrar merhaba, 2 adet kmh hesabım ağustos ayı itibarıyla gecikmede olarak gösterilmesi nedeniyle puanım bırakın artmayı 1079′dan 82 puan düşerek ve 997 olmuş. Ben bu hesaplara maaşımızı 15′inde aldığımızdan doğal olarak her ayın 15′inde ödeme yapıyorum. İlk defa böyle birşey oluyor.

    • Can Balkan

     Merhaba,
     KMH hesabının gecikmeye düşmesi için aylık faizini 30 günden daha fazla ödememiş olmanız gerekiyor. Ama sizin her ayın 15′inde maaşınız yattığı için bir gecikme olması pek olası değil. Anlamadım açıkcası. Ama böyle dalgalanmalar da normal. Büyük resme odaklanın.

     • osman

      Anladığım kadarıyla 31 temmuz gün sonu itibarıyla kullanılan tutarın faizi hesaplanıyor ve hemen 1 gün sonra 1 ağustos’ta ödenmesi isteniyor. Ama bir problem var, biz kamu personeli olarak maaşımızı 15′inde alıyoruz ve dolayısıyla ödemelerimizi 15′inde yapabiliyoruz.

      30 günün geçmesini bırakın 15 gün sonra diğer aya, yani ağustosa devrettiği için ödeme yapılmadı denilerek gecikmeli şeklinde bildirim yapılmış. Birisinde faiz tutarı gecikmede gözükürken diğerinde gecikme bildirilmiş ama ortada tutar yok. Büyük resimde başka hiçbir değişiklik yok üstad, bütün ödemeler düzenli.

      Düşüş bu 2 adet kmh hesabından kaynaklanıyor. 2 hesap gecikmede gecikmeli tutar 60 tl. Yani böyle laubali bir sistem olamaz.

 12. esra

  2014 yilinda kredi kartindan dolayi takibe alinmistik bi iki yil icinde notumuzu sorguladigimizda cok dusuktu su an bankalarla maas disinda hicbir iliskimiz yok kredi kartida yok bugun notumuzu hesaplatmak istedigimizde not goruntulenemiyi bunun icin ne yapabiliriz maasin bulundugu bankadan kredi karti alip duzenli 5 6 ay kullansak sorun cozulurmu yada hic kart almayip 2019 dan sonra maasbulunan bankaya 20 bin liralik kredi icin basvursak cikarmi

 13. eron

  Merhaba
  Şahıs şirketim var henüz ödeme alamasakta faturalarımızı kasiyoruz yani kar eden bir şirket olarak görünüyor ayrıca kredi kartımda 3 dönem gecikmeli durumda yapılandırma için başvurdum kabul ediyorlar ama bir yıl kredi çekemessiniz dediler şirketin bir yılı dolduğunda kredi çekmek istiyordum maalesef yapılandırma yapmassamda yasal takibe takılacağım ozaman işler daha da karışacak findex puanım 980 yaplandırma durumunda gecikmeli durumdan çıkalacağı için findex puanımın yükseleceği söylendi acaba bu doğrumudur yapılandırma dan dolayı kredi kartım kapanacak başka aktif bir kredi veya kredi kartım yok acaba dediğiniz gibi bu şartlarda bir blokeli kredi kartı alabilirmiyim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yapılandırmadan dolayı puanınız yükselir mi bilemem ancak takibe düşmektense yapılandırmanın daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Blokeli kredi kartı almanıza da bir engel olacağını sanmam.

 14. Kemal

  Benim kredi notum 700 hicbir banka kredi ve karti vermiyordu.2 yildir yapi kredi maas musterisiyim esnek hesap bile acmiyordu gecepnlerde kredi ve karti ve esnek hesap basvurusu yaptim mobil uygulamasindan esnek hesabi reddetti fakat kredi karti ve kredi verdi sasirdim hemen onayladim ve aldim halen saskinim neden verdi acaba aciklarmisiniz her yerede borcum var

  • Can Balkan

   Vallahi bu oranlarla kredi almak iyi cesaret. Yarın taksitleri ödemekte zorlandığınızda, maaş müşterii olduğunuz için Yapı Kredi taksit tutarının hepsini maaşınızdan otomatik kesecektir. İnşallah sağ salim öder kapatırsınız ancak dikkatli olun.

 15. Neslihan

  Merhaba benim puanım 1203 1 yıllık esnafım 1300 puan olunca kredi çekmek istiyorum ama şöyle bi durum var eşimin bankalara borcu var icralık maaş çalışırken maaştan kesiliyor Du şimdi çalışmıyor benim kredi çekmeme etkilermi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Evet eşinizin kredi borcunuzun olması sizi maalesef olumsuz etkiler. Ama zaten şu faizlerle kredi çekmenizi de tavsiye etmem. Şu an kredi faizleri çok yüksek.

 16. burhan

  4 bankadan kredi ve kredi kartı borcum vardı hepsi icraya düştu 4 ay once bütün borclarımı ödedim şu anda hiçbir bankaya borcum yok.Bankalar kredi kredi kartı vermiyor bunlar olmadan puan yukselmiyor banka karti ile alisverisin fatura odemelerinin puani artirmada etkis olurmu veya 5 sene hic puan artmazmi

  • Can Balkan

   Banka kartının yani debit kart kullanımının kredi puanı üzerinde bir etkisi yok. Nakit blokeli kredi kartı çıkartmayı deneyin. En kestirme yol bu. Değilse de 1 yıl beklemeniz gerekli. Sonra gelir durumunuz uygun olursa kredi çekebilirsiniz.

   http://paranya.com/nakit-blokeli-kredi-karti/

 17. Ahmet

  İyi günler Can bey yorumlarınız için teşekkürler 3 ayrı bankadan kredi kullandım tabi ödemelerde gecikme oldu yasal takibe düştüm ama hepsini kapattım şuan 1800 lira sıkıntısız ödediğim kredi ve 300 liralık kredi kartım var kbb puanım 700 banka 20 bine kadar kredi kullanabileceğimi yalnız geçmiş dönem ödemelerden dolayı veremeyeceğini söyledi. Kredi kartıma yükledim örneğin 300 liralık kredi kartıma 2000 lira ile faturaları falan ödüyorum bu şekilde devam edersem kredi puanım nasıl bir yükselme olur. Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Tabi ki olur. Puanınız sonsuza kadar aynı kalmayacak. Önemli olan düzenli ödeme. Zamanında ve eksiksiz ödemelerinizi yapın yeter.

 18. Ahmet

  Cevabınız için teşekkür ederim. Peki kaç ay içinde tekrar kredi çekebilirim ve şöyle bir durumda var vekaleti benim adıma olan 24 odalı apart bina var vekalet işe yarar mı kredi çektiğimde

  • Can Balkan

   Takipteki borcunuzu kapatmanızın üzerinden 1 yıl geçtikten sonra kredi çekme ihtimaliniz mevcut. Ancak şu an piyasalar bulanık olduğu için bu süreç daha da uzayabilir. Vekaletinizde krediye temlik olarak verebileceğinizi belirten bir husus varsa, işe yarayabilir. Değilse, maalesef.

 19. Ahmet

  Yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Bankadan almış olduğum bilgi neticesinde kredi ödemelerim ve kredi kartı kullanımım gözönünde bulundurarak ocak ayında kullanabileceğimi söylediler

 20. Turgut

  Merhaba, Vodafone gibi telefon parasını geç yatırdıgım takdirde bu benim bankacılık kredi notumu etkilermi?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Findeks’te buna ilişkin bir açıklama yok. Ancak ilerleyen zamanda dahil olabilir. Yurtdışında örnekleri mevcut. Siz yine de zamanında ödeyin.

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>