Muhabir Banka Nedir?

Türkiye’den yurtdışına para gönderme işlemini anlattığımız yazımıza yorum yapan bir takipçimiz,

 • Türkiye’deki banka hesabından ABD’deki banka hesabına $10 bin dolar gönderdiğini,

 • Türkiye’deki bankanın $21 dolar SWIFT ücreti kestiğini,

 • ABD’deki bankanın da $15 dolar işlem komisyonu tahsil ettiğini,

 • ancak bu ücret ve komisyonların dışında paranın $80 dolar eksik geldiğini, bunun neden kaynaklanmış olabileceğini sormuş.

Biz de kendisine bu ücretin “muhabir banka komisyonu” olabileceğini belirttik. Daha sonrasında da internette yaptığımız araştırmada konuyla ilgili bir çok şikayet bulunduğunu öğrendik.

Mesela şikayetvar isimli siteye şikayetini yazan bir tüketici, Akbank aracılığıyla yapmış olduğu €1000 Euro transfer için bankanın kendisinden ilave olarak €50 Euro muhabir banka komisyonu kestiğini belirterek, paranın iadesini talep etmiş.

Yine şikayetvar isimli siteye şikayetini ileten bir başka tüketici, kendisine yurtdışından $400 dolar ödeme yapıldığını ancak hesabına $366.5 dolar paranın geçtiğini, $33.5 doların ise muhabir hesap komisyonu olarak muhabir banka tarafından kesildiğini ancak Türkiye’deki muhatab bankanın bu işleme ilişkin dekont sağlayamadığını belirtmiş.

Türkiye’den yurtdışına para gönderen veya yurtdışından Türkiye’deki hesabına para gelen tüketicilere yardımcı olması açısından, muhabir banka tanımını, muhabir bankanın hangi işlemleri yaptığını, muhabir banka masraflarını ve muhabir banka listelerine nasıl ulaşabileceğinizi anlatacağız.

Muhabir banka nedir?

Muhabir banka, yerel bir bankanın yurt dışında bir ülkede kendi adına işlemlere aracılık edebilmesi için yetkilendirmiş olduğu bankadır. Örneğin Vakıfbank’ın Kanada’daki muhabir bankası Canadian Imperial Bank’tır. Siz, Türkiye’deki Vakıfbank hesabınızdan Kanada’ya para göndermek istediğinizde, Kanada’daki muhatap bankaya ödeme Imperial Bank aracılığıyla gider. Daha sonra Vakıfbank ile Canadian Imperial Bank kendi içinde mahsuplaşırlar. En basit tanımıyla muhabir banka ilişkisi bu şekilde yürür. Hesap muhabirliğinin yanı sıra dış ticaret işlemlerinin yürütülmesi sırasında akreditif işlemleri için de muhabir banka aracılık eder. Muhabir banka hesapları, nostro hesap olarak da adlandırılır.

Nostro hesap nedir?

Bankaların yurtdışındaki bankalar nezdinde açtıkları hesaplara nostro hesaplar denir. Muhabir banka hesabı da diyebileceğimiz nostro hesaplar, dolaşımı yüksek konvertıbl para birimleri için açılır. Örneğin İş Bankası’nın nostro hesap listesini incelediğimizde Avustralya Doları, Euro, ABD Doları, Kanada Doları, İsveç Kronu, İsviçre Frangı, Rus Rublesi, Kuveyt Dinarı, Norveç Kronu, Güney Afrika Randı, Japon Yeni, İngiliz Sterlini ve Danimarka Kronu için nostro hesapları bulunduğunu görüyoruz.

Muhabir banka masrafı nedir?

Muhabir banka, yerel bir bankanın diğer bir ülkedeki işlemlerine aracılık eder. Bu araclık işlemleri karşılığında da yerel bankaya bir masraf yansıtır. Bu masrafı da yerel banka, kendi müşterisine yansıtır. Diyelim ki yurtdışına bir para gönderdiniz. Bu işlem esnasında, sizden 3 ayrı banka farklı adlarla komisyon kesintisi yapar. İlk olarak, yurtdışına parayı göndermiş olduğunuz hesabın bulunduğu banka sizden SWIFT mesajı için komisyon keser. Daha sonra, karşı tarafın hesabının bulunduğu banka ödemeyi yaparken ücret tahsilatı yapar. Bunlara ilave olarak işleme aracılık eden muhabir banka da masraf tahsilatı gerçekleştirir. Bu masrafa, muhabir banka masrafı denir. Mesela Halkbank’ın döviz işlemleri için yayınladığı masraf komisyon listesine baktığımızda muhabir banka komisyonlarını da görebiliyoruz.

Muhabir banka listesi

Bankalar, yurtdışı muhabir banka listesini kendi internet sitelerinde bulundururlar. Bankalar bu listeye “muhabir banka listesi”, “nostro hesap listesi” veya “correspondent bank list” ismini verebilirler. Bazı bankaların muhabir banka listesi örnek olarak aşağıda sunulmuştur. Banka üzerine tıklayarak, muhabir banka listesine ulaşabilirsiniz.

İş Bankası Muhabir Banka Listesi

Vakıfbank Muhabir Banka Listesi

Odeabank Muhabir Banka Listesi

Muhabir banka ve muhabir banka komisyonuna ilişkin sorularınız varsa aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Comments
 1. Ömür ÖZTÜRK

  AZERBAYCAN BAKÜ AMRAHBANK ŞUBESİNE DENİZLİ HALKBANK ŞUBESİNDEN KARŞI BANKANIN KOMİSYONU LEHDARA AİT OLMAK ÜZERE 25 TL KOMİSYONLA 572 DOLAR GÖNDERMEYİ DÜŞÜNÜYORUM KARŞI BANKANIN KOMİSYONU 572 doların BİNDE BEŞ YANİ 2.86 DOLAR LEHDAR YANİ ALICI ÖDEYECEK MUHABİR BANKAYA AYRICA KOMİSYON ÖDENECEK Mİ ödenecekse oranı ve kaç dolar olur ve lehdar mı ödeyecek.Lehdar Azerbaycan da yeni okuluna kayıt yaptırdım okuyan kızımdır.Acil bilgilendirirseniz çok sevinirim.Kızımı yeni gönderdim. ilk kez ve her ay düzenli göndereceğim.

  • Can Balkan

   Dediğiniz tutarlar SWIFT aracılığıyla para transferi yapmak için oldukça düşük. Muhtemelen muhabir banka komisyonu da kesilecektir. Büyük bir ihtimalle lehdardan kesilir.

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>