32 Günlük Mevduata En Yüksek Faiz Veren Banka

2018 yılında ülke gündemi faiz, dolar, enflasyon üçgeni içerisinde ilerliyor. 13 Eylül 2018 tarihinde gerçekleşen toplantısı öncesi bütün gözler Merkez Bankası’na çevrildi. Merkez Bankası beklentileri karşılayacak büyüklükte bir adım atarak, faiz oranını 625 puan yani %6.25 artırdı. Merkez Bankası faiz artırımı sonrası, bankalar da mevduat faizlerini artırmak durumunda kaldılar.

Bankaların mevduat faizlerini ardı ardına yükseltmeleri sonrası, okuyucularımızdan en yüksek faiz veren bankaya ilişkin sorular almaya başladık. Bu yazımızda en iyi faiz veren bankayı araştırdık.

Bankaların açıklamış oldukları mevduat faiz oranlarını karşılaştırabilmek için 32 gün ve 100 bin lira mevduatımız olduğunu varsaydık. Faiz oranı karşılaştırmasını yaparken, bankaların lise oranlarına baktık. Yani, bu faiz oranları sıradan bir müşterinin cebine parasını koyup, müşteri temsilcisinin önüne getirdiğinde alacağı faiz oranları.

32 günlük mevduata en yüksek faiz veren bankalar sıralamasına baktığımızda listenin tepesinde ING Bank Turuncu Hesap ürününü görüyoruz. %25 faiz oranı ile listenin tepesinde yer alan ING Bank’a 100 bin liranızı vadeli mevduat olarak yatırdığınızda, 32 günün sonunda 2,103 lira net faiz geliri elde etmiş oluyorsunuz.

Vadeli mevduata en yüksek faiz veren bankalar sıralamasında ikinci sırada ise Alternatif Bank var. Listelerde görmeye pek alışık olmadığımız Alternatif Bank’a 100 bin lira yatırdığınızda, 32 gün sonunda 2,018 lira net faiz kazancınız oluyor.

En iyi faiz oranları listesinde ING Bank ve Alternatif Bank’ı Yapı Kredi takip ediyor. En yüksek faiz listesinin üçüncü sırasında yer alan Yapı Kredi’ye 100 bin lira yatırırsanız, 1 ayın sonunda 1,991 lira faiz geliri elde etmiş olacaksınız.

2018 Eylül banka mevduat faiz sıralamasında, ilk 3 bankayı Akbank, TEB ve Denizbank triosu takip ediyor. 100 bin lira mevduat tutarına 32 gün için %23 faiz uygulayan bu 3 bankaya paranızı yatırdığınızda 1,916 lira faiz kazancınız olacaktır.

 

32 günlük mevduata en yüksek faiz veren banka sıralaması

Aynı banka ile uzun yıllardır çalışıyorsanız, yani bir nevi hatırlı müşteriyseniz alacağınız faiz oranları daha yüksek olacaktır. Örneğin, 32 günlük faiz oranı listesinde göremediğimiz Burgan Bank’ın çeşitli müşterilerine %28 faiz oranı verdiğine ilişkin bir takım bilgiler çeşitli kaynaklarda mevcut.

Banka ile ilişkinizin yanı sıra, mevduat büyüklüğünüz ve gün sayınız da bankanın ödeyeceği faiz oranının değişmesinde önemli bir etken. Örneğin Enpara, 32 günlük 100 bin lira mevduata %22.50 faiz verirken, 100,001 liralık mevduata ise %24 faiz uyguluyor.  Yani 1 lira fazla mevduat bağlayarak, %1.5 yüksek getiri elde etmek mümkün.

En yüksek mevduat faiz oranını araştırırken, bu noktaları dikakte almanızda fayda var. Şu sıralar bir çok bankanın mevduat faiz yarışına girdiklerini görüyoruz. Dolayısıyla, elinde mevduatı olan müşterinin bir kaç kapıyı fazladan çalarak yüksek oran alması hayli olası.

En iyi faiz oranını yakalamak için banka değiştirirken, eğer aynı banka ile uzun yıllardır çalışıyorsanız, mevduatı çekmeden önce muhakkak temsilcinizden tekrardan bir oran alın. Mevduatınızı hangi oran için taşıdığınızı belirtin. Belki de şube onay limitleri dahilinde sizin mevduatınızı rakip banka ile aynı orandan bağlama imkanı olacaktır. Böylelikle siz de boşu boşuna para transfer zahmetine katlanmamış olursunuz.

32 günlük mevduata en yüksek faizi veren bankalar ile ilgili siz de görüş ve önerilerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlerle ve diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

 

Comments
 1. Berk Üstünel

  Merhaba,

  Yazınız ve bilgilendirme için teşekkürler. Ek bilgi olarak Halkbank’ın 50.000 üzerinde mevduatı olan bazı müşterilerine %26’ya kadar faiz verdiğini söyleyebilirim.

  5. paragrafta 2,018 yerine 2,108 olarak yazılmış. Düzeltmeniz ricasıyla iyi çalışmalar dilerim.

  • Can Balkan

   Merhaba Berk Bey,
   Katkılarınız ve düzeltmeniz için teşekkürler. Siz gibi bilinçli ve dikkatli okuyucularımızın olduğunu bilmek göğsümüzü kabartıyor. Teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.